Το πείραμα.

Μηνύματα
421
Reaction score
737
Μηπως τελικα ακουμε οτι θελει ο καθενας?
Ακουστε πειραμα που εκανα με το συστημα μου, και κατι φιλους.
Ειχαμε που λετε μαζευτει 5-6 φιλοι στο σπιτι μου και καναμε "ακροαση".
Καποια στιγμη εκει που ακουγαμε μουσικη, τους λεω, "και τωρα θα κανουμε ενα πειραμα".
Θα αλλαζα δηλαδη καποια καλωδια, interconect και ρευματος, και θα μου ελεγαν ποια ακουγονται καλυτερα. (τυφλη ακροαση).
Παω λοιπον πισω απο το rack, και ξεκιναω την διαδικασια.
Οταν τελειωσα, και ξαναεβαλα το συστημα να παιζει, αρχισαν να ακουγονται οι διάφορες γνωμες.
Ο ενας ελεγε..." ε μα τωρα το χαλασες, πριν ηταν πολυ καλυτερα".
Ο αλλος ελεγε..." Α !!! εμενα τωρα μου αρεσει πολυ περισσοτερο" κλπ κλπ.
...και αρχισαν να "μαλωνουν" οι διαφορες γνωμες.
Σας πληροφφορω, οτι ειχα παει πισω απο το rack, και δεν ειχα αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ. Δεν ειχα κανει ΚΑΜΙΑ αλλαγη.
Μετα τους το ειπα βεβαια, και γελουσαμε ολοι μαζι..... :p
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μηπως τελικα ακουμε οτι θελει ο καθενας?
Ακουστε πειραμα που εκανα με το συστημα μου, και κατι φιλους.
Ειχαμε που λετε μαζευτει 5-6 φιλοι στο σπιτι μου και καναμε "ακροαση".
Καποια στιγμη εκει που ακουγαμε μουσικη, τους λεω, "και τωρα θα κανουμε ενα πειραμα".
Θα αλλαζα δηλαδη καποια καλωδια, interconect και ρευματος, και θα μου ελεγαν ποια ακουγονται καλυτερα. (τυφλη ακροαση).
Παω λοιπον πισω απο το rack, και ξεκιναω την διαδικασια.
Οταν τελειωσα, και ξαναεβαλα το συστημα να παιζει, αρχισαν να ακουγονται οι διάφορες γνωμες.
Ο ενας ελεγε..." ε μα τωρα το χαλασες, πριν ηταν πολυ καλυτερα".
Ο αλλος ελεγε..." Α !!! εμενα τωρα μου αρεσει πολυ περισσοτερο" κλπ κλπ.
...και αρχισαν να "μαλωνουν" οι διαφορες γνωμες.
Σας πληροφφορω, οτι ειχα παει πισω απο το rack, και δεν ειχα αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ. Δεν ειχα κανει ΚΑΜΙΑ αλλαγη.
Μετα τους το ειπα βεβαια, και γελουσαμε ολοι μαζι..... :p
Και μπορείς να το επαναλάβεις όσες φορές θέλεις, ακόμα και τώρα που γνωρίζουν ότι μπορεί και να μπλοφάρεις. Αν μάλιστα τους βάλεις και να καταδεικνύουν όχι μόνο τις αλλαγές, αλλά και ποια αλλαγή τους άρεσε περισσότερο, τότε θα τους έχεις κάνει ένα double blind ABX τεστ που λέει και ο Τουλ. Εκεί να δεις γέλια.
Επειδή θα αναβοσβήνεις το σύστημα, για τη τάξη των πραγμάτων, θα πρέπει να μετράς την ένταση να είναι πάντα στο ίδιο επίπεδο ( με τη βοήθεια κάποιου μετρητή και όχι με τη θέση του ποτενσιόμετρου, αν και μπορείς να παίξεις ΚΑΙ με αυτή και να τους μπουρδουκλώσεις τελείως ).
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μηπως τελικα ακουμε οτι θελει ο καθενας?
Ακουστε πειραμα που εκανα με το συστημα μου, και κατι φιλους.
Ειχαμε που λετε μαζευτει 5-6 φιλοι στο σπιτι μου και καναμε "ακροαση".
Καποια στιγμη εκει που ακουγαμε μουσικη, τους λεω, "και τωρα θα κανουμε ενα πειραμα".
Θα αλλαζα δηλαδη καποια καλωδια, interconect και ρευματος, και θα μου ελεγαν ποια ακουγονται καλυτερα. (τυφλη ακροαση).
Παω λοιπον πισω απο το rack, και ξεκιναω την διαδικασια.
Οταν τελειωσα, και ξαναεβαλα το συστημα να παιζει, αρχισαν να ακουγονται οι διάφορες γνωμες.
Ο ενας ελεγε..." ε μα τωρα το χαλασες, πριν ηταν πολυ καλυτερα".
Ο αλλος ελεγε..." Α !!! εμενα τωρα μου αρεσει πολυ περισσοτερο" κλπ κλπ.
...και αρχισαν να "μαλωνουν" οι διαφορες γνωμες.
Σας πληροφφορω, οτι ειχα παει πισω απο το rack, και δεν ειχα αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ. Δεν ειχα κανει ΚΑΜΙΑ αλλαγη.
Μετα τους το ειπα βεβαια, και γελουσαμε ολοι μαζι..... :p
Σοβαρά τώρα. Το σύστημά σου είναι απίστευτα αναλυτικό. Ως γνωστόν, γύρω απο τα καλώδια υπάρχει ένα ενεργειακό πεδίο του οποίου οι ιδιότητες μεταβάλλονται ακόμα και με τη σκέψη ότι θα κάνεις κάποια αλλαγή. Επιπλέον, είμαι σίγουρος ότι τα καλώδιά σου κοστίζουν παραπάνω απο το 10% της συνολικής αξίας του συστήματος γι'αυτό είναι κι αυτά τόσο αναλυτικά και αναδεικνύουν τη παραπάνω μεταβολή στο ενεργειακό πεδίο. Τέλος, είμαι απόλυτα σίγουρος ότι το σύστημά σου είναι οντιοφίλ, μινιμαλιστικό, ενώ ο χώρος σου δεν έχει το παραμικρό ίχνος παρεμβάσεων, έτσι ώστε να αφήνει "νέτο" το αποτέλεσμα της οποιαδήποτε αλλαγής στο σύστημά σου.
Εύγε και στους φίλους σου, μιλάμε για τα χρυσά αυτιά της δεκαετίας ( και βάλε!! )!!
 

Μηνύματα
204
Reaction score
461
Πιτσιρικάς πήγαινα με μανια στις εκθέσεις Hi-End (Hilton, Park, Marriott κτλ). Κάποια στιγμή ήμουν σε ένα δωμάτιο αρκετά μεγαλύτερο απο τα άλλα, με τουλάχιστον 15 άτομα, καθισμένα απέναντι απο ενα εξαψήφιο δικάναλο σύστημα, να βρίσκονται στα πρόθυρα οργασμού.... Όταν τελείωσε το κομμάτι, ο αντιπρόσωπος κρατώντας στο δεξί χερι το καλώδιο ρεύματος σε μέγεθος ανακόντα (θύμιζε λίγο σκήνη από Γκουσγκούνη η όλη φάση....) μας εξηγούσε οτι τα 1500 ευρώ το μέτρο για καλώδιο ρεύματος μπορεί να ακούγονται πολλά, αλλά το αποτέλεσμα θα μας δικαιώσει με αέρινες ψηλές, γεμάτες μεσαίες και στακάτες χαμηλές..... Τότε, ίσως λόγω νεανικής αφέλειας, είπα μπροστά σε 15-20 Χαιεντάδες να κάνουμε ένα Α-Β τεστ με το εργοστασιακό καλώδιο των ενισχυτών.....!!!
Πιστέψτε με, οριακά γλίτωσα να τις φάω από ανθρώπους ηλικίας 60+.......
 

K

kimon

Guest
Το "ζουμί" βρίσκεται στο υστερόγραφο (PS)
This is a contribute i've found on net.Enjoy!!!
...As to answer the original question, my contribution to this thread would be Audio General, Incorporated or as others may know them "AGI". They only produced one product over a 14 year span and it was their 511 / 511A preamp. Many of the folks that were into audio way back when will remember this preamp as it was written about in most every "underground" audio mag along with glossies like Audio during that time frame. If i remember correctly, J. Peter Moncrieff stated "this is the only product made that has ever challenged the residual noise floor of our test equipment".

I asked David Spiegel why he never came out with matching amplifiers. His response was that building / marketing amplifiers were FAR more costly, especially if done right. He did not have the capital to do that and didn't know how well they would sell if he did market such a product. Given David's very straight-forward designs, no-hype marketing and penchant for using the best parts available at the time, i'm sure that it would have been a great product. None the less, many "great products" were swallowed up by lesser products that had more financial and marketing support due to offering a bevy of "bells and whistles" during those years. After all, people were still using equalizers and tone controls back then. For the record, the 511 didn't come with tone controls, but did offer a specific loop for signal processing should one feel the need.

I can see why David was leery about going forward with an investment of that nature, but i really wish he would have. The little bit that i did read about the prototypes had them slewing at something like 1000 V/uS. Bare in mind that this was in 1978 -79 or so. Then again, the phono section of the 511 slewed at 370 V/uS and had a rise time of .01 uS and this was in 1974 !!! Not only were the circuits phenomenally fast and broad-band for that time period, David incorporated Zobel Networks to minimize transformer ringing / AC noise, star grounding to minimize ground loops, 24 Karat Gold plated Berryllium copper contacts for all signal connectons, Allen Bradley Mil-Spec pots, poly and tantalum caps, metal film resistors, coined silver contacts in the switching, etc... As one can tell, the quality of signal and components used were of utmost importance to David.

To top it off, David gave us all of this for an MSRP of $499. Other competing preamps that used far lower grade circuitry and parts were selling for $800 - $1200 back in the mid to late 1970's. In effect, the AGI and David Spiegel never gained the respect that they should have due to UNDER-pricing his product. As everyone knows, "real" high end audio products have to be phenomenally expensive to be good. If it isn't expensive, it can't be that good. After all, how could it be that a "commoner" could afford the best there is ??? Audio snobbery was alive and well LONG before many of today's "super manufacturers" ever thought about releasing a product. Sean

PS... David Spiegel was responsible for the first blind listening tests performed under controlled conditions. He "invented" the switchbox used for many of these tests. For the record, the only reviewer that i know of that passed this test in front of Spiegel was Edith Lumley. The reason that i know that Lumley was able to do so in front of Spiegel is because David himself told me so. Most other "golden eared" reviewers either didn't show up for the "challenge" that he issued to them or failed miserably once they did show up.

Moncrieff could supposedly identify whether this switchbox ( basically a high grade relay with the associated cabling and connecting jacks in a box ) was in the signal path or not with 100% accuracy. One would not even have to switch components but just placing the switchbox in series with the signal was audible to Moncrieff. Bare in mind that Moncrieff supposedly passed these tests with witnesses, but not in front of Spiegel. Trying to make the switchbox more transparent, Moncrieff and John Curl later came up with a design revision using a higher grade relay, but the initial design and concept was put forth by Spiegel.

As such, Spiegel may be the "Grandfather" of high speed, wide-bandwidth circuitry AND "controlled listening tests" aka "DBT" ( double blind testing)
Για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να διδάσκονται οι νεότεροι:)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Μηπως τελικα ακουμε οτι θελει ο καθενας?
Ακουστε πειραμα που εκανα με το συστημα μου, και κατι φιλους.
Ειχαμε που λετε μαζευτει 5-6 φιλοι στο σπιτι μου και καναμε "ακροαση".
Καποια στιγμη εκει που ακουγαμε μουσικη, τους λεω, "και τωρα θα κανουμε ενα πειραμα".
Θα αλλαζα δηλαδη καποια καλωδια, interconect και ρευματος, και θα μου ελεγαν ποια ακουγονται καλυτερα. (τυφλη ακροαση).
Παω λοιπον πισω απο το rack, και ξεκιναω την διαδικασια.
Οταν τελειωσα, και ξαναεβαλα το συστημα να παιζει, αρχισαν να ακουγονται οι διάφορες γνωμες.
Ο ενας ελεγε..." ε μα τωρα το χαλασες, πριν ηταν πολυ καλυτερα".
Ο αλλος ελεγε..." Α !!! εμενα τωρα μου αρεσει πολυ περισσοτερο" κλπ κλπ.
...και αρχισαν να "μαλωνουν" οι διαφορες γνωμες.
Σας πληροφφορω, οτι ειχα παει πισω απο το rack, και δεν ειχα αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ. Δεν ειχα κανει ΚΑΜΙΑ αλλαγη.
Μετα τους το ειπα βεβαια, και γελουσαμε ολοι μαζι..... :p
και να ταν και η μόνη φορά... :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
και αρχισαν να "μαλωνουν" οι διαφορες γνωμες.
Σας πληροφφορω, οτι ειχα παει πισω απο το rack, και δεν ειχα αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ. Δεν ειχα κανει ΚΑΜΙΑ αλλαγη.
Μετα τους το ειπα βεβαια, και γελουσαμε ολοι μαζι.....
Έπρεπε να μη τους το πεις, να τους τσιγκλάς κιόλας, να τους αφήσεις να σκοτωθούν μεταξύ τους.

Κόσμος σφάζεται για τέτοιες διαφορές.

Τους το'πες και χάσαμε τα αίματα. Κρίμα.


1655286931373.png
 

Μηνύματα
421
Reaction score
737
Σοβαρά τώρα. Το σύστημά σου είναι απίστευτα αναλυτικό. Ως γνωστόν, γύρω απο τα καλώδια υπάρχει ένα ενεργειακό πεδίο του οποίου οι ιδιότητες μεταβάλλονται ακόμα και με τη σκέψη ότι θα κάνεις κάποια αλλαγή. Επιπλέον, είμαι σίγουρος ότι τα καλώδιά σου κοστίζουν παραπάνω απο το 10% της συνολικής αξίας του συστήματος γι'αυτό είναι κι αυτά τόσο αναλυτικά και αναδεικνύουν τη παραπάνω μεταβολή στο ενεργειακό πεδίο. Τέλος, είμαι απόλυτα σίγουρος ότι το σύστημά σου είναι οντιοφίλ, μινιμαλιστικό, ενώ ο χώρος σου δεν έχει το παραμικρό ίχνος παρεμβάσεων, έτσι ώστε να αφήνει "νέτο" το αποτέλεσμα της οποιαδήποτε αλλαγής στο σύστημά σου.
Εύγε και στους φίλους σου, μιλάμε για τα χρυσά αυτιά της δεκαετίας ( και βάλε!! )!!
Διακρινω μια ειρωνεια στο σχολιο σου?
Δεν ειπα εγω καθολου σε τι συστημα εγινε αυτο το πειραμα.
Πιστευω οτι σε οποιο συστημα και αν γινόταν τα ιδια αποτελεσματα θα ειχαμε.
Παντως αν θες να βγαλουμε εξω τα συστηματα μας και να τα μετρησουμε, ευχαριστως... :)
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Διακρινω μια ειρωνεια στο σχολιο σου?
Δεν ειπα εγω καθολου σε τι συστημα εγινε αυτο το πειραμα.
Πιστευω οτι σε οποιο συστημα και αν γινόταν τα ιδια αποτελεσματα θα ειχαμε.
Παντως αν θες να βγαλουμε εξω τα συστηματα μας και να τα μετρησουμε, ευχαριστως... :)
Πολύ σωστά διέκρινες μια ειρωνία, αλλά όχι προς εσένα. ;)
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Οκ ζητώ συγνωμη, δεν το καταλαβα. Αλλα μιας και το λες, η ειρωνεια για πιο θεμα ειναι?
Σε ό,τι αφορά τους καλωδιολάγνους και τα επιχειρήματά τους προκειμένου να καταρρίψουν τους ισχυρισμούς όσων δεν ακούνε διαφορές ή για περιπτώσεις σαν αυτή που περιγράφεις. Δηλαδή, κακής ποιότητας συστήματα, μη αναλυτικά, κακής ποιότητας αυτιά και πάει λέγοντας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Παντως αν θες να βγαλουμε εξω τα πουλιά μας και να τα μετρησουμε, ευχαριστως..
Α να μπράβο, έτσι, να αποκτήσει επιτέλους ενδιαφέρον η υπόθεση.

Ο λαός θέλει και φωτογραφίες.


ΥΓ. Το πουλί του αστροναύτη είναι πύραυλος. Τι σόι αστροναύτης χωρίς πύραυλο;
 


Μηνύματα
421
Reaction score
737
Α να μπράβο, έτσι, να αποκτήσει επιτέλους ενδιαφέρον η υπόθεση.

Ο λαός θέλει και φωτογραφίες.


ΥΓ. Το πουλί του αστροναύτη είναι πύραυλος. Τι σόι αστροναύτης χωρίς πύραυλο;
χαχα, ναι και για να αποκτησει ενδιαφερον το θεμα, ακολουθει φωτο απο το συστημα που εγινε το πειραμα...

Quadrophonic-Phoenix-Magazine-Oct-1971-5.jpg
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... νομιζα οτι αναφεραμε υπερυχητικα πειραματα σε αυτο το θρεντ.. 🐒
-
τεσπα, προαλες εχω παει για μπυρα (μπυρα μπυρα μπυρα) με ενα φιλο, τελειωσαμε νωρις και αραξαμε σπιτι για ποτο.
μου λεει "nora lee βαλε οταν φτασουμε" - ε βαζουμε μερικα CD και παω να βαλω ενα Sadies, γιατι ταιριαζει αλλα απο βινυλιο γιατι δεν εχω το CD(εχω CD sadies, αλλα οχι αυτο) ... τεσπα, επι του θεματως δεν εχω ξαναντραπει απο τη διαφορα στον ηχο ... του λεω ενα "στο πα εγω το βινυλιο ειναι μπλε και στη θαλασσα, μαυρο και στα βαθια" και εσπαχνα να βρω τρυπα να κρυφτω...ε νταξ, μεγαλη κσεδιαντρωπη μαιμουδα ειμαι... οποτε βρηκα κατι αλλο και εβαλα .. :smoke:
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top