Ξυπνητήρι σε τηλεόραση γίνεται;;;

Μηνύματα
323
Reaction score
14
Έχω μια τηλεόραση TCL με adroit κ γενικά ευχαριστημένος για το υπνοδωμάτιο που την έχω. ΔΕΝ έχει ξυπνητήρι κ γενικά πρόγραμμα ύπνου που μέχρι χθες σχεδόν όσες μικρές απλές τηλεοράσεις που είχα, είχαν αυτήν την λειτουργιά. Γίνεται να βάλω κάποιο προγραματακι από το play store; Υπάρχει;;; μπορεί να λειτουργήσει σε τηλεόραση;;; θέλω απλά πχ να με ξυπναει η τηλεόραση. Να ανοίγει μόνη της στην προγραμματισμένη ώρα…

Γίνεται;;;;; :headbang:
 


ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
Στα μενού της τηλεόρασης μήπως έχει δυνατότητα αυτόματου ανοίγματος;
 

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
στα apps που λέει
δεν έχει κάτι;
 

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
Στο google play έχει πολλά apps TCL, μήπως κάνει κάποιο
 

Μηνύματα
323
Reaction score
14
Δυστυχώς δεν κάνει τιποτα…κατεβασα αρκετά μέσα από το play store, αλλά αυτά είναι όταν είναι ανοιχτή η συσκευή κ όχι σε στατ μπαι. Παράτησα αυτήν την επιθυμία μου κ ….κάθομαι στα αυγά μου!! Έκανα τα πάντα! Πρέπει κατάλαβα να έχει το λειτουργικό της να υποστηρίζει…. Συμβιβάστηκα πλέον με τα γνωστά ξυπνητήρια που έχουμε όλοι μας στο κομοδίνο!!!!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Δηλαδή έβαλες δίπλα στο κεφάλι σου εκείνο το στρογγυλό πράμα που κάνει εκείνο το εκνευριστικό τικτάκ μέρα-νύχτα; Κινητό, δεν παίζει;
 

Μηνύματα
1.326
Reaction score
4.407
Πήγαινε στις ρυθμίσεις της τηλεόραση σου/προτιμήσεις συσκευής και δες αν υπάρχει επιλογή με όνομα timer η timers, αν υπάρχει μπορείς από εκεί να κάνεις αυτό που θες, αν δεν υπάρχει τέτοια επιλογή απλά το ξεχνάς.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Συμβιβάστηκα πλέον με τα γνωστά ξυπνητήρια που έχουμε όλοι μας στο κομοδίνο!!!!
Αν έχεις smartphone θα κάνεις εύκολα και όμορφα τη δουλειά σου.

Αν δεν έχεις, τότε η μόνη - αλλά και η πλέον αρμόζουσα - λύση είναι το παραδοσιακό ξυπνητήρι κομοδίνου που είχαμε όλοι μας.... κάποτε....
 

Μηνύματα
323
Reaction score
14
Δυστυχώς η τηλεόραση όσο κι αν την έψαξα δεν έχει ρυθμίσεις timer και γενικά κάτι όσον αφορά να ανοίγει μόνη της...... Εκτός βέβαια για να κάνω τη ρύθμιση την αρχική ημερομηνία ώρα κλπ....
Και smartphone έχω και ξυπνητήρι έχω στο κομοδίνο αλλά κακά τα ψέματα είχα μάθει χρόνια πάρα πολλά να με ξυπνάει και η τηλεόραση το πρωί......
Τώρα πλέον θα συμβεί αυτό με τα παραδοσιακά ξυπνητήρια τηλεφώνου κλπ ...
Μία εγκυκλοπαιδική ερώτηση μπορώ να κάνω;;;
Τώρα οι τηλεοράσεις σημερινές έχουν πάνω τους ξυπνητήρι;;; Δηλαδή να ανοίγει το πρωί μόνη της;;;; Οι αυτές το είχαν οι πολύ παλιές;;;;
 

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
Μήπως αν κάνεις ολικό reset (ή αν θυμάσαι την πρώτη φορά που την ενεργοποίησες) ρωτάει στο πρώτο άνοιγμα αν είναι για home ή για hotel χρήση;
Γιατί αν έχει hotel mode, θα πρέπει να έχει timer.
 

Μηνύματα
323
Reaction score
14
Μήπως αν κάνεις ολικό reset (ή αν θυμάσαι την πρώτη φορά που την ενεργοποίησες) ρωτάει στο πρώτο άνοιγμα αν είναι για home ή για hotel χρήση;
Γιατί αν έχει hotel mode, θα πρέπει να έχει timer.
Χμμ. Αν αυτό με το hotel κλπ… δεν θυμάμαι. Αλλά να κάνω reset…μου φαίνεται βουνό να βάλω από την αρχή κωδικούς κ γενικά από την αρχή στήσιμο…. Μιλάμε για αργές ώρες κ με πιάνει τρόμο. Θα περιοριστώ όπως είναι….
 

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
Μπορείς τουλάχιστον να δεις στο εγχ. χρήσης αν λέει πως ζητάει επιλογή μεταξύ home και hotel χρήση.
Τώρα συμβιβάστηκες με την κατάσταση, αλλά δεν ξέρεις στο μέλλον τι μπορεί να γίνει.
 

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
Μπορείς τουλάχιστον να δεις στο εγχ. χρήσης αν λέει πως ζητάει επιλογή μεταξύ home και hotel χρήση.
Τώρα συμβιβάστηκες με την κατάσταση, αλλά δεν ξέρεις στο μέλλον τι μπορεί να γίνει.
Με προσοχή στους πιθανούς περιορισμούς στα μενού της TV.
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν συσκευές που ελέγχουν την παροχή ισχύος σε μια οποιαδήποτε συσκευή με βάση την ώρα, οπότε ίσως έτσι βρεις μια εύκολη λύση. Δηλαδή η συσκευή αυτή να δίνει ρεύμα στην τηλεόραση την ώρα που θες να ξυπνήσεις.

Κάτι τέτοιο ίσως
 

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
Δουλεύουν οι χρονοδιακόπτες με ηλεκτρονικό power button συσκευών ή μόνο με μηχανικό;
Και αν δουλεύουν, άμα έχει κλείσει την TV από το τηλεκοντρόλ, αυτή θα ανοίξει όταν έλθει το ρεύμα;
Είναι σαν να έχεις κλειστή την TV, να κόβεται το ρεύμα και όταν ξανάρθει αυτή να ανοίγει μόνη της......
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Όχι ακριβώς, η ιδέα είναι ότι η τηλεόραση είναι σεταρισμένη στο ΟΝ, αλλά με την πρίζα προγραμματισμένη να δώσει ρεύμα σε Ν ώρες. Μέχρι τότε, η τηλεόραση νομίζει πως είναι ανοικτή.

Προφανώς θέλει δοκιμή.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δηλαδή έβαλες δίπλα στο κεφάλι σου εκείνο το στρογγυλό πράμα που κάνει εκείνο το εκνευριστικό τικτάκ μέρα-νύχτα; Κινητό, δεν παίζει;
Υπάρχουν και ηλεκτρονικά, όπως αυτό που χρησιμοποιώ τα τελευταία 36 χρόνια.
 

Μηνύματα
323
Reaction score
14
Όχι ακριβώς, η ιδέα είναι ότι η τηλεόραση είναι σεταρισμένη στο ΟΝ, αλλά με την πρίζα προγραμματισμένη να δώσει ρεύμα σε Ν ώρες. Μέχρι τότε, η τηλεόραση νομίζει πως είναι ανοικτή.

Προφανώς θέλει δοκιμή.
Ερώτηση όταν θα είναι εκτός ρεύματος η τηλεόραση από τον χρονοδιακόπτη, κ μάλιστα αρκετές ώρες, δεν θα χάνει ημερομηνία ώρα κλπ κ έτσι αυτόματα όταν θα θελήσω να μπαίνω στις λειτουργίες ιντερνετ κλπ δεν θα θέλει από την αρχή ρύθμιση;;; σίγουρα θέλει δοκιμή με αμφίβολο αποτέλεσμα + συν ότι όταν είναι έστω κ λίγο εκτός ρεύματος κάνει περισσότερο να ανοίξει γιατί φορτώνει κ το λειτουργό του android από την αρχή!!!!
Το θέμα είναι να είχε προγραμματισμό για ξυπνητήρι όπως οι παλιές τηλεοράσεις!!!!! Πιστεύω ότι τώρα όλα αυτά είναι ημίμετρα! :headbang: o_O
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
Αν δεν έχει η TV ή αν τα app της TCL για home automation δεν ελέγχουν και την τηλεόραση, τότε είναι ημίμετρα οπως λες
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top