PEQ

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Καλημέρα σε όλους,

Στο σαλόνι του σπιτιού, έχω ένα δικάναλο σύστημα, συνδεδεμένο με ενα pc και την τηλεόραση. Το pc αναλαμβάνει να εκτελέσει χρέει parametric equalizer, ανοίγει μόνο για να παίξω μουσική (σπάνια να στριμάρω και καμιά ταινία). Το equalizer παίζει απο περιβάλλον windows και έχει δημιουργηθεί με καλιμπραρισμένο μικροφώνο, έχει 20 bands και το τελικό αποτέλεσμα έχει τεράστια διαφορά αν το συγκρίνει κανείς με και χωρίς αυτό . Το πρόβλημα μου είναι ότι, οταν βλέπουμε τηλεόραση, netflix, youtube και γενικά όπου δεν είναι άμεσα και εύκολα εμπλεκομενο το pc, δεν υπάρχει και equalizer. Η ερώτηση λοιπόν είναι, υπάρχει κάποια συσκευή αξιόλογη που να αναλαμβάνει χρέη parametric equalizer με 20 bands που μπορώ να βάλω καταργώντας ουσιαστικά το pc;
 


Μηνύματα
93
Reaction score
82
Ένα minidsp
Ευχαριστώ, το flex φαίνεται ιδανικό, το έχεις δουλέψει/δει είναι αξιόλογο; Ξέρεις αν μπορεί να δουλέψει σε συνδιασμό με άλλο dac μιας και αυτο που έχω αυτη τη στιγμή τεχνικά φαίνεται καλύτερο.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Σε τι κόστος θες να κυμανθεις; Για δύο ηχεία χωρίς dirac το 2*4 hd είναι μια χαρά. Τι ηχεία και τι ενισχυτή έχεις;
 


Μηνύματα
93
Reaction score
82
Δεν νομίζω, αλλά για πες
Σε τι κόστος θες να κυμανθεις; Για δύο ηχεία χωρίς dirac το 2*4 hd είναι μια χαρά. Τι ηχεία και τι ενισχυτή έχεις;
Έχω εναν hypex nc 400 με b&w 801s3, 300-500 μάξ
Δεν νομίζω, αλλά για πες
Άργησα λίγο να το δω sorry! Έχω ενα metrum acoustics amethyst
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Όχι βέβαια, γι αυτο είπα φαίνεται, γιατί έχεις εσύ;
Για τα minidsp έχει στο audiosciencereview, και εχουν σχεδον άριστες μετρήσεις (τα μεγάλα).
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Για τα minidsp έχει στο audiosciencereview, και εχουν σχεδον άριστες μετρήσεις (τα μεγάλα).
Κατάφερα να βρω αυτό για το amethyst,


Θα μπω να διαβάσω και του minidsp
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top