Audio Science Review YouTube Channel

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.984
Reaction score
20.503
(εγω πήγα μια βολτίτσα σε Savatage και Epica)
Μην παραπλανάς το αναγνωστικό κοινό. Δεν έπαιξαν οι Savatage μετά τους Epica.:punish:
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Κι από πάνω θα βάλω τον ροζ πάνθηρα του Αμίρ! (ξαναγίναμε ον-τοπικ, εύκολο!)😋
Βάλε δελφίνια όπως έβαλε αυτός πάνω στο all in one streaming speaker της sonus faber, πάει χάλασε και αυτή :biggrin:
1658901466798.png
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
:o Έτσι σκέτα, χωρίς ένα σεμεδάκι, ένα κοφτό έστω; Κανένας σεβασμός στα μηχανήματα πλέον! :biggrin:
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
:o Έτσι σκέτα, χωρίς ένα σεμεδάκι, ένα κοφτό έστω; Κανένας σεβασμός στα μηχανήματα πλέον! :biggrin:
που καταντησαμε, να φτιαχνει η σονους φαμπερ ηχεια ρουν ρεντι με σποτιφαι κονεκτ :biggrin:
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.825
Βάλε δελφίνια όπως έβαλε αυτός πάνω στο all in one streaming speaker της sonus faber, πάει χάλασε και αυτή :biggrin:
View attachment 258749
Εγώ πάντως, αρχικά είδα δύο δελφίνια να φασώνονται και άλλα τρία να κρατούν το φανάρι. Τι, όχι;
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Εγώ πάντως, αρχικά είδα δύο δελφίνια να φασώνονται και άλλα τρία να κρατούν το φανάρι. Τι, όχι;
Αν προσέξεις καλύτερα είναι μια... εμμ... κάτι πιο σύνθετο τελοσπάντων! :rolleyes:
 


Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
...έλλειψη ρυθμού σε συσκευές που εκ των πραγμάτων είχαν απόκριση συχνοτήτων "σανίδα"......
Ακόμη κι ο καλύτερος drummer έχει πολλές τάξεις μεγέθους μεγαλύτερη αστάθεια .....
...
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Δεν ξέρω αν χρειάζεται κάποια διευκρίνιση, αλλά θα την κάνω:

Ο ανθρώπινος εγκέφαλος και σώμα δεν μπορεί εύκολα να εκτελέσει συστηματικά περιοδικές κινήσεις με ακρίβεια καλύτερη του 0,01sec. Άντε να του "χαρίσουμε" άλλη μία τάξη μεγέθους και να πούμε ότι το όριό του είναι τα 0,001 sec (που δεν είναι).
Ας δούμε ένα απλοποιημένο παράδειγμα: ένας drummer που παίζει με βασικό ρυθμό 2 beats ανά δευτερόλεπτο, δεν έχει τρόπο να χρονίσει τα χτυπήματά του ακριβώς στα: 0,000sec - 0,500sec - 1,000sec - 1,500sec - 2,000 sec. Μια ανάλυση της ηχογράφησής του στον παλμογράφο, στον άξονα του χρόνου, θα έδειχνε στην πραγματικότητα κάτι σαν: 0,000sec - 0,494 - 1,003 - 1,490 - 1,987 κλπ. Πιθανόν και χειρότερα, αλλά η ακρίβεια του 0,001sec σε κάθε διάστημα είναι άπιαστη. Τα συνήθη CD player έχουν σφάλματα χρονισμού μερικών δεκάδων ή εκατοντάδων picosec και πάντως καλύτερα από 1 nanosec (=0,000000001sec). Συνεπώς τα σφάλματά του είναι 1.000.000 φορές μικρότερα από του drummer, στη χειρότερη περίπτωση. Δηλ. 6 τάξεις μεγέθους τουλάχιστον. Άρα η ευστάθεια/αστάθεια με την οποία το CD θα αποδώσει το ρυθμό του drummer, του μπασίστα, του πιανίστα ή του βιολονίστα, είναι αποκλειστικά αυτή του ερμηνευτή κι όχι του μηχανήματος, που έχει πρακτικά μηδενική αστάθεια απέναντι στην "τεράστια" αστάθεια του ερμηνευτή. Τονίζω και πάλι ότι το παράδειγμα είναι απλοποιημένο για να γίνει κατανοητή η βασική αρχή.

Όσο για την αναιμικότητα ή μη του ρυθμού κατά την αναπαραγωγή, η απόκριση συχνότητας ενός στοιχειωδώς άρτιου ψηφιακού player (που ανέφερα παραπάνω ως "σανίδα") εξασφαλίζει ότι όποια όργανα κι αν είναι αυτά που κρατούν το ρυθμό, αναπαράγονται με την ακριβή ένταση που ορίζει η ηχογράφηση. Τυχόν μικροαποκλίσεις της τάξης του 0,1-0,2 dB ασφαλώς είναι πέρα από τα όρια της ανθρώπινης αντίληψης (δηλ. δεν μας απασχολούν αυτές).

Συνεπώς ο "ρυθμός" δεν θα έπρεπε να βρίσκεται στο λεξιλόγιο μιας δοκιμής ψηφιακού μέσου, παρεκτός σαν υπενθύμιση ότι εδώ δεν μας απασχολεί.

ΣΗΜ. Όσοι θέλουν να πειραματιστούν με επαναληπτικές κινήσεις και χρονόμετρα ας έχουν στο νου τους ότι τα χρονόμετρα τις CASIO είναι παραδόξως καταλληλότερα από κάποια ακριβότερα (SEIKO, ΗΑΝΗART), διότι το πραγματικό "βήμα" τους συμβαδίζει με την ονομαστική τους ανάλυση, ενώ σε πολλά άλλα όχι. Για παράδειγμα, συμβαίνει να μετράς δοκιμαστικά το διάστημα μεταξύ δύο τόνων που απέχουν 1,0000sec και εμφανίζουν πάντα μόνο τις τιμές πχ 0,97sec 0,99sec και 1,02sec και ποτέ τις ενδιάμεσες 0,98sec 1,00sec και 1,01sec - όσες φορές κι αν επαναλάβεις τη μέτρηση (στατιστικά αδύνατο). Τα περισσότερα CASIO δεν έχουν αυτή την παράδοξη συμπεριφορά αυξημένου βήματος.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.587
Reaction score
37.928
...immersive λεγεται το συμπλεγμα των δελφινιων.... Δικαναλο με σαμπ το απλο ιντερκόρς ... Χωρις σαμπ..το λενε "σολο" (μη το πω "σύγγραμα" βλ. Προηγουμενη σελιδα.) 🐒
 

TGD

Μηνύματα
7.228
Reaction score
7.253
Νομίζω ότι υπερβαλετε. Η αίσθηση του Ρυθμού δεν είναι πόσο καλά κρατά το ρολόι, αλλά περισσότερο η αίσθηση απόδοσης των κρουστικών και των μεταβατικών. Δεν διάβασα ποτέ κάποιο κείμενο κριτικής συσκευών που να λέει ότι δεν χρονίζει σωστά το μηχάνημα!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.629
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End



Ζητώ την κατανόησή σου . Βλέπεις εκτός από άσχετος είμαι και μειωμένης νοημοσύνης . Κατά συνέπεια η βατραχολογία δεν με βοηθάει να καταλάβω την απάντησή σου . Αν έχεις την καλοσύνη , μου απαντάς με απλό και σαφή τρόπο στην ερώτησή μου . Ερώτηση που την υποβάλλω ξανά :

Παρακαλώ θερμά τους "ειδήμονες" και τους ειδήμονες να εξηγήσουν και σε μένα τον άσχετο περί του αντικειμένου τα κάτωθι :

1) Σε τι συνίσταται η ένσταση τους στην χρήση του όρου PRat όσον αφορά στην καταγραφή-περιγραφή υποκειμενικών εκτιμήσεων.
Τουλάχιστον ο Βασίλης τό 'πε στα ίσια...
 

Μηνύματα
650
Reaction score
1.219
"Sound Reproduction: The Acoustics and Psychoacoustics of Loudspeakers and Rooms"
Υπάρχουν τρεις εκδόσεις ποια να πάρω ;
Η πρώτη είναι του 2008 , είδα υπάρχει και νεότερη "third edition” του 2017.
Η δεύτερη είναι λένε είναι ίδια με τη πρώτη απλά άλλαξε ο εκδότης .
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.026
Reaction score
6.827
Αυτό είναι ;
Όχι, αυτό:

Εν τω μεταξύ πριν 2 χρόνια το πήρα από το άμαζον 40€ και τώρα το έχει 63!
Λίγο φθηνότερα στο λινκ που έβαλα παραπάνω.

Είπαμε ακρίβεια, αλλά το χουν ξεφτιλίσει σε όλα πια.
 


Μηνύματα
12.573
Reaction score
14.703
Μην παραπλανάς το αναγνωστικό κοινό. Δεν έπαιξαν οι Savatage μετά τους Epica.:punish:
Sabaton ήθελα να γράψω. Έβαλα τα βίντεο στο νήμα του Κου Χρήστου (μαζί δε τα λέγαμε χα χα το ξέχασες και εσυ). Η προτεραιότητα λόγω προτίμησης.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Νομίζω ότι υπερβαλετε. Η αίσθηση του Ρυθμού δεν είναι πόσο καλά κρατά το ρολόι, αλλά περισσότερο η αίσθηση απόδοσης των κρουστικών και των μεταβατικών. Δεν διάβασα ποτέ κάποιο κείμενο κριτικής συσκευών που να λέει ότι δεν χρονίζει σωστά το μηχάνημα!
Ρυθμό (υποτίθεται ότι) λέμε μόνο τον ρυθμό, για να μπορούμε να επικοινωνούμε. Τα άλλα έχουν τα δικά τους ονόματα. Ασφαλώς θυμάμαι την πληθώρα κειμένων που καταπιάνονταν με το ρυθμό, την "αίσθηση" χρονισμού τα "χαλαρά" ή πιο βεβιασμένα τέμπο "σε σχέση με την αναφορά" δημιουργώντας νεφελώδεις και αβάσιμες εντυπώσεις στους αναγνώστες που αναζητούσαν το καλύτερο. Για να παγιώνεται βέβαια η προσοδοφόρα αντίληψη ότι το πολύ ακριβότερο είναι και αναλογικά πολύ καλύτερο ηχητικά. Στον ελληνικό τύπο άργησε πολύ να γραφτεί κάτι για diminishing returns κι ακόμη είναι κάτι που αποφεύγεται όσο γίνεται. Κατανοητό μεν, επιβλαβές για τον καταναλωτή δε. Αλλά γι αυτό υπάρχουν και τα φόρουμ, ωστόσο και σ' αυτά πρέπει να προσέχεις που θα βρεθείς...
 

Μηνύματα
12.573
Reaction score
14.703
Έχω πάει σινεμά (ο θεός να το κάνει σινεμά) με ...ντεσιμπελόμετρο και τους απείλισα ότι φέρνω αστυνομία αν δεν μειώσουν την ένταση. Σε προηγούμενη ταινία, έκλεινε η πόρτα του N.Y. TAXI στην οθόνη και κόντευε να πέσει και η οθόνη. Kaι ήταν και σινεφίλ η ταινία, φαντάσου να ήταν καμιά χολιγουντιανή καταδίωξη. Τη μείωσαν την ένταση και μπορέσαμε να δούμε έργο.

Τα κύρια ακουστικά μου είναι: Δύο SENNHEISER HD-650 (του 2004 και 2021, δηλ με το αρχικό χάρτινο εσωτερικό αποσβεστικό πέτασμα και με το μεταγενέστερο μεταλλικό "ύφασμα") και ένα Shure SRH-1540 (κλειστό, για ακροάσεις χωρίς να ενοχλώ/ενοχλούμαι). Ακούω πάντα σε ασφαλείς στάθμες (μέσος όρος 70-75dB και κορυφές ως 85-90dB). Σπάνια παραπάνω και για λίγο. Ακουόγραμμα μέχρι στιγμής φυσιολογικό για τα 52 χρόνια μου, ίσως και λίγο "νεώτερο".

Τα δυο HD-650 αυτή την εποχή περνάνε τη βάσανο των μετρήσεων με το miniDSP Ears για να καταδειχτούν οι παραγματικές διαφορές/βελτιώσεις του μοντέλου από τη SENNHEISER με το πέρασμα του χρόνου (και η θαυμαστή προσήλωσή της στην αρχική σχεδίαση), κόντρα τελικά στις διάφορες μπαρούφες που συναντά κανείς στην άπειρη φλυαρία του head-fi.org .

Αν κάποτε υπάρξουν καλύτερα ακουστικά (στους περισσότερους τομείς) κάτω από € 1.500 θα τα δοκιμάσω...
Τι ενισχυτή ακουστικών χρησιμοποιείς ? Έχεις εφαρμόσει την καμπύλη Χάρμαν για ακουστικά ? Πως σου φαίνεται ?

Ελπίζω να μην σε τρόμαξε τότε και εσένα η κριτική του Αμίρ και έψαχνες εάν έχουν ή όχι χαμηλές συχνότητες χα χα
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.670
Μηνύματα
2.869.604
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top