Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Μηνύματα
12.517
Reaction score
14.658
Ελληνικά : ένα μεγάλο τηγάνι χα χα

Κε Χρήστο θα πάρουμε και πιάνο στο σπίτι μας που λέει ο Αλέξης και θα μας φαίνεται "φτωχό" και μετά απο λίγο καιρό θα ορκιζόμαστε πως ο ήχος είναι και ψεύτικος. Θα θέλουμε και θα προτιμάμε να το ακούμε απο την μίξη για Atmos. Εκεί είναι που η πραγματικότητα πλέον δεν αρκεί και αρχίζει το πανηγύρι με καινούργιο ορισμό της. Και καλά στην μουσική ... στα άλλα aspects (πτυχές)της ζωής να δείς τι έχει να γίνει. :D

Βέβαια ποιό πίανο ? .... θα έχει καταργηθεί χα χα
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Για να μην λές ότι λέω όλο "κατά". :) Να μια παρουσίαση του Dave για το τι κάνει (και του χώρου του).



Όπως λέει κιόλας , πειστικά όταν γυρνάς απο στέρεο σε πολυκάναλο .... Γιέεεει. χα χα. Επίπεδο ανθρώπων που κάνουν μίξεις χα χα. Αυτός λες να πιάνει τα 105 db που απαιτούνται στην θέση ακρόασης για μίξη και να του δώσαν πιστοποίηση ? με τα ηχειάκια αυτά ? με ένα σαμπγουφεράκι, χωρίς φουλρέιντζ ηχεία, με τον χώρο που βλέπεις ? Μπορεί.
Αυτός έχει 3-4 Grammy και άλλα τόσα nominated. 🙂 Και είναι και μάγκας γιατί κάνει δουλειά φθηνά και παίρνει βραβεία. KRK ηχεία, Focusright controllers. Mε 850€ controller κάνει δουλειά. 🙂

105db είναι τα specs για theatrical Cinema. Όχι για Atmos Music. Για εκεί είναι κάτω από 100db, 99db νομίζω. Μια χαρά είναι.

Κράτα αυτό που είπε και τα άλλα είναι για να περνά η ώρα..
"Once you hear something in Atmos, goind back to stereo, is very, very disappointing".

Για τις κιθάρες που πετάνε πέρα δώθε σα κοτσύφια; Είδες, αυτός δεν ξέρει. 🙂

Αυτά.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.517
Reaction score
14.658
Ειπε τετοιο πραγμα ο Αλεξης;;;;;
όχι, είπε εμείς οι δικάναλοι να πάρουμε πιάνο να ακούμε χα χα.

Αλλά εγω λέω ότι μας στήνει παγίδα χα χα. Θα πάρουμε και θα μας φαίνετια ψευτικό μπροτά στο αναπαραγώμενο απο ατμος , και δε θα μας αρέσει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
θα πάρουμε και πιάνο στο σπίτι μας που λέει ο Αλέξης και θα μας φαίνεται "φτωχό" και μετά απο λίγο καιρό θα ορκιζόμαστε πως ο ήχος είναι και ψεύτικος
Εγώ δεν είπα τίποτα από τα παραπάνω. Δικά σου είναι αυτά. 😎
 


Μηνύματα
12.517
Reaction score
14.658
Αυτός έχει 3-4 Grammy και άλλα τόσα nominated. 🙂 Και είναι και μάγκας γιατί κάνει δουλειά φθηνά και παίρνει βραβεία. KRK ηχεία, Focusright controllers. Mε 850€ controller κάνει δουλειά. 🙂

105db είναι τα specs για theatrical Cinema. Όχι για Atmos Music. Για εκεί είναι κάτω από 100db, 99db νομίζω. Μια χαρά είναι.

Κράτα αυτό που είπε και τα άλλα είναι για να περνά η ώρα..
"Once you hear something in Atmos, goind back to stereo, is very, very disappointing".

Αυτά.
Ναι αφου το λέει αυτός ... θα τρέξω εγω να στοιχηθώ χα χα.... εξάλλου είπε και το Γιέεεει που με έπεισε πιο πολύ (το έγραψα).

Grammy δίνουν στον κάθενα. Έχεις ακούσει άλμπουμ που έχουν πα΄ρει Grammy. Και της Adele δεν πήρε ? χα χα. Και κάποα με κομπρέσιον 105 % δεν πήραν ? χα χα.

Εξάλλου αυτό θα σου έλεγα και εγω , θα δεις να παίρνουν Grammy (και αυτό μετράει) , όχι εαν θα είναι ποστοποιημένοι ή όχι. Και με αυτά τα φθηνά κόλπα και κοντρόλερς μπορεί να βγει καλύτερη δουλειά και απο τα πιστοποιημένα, όντως. Για αυτό σου λέω άσε την θεωρία και το μέλλον θα έχει "εκπτώσεις" αλλά και πολυ room to play για ότι του κατέβει του καθένα. Είναι στην αρχή ακόμα. Θα βγεί και ότι σαβούρα θες χωρίς "κανόνες". Απλώς το λέω. Φαντάζεσαι (εγω ναι) να βγουν περισσότερες καλές δουλειές με αυτα φθηνά απο ότι τα πιστοποιημένα ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.593
"Once you hear something in Atmos, goind back to stereo, is very, very disappointing".
Τι βερι;
Μόνο βερι;

Για το ανάθεμα είναι. Εγώ εκνευρίζομαι.
Γι'αυτό και του τα έχωσα του μαστερα εκεί στα PMC, γιατί έκανε τη μλκια να το γυρίσει σε δικάναλο και όχι μόνο αυτό, το άφησε πάνω από 10 δευτερόλεπτα.
Ρε με τα νεύρα μας παίζεις;
Κοφτο ρε, φτάνει.
Έλεος κάπου. 🤣😂😜
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Ναι αφου το λέει αυτός ... θα τρέξω εγω να στοιχηθώ χα χα.... εξάλλου είπε και το Γιέεεει που με έπεισε πιο πολύ (το έγραψα).

Grammy δίνουν στον κάθενα. Έχεις ακούσει άλμπουμ που έχουν πα΄ρει Grammy. Και της Adele δεν πήρε ? χα χα. Και κάποα με κομπρέσιον 105 % δεν πήραν ? χα χα.

Εξάλλου αυτό θα σου έλεγα και εγω , θα δεις να παίρνουν Grammy (και αυτό μετράει) , όχι εαν θα είναι ποστοποιημένοι ή όχι. Και με αυτά τα φθηνά κόλπα και κοντρόλερς μπορεί να βγει καλύτερη δουλειά και απο τα πιστοποιημένα, όντως. Για αυτό σου λέω άσε την θεωρία και το μέλλον θα έχει "εκπτώσεις" αλλά και πολυ room to play για ότι του κατέβει του καθένα. Είναι στην αρχή ακόμα. Θα βγεί και ότι σαβούρα θες χωρίς "κανόνες". Απλώς το λέω. Φαντάζεσαι (εγω ναι) να βγουν περισσότερες καλές δουλειές με αυτα φθηνά απο ότι τα πιστοποιημένα ?
Πιστοποίηση θα πάρει και αυτός με τα KRK και Focusright και ο άλλος με τα PMC που μόνο τα LCR έχουν παραπάνω από όλο το studio του WAY. Δεν λέει κάτι αυτό. Τα specs δεν αφορούν υγρασίες και εικόνες αλλά max db, σωστό placement και πολλά ακόμα.

Κανείς δεν σου λέει μη φτιάξεις studio με μισό εκατομμύριο.
 

Μηνύματα
12.517
Reaction score
14.658
Τι βερι;
Μόνο βερι;

Για το ανάθεμα είναι. Εγώ εκνευρίζομαι.
Γι'αυτό και του τα έχωσα του μαστερα εκεί στα PMC, γιατί έκανε τη μλκια να το γυρίσει σε δικάναλο και όχι μόνο αυτό, το άφησε πάνω από 10 δευτερόλεπτα.
Ρε με τα νεύρα μας παίζεις;
Κοφτο ρε, φτάνει.
Έλεος κάπου. 🤣😂😜
Αυτόν τον ανθρωπάκο τον τρομοκράτησες. Σε βλέπει και αλλάζει δρόμο χα χα.
Πιστοποίηση θα πάρει και αυτός με τα KRK και Focusright και ο άλλος με τα PMC που μόνο τα LCR έχουν παραπάνω από όλο το studio του WAY. Δεν λέει κάτι αυτό. Τα specs δεν αφορούν υγρασίες και εικόνες αλλά max db, σωστό placement και πολλά ακόμα.

Κανείς δεν σου λέει μη φτιάξεις studio με μισό εκατομμύριο.
Εσυ έλεγες τους κόβουν όλους αφού. χα χα Εδω αυτός μι΄ξαρε για μια μπάντα εκεί αγνωστη τοπική με 2-3 όργανα χα χα και για μια τραγουδίστρια μόνη της με μια κιθάρα χα χα (τι θα την κάνει να γυρνάει γυρω γύρω ?) χα χα
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Εσυ έλεγες τους κόβουν όλους αφού. χα χα
Μια χαρά τα λέω. Δεν είμαι όμως υπεύθυνος για το τι κατάλαβε ο άλλος.

Τα masters πρέπει να είναι στα -18. Αν δεν είναι θα φας πόρτα και ας έχεις πιστοποίηση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.593
Ναι αφου το λέει αυτός ... θα τρέξω εγω να στοιχηθώ χα χα
Αυτός βασικά αξίζει το κεφάλι του και οι γνώσεις του, να ακούς τι λέει. Από σένα κι από μένα, περισσότερα ξέρει, πολύ περισσότερα μάλιστα.

Έτσι όπως αντιδράς εσύ, με γέλια μέχρι δακρύων όμως, έτσι ακριβώς αντιδρώ εγώ όταν διαβάζω τον καθε Μιχαλάκη στο τας, και ιδίως κριτικές για καλώδια ρεύματος.

Τις οφθαλμοφανεις παρλαπιπες που γράφουν αυτοί οι παντελώς άσχετοι με το σπορ του ήχου, που λίγο υπόβαθρο να έχεις, καταλαβαίνεις πόσο φελλοί είναι.

Αντιθέτως, κάτι μαστεραδες σα τον ανωτέρω, δεν μπορείς να βρεις να γράφουν κάτι που δεν ισχύει, όσο κι αν το ψάχνεις με το μικροσκοπιο. Ξέρουν καλά το σπορ. Αυτοί, ξέρουν. Οι άλλοι, δε ξέρουν. Αυτά.
 

Μηνύματα
12.517
Reaction score
14.658
Μια χαρά τα λέω. Δεν είμαι όμως υπεύθυνος για το τι κατάλαβε ο άλλος.

Τα masters πρέπει να είναι στα -18. Αν δεν είναι θα φας πόρτα και ας έχεις πιστοποίηση.
Ναι καλά, ας πάρω εγω Grammy και άς δούνε αυτοί τα specs.

Έλα σε πειράζω, λίγο για πλάκα. Δεν είπα ποτέ ότι δεν ξέρεις τι λές. ¨οσν αφορά το τι καταλαβαίνει ο άλλος εκεί θέλει λίγο δουλειά. Είναι σημαντικό και για σένα και για όλους που το βλέπουν μόνο τεχνοκρατικά και θα απορούν πάντα γιατι ο κόσμος το ένα ή το άλλο, γιατί δεν καταλαβαίνει κλπ. Δεν είναι έτσι η "πώληση".
Αυτός βασικά αξίζει το κεφάλι του και οι γνώσεις του, να ακούς τι λέει. Από σένα κι από μένα, περισσότερα ξέρει, πολύ περισσότερα μάλιστα.

Έτσι όπως αντιδράς εσύ, με γέλια μέχρι δακρύων όμως, έτσι ακριβώς αντιδρώ εγώ όταν διαβάζω τον καθε Μιχαλάκη στο τας, και ιδίως κριτικές για καλώδια ρεύματος.

Τις οφθαλμοφανεις παρλαπιπες που γράφουν αυτοί οι παντελώς άσχετοι με το σπορ του ήχου, που λίγο υπόβαθρο να έχεις, καταλαβαίνεις πόσο φελλοί είναι.

Αντιθέτως, κάτι μαστεραδες σα τον ανωτέρω, δεν μπορείς να βρεις να γράφουν κάτι που δεν ισχύει, όσο κι αν το ψάχνεις με το μικροσκοπιο. Ξέρουν καλά το σπορ. Αυτοί, ξέρουν. Οι άλλοι, δε ξέρουν. Αυτά.
Αυτοί , εξαρτώνται απο εμένα τον φελλό, όμως εαν θα αγοράσω την δουλειά τους. Και επειδή οι "φελλοι" είναι πολλοί και για πολλούς και διάφορους λόγους ο καθένας, δεν τον βλέπω με πολυ δουλειά για πολυ καιρό.

Το εαν αυτό (το καινούργιο) αξίζει τον χρόνο , χρημα και προσπάθεια απο τον καθένα , θα το κρίνουμε εμείς , όχι αυτός.

Και εσυ λες στον κόμσμο να μην τρωει λίπος και να γυμνάζεται που είναι σωστό, αλλά κανένας δεν το κάνει και δεν σε ακούει χα χα.
 
Last edited:



Μηνύματα
347
Reaction score
273
Κάτι σε μαγειρική μου κάνει το οποιοδήποτε mixing αλλά δεν το κάνω θέμα. :rolleyes:
 
Last edited:


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εγώ στο σαλόνι που άφησα το ιμερσιβ έχω τρεις πολυθρόνες και στην μεσαία ακριβώς από πίσω έβαλα ένα τεράστιο διάδρομο γυμναστικής. Από τότε με το stealth δίπλα , στο στέρεο ακούω υπερβολικά πολλές ώρες και έπρεπε να το αντισταθμίσω το τόσο καθισιόμε κάποιο τρόπο.
Anyway.
Κάθε πρωί λοιπόν πριν ξεκινήσει η μέρα ανοίγω το σύστημα ( συστηματάρα βασικά αφού είναι 11 δορυφόροι συν δύο σαμπ ) πέφτουν τα μπαμ μπουμ εδώ και εκεί , δεν μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσει, κάνω μισή ωρα γρήγορο περπάτημα και μετά άλλη μισή ωρα σπαστό τρέξιμο και είναι τέλεια. Άμα πέφτει και κάνα πιστολίδι από το πίσω κανάλι σκύβεις όπως τρέχεις. Είναι φοβερή η αίσθηση!
Όλα χρειάζονται😀😀
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.120
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top