Home automation / Έξυπνο σπίτι

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Στο πολύ κρύο τραβάει ζόρι το κλιματιστικό.
Εκτός του ότι δεν γίνεται έξω να έχει 0° και μέσα να θες 22°, καίει.
Αυτό που είπες τώρα με τα 520w, αν το έχει όλη την ημέρα λόγο κρύου είσαι στα 12.5kw ημερήσια κατανάλωση. Αν έχεις 4 τέτοια πας στα 50kw. 50kw με σταθερό ΔΕΗ μας κάνει 9€ τη μέρα.
Θέλει βοήθεια, αυτό που λέει ο Zizik.
Θέλει πιο σοβαρό τρόπο θέρμανσης να ανέβει η θερμοκρασία δωματίου για να πέσουν οι στροφές στα κλιματιστικά.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.819
Reaction score
40.985
ο ζιζικ κυκλοφορεί με κουβερτάκι το βράδυ, για την ακρίβεια δεν κυκλοφορεί καν, επί του καναπέος με κουβερτάκι, οπότε βάλτε κουβερτάκι κατεβάστε και το θερμοστάτη 2 βαθμούς κάτω και αμέσως καλύτερα!
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Δουλεύει πάντα καλοριφέρ μαζί με a/c. Από περιέργεια από το μεσημέρι δουλεύω μόνο a/ c. Για 24000btu και τις θερμοκρασίες που έχει έξω θεωρώ πως είναι πολύ οικονομικό και πάλι. Μη σου πω πως είναι οικονομικοτερο και από το πετρέλαιο.Τη Πέμπτη εβαλα με 1,65 !!!
9 ευρώ τη μέρα δε φτάνουν για πετρέλαιο
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.819
Reaction score
40.985
Μη σου πω πως είναι οικονομικοτερο και από το πετρέλαιο.Τη Πέμπτη εβαλα με 1,65 !!!
αυτό πρέπει να μετρήσεις/υπολογίσεις
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Με αντλία θερμότητας τι διαφορά θα είχα; πόσα watt περίπου καταναλωνουν;
αυτό πρέπει να μετρήσεις/υπολογίσεις
Γι αυτο το πήρα ;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.819
Reaction score
40.985
Με αντλία θερμότητας τι διαφορά θα είχα; πόσα watt περίπου καταναλωνουν;

Γι αυτο το πήρα ;)
γιατί τώρα τι έχεις;
εννοείς αέρα-νερού;

δεν ξέρω αν υπάρχουν καμπύλες κατανάλωσης αλλά και μόνο από τις τυπικές συνθήκες λειτουργίας που υπολογίζουν τις ετήσιες καταναλώσεις για να τις κατατάξουν σε κατηγορία μπορείς να δεις πόσο λιγότερο καίει μια αντίστοιχης ισχύος μονάδα, ποσοστιαία δεν θα πέσεις πολύ έξω, με επιφύλαξη γιατί δεν έχω κάνει την άσκηση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Το pellet πάντως δεν ανέβηκε καθόλου.
Eνα τζάκι pellet θερμικής απόδοσης 12.5kw στην συντήρηση καίει 0.30€/h. Γέμισμα μια φορά τη μέρα.
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Άλλο το a/c άλλο η αντλία θερμότητας.Δεν είναι το ίδιο.Ότι τα καινούρια κλιματιστικά πλησιάζουν πολύ τις αντλίες σε κατανάλωση ναι αλλά δεν είναι το ίδιο απο όσο λένε.

Δεν έβαλα τζάκι όταν έπρεπε
Αλλά και στο εξοχικό όταν κατεβαίνω προς τα μέρη σου καλοριφέρ ανάβω μαζί με a/c και το βράδυ ανάβω και λίγο το τζάκι για τη φωτιά και μόνο
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.819
Reaction score
40.985
Άλλο το a/c άλλο η αντλία θερμότητας
Το ίδιο είναι, το έχουμε πει εκατό φορές, τα κλιματιστικά που δουλεύουν ψύξη-θέρμαση σήμερα (τα τελευταία 30+ χρόνια δηλαδή) με βαλβίδα αναστροφής του κύκλου είναι αντλίες θερμότητας αέρα-αέρα.
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Συμφωνώ αλλά γιατί στα καταστήματα σου λένε θέλεις αντλία η a/c ;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Δεν έβαλα τζάκι όταν έπρεπε
Εγώ δεν έβαλα καλοριφέρ όταν έπρεπε.
Είχα ρωτήσει τότε πόσο καίει, μου είπαν πως δεν θα πέσω ποτέ κάτω από 2.5€/h και μου φάνηκε εξωφρενικό.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.819
Reaction score
40.985
Συμφωνώ αλλά γιατί στα καταστήματα σου λένε θέλεις αντλία η a/c ;
γιατί
α) είναι άσχιετοι
β) έχει επικρατήσει στην αγορά η λάθος ορολογία, εμείς καλό είναι να ξέρουμε το σωστό και ας λέμε το λάθος ;)
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Το newsletter του eshop έχει διάφορα "smart". Τίποτα συνταρακτικό, αλλά ίσως ενδιαφέρει κάποιον:
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
τα σπλιτάκια αέρα-αέρα έχουν λίγο καλύτερο COP από αντλία θερμότητας με σώματα καλοριφέρ,
γιατί δουλεύουν με χαμηλότερο φορτίο συνήθως (χαμηλότερο ΔΤ)
η διαφορά όμως είναι πολύ μικρή και κατά τη γνώμη μου αξίζει η άνεση της αντλίας αέρα νερού χωρίς τα ρεύματα αέρα μέσα στο δωμάτιο

Όσον αφορά μετρήσεις κατανάλωσης σε σπλιτάκια ή αντλίες αέρα νερού,
οι στιγμιαία κατανάλωση μεταβάλεται συνεχώς και σε μεγάλο εύρος,
δεν μποροεί να χρησιμοποιηθούν ως αξιολόγηση της κατανάλωσης,
παρά μόνο για κατανόηση της λειτουργίας και fine tuning του συστήματος
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Παρατηρώ σημαντική διαφορά στην κατανάλωση με την πτώση της εξωτερικής θερμοκρασίας. Παραπάνω από ότι φανταζομουν.Με 2,5 βαθμούς πριν έξω είχα φτάσει κατανάλωση 300watt τώρα με 1 βαθμό εξωτερική θερμοκρασία έχει καρφωθεί η κατανάλωση στα 520 watt χωρίς καμία διαφορά εσωτερικά και χωρίς on off
αυτό που δε μπορώ να κάνω το έκανες, με αυτό μου λύθηκαν πολλές απορίες για τα 4Κ kwh σε 2 μήνες.

πολλές μέρες αυτό το χειμώνα όπως και τη βδομάδα που διανύουμε η θερμοκρασία είναι συνεχώς 5 και κάτω

οπότε 6 κλιματιστικά σε συνδυασμό με 2 αφυγραντήρες γιατί και η υγρασία βαράει 85αρια 24/7 να δώσουν μια θερμοκρασία 21 μέσα στο σπίτι με 55% υγρασία άλλαξαν τα ''φώτα'' στο ρεύμα......
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
αυτό που δε μπορώ να κάνω το έκανες, με αυτό μου λύθηκαν πολλές απορίες για τα 4Κ kwh σε 2 μήνες.

πολλές μέρες αυτό το χειμώνα όπως και τη βδομάδα που διανύουμε η θερμοκρασία είναι συνεχώς 5 και κάτω

οπότε 6 κλιματιστικά σε συνδυασμό με 2 αφυγραντήρες γιατί και η υγρασία βαράει 85αρια 24/7 να δώσουν μια θερμοκρασία 21 μέσα στο σπίτι με 55% υγρασία άλλαξαν τα ''φώτα'' στο ρεύμα......
Οπως είπε και ο φίλος @KiriakR η στιγμιαία κατανάλωση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να αξιολογηθεί η κατανάλωση μιας και υπάρχουν διακυμάνσεις. Ειδικά όταν κάνει defrost ανεβαίνει η κατανάλωση.Μεσα σε 3 ώρες εκαψε 2,1 kwh και έκανε 2 φορές defrost.Η μεγαλυ κατανάλωση σίγουρα είναι στην αρχή. Μετά είναι συντήρηση. Δε σημαίνει λοιπόν από ότι κατάλαβα στις 6 ώρες θα κάψω τα διπλα
Όπως και να χει πιθανόν να τα δικαιολογείς μιας και έχεις 6 όπως λες.Βεβαια παίζει ρόλο και πόσα btu είναι. Θα κάνω τεστ και σε 12 αρι και 9αρι να δω διαφορες
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Έξω έχει τόσο υγρασια; έχεις δοκιμάσει με αερισμό σπιτιού ενώ είναι ζεστό το σπίτι; εγώ έτσι κάνω και πέφτει η υγρασία κατακόρυφα.ειμαι 50-55%
Εξαρτάται βέβαια και από τις ,λιματολογικες συνθήκες τις περιοχής σου
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Μιας και το ψαχουλευω το θέμα με τις καταναλώσεις. Για το κλιματιστικό μου δίνει ο κατασκευαστής για το "κλίμα" μας μια θεωρητική κατανάλωση 3,7 kwh. Με το κρύο λοιπόν που έχει τώρα θα έπρεπε να έχω παραπάνω κατανάλωση μιας και δεν είναι συνηθισμένη θερμοκρασία για την Ελλάδα και με βάση το κατασκευαστή. Εγώ λοιπόν πως είναι δυνατόν να έκαψα λιγότερο; παίζει το tapo να είναι αναξιόπιστο στις μετρησεις;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Το ίδιο είναι, το έχουμε πει εκατό φορές, τα κλιματιστικά που δουλεύουν ψύξη-θέρμαση σήμερα (τα τελευταία 30+ χρόνια δηλαδή) με βαλβίδα αναστροφής του κύκλου είναι αντλίες θερμότητας αέρα-αέρα.
Ρε φιλε, ακριβως επειδη ac και αντλιες ειναι το ιδιο πραγμα, γιατι στα ηλεκτρικα αυτοκινητα χρεωνουν την αντλια ως ακριβο εξτρα; Πολυ θαθελα να μαθω.
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Στο αυτοκίνητο το a/c δεν παρέχουν και θέρμανση.ειναι όπως τα παλιά οικιακά α/c. Γι αυτο ζητάνε αλλά λεφτά για αντλία είναι άλλο πράγμα
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.614
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top