Windows 11


D

Deleted member 35

Guest
Το ΣΚ με έπιασαν οι κλεισούρες μου και χαζολόγησα στον υπολογιστή. Ανάμεσα σε όλα τα άλλα "έπαιξα" με VMware εγκαθιστώντας Gentoo και Freebsd και τακτοποίησα λίγο τη μουσική μου. Κοινώς δούλευα συχνά - πυκνά το πληκτρολόγιο εναλλάσσοντας διάφορα προγράμματα.

Ούτε μια φορά δεν κόλλησε το πληκτρολόγιο. Ίσως το διόρθωσαν τα updates που ανέφερα την Τετάρτη. Τι να πω; Μακάρι να ήταν προσωρινό bug.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.607
Reaction score
94.503
Έβαλε επιτέλους μυαλό ο Γονδολέτας! :)

 


Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Τελευταια εχω διάφορα θεματάκια με το αριστερο κλικ του ποντικιου - μερος ασυρματου RF σετ της Microsoft.

Το απλο κλικ γινεται καποιες φορες διπλο, η επιλογη πολλαπλων στοιχειων στον explorer (με πατημενο αριστερο και συρσιμο) μερικες φορες ανοιγει ολα τα επιλεγμενα αρχεια, το drag & drop πότε δουλεύει και πότε μου ανοιγει το αρχειο πανω στην "προσπαθεια"...

Να ριξω το φταιξιμο στα Windows 11 ή παραδιδει πνευμα το τρωκτικό;
Το πληκτρολογιο του σετ δουλευει ρολόι, οποτε δεν τιθεται θεμα παρεμβολων RF.
 

Μηνύματα
966
Reaction score
2.104
Όσο κι αν απεχθάνομαι τα 11, αυτά που περιγράφεις παραπέμπουν σε πρόβλημα με το ποντίκι. Φτιάχνεται συνήθως με αποσυναρμολόγηση και ειδικό λαδακι στα κουμπιά
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.607
Reaction score
94.503
αποσυναρμολόγηση και ειδικό λαδακι στα κουμπιά
Και μετά από μερικές μέρες κάνει το ίδιο.

Αλλαγή ποντικιού μάλλον.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.607
Reaction score
94.503
Για πες να δοκιμάσω.

Αν είναι από βρωμιά, συμφωνώ μαζί σου.

Αν όμως είναι μετά από 1.000.000 κλικ, δεν φτιάχνει πιστεύω,

γιατί θα έχουν φθαρεί τα μπρούτζινα λαμάκια.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.724
Είναι πολύ πιθανό να προκύπτει απο το παρακάτω θέμα επιλογής καλών μεν, αλλά όχι εντελώς κατάλληλων διακοπτών:
 

Μηνύματα
966
Reaction score
2.104
Παίζει μεγάλο ρόλο η μάρκα των μπουτον. Omron βάζει συνήθως η μαικροαοφτ. Δε χρειάζεται κάτι εξωτικό. Εγώ χρησιμοποιώ , contact cleaner αντίστοιχο του WD40

Προσοχή, πρέπει να είναι το contact cleaner που αφήνει κατάλοιπα (λάδι) είναι ουσιαστικά ένα μείγμα διαλυτικων και αντιοξειδωτικων αντισκωριακων και λίγο λιπαντικό λάδι.

Έχω δώσει σε υπαλλήλους στην εταιρία που δουλεύω άπειρα ποντίκια που επισκεύασα με αυτό τον τρόπο και σχεδόν κανένα δε γύρισε πίσω ξανά με βλάβη. Σημαδεύω με μαρκαδόρο σε κάθε ποντίκι που ανοίγω ημερομηνία επισκευής για να κρατάω track
 



D

Deleted member 35

Guest
Το πρόβλημα για εμένα προσωπικά δεν είναι τόσο το νταβατζίδικο Login. Αυτό άλλωστε το έχουμε ήδη στα κινητά και είναι εξαιρετικό όταν δουλεύει.

Αλλά προβληματίζομαι στο γεγονός του "υποχρεωτικού" συγχρονισμού του υπολογιστή. Πολύς κόσμος πλέον χρησημοποιεί το cloud και τώρα δυστυχώς γίνεται της πτάνας. Βάλε και το αντίστοιχο ποσοστό με Gservices που και αυτοί θέλουν τα αρχεία τους στον υπολογιστή και το μπάχαλο είναι έτοιμο. Δεν γίνεται να έχεις 2 υπηρεσίες για ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα.

Ναι καταλαβαίνω πως θέλουν όλοι πελάτες και θα ματώσουν μέχρι να σε πάρουν. Αλλά τα προβλήματα που θα προκύψουν ίσως είναι σοβαρότερα. Ειδικά τώρα με τη μόδα των ransomware ίσως αποδειχθεί καταστροφικό.

Την τελευταία φορά που το δοκίμασα με ενόχλησε το γεγονός πως δεν μπορούσες να δηλώσεις το όνομά σου αλλά σου έβγαζε κάτι τυχαίο βασισμένο στα online στοιχεία σου.
 

D

Deleted member 35

Guest
Τις τελευταίες εβδομάδες αντιμετωπίζα ένα εντελώς κουλό πρόβλημα. Και δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε. Ξαφνικά έχασα τη σύνδεση στο internet από μερικές εφαρμογές. Πχ το steam έλεγε ότι δεν έχει σύνδεση αλλά μου έβγαζε το pop-up με τις προσφορές. Κενό μεν αλλά έλεγε 1 από 12 η ότι άλλο είχε εκείνη τη μέρα. Η λίστα με τα παιχνίδια μου δούλευε μεν αλλά η σελίδα του καθενός όχι. Επίσης δοκίμασα επανεγκατάσταση και ενώ κατέβαζε το αρχείο πάλι τα ίδια. Τοπικά είχα κανονικά onedrive και λοιπές cloud υπηρεσίες αλλά το VMware δεν δούλευε. Ούτε καν εγκαθιστοντας Linux. Αν έκανα bridged τη σύνδεση κάτι δούλευε αλλά όχι όλα. Το smooth video project τα ίδια. Στην νέα εγκατάσταση όλα καλά και μετά δεν συνδεόταν στους server.

Στο Linux και το FreeBSD που έχω σε άλλους δίσκους κανένα πρόβλημα. Μόνο στα windows.

Δοκίμασα να κλείσω το Kaspersky, να παίξω με VPN, ενεργοποίησα το ipv6 στο router, μίλησα με Cosmote μπας και είμαι πίσω από κανένα NAT, άλλαξα DNS και τίποτα. Πάντα πρόβλημα.

Προχτές είπα να μπω σε safe mode και είχα κανονικά δίκτυο στις προβληματικές εφαρμογές. Τελικά έκανα format και το μόνο που πρόλαβα να δω είναι το steam. Παίζει κανονικά. Σήμερα θα δω και τα υπόλοιπα. Πραγματικά απορώ τι στον "λουτσο" συνέβη. Ποια εφαρμογή μου δημιούργησε τέτοιο πρόβλημα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.416
Τις τελευταίες εβδομάδες αντιμετωπίζα ένα εντελώς κουλό πρόβλημα. Και δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε. Ξαφνικά έχασα τη σύνδεση στο internet από μερικές εφαρμογές. Πχ το steam έλεγε ότι δεν έχει σύνδεση αλλά μου έβγαζε το pop-up με τις προσφορές. Κενό μεν αλλά έλεγε 1 από 12 η ότι άλλο είχε εκείνη τη μέρα. Η λίστα με τα παιχνίδια μου δούλευε μεν αλλά η σελίδα του καθενός όχι. Επίσης δοκίμασα επανεγκατάσταση και ενώ κατέβαζε το αρχείο πάλι τα ίδια. Τοπικά είχα κανονικά onedrive και λοιπές cloud υπηρεσίες αλλά το VMware δεν δούλευε. Ούτε καν εγκαθιστοντας Linux. Αν έκανα bridged τη σύνδεση κάτι δούλευε αλλά όχι όλα. Το smooth video project τα ίδια. Στην νέα εγκατάσταση όλα καλά και μετά δεν συνδεόταν στους server.

Στο Linux και το FreeBSD που έχω σε άλλους δίσκους κανένα πρόβλημα. Μόνο στα windows.

Δοκίμασα να κλείσω το Kaspersky, να παίξω με VPN, ενεργοποίησα το ipv6 στο router, μίλησα με Cosmote μπας και είμαι πίσω από κανένα NAT, άλλαξα DNS και τίποτα. Πάντα πρόβλημα.

Προχτές είπα να μπω σε safe mode και είχα κανονικά δίκτυο στις προβληματικές εφαρμογές. Τελικά έκανα format και το μόνο που πρόλαβα να δω είναι το steam. Παίζει κανονικά. Σήμερα θα δω και τα υπόλοιπα. Πραγματικά απορώ τι στον "λουτσο" συνέβη. Ποια εφαρμογή μου δημιούργησε τέτοιο πρόβλημα.
αντιμετώπισα προχθές ένα παρόμοιο πρόβλημα σε κάρτα δικτύου(wifi) σε μινι pcάκι της dell, η υπάλληλος του γραφείου πάτησε να γίνουν εγκατάσταση τα win 11...αποτέλεσμα να μειωθεί απίστευτα η ισχύς της κεραίας και να χάνει το δίκτυο του γραφείου
πτέιν, δεν έκατσα να ασχοληθώ πολύ...έπαιξα με οδηγό....και μετά φορματάκι και όλα οκ

γενικά έχω παρατηρήσει κάποια κουφά σε gaming laptops....αλλά σε σταθερό...πρώτη φορά
 

D

Deleted member 35

Guest
Πριν λίγο έβαλα πάλι το Kaspersky και μέχρι στιγμής όλα καλά. Η σχεδόν όλα καλά. Δοκίμασα με το wumt που ψάχνει τα updates και βγάζει σφάλμα. Αλλά μάλλον είναι η παλιά έκδοση που δεν υποστηρίζει τα 11. Όταν επιστρέψω θα αρχίσω τις μαζικές εγκαταστάσεις και βλέπουμε.

Πάντως πολύ κουλό θέμα. Να τσίμπησε κανένα ζουζούνι και να μη το κατάλαβα; Αφού δεν μπαίνω πουθενά περίεργα. Πάνε τα σπασμένα κτλ. Τι να πω;
 

D

Deleted member 35

Guest
Νέα προβλήματα. Το outlook δεν διαβάζει τον Hotmail λογαριασμό μου. Μένει εκεί για μερικά λεπτά και κολλάει. Έχω δοκιμάσει να διαγράψω το profile και να το περάσω χειροκίνητο αλλά κάνει το ίδιο. Το Gmail που έχω το διαβάζει σαν imap χωρίς να ζητάει oauth. Μιλάμε πάντα για office365 με τη μηνιαία συνδρομή. Αντίστοιχα το windows mail έχει συνδεθεί κανονικά με το Hotmail και δεν συνδέεται με το Gmail μου. Επίσης έχω θέμα με το FB. Κανένας web browser χτες δεν φόρτωνε. Αντίστοιχα στο κινητό μου έπαιζε κανονικά. Όλα πάνω στο ίδιο router.

Σήμερα θα κάνω reset και στο router μπας έχει κολλήσει εκεί τίποτα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Και ΔΕΝ θέλω να ξεκινήσω πάλι με Linux. Για πολλούς λόγους οι οποίοι έχουν να κάνουν με προσωπικές παραξενιές.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.446
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top