Kona electric

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Ένα θέμα που με απασχολούσε αν ζούσα σε νησί είναι το σέρβις. Σε νησί οι επιλογές συνεργείου είναι περιορισμένες. Και το ηλεκτρικό χρειάζεται συνεργείο πολύ λιγότερο από το θερμικό, ευθύς εξαρχής.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Δεν υπαρχει Kona στα 18.000.
Η φθηνοτερη εκδοση του ειναι αυτη με το βενζινοκινητηρα στα 120 αλογα στα 19.000 με το κλειδι στο χερι και ακατεβατα,
Γενικα το kona σαν αυτοκινητο ειναι μια καλη επιλογη στα SUVs. Παρεχει πολλα εξτρα ακομα και στη βασικη εκδοση, φερει ημιακαμπτο αξονα πισω, εχει απο τις υψηλες εγγυησεις της εγχωριας αγορας και ερχεται απο ενα κατασκευαστη με οχι κακο ονομα ως προς την αξιοπιστια.

Επιπλεον, σε σχεση με τον ανταγωνισμο απ'οσο γνωριζω:
Α. Εχει απο τους μικροτερους χρονους παραδοσης (ειναι προβλημα αυτο για πολυ κοσμο, πχ η συμπαθης toyota παραδιδει πολλα μοντελα της απο... 2024 αν μπει σημερα παραγγελια),
Β. Την περιοδο των αυξησεων τιμων εχει τσιμπησει σχεδον λιγοτερο απ'ολους (πχ το full hybrid εχει παρει ενα 700ρι πανω , οταν κατι c3 aircross εχουν τσιμπησει 3χιλιαρα-5χιλιαρα)
Γ. Η αντιπροσωπεια ακολουθει πολιτικη κλειδωματος τιμης κατα την παραγγελια, γιατι αυτο δε το κανουν ολοι. Υπαρχει εισαγωγεας , να μη λεω ονοματα, που σου λεει παραγγελνεις σημερα με τιμη 25.000, παραλαμβανεις σε 1 χρονο και αν τοτε η τιμη εχει παει 30.000, πληρωνεις 30.000.

Ολα αυτα αν συμψηφιστουν, μαζι με μερικα ακομα , το καθιστουν καλη επιλογη. Και αν το καλοσκεφτεις 19.000 βασικης βενζινοκινητης εκδοσης vs 26.000 της πιο φορτωμενης ηλεκτρικης, δεν ειναι καθολου ασχημα ως διαφορα.
Τον ημιάκαμπτο άξονα τον αναφέρετε ως... προσόν;
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Ένα θέμα που με απασχολούσε αν ζούσα σε νησί είναι το σέρβις. Σε νησί οι επιλογές συνεργείου είναι περιορισμένες. Και το ηλεκτρικό χρειάζεται συνεργείο πολύ λιγότερο από το θερμικό, ευθύς εξαρχής.
Αν όμως πάθει κάτι το ηλεκτρικό σε νησί.......ίσως και να χρειαστεί να το φορτώσεις στο ferry.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Μα υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία της hyundai εδώ.
Γιατί το λέτε αυτο;
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
εκτός των όσων αναφέρθηκαν παραπάνω σχετικά με ηλεκτρικό vs ICE και το χρόνο απόσβεσης της διαφοράς,

να συμπληρώσω ότι

- το ηλεκτρικό θα κρατήσει πολύ καλύτερη αξία μεταπώλησης
(εκτός αν υπάρξουν κοσμογονικές βελτιώσεις στις καινούριες μπαταρίες,
αλλά στην περίπτωση που συμβεί αυτό, τα ICE δε θα κάνουν ούτε για χάρισμα)

- θα έχεις πολύ καλύτερη ποιότητα κύλισης για όσο το έχεις

- στο νησί (δεν ξέρω ποιο νησί, αλλά δεν έχει σημασία) δεν υφίσταται το μοναδικό μειονέκτημα των ηλεκτρικών (εκτός της τιμής) δηλαδή το ότι δεν μπορούν να καλύψουν μεγάλες αποστάσεις στον μικρότερο δυνατό χρόνο
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Μα υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία της hyundai εδώ.
Γιατί το λέτε αυτο;
Μιλήσαμε γενικά για νησί......η Ρόδος είναι μεγάλο νησί,αν και σήμερα (και όχι σε 5 χρόνια) δεν ξέρω κατά ποσο μπορούν να προσφέρουν πλήρη υποστήριξη σε ηλεκτρικά αυτοκίνητα.Αλλά για φαντάσου να πάθεις μια λίγο ζόρικη βλάβη σε ένα σχετικά μικρό νησί.Αν έχεις συμβατικό αυτοκίνητο,καποιος μάστορας θα βρεθεί,έστω για να το βάλεις στο πλοίο μόνος σου.Αν έχεις ηλεκτρικό.....
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Ξεχασα να βαλω το "δεν" -->"δεν φερουν ημιακαμπτο αξονα, αλλά φερουν πισω αναρτηση πολλαπλων συνδεσμων".
Το 19 που τα κοίταξα όλα αυτά το 4κινητο Κονα είχε πολλαπλών συνδέσμων , το προσθιοκινητο ημιακαμπτο.
Δεν πιστεύω ότι αυτό άλλαξε.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Έτσι όπως το θέτετε δεν είναι άσχημη η ιδέα, πράγματι! Δεν είμαι ψαγμένος, διότι ακόμη δεν με αφορά το θέμα: Ηλεκτρικό αυτοκίνητο. Απλώς σκέπτομαι μήπως είναι καλύτερα σε αυτό το κόστος η μετάβαση στην αμέσως μεγαλύτερη κατηγορία!

Όσο για τον ημιάκαμπτο, θεωρητικά είναι η απλούστερη και πιο οικονομική επιλογή για ανάρτηση! Όμως επαναλαμβάνω, έτσι όπως τίθεται το θέμα, θεωρείται, καλή επιλογή!!!
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.698
Το 19 που τα κοίταξα όλα αυτά το 4κινητο Κονα είχε πολλαπλών συνδέσμων , το προσθιοκινητο ημιακαμπτο.
Δεν πιστεύω ότι αυτό άλλαξε.
Οι εκδοσεις φουλ υβριδικου και ηλεκτρικου εχουν πολλαπλους συνδεσμους πισω στο στανταρ εξοπλισμο.
 


Μηνύματα
266
Reaction score
129
Το ηλεκτρικό κονα το οδήγησα, είναι εξαιρετικό για την κατηγορία του και να πας να το πάρεις χωρίς συζήτηση.


Αυτό σκεφτόμουν, να ακυρώσω την αγορά του test drive (έκδοση βενζινης) που είχα κλείσει, για να αγοράσω και να πάρω τη φθηνότερη έκδοση με την μικρή αυτονομία kona electric.
Δεν νομίζω να ξυνισουν, ούτως η άλλως αναβάθμιση στην αγορά μου κανω.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Αυτό σκεφτόμουν, να ακυρώσω την αγορά του test drive (έκδοση βενζινης) που είχα κλείσει, για να αγοράσω και να πάρω τη φθηνότερη έκδοση με την μικρή αυτονομία kona electric.
Δεν νομίζω να ξυνισουν, ούτως η άλλως αναβάθμιση στην αγορά μου κανω.
Eχεις υπογράψει ένα συμφωνητικό...... δεν ξέρω τι όρους έχει. Ουσιαστικά ακυρώνεις μια παραγγελία με δική σου ευθύνη, άσχετα αν θα αγοράσεις από τους ίδιους κάτι άλλο. Μπορεί να μην γίνει τίποτα, μπορεί και να γίνει. Υπάρχει η διαφορά ότι στην μια περίπτωση αγοράζεις το αυτοκίνητο test drive, άρα κάτι που το αγοράζεις άμεσα (αν έχω καταλάβει καλά), ενώ το ηλεκτρικό μπορεί να έρθει..... του χρόνου.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Λοιπόν πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία, μου είπαν ότι το ηλεκτρικό στοιχίζει 35000 ,με την επιδότηση βγαίνει περίπου 26000.
Η δόση θα είναι για το ποσο των 35000 και αργότερα θα σου έρθει η επιδότηση, οπότε έρθει.
Το περίεργο εδώ είναι ότι ένω θα έχεις πάρει την επιδοτηση θα συνεχίζεις να πληρώνεις μέσα στην δόση των 35000 τους ΤΟΚΟΥΣ των 8000 της επιδότησης που έχεις ήδη πάρει.
Όταν τους ρωτησα τι γίνεται με τους χαμένους τόκους που τσάμπα πληρώνεις τόσους μήνες δεν ήξερε να απαντησει.
Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι αν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ διορθωστεμε.
Οπότε κύριοι 16000 παραπάνω χρήματα μακάρι να μπορούσα ,αλλά δεν υπάρχουν ........μάλλον θα μείνω στο test drive.
Επίσης τους είπα γιατί στο site σας έχετε το ηλεκτρικό και αναγράφετε την τιμή 26000 και παρακάτω μας επιτρέπετε να κανονίσουμε μόνοι μας τις δόσεις με το ποσό των26000 πάλι απάντηση δεν πήρα...τι να πω.
IMG_20220613_210428.jpg

IMG_20220613_210412.jpg
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Και εδώ η τιμή της βενζίνης όμως εδώ η τιμή ισχύει και οι δόσεις επίσης.
Έτσι την πάτησα με το ηλεκτρικό και είδα τις δόσεις.
IMG_20220613_211145.jpg
 

Μηνύματα
2.522
Reaction score
7.323
Και εδώ η τιμή της βενζίνης όμως εδώ η τιμή ισχύει και οι δόσεις επίσης.
Έτσι την πάτησα με το ηλεκτρικό και είδα τις δόσεις. View attachment 254836
Μπορείς να πατήσεις το power button και το volume up ταυτόχρονα για να βγάλεις screenshot. ;)
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το νέο πρόγραμμα κινούμαι ηλεκτρικά 2, εμπεριέχει με σαφήνεια την εκχώρηση της επιδότησης στον πωλητή.

Δηλαδή, υπογράφεις να πάρει αυτός την επιδότηση που δικαιούσαι εσύ, άρα εσύ πληρώνεις το ποσό που μένει αφού αφαιρεθούν τα 8.000 ευρώ της επιδότησης.

Όσα από αυτά δεν έχεις να πληρώσεις, αν πάρεις δάνειο, θα χρεωθείς τους ανάλογους τόκους.

Άρα, καλώς υπολογίζουν και διαφημίζουν την τιμή στα 26 χιλιάρικα.

Ο πωλητής που μιλάς, σου λέει ανοησιες.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Παράτα τα όλα,άλλαξε την παραγγελία και πάρε το Κονα Ν.
Έτσι θα είσαι σίγουρος από την αρχή ότι θα χρεωθείς για 30 και χιλιάρικα :)
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top