Περι streamer ο λογος..

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Και γω μάνα μου σε αγαπάω αλλά παλιοΜυριελες τι είναι;
Να το γκουγκλαρω;

Νταξ, το γκουγκλαρα, δε ξέρει ο γκουγκλης

View attachment 244650
🤣😜😂😜😀🤣😜😂



Να βρε.....δεν επσακσες καλα..............................
image---2022-01-04T213227.133.jpg
 




Μηνύματα
483
Reaction score
282
Με λιγοστές έως καθόλου γνώσεις διάβασα σε άλλο ελληνικό site ότι οι όποιες διαφορές στον ήχο μεταξύ καλωδίων ethernet, streamer κλπ οφείλεται στο "noise signature".
Το έψαξα λίγο στο Google αλλά δεν βρήκα κάτι. Έχει κανείς άποψη πάνω σε αυτό;
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Με λιγοστές έως καθόλου γνώσεις διάβασα σε άλλο ελληνικό site ότι οι όποιες διαφορές στον ήχο μεταξύ καλωδίων ethernet, streamer κλπ οφείλεται στο "noise signature".
Το έψαξα λίγο στο Google αλλά δεν βρήκα κάτι. Έχει κανείς άποψη πάνω σε αυτό;
Aμα δεν σου απαντησε ο Γκουγλης μην ακους τιποτα...ο καθενας τα δικα του λεει.....αλλου ειχα διαβασει οτι χωρις ακουμπιστηρια καλωδιων στο πατωμα δεν νοειται σωστο ακουσμα....πιασε το αυγο και καντο ποσε φλαμπε...:drinks:
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.698
Με λιγοστές έως καθόλου γνώσεις διάβασα σε άλλο ελληνικό site ότι οι όποιες διαφορές στον ήχο μεταξύ καλωδίων ethernet, streamer κλπ οφείλεται στο "noise signature".
Το έψαξα λίγο στο Google αλλά δεν βρήκα κάτι. Έχει κανείς άποψη πάνω σε αυτό;
Εξαρταται το στρωσιμο…:headbang:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
- raspberry zero w (25 ευρά)
- creative sound card από το συρτάρι (60 ευρά κάποτε)
- κουτί (ο Θεός να το κάνει) από περισσεύματα υλικών συσκευασίας
- τροφοδοσία από φορτιστή κινητού

τρέχει moode, δε σπάει, δε χαλάει, δεν κλείνει ποτέ, δεν κάνει φασαρία... απλά φεύγει μια οπτική ίνα προς το dac και τέλος...

1647461905065.png
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Το είπε και ο Ζαραλίκος μεταφορικά σήμερα παίδες. Με 25€ επένδυση έχεις το καλύτερο ψηφιακό και μια ματιά σου μόνο φτάνει το δείκτη νασταγκ να πεθάνει😃😃
 



Μηνύματα
2
Reaction score
1
Καλημέρα και από εμένα,
Με το node2i και " παιζοντας " με διαφορετικά dac που εχω ειμαι απολυτα ευχαριστιμενως προς το παρων και προτιμο να εχω την επιλογη να παρω καποιο καλυτερο dac παρα να τα σκασω σε καποιον ακριβω server/streamer και να παντρευτω το onboard dac του.

Τώρα όσων αφορά το ποιον streamer εγω στην θεση σου θα κοιταγα πρωτα αν σε καλύπτει και σε βολευει το application σε ολλες της χρησεις που θες να κανεις και μετα ολλα τα αλλα, και αμα βρεις κατι που σου αρεσει σε ολους τους αλλους τομεις και δεν σου αρεσει το app τοτε βλεπεις και τα roon, volumio, audirvana κτλπ.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Τι ωραια που θα ηταν να κουμπωνε το Audio Precision πανω σε streamers και γενικα σε ψηφιακους αναπαραγωγεις (hardware+software) να ριχνε λιγο φως στο σκοταδι της ψηφιακης αναπαραγωγης.

Μεχρι να γινει αυτο δε θα μπορουμε να γραψουμε χωρις ενοχες και ντροπη για τις διαφορες που ακουμε απο σεταπιον σε σεταπιον. Θα το κανουμε μονο με πμ ;-)
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τι ωραια που θα ηταν να κουμπωνε το Audio Precision πανω σε streamers και γενικα σε ψηφιακους αναπαραγωγεις (hardware+software) να ριχνε λιγο φως στο σκοταδι της ψηφιακης αναπαραγωγης.

Μεχρι να γινει αυτο δε θα μπορουμε να γραψουμε χωρις ενοχες και ντροπη για τις διαφορες που ακουμε απο σεταπιον σε σεταπιον. Θα το κανουμε μονο με πμ ;-)
Υπάρχουν reviews με AP
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Α, με ενδιαφέρουν!

Μάλλον δεν τα έχω πετύχει.

Αυτά που έχω πετύχει αφορούν συσκευές που έχουν και Ντακ. Όπως


Υπάρχουν μετρήσεις σκετων streamers ή software; Π.χ. του ρουν;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Το παραπανω review με μπερεδυει. Απο τη μια γραφει:

Since my Audio Precision analyzer can't control streaming devices, I can't run any of the dynamic/sweep tests. But I think we have enough here to have confidence that the DAC implementation is free of any issues.

Και απο την αλλη εχει καποιες μετρησεις στις οποιες αναφερει οτι ειναι μεσω streaming. Επισης σε μια απο αυτες, για το jitter, υπαρχει βελτιωση streaming vs usb. Αν και σε πολυ πολυ χαμηλα db.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το παραπανω review με μπερεδυει. Απο τη μια γραφει:

Since my Audio Precision analyzer can't control streaming devices, I can't run any of the dynamic/sweep tests. But I think we have enough here to have confidence that the DAC implementation is free of any issues.

Και απο την αλλη εχει καποιες μετρησεις στις οποιες αναφερει οτι ειναι μεσω streaming. Επισης σε μια απο αυτες, για το jitter, υπαρχει βελτιωση streaming vs usb. Αν και σε πολυ πολυ χαμηλα db.
Γράφει (και σε άλλα reviews)
I put a few of my test files on a thumb drive, plugged it into the back of the unit and used the user interface to browse and play them.

Δηλαδή στριμάρει τα test files σε αυτά τα reviews. Αυτό δεν είναι το ζητούμενο;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Στα παραπάνω review ο Αμίρ στρημάρει αρχεία που περιέχουν τόνους σταθερής στάθμης. Με αυτά μπορεί και μετρά:

1. Στάθμη εξόδου Ντακ, που είναι ίδια είτε με αρχεία που παίζουν μέσω δικτύου είτε με usb
2. Θόρυβο / παραμόρφωση στην έξοδο του Ντακ, που φαίνεται να είναι μικρότερος όταν τα αρχεία παίζουν μέσω δικτύου, υποθέτοντας ότι κόκκινη διαγράμμιση είναι δίκτυο
3. ΣΙΝΑΝΤ, δίνει μία μέτρηση, δε διακρίνει δίκτυο ή usb
4. Jitter, καλύτερο από δίκτυο
5. Multitone test, που έχει μόνο τη μέτρηση μέσω δικτύου

Δε νομίζω ότι βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα αλλά υπάρχουν ενδείξεις ότι τα αρχεία παίζουν καλύτερα από δίκτυο σε σχέση με usb.

Δεν μπορεί να κάνει 'δυναμικές' μετρήσεις, δηλ αυτές που απαιτούν μεταβαλόμενη στάθμη σήματος και συνεπώς δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα π.χ. για τη γραμμικότητα.

Αυτά. Θα μελετήσω και τις άλλες δοκιμές παρόμοιων συσκευών μήπως ψαρέψουμε τίποτα ακόμη.

Φυσικά η τάση στις συσκευές ψηφιακής αναπαραγωγής είναι ακόμη πιο πολύπλοκη. Η αρχιτεκτονική roon, openhome, upnp είναι 3-tier: Server (π.χ. roon core), Renderer (p.x. AV player ή roon endpoint) και control (έλεγχος). Στην πράξη, κάποια ντακς έχουμε ενσωματωμένο τον renderer (roon endpoint), κάποιοι streamers έχουν πάνω τους και τον server, streamers μπορεί να συνδέονται με διαφορετικούς τρόπους με το Ντακ, κα. Εννοείται υπάρχουν και 'παραδοσιακοί΄ software players οπως το Audirvana που είναι server, renderer και control, όλα σε ένα, πάνω σε υπολογιστή. Χάος. Άντε να γίνει συστηματική ανάλυση με μετρήσεις.

ΙΜΗΟ, το μόνο που δεν ισχύει είναι το bits are bits και υπάρχουν ακουστές διαφορές που όλοι τις έχουμε ακούσει. Όποιος διαφωνεί να μας το πει ;-). Και κάπου εκεί, δηλ, ανάμεσα στην απουσία συστηματικών και οργανωμένων μετρήσεων και στο business opportunity, αρχίζουν και τα φιδόλαδα και τα ψηφιακά καλώδια και τα βαριά σασί και χάνεται τελείως η μπάλα. Ε, γι αυτό λέω εγώ σόνος.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Για να είμαι πιο ακριβής, η σωστή διατύπωση της πρότασης:

Δε νομίζω ότι βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα αλλά υπάρχουν ενδείξεις ότι τα αρχεία παίζουν καλύτερα από δίκτυο σε σχέση με usb.

είναι:

Δε νομίζω ότι βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα αλλά υπάρχουν ενδείξεις ότι τα αρχεία παίζουν καλύτερα όταν σερβίρονται από δίκτυο (και συγκεκριμένα μέσω του roon server του Αμίρ ο οποίος δε θυμάμαι ποιός είναι) σε σχέση με τη usb θύρα, και με δεδομένο τον ενσωμματωμένο renderer και ντακ της συσκευής.

Δηλ. από την 3-tier αρχιτεκτονική, το παραπάνω τεστ ρίχνει φως στο μέρος server (network vs usb) μόνο. Τί γίνεται με άλλον server (π.χ. nucleous), άλλο renderer (p.x. trinnov), κλπ. δε γνωρίζουμε.

Πάντως ΙΜΗΟ είναι εντυπωσιακό που η αλλαγή του τρόπου σερβιρίσματος των αρχείων και μόνο δείχνει κάποια, έστω πολύ μικρή διαφορά σε κάποιες μετρήσεις στην έξοδο του ντακ.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top