Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
ρε συ φιλε Thva αληθεια ωρες ωρες απορω δηλαδη ενα πραμα!
Γαιτι ρε συ, σοβαρα δε ξέρω. Ξερω μόνο ότι μάλλον είναι μια απο τις 3 παραπάνω ή όχι ?
 









Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Σύμπτωση, γκίνια, μαγνήτης?? Και όμως μου έχει συμβεί κάποτε και δεν ήξερα πως να το εξηγήσω. Γύριζα γύρω από την φωτιά και ο καπνός ... Επάνω μου! :)
 


Μηνύματα
469
Reaction score
239
..ως διά μαγείας γίνεται θεϊκό όταν επενδυθούν σε αυτό αρκετές δεκάδες χιλιάδες ευρώ.
Ακριβώς το ίδιο συνέβη και στην ψηφιακή τεχνολογία τυπου audio CD κλπ.
Άλλη ιστορία το αναλογικό σύστημα κι άλλη το (μερικός) ψηφιακό. Το καθένα με τα καλά του και τα κακά του. Μπορει όπως λες το σιντι να έχει λιγότερο θόρυβο , μεγαλύτερο διαχωρισμό αλλά πόσοι νομίζεις ότι έχουν τόσο καλό ενισχυτικό σύστημα και ακοή για να το καταλάβουν. Και αν υπάρχουν σίγουρα θα σου πουν ότι κάτι του λείπει στον ήχο. Και κάτι τελευταίο , αφού όλοι οι υπέρμαχοι του σιντι πιστεύουν ότι το εύρος συχνοτήτων (έως 22050Hz) υπερκαλύπτει το ακουστικό εύρος του ανθρώπινου αυτιού (20-20000Hz) τότε γιατί έχουν εξελιχθεί σε δειγματοληψίες της τάξης των 768kHz??
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ακριβώς το ίδιο συνέβη και στην ψηφιακή τεχνολογία τυπου audio CD κλπ.
Άλλη ιστορία το αναλογικό σύστημα κι άλλη το (μερικός) ψηφιακό. Το καθένα με τα καλά του και τα κακά του. Μπορει όπως λες το σιντι να έχει λιγότερο θόρυβο , μεγαλύτερο διαχωρισμό αλλά πόσοι νομίζεις ότι έχουν τόσο καλό ενισχυτικό σύστημα και ακοή για να το καταλάβουν. Και αν υπάρχουν σίγουρα θα σου πουν ότι κάτι του λείπει στον ήχο. Και κάτι τελευταίο , αφού όλοι οι υπέρμαχοι του σιντι πιστεύουν ότι το εύρος συχνοτήτων (έως 22050Hz) υπερκαλύπτει το ακουστικό εύρος του ανθρώπινου αυτιού (20-20000Hz) τότε γιατί έχουν εξελιχθεί σε δειγματοληψίες της τάξης των 768kHz??
Τον θόρυβο του cd δεν τον έχω ακούσει. Τους θορύβους του βινυλίου, άνετα τους έχω ακούσει (όπως όλοι μας). Όσο για το εύρος συχνοτήτων, από τη μια λες ότι απαιτούνται ανώτερης ποιότητας συστήματα και ικανή ακοή προκειμένου κάποιος να ακούσει τον θόρυβο, αλλά θεωρείς δεδομένο (όπως φαίνεται) ότι ακούς αυτό το κάτι παραπάνω που παρέχουν τα υψηλής ανάλυσης ψηφιακά. Προσωπικά, δεν ακούω ούτε καν 20Khz.
Τα dacs παρέχουν τη δυνατότητα μετατροπής αρχείων τόσο υψηλής ανάλυσης. Αμιγώς 768KHZ αρχείο, γραμμένο εξαρχής σε αυτή την ανάλυση, έχεις βρει κανένα? Γιατί λοιπόν παρέχουν αυτή τη δυνατότητα? Μήπως για λόγους marketing?
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Και κάτι τελευταίο , αφού όλοι οι υπέρμαχοι του σιντι πιστεύουν ότι το εύρος συχνοτήτων (έως 22050Hz) υπερκαλύπτει το ακουστικό εύρος του ανθρώπινου αυτιού (20-20000Hz) τότε γιατί έχουν εξελιχθεί σε δειγματοληψίες της τάξης των 768kHz??
Αδιάβαστος. Περάστε το Σεπτέμβρη για επανεξέταση.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Τον θόρυβο του cd δεν τον έχω ακούσει
Τον θόρυβο απο το μάστερ τέιπ απο όπου προέρχονται τα πρισσότερα cd τον ακούς ? χα χα
Όχι θα μου πείς γιατί έχει αφαιρεθεί με ειδικό πρόγραμμα.
Δηλαδη δεν ακούς την πιστή αρχική αναπαραγωγή χα χα.
Επίσης κανα pdf εαν αυτη η πληροφορία που αφαιρείται, έχει κάτι μέσα ? επίσης κανα pdf εαν η επεξεργασία αυτή (όπως και άλλες) κάνει κακό ή αλλάζει κάτι απο τον ήχο ?
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ποιό master tape βρε λεβέντη μου?
cd που να έχει προέρθει από master tape , πρέπει να έχω να δω από τα πρωτα χρόνια ,τότε που γράφανε επανω ΑAD ,ADD, DDD.
Ναι σε μερικά παλιά υπήρχε master tape αναλογικό . Εφ"όσον δεν υπήρχε κάτι γραμμένο σε DAT.
Από την εποχή που ξεκίνησαν οι εγγραφές σε DAT ταυτόχρονα δλδ , με τα CD ή έστω και λίγο αργότερα , κανά χρόνο? ,
δεν υπήρξε νέα ηχογράφηση με φύσημα.
Τα DAT δεν φυσσάνε σαν τα κλασσικά αναλογικά μαγνητόφωνα μπομπίνας.
Οπως και τα παλιά Βινύλια που προέρχονταν από αναλογικά master tape.
Σύγχρονο cd , ή έστω ηχογράφηση του 2005 , δεν θα ακούσεις να έχει φύσημα ή θόρυβο.
Δεν νοείται κάτι τέτοιο .
Συνελόντι ειπείν δεν υπάρχει και αφαίρεση πληροφορίας από επεξεργασία , με τον τρόπο που εσύ θεωρείς.
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Ποιό master tape βρε λεβέντη μου?
cd που να έχει προέρθει από master tape , πρέπει να έχω να δω από τα πρωτα χρόνια ,τότε που γράφανε επανω ΑAD ,ADD, DDD.
Ναι σε μερικά παλιά υπήρχε master tape αναλογικό . Εφ"όσον δεν υπήρχε κάτι γραμμένο σε DAT.
Από την εποχή που ξεκίνησαν οι εγγραφές σε DAT ταυτόχρονα δλδ , με τα CD ή έστω και λίγο αργότερα , κανά χρόνο? ,
δεν υπήρξε νέα ηχογράφηση με φύσημα.
Τα DAT δεν φυσσάνε σαν τα κλασσικά αναλογικά μαγνητόφωνα μπομπίνας.
Οπως και τα παλιά Βινύλια που προέρχονταν από αναλογικά master tape.
Σύγχρονο cd , ή έστω ηχογράφηση του 2005 , δεν θα ακούσεις να έχει φύσημα ή θόρυβο.
Δεν νοείται κάτι τέτοιο .
Συνελόντι ειπείν δεν υπάρχει και αφαίρεση πληροφορίας από επεξεργασία , με τον τρόπο που εσύ θεωρείς.
Και όλες οι παλιές εγγραφές απο συγκρότηματα ροκ που στο κάτω κάτω είναι ακόμα και σήμερα οι μεγαλύτερες πωλήσεις και όγκος δισκογραφίας ?
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Οτι γράφτηκε γράφτηκε.
Τώρα αν θέλουν να ξαναπρεσσάρουν cd έχουν τις μήτρες έτοιμες.
Αν αναφέρεσαι σε επανεκδόσεις .
Ολα τα παλιά , μεταφέρθηκαν όπως μεταφέρθηκαν , μερικά κακήν κακώς.
Ακόμα και τα βινύλια που βγαίνουν ,τα τελευταία 10-15 χρόνια από ψηφιακά masters βγαίνουν , από μουσικές περασμένες σε σκληρούς.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Ολα τα παλιά , μεταφέρθηκαν όπως μεταφέρθηκαν , μερικά κακήν κακώς.
Ε, ναι όταν μεταφέρθηκαν αρχικά , τι νομίζεις ότι έγινε. ? Παραλήφθηκε να γίνει νομίζεις αυτό που λέω ?

Και όπως λες πριν το 2005 .... ο @Astronaut Jr. ακούει κάτι παλιατζούρες . :D Πλάκα κάνω Αστρονοτ , δεν ξέρω τι ακούς).

Δεν είπα ότι ακούγεται τιποτε στα cd (παλιές ή καινουργιες). Αντιθετα ότι αφαιρέθηκε απο παλιές. Νέες τι να υπάρχει, δεν υπάρχει.
 
Last edited:


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.315
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top