Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Αν μου τύχει κάτι τέτοιο, το αφήνω και φεύγω με ταξί. Για να προλάβω κάποιους δεν το λέω ως μπηχτή για τα ηλεκτρικά.
Μα ούτε κι εγώ το σχολίασα σαν μπηχτή. Είμαι σχεδόν έτοιμος να πάω σε ηλεκτρικό. Τα λεφτά μου λείπουν, αλλά δεν ασχολούμαι με λεπτομέρειες. :laugh:

Απλά ψάχνω αυτό με τους λιγότερους συμβιβασμούς σε επιδόσεις και -κυρίως- σε εμβέλεια. Ιδανικά ας πούμε να μπορώ να φτάσω Θεσσαλονίκη με ταχύτητα κοντά στο όριο χωρίς στάση.

Ότι θα χρειαστεί να συμβιβαστώ το έχω πάρει ήδη απόφαση. :(
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Όποιος θέλει να πάει εκδρομή τριήμερο εθνικών/θρησκευτικών εορτών, μπορεί πολύ απλά να νοικιάσει ένα θερμικό της αρεσκείας του.
Εναλλακτικά, αν η οικογένεια έχει 2-3 αυτοκίνητα, δεν τα αγοράζει όλα ηλεκτρικά—κρατάει το ένα θερμικό, για backup. Αυτό σκοπεύω να κάνω ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αυτό το βίντεο δε το βαρεθήκατε; Α ρε κοτσιδης... 🤣😂😜

Τες πα, τα 15 Τεσλα που δείχνει το βίντεο μαζεμένα να περιμένουν σε σταθμό φόρτισης με 13 λειτουργικές θέσεις φόρτισης (16 σύνολο), μια χαρά θα μπορούσαν να εξυπηρετηθουν σε 10-15 λεπτά όλα.

Μη ξεχνάτε πως μιλάμε για 250-αρηδες.

Εγώ με id3 για πρώτη φορά προχθές σε φορτιστή που έφτασε τα 105kw ισχύος φόρτισης, κατάφερα κι έβαλα 40 κιλοβατωρες σε μισή ώρα, φτάνοντας το 70% φόρτισης (με ξεκίνημα από 0%). 😳


IMG_20220628_224142.jpg


48 λεπτά χρειάζομαι για την ίδια φόρτιση σε 50-ρη φορτιστή στα ΣΕΑ.
Πες 50 για 50 σε 50-αρη, να το θυμάσαι.
Αίσχος.

Άλλο 50 λεπτά αναμονή, άλλο 30, τεράστια διαφορά κάνει ο 100-αρης φορτιστής.

Αυτοί σε 250-αρη; 😎

🤣😜😉😂🤣😜🤣😉😂

Τα Τεσλα παιδιά, φορτιζουν γρήγορα...
Οι superchargers της Tesla είναι όντως superchargers, δεν είναι 50-αρηδες σαν αυτούς που έχουμε στα ΣΕΑ (1 τεμάχιο παρακαλώ, ούτε καν 2ο).

250-αρηδες σε 16-αδα παρακαλώ. ❤

Αμα ήταν βενζίνης, πιο πολύ θα περίμεναν. Και σε τέτοιες μέρες, σε βενζινάδικα θα έχει ακόμα μεγαλύτερες ουρές βενζιναμαξων να περιμένουν με αναμμένη μηχανή μη βράσουν, όλοι μέσα στην κάπνα.

Τουλάχιστον αυτοί περιμένουν εκεί ήσυχα, χωρίς κάπνα. ❤

Ο αριθμός των εγκατεστημένων φορτιστών σε ένα σημείο φόρτισης, είναι πάντως εντυπωσιακός.

Σε πολλά σημεία βάζει κατά 16-αδες τους φορτιστές η Τεσλα. Δεν είναι κάτι το ασυνήθιστο. Καλώς ή κακώς, τέτοια ποσότητα φορτιστών μαζεμένη σε ένα σημείο, δεν νομίζω να έχει βάλει καμία άλλη φίρμα παροχής σταθμών φόρτισης. 😁
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.683
50-αρηδες σαν αυτούς που έχουμε στα ΣΕΑ (1 τεμάχιο παρακαλώ, ούτε καν 2ο).
Αυτό πάλι ρε φίλε, τι γελοίο;

Θα πάμε το ΣΚ στη Μάνη για έναν γάμο φίλου και είπα να πάμε με το EV, γιατί βρήκα ένα δωμάτιο με parking/πρίζα (κατά τα άλλα εκεί κάτω δεν έχει τίποτα, μηδέν). Κοιτάω λοιπόν τη διαδρομή, η οποία αν και ίσως βγαίνει οριακά χωρίς φόρτιση καλό είναι να γίνει μία για να είμαστε πιο άνετα (ή έστω στην επιστροφή αν δεν καταφέρω να φύγω με 100%).

Έχει στον δρόμο σε 3 σημεία 50άρηδες φορτιστές. ΟΚ, αγνοούμε το γεγονός ότι δεν έχει πάνω από 50. Αλλά σε κάθε σημείο έχει έναν φορτιστή! ΕΝΑΝ!!!

Το καλό είναι πως μπορώ να ξεκινήσω από τον πρώτο και να πηγαίνω στον επόμενο και στον επόμενο αν δεν είναι διαθέσιμος. Αλλά και πάλι, ένας φορτιστής; Να τύχει να φτάσει κάποιος ένα λεπτό πριν από σένα, να περιμένεις +50 λεπτά. Μην πω να έχει ουρά.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Αυτό πάλι ρε φίλε, τι γελοίο;

Θα πάμε το ΣΚ στη Μάνη για έναν γάμο φίλου και είπα να πάμε με το EV, γιατί βρήκα ένα δωμάτιο με parking/πρίζα (κατά τα άλλα εκεί κάτω δεν έχει τίποτα, μηδέν). Κοιτάω λοιπόν τη διαδρομή, η οποία αν και ίσως βγαίνει οριακά χωρίς φόρτιση

ε μια χαρά. Πάτε και φεύγετε μάνη-μάνη.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Αυτό πάλι ρε φίλε, τι γελοίο;

Θα πάμε το ΣΚ στη Μάνη για έναν γάμο φίλου και είπα να πάμε με το EV, γιατί βρήκα ένα δωμάτιο με parking/πρίζα (κατά τα άλλα εκεί κάτω δεν έχει τίποτα, μηδέν). Κοιτάω λοιπόν τη διαδρομή, η οποία αν και ίσως βγαίνει οριακά χωρίς φόρτιση καλό είναι να γίνει μία για να είμαστε πιο άνετα (ή έστω στην επιστροφή αν δεν καταφέρω να φύγω με 100%).

Έχει στον δρόμο σε 3 σημεία 50άρηδες φορτιστές. ΟΚ, αγνοούμε το γεγονός ότι δεν έχει πάνω από 50. Αλλά σε κάθε σημείο έχει έναν φορτιστή! ΕΝΑΝ!!!

Το καλό είναι πως μπορώ να ξεκινήσω από τον πρώτο και να πηγαίνω στον επόμενο και στον επόμενο αν δεν είναι διαθέσιμος. Αλλά και πάλι, ένας φορτιστής; Να τύχει να φτάσει κάποιος ένα λεπτό πριν από σένα, να περιμένεις +50 λεπτά. Μην πω να έχει ουρά.
Αυτό

δεν είναι μόνο η ταλαιπωρία, είναι το άγχος, το σπάσιμο ……..

Είπαμε, οι πρωτοπόροι είναι ΗΡΩΕΣ.

ρισπεκτ.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Να τύχει να φτάσει κάποιος ένα λεπτό πριν από σένα, να περιμένεις +50 λεπτά.
Ποια 50 λεπτά;

Εχω συναντήσει κάφρους ολκής.

Να έχει πάει 100% και να τον ψάχνεις και να μη τονε βρίσκεις.

Και να τον βρεις και να σου λέει μλκιες.

Εν τω μεταξύ για να φορτίσει 100% σε 50-αρη, μεγάλε ποια 50 λεπτά, θες υπομονή, όχι αστεία. Και περιμένουν να δουν 100% τα ζώα, ούτε στο 99% δε σταματούν.

Ήταν ο άλλος με μίνι Κούπερ μέσα στην πόλη ρε, στο ΙΚΕΑ, και πάω να φορτίσω στον 50-αρη βλέπω το μίνι Κούπερ λέω κάτσε να δω αν τελειώνει και ήταν 73% λέω σιγά, ούτε 3 λεπτά δε θα κάνει για 80% κι όντως, αλλά δε σταμάτησε στα 80.
Έρχεται κουνιστος λυγιστος ο κάτοχος μαζί με ένα φίλο του με σάντουιτς και μπύρες, από τα γκουντις.
Του λέω πως περιμένω για φόρτιση, έχει ξεπεράσει το 80% καλό είναι να το βγάλει, να μπω εγώ, και μου λέει όχι, θα το πάω 100%.
Ρε συ του λέω, χαλάει η μπαταρία άμα το πας 100% συνέχεια μέσα στην πόλη.
Δε με νοιάζει μου λέει, λίζινγκ είναι.
Νταξ του λέω, ωραίος. Βγαλτο όμως γιατί φορτίζει με 20kw και σε λίγο θα φορτίζει με 9 kW και το έχεις στον μοναδικό 50-αρη, βάλτο στη δίπλα μπριζα που είναι 11kw.
Μπα, μου λεει, άστο καλά είναι.

😜

Ε, κι έφυγα γιατί άμα καθόμουν θα ξεκινούσα καβγά.

Το ίδιο στα ΣΕΑ. Βλέπω από το app από μακριά, πριν πάω κει, αν έχει κουμπώσει κανένας. Αν έχει κουμπώσει ανώνυμα, δε σταματάω, πάω αλλού, μόνο αν τον "ξέρω" , που θα το έχει δηλώσει το όνομά του στο plugshare και θα είναι μέσα στα πράγματα και λογικός, δε θα φορτίσει πάνω από 80% και θα το έχει σεταρει να ξεκουμπωνει το βύσμα στο τέλος της φόρτισής του, ώστε ακόμα κι αν λείπει να βγάλεις το καλώδιο να αρχίσεις φόρτιση, και μπορείς να του στείλεις και μήνυμα μέσω του app.

Τα υπόλοιπα ζώα το αφήνουν κουμπωτό και κλειδωμένο, και τρων κάπου πατάτες τηγανητές ξερωγωτι μέχρι την επόμενη μέρα. Δε βγάζεις άκρη.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Εδώ το 25% μιλάει για "πειραματικά εμβόλια". Εσύ θέλεις να βγάλεις άκρη με τους φορτιστές; :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Πάντως να πω και τα αντίθετα περιστατικά, που είναι η συντριπτική πλειοψηφία. (απλώς η μειοψηφία των καφρων σου μένει στη μνήμη)


Τα περισσότερα παιδιά με ηλεκτρικό αυτοκίνητο είναι όχι απλώς μέσα στα πράγματα, αλλά απίστευτα πολύ ευγενικά και εξυπηρετούμε ο ένας τον άλλο.

Πχ πήγαινα προς ΙΚΕΑ, βλέπω από το δρόμο στο app να έχει κουμπώσει ένα kona ev, του στέλνω μήνυμα από το app πόση ώρα χρειάζεται ακόμα, ώστε να αποφασίσω αν θα πάω. Μου απαντάει κατευθείαν "έλα, μόλις έρθεις θα ξεκουμπωσω κατευθείαν να μπεις, σου κρατάω σειρά, δεν υπάρχει άλλος".

Και γω κάποια άλλη στιγμή φόρτιζα και ήμουν πχ στο 65% (ήθελα να πάει 80%) κι έρχεται ένας άλλος για φόρτιση, τον βλέπω βιάζεται του λέω έλα φίλε βάλτο, εμένα μου φτάνει το 65 δε χρειάζεται να πάει 80 ντε και καλά, βάλτο να κάνεις τη δουλειά σου.

Επισης στα ΣΕΑ πέτυχα Τεσλα που ήταν στο 70% και λέω μέσα μου θα περιμένω μέχρι το 80% και μετά θα του πω κάτι, κι έρχεται μόνο του το παλικάρι μου λέει έλα βάλτο, δε χρειάζεται να περιμένεις να πάω 80, το βγάζω τώρα, μου φτάνει.

Πολλά τέτοια περιστατικά.
Ευγένεια, συνεννόηση, κατανόηση.
Έχω κάνει πολλούς φίλους από τέτοιες συναντήσεις, και μέσω των ηλεκτροκινητων Ελλάδος. Πολύ καλά παιδιά, πολύ εξυπηρετικά.

Αλλά υπάρχουν και κάφροι.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.683
Βλέπω από το app από μακριά, πριν πάω κει, αν έχει κουμπώσει κανένας. Αν έχει κουμπώσει ανώνυμα, δε σταματάω, πάω αλλού, μόνο αν τον "ξέρω" , που θα το έχει δηλώσει το όνομά του στο plugshare
Από το app του plugshare το βλέπεις; Ή από της εταιρείας;

Αυτοί που λέω οι πρώτοι δύο είναι ΕΛΠΕ και ο ένας AVIN. Όλοι λένε "non-networked", δεν ξέρω αν παίζει κάποιον ρόλο αυτό.

Είπαμε, οι πρωτοπόροι είναι ΗΡΩΕΣ.
Οι αληθινοί πρωτοπόροι, ναι. Εγώ πέρυσι στις διακοπές δεν το πήρα καθόλου και τώρα για το ΣΚ μόνο και μόνο γιατί δεν περιμένω να έχει κόσμο (ελπίζω να μην διαψευστώ!) και επειδή δεν θα έχουμε τα παιδιά.

Αλλιώς καλοκαίρι μέσα στη ντάλα με παιδιά να φτάσεις σε κάνα ΣΕΑ με έναν 50άρη φορτιστή (ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω) και να έχεις μπροστά σου 2-3 άτομα στην ουρά ε, όχι. Είπαμε να είμαστε πρωτοπόροι, όχι μ@λ@κ3ς 😝
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Όποιος θέλει να πάει εκδρομή τριήμερο εθνικών/θρησκευτικών εορτών, μπορεί πολύ απλά να νοικιάσει ένα θερμικό της αρεσκείας του.
Εναλλακτικά, αν η οικογένεια έχει 2-3 αυτοκίνητα, δεν τα αγοράζει όλα ηλεκτρικά—κρατάει το ένα θερμικό, για backup. Αυτό σκοπεύω να κάνω ;)
Δεν λέει να έχω πάρει ηλεκτρικό για να απολαμβάνω την ησυχία στο ταξίδι και να πληρώνω για να νοικιάσω ή να παίρνω το αυτοκίνητο των παιδιών, που οριακά θα το ανεχόμουν μέχρι την ηλικία των 40...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Από το app του plugshare το βλέπεις; Ή από της εταιρείας;
Από το plugshare.
Όλοι λένε "non-networked", δεν ξέρω αν παίζει κάποιον ρόλο αυτό.
Άσχετο.
Εγώ σα σωστός ηλεκτροκινητος, μόλις κουμπώσω σε φορτιστή, πάω κατευθείαν στο app του plugshare να δηλώσω ότι είμαι γω κουμπωμένος και φορτίζω.
Και μόλις τελειώσει η φόρτιση, δηλώνω ότι τελείωσε, και ενημερώνω για ταχύτητα φόρτισης και τυχόν προβλήματα.

Plugshare.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Και σ εμας με τα πετρελαια ετσι ειναι, κατανοηση κι αλληλοβοηθεια και στηριξη, παει ο ενας απ τη μια μερια της αντλιας να φαει να ψωνισει να πλερω, κλεινει ολους τους αλλους κανα 10 λεπτο μετα τα φουλαρισμα κι απ την αλλη πλευρα καμια γκομενα συνηθως καφεδακι, να κανει τζαμια, κους κους μεχρι να κουμπωσει η πρωτη περναει κανα 15 λεπτο, σαλονικα, χαλαρα
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Και σ εμας με τα πετρελαια ετσι ειναι, κατανοηση κι αλληλοβοηθεια και στηριξη, παει ο ενας απ τη μια μερια της αντλιας να φαει να ψωνισει να πλερω, κλεινει ολους τους αλλους κανα 10 λεπτο μετα τα φουλαρισμα κι απ την αλλη πλευρα καμια γκομενα συνηθως καφεδακι, να κανει τζαμια, κους κους μεχρι να κουμπωσει η πρωτη περναει κανα 15 λεπτο, σαλονικα, χαλαρα
Με αυτό τον ρυθμό και ηλεκτρικό, περνάς τις διακοπές σου στο βενζινάδικο. :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Βλέπεις τον φορτιστή στο plugshare :


Screenshot_20220630_110546_com.xatori.Plugshare.jpg



Μπαίνεις να δεις τι παίζει



Screenshot_20220630_110540_com.xatori.Plugshare.jpg



Κάνεις checkin

Screenshot_20220630_110532_com.xatori.Plugshare.jpg



Βλέπεις προηγούμενα checkin και μπορείς να στέλνεις μηνύματα.

Σου δείχνει αν κάποιος έχει κουμπώσει, μόνον εάν αυτός το έχει δηλώσει.

Διαβάζεις ότι προβλήματα έχουν δηλώσει προηγούμενοι χρήστες.


Screenshot_20220630_110524_com.xatori.Plugshare.jpg


Αν δε το έχει δηλώσει, δε μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του.

Από το app της ΔΕΗ Blue για το συγκεκριμένο φορτιστή, βλέπεις αν είναι συνδεδεμένος κάποιος τώρα

Screenshot_20220630_111100_com.dei.blue.app.jpg


Τωρα είναι όλοι άδειοι.

Μπροστά στο ΙΚΕΑ έχει τώρα 3 φορτιστές, οι δύο είναι 50+11, και ο τρίτος 2*11, συνολικά 6 ev μπορούν να φορτιζουν ταυτόχρονα.

Κι έχει άλλες 8 θέσεις φόρτισης στο ΑΒ Βασιλόπουλος δίπλα, 8*11, κι άλλες 2 στο λεροι, 2*11.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ουυυυυ 666. Για αυτό τα έφεραν τα ηλεκτρικά.
Μας παρακολουθούν, ξέρουν που ήμαστε. 🙂😅
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μερικά από τα δικά μου checkin

Screenshot_20220630_111836_com.xatori.Plugshare.jpg


Τώρα άμα είμαι κει μέσα στο αυτοκίνητο και χαβαλεδιαζω, ε, δε χρειάζεται να κάνω checkin, άμα έρθει κάποιος και χρειάζεται, το βγάζω να μπει.

Checkin κάνω στάνταρ άμα μπω μέσα για ψώνια, άμα πάω στα goodys κει δίπλα για καμιά μπύρα ή καφέ, κλπ.

Από το παραπάνω, φαίνεται ότι είχα συνομιλία (pm) στις 13 Ιούλη με κάποιον.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top