γνωμη για ηχεια !!

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
αν είμαι υπάρχει θέμα? τι κόμματά επιτρέπονται εδώ στο φόρουμ?
τα πάντα όλα επιτρέπονται...μη σε νοιάζει

απλά μου αρέσουν οι απόψεις σου και είπα να ρωτήσω αν ασχολείσαι και με τα πολιτικά :biggrin:
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Δεν τρώγεσαι με τίποτα, η μπαταρία ήταν 74Ah
View attachment 186115
γιαυτό δεν πήρες πρώτη θέση;)
τα πάντα όλα επιτρέπονται...μη σε νοιάζει

απλά μου αρέσουν οι απόψεις σου και είπα να ρωτήσω αν ασχολείσαι και με τα πολιτικά :biggrin:
δυστυχώς ή ευτυχώς όχι
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Μην συγκρίνεις εγκατάσταση και premium ενισχυτές με τρελό control και efficiency στο 70% με μηχανήματα του κιλού που συζητάμε εδω... Επίσης εσύ με τι τους ταΐζεις η τροφοδοσία στο αυτοκίνητο σου ήταν stock σαν του ts; δεν πιστεύω να χει κανέναν 300Α δυναμό με τρεις agm ή lto των 80Αh στο πορτ-μπαγκάζ

Δεν είναι μόνο το κόστος, για να βγάλει ένας αβ class από γέφυρα άνετα πχ 400-500 βαττ για το sub υπολόγισε πόσα πρέπει να φάει
Πόσα άραγε;
μιας και το κατέχεις καλά το θέμα μπορείς να μας πεις το πως τα υπολογίζουμε; με ενδιαφέρει γιατί έχουμε στα σκαριά με κάτι φιλαράκια ένα καγκουραδικο αμάξι με 4-5 ενισχυτές κτλ
 

Μηνύματα
52
Reaction score
6
Car_Audio_Test το δικο σου ανηκει σε αλλο επιπεδο αστο αυτο ουτε που το σκευτομαι θα ηθελα την γνωμη σου για ενανκαλο 4καναλο και ενα ζευγαρι διερουμενα αν ηταν να αγοραζες τωρα με τις γνωσεις που εχεις και με την εμπειρια σαν Επαγγελματίας τι θα αγοραζες (σε νορμαλ τιμες) γιατι καθε μερα αλλαζω γνωμες
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Πόσα άραγε;
μιας και το κατέχεις καλά το θέμα μπορείς να μας πεις το πως τα υπολογίζουμε; με ενδιαφέρει γιατί έχουμε στα σκαριά με κάτι φιλαράκια ένα καγκουραδικο αμάξι με 4-5 ενισχυτές κτλ
δες φόρμουλες υπολογισμού στο λινκ

πχ ένας ενισχυτής ab class με efficiency 55,5% σε γέφυρά στα 2ωμ για να βγάλει 761 βαττ με τάση 13.4 βολτ θέλει 102,3 αμπέρ ρεύμα
 


Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Είναι προσβλητικός!
Για να μην ξεφύγω στο γραπτό λόγο και φάω μπαν, θα σου πω ότι είσαι και Ανθέλληνας! Ναι πήρα τη 2η θέση μόνος μου ONE MAN SHOW ανάμεσα στον 1ο και 3ο που ήταν BRAX TEAM!!!!!
Ήταν τιμή μου που σήκωσα την Ελληνική σημαία σε Πανευρωπαικό που συμμετέχουν μόνο τα 2 καλύτερα αυτοκίνητα στην κατηγορία τους ανα χώρα!! Κάτι σαν Champions League. ΑΝΘΕΛΛΗΝΑ
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
δεν νομίζεις ότι είναι λίγο άκομψο να κρίνεις έναν επαγγελματία με διακρίσεις?
δεν έκρινα κανέναν είπα την γνώμη μου, αν ήμουν άκομψος νταξ τι να κάνουμε κάνεις δεν είναι τέλειος
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
δεν νομίζεις ότι είναι λίγο άκομψο να κρίνεις έναν επαγγελματία με διακρίσεις?
Πολύ κομψά το έθεσες.


γιαυτό δεν πήρες πρώτη θέση;)
Δεν θέλεις να το συνεχίσεις. Εδώ είμαστε αν θελήσεις. :wink:

Warned...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
δεν έκρινα κανέναν είπα την γνώμη μου, αν ήμουν άκομψος νταξ τι να κάνουμε κάνεις δεν είναι τέλειος
συνεχίζεις....
και ποια είναι η γνώμη σου?
να κρίνεις την προσπάθεια, τους κόπους και τις γνώσεις που οδηγούν σε μια διάκριση?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
συνεχίζεις....
και ποια είναι η γνώμη σου?
να κρίνεις την προσπάθεια, τους κόπους και τις γνώσεις που οδηγούν σε μια διάκριση?
Θα μας παραθέσει με ποιον τρόπο πήρε την πρωτιά.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
συνεχίζεις....
και ποια είναι η γνώμη σου?
να κρίνεις την προσπάθεια, τους κόπους και τις γνώσεις που οδηγούν σε μια διάκριση?
ότι αν είχε σωστή τροφοδοσία μπορεί να έπαιρνε και πρωτιά
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Έχασες !!
Άλλος ήταν ο λόγος της 2ης θέσης και επειδή έχω μάθει να ρωτάω μου το είπε ο τεχνικός της scanspeak όταν άκουσε το αμάξι. Μήπως θες ν ακούσεις την απάντηση η την ξέρεις κι αυτή??
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Έχασες !!
Άλλος ήταν ο λόγος της 2ης θέσης και επειδή έχω μάθει να ρωτάω μου το είπε ο τεχνικός της scanspeak όταν άκουσε το αμάξι. Μήπως θες ν ακούσεις την απάντηση η την ξέρεις κι αυτή??
Ειλικρινά δεν μ ενδιαφέρει τι σου είπε ο τεχνικός της scanspeak μπορείς να ανοίξεις δικό σου thread να το διηγηθείς, εδώ συζητάμε άλλο θέμα τελείως
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα της συγκεκριμένης εγκατάστασης.

Σκεφτόμουν να πάω σε 4 νέα ηχεία (2 διαιρούμενα-2 ομοαξονικά) στις εργοστασιακές θέσεις και έναν ενισχυτή με ένα ενεργό sub (ιδανικά να μπαίνει κάτω από το κάθισμα).

Έχω δει κάποια μεγάφωνα Focal, JBL, Hertz και Audison ενώ sub και ενισχυτές τα ψάχνω.

Έχετε να προτείνετε κάτι δοκιμασμένο;

Επίσης αν βάλω πρώτα τα 4 ηχεία και σε δεύτερη φάση ανισχυητή με sub θα είναι ικανοποιητικά με την πηγή η τσάμπα ο κόπος;

Τέλος αν τα συνδυάσω με κινεζό-πηγή θα έχω καλύτερο ή χειρότερο αποτέλεσμα από τη μαμά;

Ευχαριστώ...
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Έχασες !!
Άλλος ήταν ο λόγος της 2ης θέσης και επειδή έχω μάθει να ρωτάω μου το είπε ο τεχνικός της scanspeak όταν άκουσε το αμάξι. Μήπως θες ν ακούσεις την απάντηση η την ξέρεις κι αυτή??
Εμένα με ενδιαφέρει να ακούσω.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα της συγκεκριμένης εγκατάστασης.

Σκεφτόμουν να πάω σε 4 νέα ηχεία (2 διαιρούμενα-2 ομοαξονικά) στις εργοστασιακές θέσεις και έναν ενισχυτή με ένα ενεργό sub (ιδανικά να μπαίνει κάτω από το κάθισμα).

Έχω δει κάποια μεγάφωνα Focal, JBL, Hertz και Audison ενώ sub και ενισχυτές τα ψάχνω.

Έχετε να προτείνετε κάτι δοκιμασμένο;

Επίσης αν βάλω πρώτα τα 4 ηχεία και σε δεύτερη φάση ανισχυητή με sub θα είναι ικανοποιητικά με την πηγή η τσάμπα ο κόπος;

Τέλος αν τα συνδυάσω με κινεζό-πηγή θα έχω καλύτερο ή χειρότερο αποτέλεσμα από τη μαμά;

Ευχαριστώ...
Άνοιξε δικό σου θέμα τι αυτοκίνητο έχεις, στερεοφωνικό, χρηματικό ποσό που θες να ξοδέψεις κλπ .
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Άνοιξε δικό σου θέμα τι αυτοκίνητο έχεις, στερεοφωνικό, χρηματικό ποσό που θες να ξοδέψεις κλπ .
Ίδιο αμάξι...με μαμά πηγή (που ίσως αλλαχτεί στο μέλλον με κινεζό-oem).
Έχει νόημα να ανοίξω διαφορετικό θέμα;
Σκεφτόμουν γύρω στο 500αρι αλλά είμαι ανοικτός σε προτάσεις.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Ίδιο αμάξι...με μαμά πηγή (που ίσως αλλαχτεί στο μέλλον με κινεζό-oem).
Έχει νόημα να ανοίξω διαφορετικό θέμα;
Σκεφτόμουν γύρω στο 500αρι αλλά είμαι ανοικτός σε προτάσεις.
Ωραία άρα διάβασες εδώ ότι μπροστά γίνετε να μπουν 13cm πιο εύκολα αλλά και 16αρια με κάποιες υποχωρήσεις και μικρή πατέντα; τι σκέφτεσαι 13 ή 16αρια... sub κάτω απ το κάθισμα ξέχνα το είναι μια μλκ και μισή όπως και την αλλαγή των πίσω ηχείων... Βάλε ένα καλό σετ μπροστά ότι σ αρέσει απ τις εταιρίες που κοιτάς και τα πίσω άστα απλά αν πάρεις 4 καναλο πχ τον hcp4 πέτα τα στα κανάλια 3-4 τέλος
 
Last edited:

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Είναι προσβλητικός!
Για να μην ξεφύγω στο γραπτό λόγο και φάω μπαν, θα σου πω ότι είσαι και Ανθέλληνας! Ναι πήρα τη 2η θέση μόνος μου ONE MAN SHOW ανάμεσα στον 1ο και 3ο που ήταν BRAX TEAM!!!!!
Ήταν τιμή μου που σήκωσα την Ελληνική σημαία σε Πανευρωπαικό που συμμετέχουν μόνο τα 2 καλύτερα αυτοκίνητα στην κατηγορία τους ανα χώρα!! Κάτι σαν Champions League. ΑΝΘΕΛΛΗΝΑ
Δεν ειναι ανθελληνας,γιατι προφανως δεν ηξερε οτι την 1η θεση την πηρε ξενος.αντιθετα εγω πιστευω οτι ειναι η κλασικη περιπτωση ημιμαθη,αλλα ξερολα ελληνα,που εχει αποψη για ολα,την οποια προσπαθει να τεκμηριωσει με θεωριες,καμια φορα ασχετες με το θεμα μας,χωρις να εχει επαφη με την πραξη γιατι ολοι ξερουμε καλα τα χαρακτηριστικα και οι θεωριες,αλλα στην πραξη αλλαζουν τα δεδομενα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top