Βιβλία


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.719
Educated:thumbsup::thumbsup:, Χωρις να ειναι απο τα ειδη βιβλιων που προτιμω , εχω φαει κολλημα . Θα το τελειωσω σε δυο-τρεις μερες.
Μοιαζει με το
The Glass Castle που επισης μου ειχε αρεσει αρκετα .


35133922._SY475_.jpg 7445._SY475_.jpg
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
Με μία λέξη: Απογοήτευση. Η βιογραφία ξεκινάει από την παιδική ηλικία του Dio και τα πρώτα βήματά του στη μουσική. Συνεχίζει με τα συγκροτήματα που συμμετείχε και πώς έφτασε στους Elf και στις support περιοδείες τους στους Deep Purple. Γνωρίζουμε, εκ των έσω, τις ιστορίες ένταξης κι αποχώρησης σε Rainbow και Black Sabbath, την δημιουργία και κυκλοφορία των τριών πρώτων δίσκων του συγκροτήματός του και τέλος. Τέλος. Η βιογραφία εξιστορεί γεγονότα μέχρι το 1986.

Ο Dio πέθανε το 2010. Σε αυτά τα 24 χρόνια (1986 - 2010) μεσολάβησαν τόσα πολλά - ενδεικτικά αναφέρω την επανένωση με τους Black Sabbath στο "Dehumanizer", την κυκλοφορία πολύ καλών δίσκων (studio και live albums) του συγκροτήματός του, την δεύτερη επανένωση με τους Black Sabbath το 2007, την παγκόσμια περιοδεία και το "The devil you know" του 2009 και τόσα άλλα. Όλα αυτά τα "άλλα" παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον και θα συνέθεταν μια πολύ πιο πλήρη βιογραφία/εικόνα του καλλιτέχνη.

Στα θετικά του βιβλίου είναι η εύκολη ροή του και το ενδιαφέρον που προκαλεί η βιογραφία ως ύπαρξη σε metalheads. Ειλικρινά, όμως, είναι η πρώτη φορά που αισθάνομαι ripped off. Δεν βρήκα την παραμικρή σοβαρή αιτιολόγηση του γιατί το βιβλίο σταματάει στο 1986. Κάτι γράφει ότι ξεκίνησε να το γράφει ο Dio, μετά το παράτησε, μετά πέθανε κτλ. Μαλακίες. Ας το συμπλήρωνε η χήρα και manager του σε όλη του την καριέρα και μετά να το κυκλοφορήσουν - εφόσον ήταν παρούσα σε κάθε βήμα του (είτε επαγγελματικό είτε προσωπικό), γνωρίζει πολύ καλά ό,τι συνέβαινε στη ζωή του Dio. Στο κάτω κάτω, ας το ονόμαζαν "Part 1", να ξέρουμε να περιμένουμε και "Part 2" για τα υπόλοιπα χρόνια μέχρι το θάνατό του. Έλεος. Δεν το συστήνω σε κανέναν - είτε metalhead είτε όχι.
 
Last edited:


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
Διάβασα το "The Metal Chapters Vol. 2".Το πρώτο (Vol. 1) βασιζόταν σε μια πρωτότυπη ιδέα. Μου άρεσε. Το δεύτερο το βρήκα αδιάφορο.

Μετά ξεκίνησα το "Μέσα από τις λέξεις" του Φοίβου Παναγιωτίδη. Εντελώς ξένο με τα αναγνωστικά μου ενδιαφέροντα, απλώς είπα να δώσω ευκαιρία σε κάτι διαφορετικό που να ρέπει λίγο προς την εκλαϊκευμένη επιστήμη. Δεν με τράβηξε καθόλου, δεν μπόρεσα να το παρακολουθήσω. Θα το χαρίσω σε φίλο φιλόλογο.

Θα συνεχίσω με το "Γραμμένο στα κόκκαλα" του Simon Beckett.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
IMG_20220607_202518.jpg
IMG_20220607_202506.jpg


- κοντά χίλιες σελίδες γοτθικής λογοτεχνίας , πολύ καλό , τό ξεκίνησα συνοδεία instrumental τών this mortal coil

🌛
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
View attachment 254175 View attachment 254176

- κοντά χίλιες σελίδες γοτθικής λογοτεχνίας , πολύ καλό , τό ξεκίνησα συνοδεία instrumental τών this mortal coil

🌛
Το έχω διαβάσει! Για το είδος του, είναι πολύ καλό!

Edit: Χμμμμ.... γράφεις για 1000 σελίδες, ενώ η έκδοση που διάβασα εγώ είχε μόνο 127. Τι φάση...;
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
View attachment 254175 View attachment 254176

- κοντά χίλιες σελίδες γοτθικής λογοτεχνίας , πολύ καλό , τό ξεκίνησα συνοδεία instrumental τών this mortal coil

🌛
Για πες κατιτις παραπάνω, γοτθική λογοτεχνία ? fantasy ? heroic fantasy ? fiction ?

Υ.Γ. Σε ζηλευω που μπορείς να διαβάζεις συνοδεία μουσικής...δε το κατάφερα ποτέ
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.. το πιο πιθανο να περιπλανηθηκε πολυ ο εκπτωτος αγγελος απο την εκδοση των 127 σελιδων ... :angel:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Για πες κατιτις παραπάνω, γοτθική λογοτεχνία ? fantasy ? heroic fantasy ? fiction ?

Υ.Γ. Σε ζηλευω που μπορείς να διαβάζεις συνοδεία μουσικής...δε το κατάφερα ποτέ
- μεσαίωνας , μαναστήρια , ιερά εξέταση , κλπ . . . το περιβάλον που έξοχα περιγράφεται στο ¨όνομα του ρόδου ¨
- πολύ σιγά η μουσική και πάντα οργανική . . . αλοιώς με αποροφά η μελωδία και με αποσυντονίζει
Το έχω διαβάσει! Για το είδος του, είναι πολύ καλό!

Edit: Χμμμμ.... γράφεις για 1000 σελίδες, ενώ η έκδοση που διάβασα εγώ είχε μόνο 127. Τι φάση...;

1654675872842.png


1654675899875.png


- αυτό διάβασες , ήταν επίσης διαθέσιμο αλλά προτίμησα το ΄΄τούβλο΄΄
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
Θα συνεχίσω με το "Γραμμένο στα κόκκαλα" του Simon Beckett.
Αφού ευχαριστήσω για άλλη μία φορά τον @Snow Whitty για την ενημέρωση σχετικά με την κυκλοφορία του βιβλίου στα ελληνικά, να πω ότι το τελείωσα χτες. Πολύ καλό δείγμα αστυνομικής λογοτεχνίας. Page-turner, που λένε και στο χωριό μου, παρόλο που κάποιες φορές, μου δόθηκε η αίσθηση ότι η πλοκή καθυστερούσε λίγο να εξελιχθεί - χωρίς να κάνει "κοιλιά" σε κάποιο σημείο. Ίσως, ένας, ας πούμε, "υποψιασμένος" αναγνώστης, να αρχίσει να καταλαβαίνει την κατάληξη της ιστορίας στα τελευταία 2/5 του βιβλίου, όμως, ο συγγραφέας έχει κάποιους "άσσους στο μανίκι του".

Συστήνεται ανεπιφύλακτα σε λάτρεις της αστυνομικής λογοτεχνίας, όπως και το πρώτο του μυθιστόρημα που κυκλοφόρησε στα ελληνικά "Η χημεία του θανάτου".

Θα συνεχίσω με ένα ρίσκο: "Ειρήνη Βαρδάκη - Τσιχλόφουσκα". Για να δούμε τι θα δούμε...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
- αυτό διάβασες , ήταν επίσης διαθέσιμο αλλά προτίμησα το ΄΄τούβλο΄΄
Ναι, ΟΚ, η διαφορά ποια είναι; Δηλαδή, κάποιος εκεί στις εκδόσεις "Ερατώ" αποφάσισε να κάνει μία περίληψη 127 σελίδων του κειμένου των 1000 σελίδων, να το "βαφτίσει" βιβλίο και να το εκδόσει;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
... προφανώς τό μικρό είναι μία υποιστορια του μεγάλου
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Νέο ξεκίνημα ανάγνωσης με το τελευταίο βιβλίο του Γιούνας Γιούνασον - Γλυκιά εκδίκηση ΑΕ

photo0067.jpg


 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
Θα συνεχίσω με ένα ρίσκο: "Ειρήνη Βαρδάκη - Τσιχλόφουσκα". Για να δούμε τι θα δούμε...
Wow, το τελειώσα χτες! Θα το χαρακτηρίσω "ρεαλιστικό" κι ίσως είναι αυτό το χαρακτηριστικό που με "τράβηξε" τόσο πολύ, για να διαβάσω 456 σελίδες σε τρεις νύχτες. Ο ρεαλισμός είναι "σκληρός" (όχι τόσο όσο στο "Το κορίτσι της διπλανής πόρτας"), σε σημείο που δεν μου άφηνε περιθώριο να μην σκεφτώ ότι όσα περιγράφονται στο βιβλίο μπορούν να συμβούν στο "διπλανό" σπίτι. Ενδιαφέρον ανάγνωσμα, καθόλου χαλαρό (άρα, μην το πάρετε μαζί σας στην παραλία), συστήνεται σε όλους τους αναγνώστες (ενήλικους, κατά προτίμηση).

Συνεχίζω με το "Νεκρωταφίο ζώων" του Steven King.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
γιατι με ωμεγα?!
Καταρχάς, η ανορθογραφία εντοπίζεται και στην κατάληψη "...φίο" - κανονικά είναι "...φείο".

Υποτίθεται ότι τον τίτλο του νεκροταφείου τον έγραψαν μικρά παιδιά (τα οποία πηγαίνουν στον χώρο για να θάψουν τα νεκρά κατοικίδια ζώα τους), τα οποία δεν γνωρίζουν τη σωστή ορθογραφία της λέξης. Στα αγγλικά, ο τίτλος είναι "Pet sematary" αντί του "Pet cemetery", οπότε επιλέχθηκε επί τούτου να αποδοθεί στα ελληνικά ο τίτλος ανορθόγραφα.

Με την ευκαιριά:

Ramones - Pet Sematary

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top