To πρώτο μου DAC. (ifi Zen Air DAC)

Μηνύματα
2.522
Reaction score
7.324
Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από κάμποσο ψάξιμο κατέληξα στο ifi Zen Air DAC (99€). Σκοπός μου είναι να το χρησιμοποιήσω σαν DAC/ενισχυτή ακουστικών. ΔΕΝ θα συνδεθεί σε ενισχυτή/ηχεία καθότι αυτή τη στιγμή δεν έχω χώρο για ένα ολοκληρωμένο σύστημα.

Ακουστικά είναι τα Sennheiser HD 560S με χαρακτηριστικά τα παρακάτω:

Acoustic principle : Aνοιχτού τύπου
Δυναμικό
Aντίσταση : 120 Ω
Eύρος συχνοτήτων : 6 – 38.000 Hz
Eυαισθησία : 110 dB SPL/V
THD : <0,05 %
Bάρος : 240 g

Στα συγκεκριμένα χρήματα του ifi Zen Air DAC ΔΕΝ προβλέπεται να αγοραστεί και η τροφοδοσία τους η οποία ανέρχεται στα 75€. Άρα θα πάρουν ρεύμα από το usb που έρχεται από το PC (Macbook Air M1).

To εύλογο ερώτημα είναι: θα υπάρξει βελτίωση σε σχέση με τον ήχο που έχω τώρα ή θα είμαι μια από τα ίδια λόγω της έλειψης τροφοδοσίας (λαμβάνοντας υπόψη και την αντίσταση των ακουστικών);
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Και μόνο του ένα ποιοτικό DAC όπως αυτό που επέλεξες θα επιφέρει ηχητική βελτίωση έναντι του MacBook Air.

Δεν είναι απαραίτητο το τροφοδοτικό. Άλλωστε μπορεί να προστεθεί οποτεδήποτε στο μέλλον.

Στα 99,9€ το Zen Air dac είναι εξαιρετική επιλογή.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από κάμποσο ψάξιμο κατέληξα στο ifi Zen Air DAC (99€). Σκοπός μου είναι να το χρησιμοποιήσω σαν DAC/ενισχυτή ακουστικών. ΔΕΝ θα συνδεθεί σε ενισχυτή/ηχεία καθότι αυτή τη στιγμή δεν έχω χώρο για ένα ολοκληρωμένο σύστημα.

Ακουστικά είναι τα Sennheiser HD 560S με χαρακτηριστικά τα παρακάτω:

Acoustic principle : Aνοιχτού τύπου
Δυναμικό
Aντίσταση : 120 Ω
Eύρος συχνοτήτων : 6 – 38.000 Hz
Eυαισθησία : 110 dB SPL/V
THD : <0,05 %
Bάρος : 240 g

Στα συγκεκριμένα χρήματα του ifi Zen Air DAC ΔΕΝ προβλέπεται να αγοραστεί και η τροφοδοσία τους η οποία ανέρχεται στα 75€. Άρα θα πάρουν ρεύμα από το usb που έρχεται από το PC (Macbook Air M1).

To εύλογο ερώτημα είναι: θα υπάρξει βελτίωση σε σχέση με τον ήχο που έχω τώρα ή θα είμαι μια από τα ίδια λόγω της έλειψης τροφοδοσίας (λαμβάνοντας υπόψη και την αντίσταση των ακουστικών);
Mε την προσθήκη εξωτερικής τροφοδοσίας ,ο ήχος βελτιώνεται (ανάλογα με την ποιότητα της εξωτερικής τροφοδοσίας,γιατί εκτός από το τροφοδοτικό της ifi,μπορείς να συνδέσεις και όποιο άλλο τροφοδοτικό θέλεις με τα ίδια χαρακτηριστικά προφανώς),αλλά αυξάνει και λίγο η δύναμη του ενισχυτή ακουστικών. Αλλά και χωρίς την τροφοδοσία παίζει πολυ καλά,οπότε δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι,είναι κάτι που το αφήνεις σαν μελλοντική αναβάθμιση.
 


Μηνύματα
2.522
Reaction score
7.324
Έφτασε και είναι υπέροχο! :dance2:

IMG_0679.jpeg


Ακούω εδώ και μια ώρα περίπου και μερικά πράγματα είναι άμεσα εμφανή.

1) Ο ήχος καθάρισε σε όλο το φάσμα. Κομμάτια που στο 80% του volume ακουγόταν μπουκωμένα πριν, τώρα βγαίνουν άνετα και απολαυστικά. Ειδικά κομμάτια με πλούσιο χαμηλό όπως το 1000 Watts του Quantic είναι αγνώριστα πως το καλύτερο.
2) Το Power match είναι απαραίτητο για δύσκολα ακουστικά (όπως τα δικά μου) και δουλεύει πολύ σωστά δίνοντας παραπάνω ισχύ χωρίς αρνητικές επιπτώσεις. To XBass επίσης απαραίτητο αλλά για ακουστικά ανοιχτού τύπου δεν είναι αρκετό και καταφεύγω στο EQ του Apple Music για να πάρω αυτό το κάτι παραπάνω.

Screenshot 2022-03-28 at 3.54.12 PM.png


3) Ακόμη περισσότερη λεπτομέρεια και καλύτερος διαχωρισμός οργάνων. Τα χτυπήματα των drums, το ηχόχρωμα του κάθε synth, και άλλες λεπτομέρειες βγαίνουν αβίαστα πλέον. Μικρά hihats και διάφοροι παρόμοιοι ήχοι που πριν ήταν θαμένα τώρα ακούγονται κανονικά και με το νόμο! Π.χ. στο A Town with an Ocean View του Joe Hisaishi.

Πολύ VFM και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής παρόλο που έχει πλαστικό περίβλημα. Υπόψη ότι στην πραγματικότητα είναι σκούρο γκρι. Για κάποιο λόγο στις φώτο βγαίνει μπλε-γκρι. Πολύ καλή αγορά και μπράβο στην iFi που δίνει τέτοιο ήχο με ένα κατοστάρικο. :drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Καλησπέρα φίλοι μου. Έχω στο pc μου την Asus Xonar STX. Είναι το παλαιότερο κομμάτι hardware που έχω καθότι κυκλοφόρησε το 2010. Λέω να την αντικαταστήσω με το Zen Air Dac. Τι πιστεύετε για την αλλαγή αυτή; Θα τροφοδοτεί τα Presonus Eris 3.5.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Mε την προσθήκη εξωτερικής τροφοδοσίας ,ο ήχος βελτιώνεται (ανάλογα με την ποιότητα της εξωτερικής τροφοδοσίας,γιατί εκτός από το τροφοδοτικό της ifi,μπορείς να συνδέσεις και όποιο άλλο τροφοδοτικό θέλεις με τα ίδια χαρακτηριστικά προφανώς),αλλά αυξάνει και λίγο η δύναμη του ενισχυτή ακουστικών. Αλλά και χωρίς την τροφοδοσία παίζει πολυ καλά,οπότε δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι,είναι κάτι που το αφήνεις σαν μελλοντική αναβάθμιση.
Λογικα θα παιζει και με ενα καλο power bank σωστα ? Βλεπω το δικο μου xiaomi βγαζει εξοδο 2.6A στα 5V .
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα φίλοι μου. Έχω στο pc μου την Asus Xonar STX. Είναι το παλαιότερο κομμάτι hardware που έχω καθότι κυκλοφόρησε το 2010. Λέω να την αντικαταστήσω με το Zen Air Dac. Τι πιστεύετε για την αλλαγή αυτή; Θα τροφοδοτεί τα Presonus Eris 3.5.
Μια χαρά θα παίξει με τα ηχεία σου και μάλλον καλύτερα από την XONAR. Τώρα είναι και θέμα προτιμήσεων στον ήχο. Πάντως το Air είναι πολύ καλό και εφάμιλλο του zen dac v2 και ας μην έχει τς ίδια specs ( τα έχω και τα δύο).
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Καλησπέρα φίλοι μου. Έχω στο pc μου την Asus Xonar STX. Είναι το παλαιότερο κομμάτι hardware που έχω καθότι κυκλοφόρησε το 2010. Λέω να την αντικαταστήσω με το Zen Air Dac. Τι πιστεύετε για την αλλαγή αυτή; Θα τροφοδοτεί τα Presonus Eris 3.5.
θα πάρεις καλύτερο ήχο,αλλά όχι μην περιμένεις και θαύματα.......εχω ifi zen dac (MKI) και κάρτα ήχου Asus Xonar dgx (σαφως υποδεέστερη από την δική σου και απλά έχει ξεμείνει πάνω στον υπολογιστή) και τα ίδια ηχεία (ακριβώς). Με την asus χάνω σε εικόνα - όγκο και μουσικότητα,αλλά κερδίζει ελαφρά σε ανάλυση.Για ακρόαση με ακουστικά βέβαια.....η διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα (υπέρ του zen). Στο σύστημα του γραφειου, που έχω τα ίδια ηχεία αλλά dac Sanskrit 10th MKⅡ ,εκεί το smsl κερδίζει στα σημεία (για τα δικά μου κριτήρια βέβαια),αλλά δεν είναι ενισχυτής ακουστικών.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Παιδιά λόγω της προσιτής τιμής και του feedback που πήρα από εσάς, αγόρασα το dac. Στο download hub της φίρμας, αφού έβαλα το serial number, μου δίνει επιλογή μόνο να κατεβάσω firmware. Οι drivers που είναι;
 


Μηνύματα
885
Reaction score
883
Από περιέργεια θα θέλαμε και μία ενημέρωση πως τα καταφέρνει το dac έναντι της asus. Λογικά μιλάμε για απειροελάχιστη διαφορά. Αν έχει μεγάλη διαφορά θα πρέπει να εξετασθεί μήπως παίζει σε μεγαλύτερη στάθμη το dac (πολλές κάρτες ήχου έχουν αναιμικά στάδια εξόδου).
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Μόλις το έβαλα. Προσπαθώ να το μάθω. Αύριο που θα έχω την ευκαιρία για ακρόαση σε μεγαλύτερη ένταση θα σου πω. Το πρώτο πράγμα, που δεν είναι αντικειμενικά κουσούρι, αλλά δε βολεύει εμένα, είναι το γεγονός ότι δε μπορώ να ελέγχω volume/mute/balance από τα windows, καθότι παίζει μόνο σε wasapi mode.
 

Μηνύματα
2.522
Reaction score
7.324
Μόλις το έβαλα. Προσπαθώ να το μάθω. Αύριο που θα έχω την ευκαιρία για ακρόαση σε μεγαλύτερη ένταση θα σου πω. Το πρώτο πράγμα, που δεν είναι αντικειμενικά κουσούρι, αλλά δε βολεύει εμένα, είναι το γεγονός ότι δε μπορώ να ελέγχω volume/mute/balance από τα windows, καθότι παίζει μόνο σε wasapi mode.
Ναι αυτό είναι σπάσιμο. Τουλάχιστον βολεύει ότι εξακολουθεί να δουλεύει το volume της κάθε εφαρμογής (π.χ. spotify, apple music, youtube).
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Μόλις το έβαλα. Προσπαθώ να το μάθω. Αύριο που θα έχω την ευκαιρία για ακρόαση σε μεγαλύτερη ένταση θα σου πω. Το πρώτο πράγμα, που δεν είναι αντικειμενικά κουσούρι, αλλά δε βολεύει εμένα, είναι το γεγονός ότι δε μπορώ να ελέγχω volume/mute/balance από τα windows, καθότι παίζει μόνο σε wasapi mode.
εκτός ίσως αν δεν περάσεις τον driver του και αφήσεις τον "γενικό" των windows...
(βέβαια τότε θα "χάσεις" άλλα πράγματα.... )
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Μία άλλη παρατήρηση που θέλω να μοιραστώ είναι το γεγονός ότι όταν ξεκινάω ένα τραγούδι, κόβονται κάποια μιλισεκόντα από την αρχή. Γνωρίζει κανείς αν το κεντρικό dial που έχει στην πρόσοψη, σε ποια θέση πρέπει να είναι τοποθετημένο; Το έχω στις 12 η ώρα. Έχει λειτουργία να παρακάμπτεις το dial και να παιζει απλώς σαν fixed πηγη;
 


Μηνύματα
2.522
Reaction score
7.324
Μία άλλη παρατήρηση που θέλω να μοιραστώ είναι το γεγονός ότι όταν ξεκινάω ένα τραγούδι, κόβονται κάποια μιλισεκόντα από την αρχή.
Το κάνει σε μένα μόνο στο πρώτο κομμάτι μιας λίστας/αλμπουμ. Απ'ότι διάβασα το κάνει γιατί το κύκλωμα είναι ουσιαστικά σε σταντ μπαη και ενεργοποιείται μόλις δεχτει σήμα. Πέρασα το τελευταίο firmware και βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Εγώ το έχω συνδεδεμένο το shield tv pro μαζί του και δεν έχω καθυστέρηση. Βεβαίως με το τελευταίο firmware περασμένο.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Παιδιά, συνδέοντας ακουστικά στην έξοδο μπροστά, δεν θα έπρεπε να απενεργοποιείται η έξοδος rca;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top