Trinnov Altitude


Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Το SMSL M500 V2 το βλεπετε σαν καλη επιλογη για τα υπολοιπα 4 καναλια ή θα προτεινατε καποιο αλλο;
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
New prices:

Altitude16 €17,368 (was €15,345)
Altitude32 with 24 channels €30,928 (was €26,953)
Altitude32 with 32 channels €35,688 (was €30,523)
3D codec upgrade (formerly, since now included in the price) €2,320

HDMI 2.1 upgrade kits will of course be available and are also listed in the new price list (prices between €1,190 and €1,487), but without an estimated availability date as the manufacturer does not yet know this with sufficient certainty.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
New prices:

Altitude16 €17,368 (was €15,345)
Altitude32 with 24 channels €30,928 (was €26,953)
Altitude32 with 32 channels €35,688 (was €30,523)
3D codec upgrade (formerly, since now included in the price) €2,320

HDMI 2.1 upgrade kits will of course be available and are also listed in the new price list (prices between €1,190 and €1,487), but without an estimated availability date as the manufacturer does not yet know this with sufficient certainty.
άντε να ψωνίσεις μετά....
 



Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Διάβασα σε άλλο φόρουμ πως οι νέες παραλαβές από Ιούνιο θα είναι με το καινούργιο sabre dac. Δε γνωρίζω αν ισχύει όπως επίσης αν ισχύει και για τα back order ή μόνο για νέες παραγγελίες.
Επίσης πως οι τιμές του νέου dac για να αναβάθμιση, θα τσούζει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Επίσης πως οι τιμές του νέου dac για να αναβάθμιση, θα τσούζει.
Ναι, αλλά αν θες να φας επειγόντως κάποια λεφτά για "αναβάθμιση", σου παρέχουν διέξοδο.

Αυτό που το πας. Η ψυχολογική υποστήριξη είναι επί της ουσίας. 😂🤣😁
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Εδωσες 18κ για να αγοράσεις το 16αρη, σου λένε αν θες δώσε 1-1,5κ για dac ή hdmi daughterboard για να εισα up-to-date όπως γράφει και ο Κώστας.

Δε το παιίζω λεφτάς, αλλά αν το δεις ως ποσοστό ειναι τίποτα. Τα διπλά να χρεώναν πάλι εντός λογικής θα ήταν.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Εδωσες 18κ για να αγοράσεις το 16αρη, σου λένε αν θες δώσε 1-1,5κ για dac ή hdmi daughterboard για να εισα up-to-date όπως γράφει και ο Κώστας.

Δε το παιίζω λεφτάς, αλλά αν το δεις ως ποσοστό ειναι τίποτα. Τα διπλά να χρεώναν πάλι εντός λογικής θα ήταν.
Δεν πάει ακριβώς έτσι. Όταν αγοράζεις Trinnov, πληρώνεις το software, την υποστήριξη και το know-how που πάει πακέτο με αυτά. Τα παραπάνω, μπορούν να τα κοστολογούν όσο θέλουν. 15 χιλιάρικα; 25 χιλάρικα; 50; 100; Αν βρίσκουν πελάτες που θεωρούν πως τα αξίζει, μπράβο τους και μαγκιά τους.

Σε μια hardware αναβάθμιση όμως, πληρώνεις αυτό, το hardware. Αν μιλάμε λοιπόν π.χ. για ένα DAC που κάποιο "αντίστοιχο" στον ανταγωνισμό κοστίζει ~200-500€ και αυτοί στο χρεώνουν 2 χιλιάρικα, δεν έχει να κάνει με το πόσα λεφτά έδωσες αρχικά. Αυτό θα ήταν απλά κλεψιά, σε έχω "κλειδωμένο" και σε ξεζουμίζω.

Θα μου πείτε, δεν υπάρχουν DAC που να κοστίζουν και 5 χιλιάρικα και 10 και παραπάνω; Υπάρχουν.
Δεν μπορούν να υποστηρίζουν οι Τρινοφάδες πως στο δικό τους DAC έπεσε τρελό R&D και είναι καλύτερο από του ανταγωνισμού; Μπορούν.

Το αν θα το πιστέψουμε ή όχι, είναι δικό μας θέμα. Απλά σημειώνω πως δεν συμφωνώ με τη λογική του "ποσοστού επί της αρχικής αγοράς" για κάτι που μπορεί να κοστολογηθεί με σχετικά αντικειμενικό τρόπο (αντίθετα με το know-how).
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Η ιδέα ότι μπορεί κάποιος να έχει το "νέο" trinnov με αναβάθμιση στο hardware πάντως δεν είναι κι άσχημη.
Ειδικά σε περιόδους που τα back orders σε όλα τα καταναλωτικά προϊόντα φτάνουν και τους 12 μήνες.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
..ζηλεπσα..και εβαλα και εγω ενα τσιπ πανω στο ντακ μου... 🐒
IMG_20220506_123737.jpg

... αν και δεν γνωριζω απο τετχοια, υποψιαζομαι οτι για το εκαστοτε chip χρειαζεται καποιος προγραματισμος σχετικα, το οποιο και αιτιολογει το κοστολογιο.
 

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Ειδικά σε περιόδους που τα back orders σε όλα τα καταναλωτικά προϊόντα φτάνουν και τους 12 μήνες.
Τέτοια λέγε να μου κάνεις την καρδιά περιβόλι...
 



Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Δεν πάει ακριβώς έτσι. Όταν αγοράζεις Trinnov, πληρώνεις το software, την υποστήριξη και το know-how που πάει πακέτο με αυτά. Τα παραπάνω, μπορούν να τα κοστολογούν όσο θέλουν. 15 χιλιάρικα; 25 χιλάρικα; 50; 100; Αν βρίσκουν πελάτες που θεωρούν πως τα αξίζει, μπράβο τους και μαγκιά τους.

Σε μια hardware αναβάθμιση όμως, πληρώνεις αυτό, το hardware. Αν μιλάμε λοιπόν π.χ. για ένα DAC που κάποιο "αντίστοιχο" στον ανταγωνισμό κοστίζει ~200-500€ και αυτοί στο χρεώνουν 2 χιλιάρικα, δεν έχει να κάνει με το πόσα λεφτά έδωσες αρχικά. Αυτό θα ήταν απλά κλεψιά, σε έχω "κλειδωμένο" και σε ξεζουμίζω.

Θα μου πείτε, δεν υπάρχουν DAC που να κοστίζουν και 5 χιλιάρικα και 10 και παραπάνω; Υπάρχουν.
Δεν μπορούν να υποστηρίζουν οι Τρινοφάδες πως στο δικό τους DAC έπεσε τρελό R&D και είναι καλύτερο από του ανταγωνισμού; Μπορούν.

Το αν θα το πιστέψουμε ή όχι, είναι δικό μας θέμα. Απλά σημειώνω πως δεν συμφωνώ με τη λογική του "ποσοστού επί της αρχικής αγοράς" για κάτι που μπορεί να κοστολογηθεί με σχετικά αντικειμενικό τρόπο (αντίθετα με το know-how).
Δεν έχεις άδικο, έτσι θα έπρεπε να είναι. Η αποψη μου πάντως βασίζεται στο γεγονός ότι σε σχέση με τον ανταγωνισμό που σου λέει το προιον σου έχει ζωή 1-2 χρόνια, μηδέν upgradability και γιολο ή τους άλλους που σου λένε δώσε ενα 30-40% της αξίας του hardware για αναβάθμιση, δεν τους λες απατεώνες!

Πλέον, οταν είσαι ο καλύτερος στο τομέα σου είναι σύνηθες να ζητάς premium. Κακώς ή καλώς, πιστεύω οτι αυτά που ζητάνε ειναι εντός λογικής.

Σίγουρα πάντως δεν θα πανηγυρίζω κιολας.
 



Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top