Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Εδώ μερικά pm μέσω plugshare, στον φορτιστή του ικεα

Screenshot_20220630_112518_com.xatori.Plugshare.jpg


Εδώ μου στέλνει μήνυμα ενώ είναι στο δρόμο, πριν φτάσει:

Screenshot_20220630_112458_com.xatori.Plugshare.jpg


Εδώ του στέλνω εγώ μήνυμα, επειδή λείπει, να ξέρω αν το έχει σεταρει για να ξεκλειδώσει αυτόματα το βύσμα από το αυτοκίνητο, για να το βγάλω να φορτίσω

Screenshot_20220630_112450_com.xatori.Plugshare.jpg



Εδώ τμήμα συνομιλίας πριν φτάσει, τα υπόλοιπα τα είπαμε από κοντά 🤣😂😜

Screenshot_20220630_112438_com.xatori.Plugshare.jpg



Βασικά με βοήθησαν πολλοί, και πολύ.❤

Στην αρχή δεν ήξερα ούτε πως να ξεκλειδώσει το κωλοβυσμα, είχε κλειδώσει και θα εμένα εκεί για πάντα.😜😜😜😜

Σα βλαχάκι τραβούσα με δύναμη το καλώδιο και δεν έβγαινε και δεν ήξερα τι να κάνω. Νύχτα. Δράμα. 🤣😂😜

Ένα μήνυμα στα παιδιά αυτά μέσω plugshare ή στην ομάδα ηλεκτροκίνησης και λύση κατευθείαν.

Είναι πολύ σημαντική η αλληλοβοήθεια σε πολλά θέματα, ακόμα και για το πιο απλό, που φαίνεται βουνό άμα δε το ξέρεις. Εγώ έχω βοηθηθεί πολύ, και το ανταποδίδω όσο μπορώ, καταλαβαίνω πόσο σημαντικό είναι, άλλωστε όλοι μας πριν λίγο καιρό είχαμε ICE, ιδέαν δεν είχαμε από ev. 😜
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Στην αρχή δεν ήξερα ούτε πως να ξεκλειδώσει το κωλοβυσμα, είχε κλειδώσει και θα εμένα εκεί για πάντα.

Σα βλαχάκι τραβούσα με δύναμη το καλώδιο και δεν έβγαινε και δεν ήξερα τι να κάνω. Νύχτα. Δράμα.
Και πώς ξεκλείδωσε;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Και πώς ξεκλείδωσε;
Πατάς 2 φορές από το τηλεκοντρόλ του αυτοκινήτου το ξεκλείδωμα. 😁

Σε error σύνδεσης, ανάβει κόκκινο λεντ εκεί στη σύνδεση του βύσματος. Εκεί κόλλησα. 😭

Ανταλλαζετε και συνταγες τιποτα;
Αμέ.
Κυρίως για μπάμιες. 😂😂😂😂
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Αυτό με το auto unlock είναι στο αυτοκίνητο ή στον φορτιστή;

Λογικά στο αυτοκίνητο γιατί εκεί είναι το κλείδωμα. Ρωτάω γιατί το δικό μου δεν θυμάμαι να έχει τέτοια επιλογή, ούτε να διαβάζω κάτι στο manual. Θα έλεγα μήπως είναι κάνα καινούργιο feature αλλά βλέπω ο άλλος που μιλάς έχει i3.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Αυτό με το auto unlock είναι στο αυτοκίνητο ή στον φορτιστή
Στο αυτοκίνητο.
Auto unlock το λέει στο δικό του infotainment, σε μένα αλλιώς το ονομάζει.

άλλος που μιλάς έχει i3.
Με hyundai kona ev ήταν.
Ως "μικρό" του, ως δεύτερο, είχε και i3.
Αυτός έκανε μεγάλες αποστάσεις καθημερινά, Χαλκιδική, και το kona με τη μεγάλη μπαταρία τον έσωσε.
 
Last edited:



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ε ναι. Κάπου εκεί πρέπει να είναι η μπαταρία για να κάνεις με σχετική ηρεμία στον εγκέφαλο 500χλμ με 130 και AC. 😅
 


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Κι άλλα ηλεκτρικά:
 




Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Εγώ που θέλω να πάω στο εξοχικό στο βουνό σε σπίτι χωρίς ΔΕΗ, με αυτόνομο σύστημα και είναι 160km από το σπίτι και έχω μοναδικό ανεφοδιασμό στην εθνική στα σεα Κορινού , θα ηθελα να έχω στη διάθεση μου 400+ χιλιόμετρα ώστε να πάω και να γυρίσω , χωρίς ενδιάμεση αναγκαστική φόρτιση και χωρίς να με νοιάζει η ζέστη, το κρύο, το βάρος, η ταχύτητα (130), ο κλιματισμός, η ανηφόρα κλπκλπ και κυρίως χωρίς άγχος και εκνευρισμό.
Υ. Γ.
για να μην αναφέρω ότι ψιλόχρειάζομαι και 4χ4, οπότε πάω σε 50000€ ++

Άστο, όταν φθηνύνει το σπορ.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εγώ που θέλω να πάω στο εξοχικό στο βουνό σε σπίτι χωρίς ΔΕΗ, με αυτόνομο σύστημα
Δεν μπορείς να φορτίσεις σπίτι?
για να μην αναφέρω ότι ψιλόχρειάζομαι και 4χ4
Όχι, μια χαρά ήρθα με το CLS που είναι πολύ χαμηλό
 

Μηνύματα
63
Reaction score
108
Τα υπόλοιπα ζώα το αφήνουν κουμπωτό και κλειδωμένο, και τρων κάπου πατάτες τηγανητές ξερωγωτι μέχρι την επόμενη μέρα. Δε βγάζεις άκρη.
Ακούγεται πολύ ελιτιστικος ο λόγος σου. Αν αυτό θέλεις οκ, δικαίωμα σου.
Αυτό το κακο κάνουν οι κλίκες και οι "ομάδες". Σας αποκόπτουν από την πραγματικότητα.

Σόρρυ , δεν είναι κάτι προσωπικό, αλλά τα ζώα ίσως είναι οι gate keepers (οι ομάδες) και όχι οι άλλοι.
Εγώ πχ πήρα αυτοκίνητο να κάνω την δουλειά μου. Δεν με ενδιαφέρει να μάθω τίποτα(όπως δεν έμαθα και για τα μεκ).
Δεν πήρα για να με λένε ηλεκτροκίνητο και να γίνω μέλος ομάδας που γνωρίζει από αυτά.


Ηλίθιες εφαρμογές, ανύπαρκτοι η αργοί φορτιστές χωρίς επίβλεψη, beta πλατφόρμες ηλεκτρικών. Αστεία πράγματα για κάτι που θέλει να γίνει mainstream. Εκεί να κάνουν focus οι ομάδες και αν δεν είναι απλά γραφικες παρέες να πιέσουν τους υπεύθυνους. Τα circle jerks έχουν τον χαβαλε τους αλλά δεν παράγουν έργο.


Υγ. Είμαι υπέρ ευτυχισμένος κάτοχος ε, φανταστείτε να μην ήμουν.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ακούγεται πολύ ελιτιστικος ο λόγος σου. Αν αυτό θέλεις οκ, δικαίωμα σου.
Αυτό το κακο κάνουν οι κλίκες και οι "ομάδες". Σας αποκόπτουν από την πραγματικότητα.

Ελιτίστικος επειδή λέει το προφανές; Ότι δηλαδή είναι ζώα αυτοί που γράφουν τον άλλο στ' rχ/ τους;

Τα υπόλοιπα ζώα το αφήνουν κουμπωτό και κλειδωμένο, και τρων κάπου πατάτες τηγανητές ξερωγωτι μέχρι την επόμενη μέρα. Δε βγάζεις άκρη.
Τι "οπαδικό" εκφράζει αυτό; Εκτός αν έγινε παράθεση σε λάθος μήνυμα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top