Audio Science Review YouTube Channel

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Δεν σου απαντώ περεταίρω, γιατί α είμαι απασχολημένος , και β διότι αν το κάνω , θα μου πούν ότι σου κάνω bullying .
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.213
Τουλαχιστον εχεις χαμηλο κατωφλι θορυβου ηρεμιας κι ησυχια για να μπορεσεις ν ακους λιγο πιο σωστα απο μας κλασσικη στ αμαξι χωρις να γινεται ενοχλητικη.
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Στο αυτοκίνητο λέμε.

View attachment 258913
Εντάξει, αν περιμένεις να φορτίσεις. Στο δρόμο όμως μουσική με τόσο μεγάλο δυναμικό εύρος, δύσκολα ακούγεται. Το χέρι θα είναι συνέχεια στα κουμπιά του volume αφού εντός του αυτοκινήτου ο θόρυβος είναι κυρίως ο αεροδυναμικός και της κύλισης - σε υψηλές ταχύτητες. Δηλ. η μηχανή έρχεται τελευταία. Εντός πόλης όμως, κυρίως η μηχανή, άρα το ηλεκτρικό πλεονεκτεί.

(Κατανοώ βέβαια ότι υποδεικνείεις την ευκολία του streaming και στο αμάξι, ασχέτως μουσικού έργου).
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Κατανοείτε βέβαια ότι ασχολείστε με τρίχες ε?
Διότι αν δεν είναι τρίχες , είτε κατσαρές είτε ίσιες , δεν μπορεί κάποιος να ασχολείται με την ποιότητα του στρίμινγκ στο αυτοκίνητο , όταν έχουμε τόσα άλλα πρόβλήματα , αλλά ποιός τα χέζει τα άλλα , όλα , όταν η μοναδική ασχολία μας είναι το γμωστρίμινγκ στο κωλοαυτοκίνητο . Ε?
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Προσωπικά, πέραν της στοιχειώδους, ελάχιστα με νοιάζει η ποιότητα του ήχου στο αυτοκίνητο. Είναι εκ των προτέρων χαμένη υπόθεση, για πολλαπλούς λόγους. Με νοιάζει όμως να μη με αποσπούν από την οδήγηση περιττές κινήσεις ή ξαφνικές εντάσεις.
Αν αποκτήσω λιμουζίνα και σωφέρ, θα αναθεωρήσω...

-------
Για την ώρα, θα ξηλώσω το CD player από το ντουλαπάκι των γαντιών και θα το στείλω στον Αμίρ για δοκιμή... :geek:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.317
Παιδάκια δε ξέρω για σας, εγώ πάντως μια χαρά τον άκουσα το δίσκο στο αυτοκίνητο, ακούγονταν ωραιότατα, η ηχογράφηση μου φάνηκε πολύ καλή, ούτε με το βολιουμ έπαιζα ούτε τίποτα, έχω ησυχία μέσα στο αυτοκίνητο, και το στέρεο εκεί μέσα έχει και κεντρικό ηχείο, και ακούγεται πολύ ωραία, εντυπωσιακά ωραία για αυτοκίνητο τελοσπαντων, αν και χωρίς πρώτη οκτάβα, προφανώς. 🤣
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Ο καλός, τηρουμένων των συνθηκών, ήχος στο αυτοκίνητο δεν είναι πολυτέλεια αλλά ανάγκη.

Χωρίς να ψειριζω τη μαϊμού, η πρόοδος που έχει συντελεστεί στα ηχοσύστημα αυτοκινήτου τουλάχιστον την τελευταία δεκαετία είναι πάρα πολύ μεγάλη.

Μα, έλεος αυτά τα παιδιά της VW, μισές δουλειές... Δεν έβαλαν ένα subwoofer στο iD3! Εδώ, μέχρι και το Qashqai μου έχει! :roflmao:
Δε μπορεί ο Κώστας να μην έχει βάλει αφτερ μάρκετ μια οκτάδα ...

Δε γίνονται αυτά τα πράγματα...

Άσε που θα τον είχε κρεμάσει στα μανταλάκια ο dimifoot-ης!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.317
Χωρίς να ψειριζω τη μαϊμού, η πρόοδος που έχει συντελεστεί στα ηχοσύστημα αυτοκινήτου τουλάχιστον την τελευταία δεκαετία είναι πάρα πολύ μεγάλη.
Όντως.
Τα σοφτγουερ ισοστάθμισης έχουν συμβάλλει τρομερά στον ήχο του αυτοκινήτου.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Είμαστε off topic, αλλά εδώ όλοι λένε τον πόνο τους.. :p
Την πρώτη μου δουλειά την έπιασα καλοκαίρι για να βάλω ηχοσύστημα στο πρώτο μου αυτοκίνητο (μεταχ. Renault Clio) - με bullying από τους γονείς, που φοβήθηκαν ότι θα σταματήσω τις σπουδές για να δουλεύω (lol δλδ).
Σίγουρα η καλύτερη επένδυση (κάτι παραπάνω από 1000 ευρά τότε -- το πρώτο καλοκαίρι με ευρά by the way...2002) που έχω κάνει ποτέ σε αυτοκίνητο και μάλλον και στον ήχο (ως χόμπι), με βάση το πόσο το ευχαριστήθηκα. Αυτό που λέμε "τα έβγαλε τα λεφτά του".

Δεν θα τα έσκαγα ποτέ για κάτι exotic / hi-end whatever στο αυτοκίνητο, αλλά μου φαίνεται και αδιανόητο να έχω τον, τυπικά άθλιο, εργοστασιακό ήχο. Με αυτά τα δεδομένα, θεωρώ ιδιαίτερα θετική εξέλιξη ότι όλοι οι κατασκευαστές πλέον δίνουν επιλογές για upgraded "εργοστασιακά" ηχοσυστήματα (από Harman, Bose, B&W, Meridian, Burmester etc.), που μπορεί να τα πληρώνεις σχετικά ακριβά για αυτό που είναι, αλλά δεν τρέχεις με after market, έχεις άριστο integration, και δεν πειράζεις και την εικόνα του αυτοκινήτου εσωτερικά.
 

Μηνύματα
12.384
Reaction score
14.584
Ξέρω γω. Μην είπα και λαλακια; Ποιο κεφάλαιο απο Toole βιβλίο να ξεκινήσω;; (Δεν ξέρω κι αγγλικά)
Κάτσε να απαντήσω εγω σε εσάς αλλά και στον @Costas Coyias , που δεν με πειράζει να λέω λαλακίες. Οι λαλακίες και η προσπάθεια απόδειξης ή κατάρριψης τους, είναι η βάση της πραγματικά επιστημονικής έρευνας, καθώς οι αρχικές υποθέσεις μια έρευνας που γίνονται με αυτό τον τρόπο (με λαλακίες), στερούνται στο formualtion τους καθιερωμένων αντιλήψεων και λογικής σκέψης που είναι επηρρεασμένες απο τη φύση, χαρακτήρα, ανάγκη για επιβεβαίωση προηγούμενων επιστημονικών "πιστέυω" του ανθρώπου. Αυτές δίνουν πάντα τα πιο πρωτοποριακά αποτελέσματα και όχι η τυπικα γνωστή κάπως στανταρ σκούμενη επιστήμη που είναι απλά ένα συνεχές αέναο χτήσιμο σε προηγούμενη παγιωμένη "γνώση" με σκοπό απλά αυτή να διατηρηθεί και όχι να καταρριφθεί.

Λοιπόν το φυσικό ή αφύσικο γενικώς σε ότι αφορά τις αισθήσεις μας συμπεριλαμβανομένου του ήχου, είναι το γεγονός ότι ο άνθρωπος αντίθετα με τα όργανα μέτρησης, ξέρει τι να περιμένει στο μέλλον λόγω προτέρων εμπειριών που έχουν αποτυπωθεί στη μη προσωρινή μνήμη του και στο αισθητικό του κριτήριο (έαν έχει χα χα) και άρα έχει προσδοκίες για αυτό που θα ακολουθήσει.

Έτσι όταν ακούσει ενα ήχο απο ένα όργανο, ανακαλεί αυτόματα απο την παρελθοντική του εμπειρία πως θα περίμενε και έχει στο μυαλό του ότι πρέπει να ακουστεί αυτό το όργανο. Εαν ακούσει κάτι που θα αποκλίνει απο αυτήν του την μέχρι τότε εμπειρία, θα το αποκαλέσει αφύσικο. Και να μην έχει την γνώση να πει ή να εντοπίσει καλά τι λείπει, ασυναίσθητα θα μπορέσει να καταλάβει ότι αυτό δεν είναι αυτό που ανέμενε να ακούσει. Το λεγόμενο "κάτι λείπει" που δεν είναι μετρήσιμο με όργανα καθώς τα όργανα δεν ¨αναμένουν" ή "προσδοκούν" απο πρότερες καταστάσεις.
 
Last edited:


Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Σ'ευχαριστω για την "απάντηση". Εντάξει αναπαραγωγή ηχογραφήσεων ακούμε σπίτι.

Να ρωτήσω, τα μεγάλα ηχεία στην αίθουσα του μεγάρου μουσικής Αθηνών, τι ακριβώς κάνουν; Το έχω απορία.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Κάτσε να απαντήσω εγω σε εσάς αλλά και στον @Costas Coyias , που δεν με πειράζει να λέω λαλακίες. Οι λαλακίες και η προσπάθεια απόδειξης ή κατάρριψης τους, είναι η βάση της πραγματικά επιστημονικής έρευνας, καθώς οι αρχικές υποθέσεις μια έρευνας που γίνονται με αυτό τον τρόπο (με λαλακίες), στερούνται στο formualtion τους καθιερωμένων αντιλήψεων και λογικής σκέψης που είναι επηρρεασμένες απο τη φύση, χαρακτήρα, ανάγκη για επιβεβαίωση προηγούμενων επιστημονικών "πιστέυω" του ανθρώπου. Αυτές δίνουν πάντα τα πιο πρωτοποριακά αποτελέσματα και όχι η τυπικα γνωστή κάπως στανταρ σκούμενη επιστήμη που είναι απλά ένα συνεχές αέναο χτήσιμο σε προηγούμενη παγιωμένη "γνώση" με σκοπό απλά αυτή να διατηρηθεί και όχι να καταρριφθεί.

Λοιπόν το φυσικό ή αφύσικο γενικώς σε ότι αφορά τις αισθήσεις μας συμπεριλαμβανομένου του ήχου, είναι το γεγονός ότι ο άνθρωπος αντίθετα με τα όργανα μέτρησης, ξέρει τι να περιμένει στο μέλλον λόγω προτέρων εμπειριών που έχουν αποτυπωθεί στη μη προσωρινή μνήμη του και στο αισθητικό του κριτήριο (έαν έχει χα χα) και άρα έχει προσδοκίες για αυτό που θα ακολουθήσει.

Έτσι όταν ακούσει ενα ήχο απο ένα όργανο, ανακαλεί αυτόματα απο την παρελθοντική του εμπειρία πως θα περίμενε και έχει στο μυαλό του ότι πρέπει να ακουστεί αυτό το όργανο. Εαν ακούσει κάτι που θα αποκλίνει απο αυτήν του την μέχρι τότε εμπειρία, θα το αποκαλέσει αφύσικο. Και να μην έχει την γνώση να πει ή να εντοπίσει καλά τι λείπει, ασυναίσθητα θα μπορέσει να καταλάβει ότι αυτό δεν είναι αυτό που ανέμενε να ακούσει. Το λεγόμενο "κάτι λείπει" που δεν είναι μετρήσιμο με όργανα καθώς τα όργανα δεν ¨αναμένουν" ή "προσδοκούν" απο πρότερες καταστάσεις.
Απο τα πρώτα λόγια του Toole στο βιβλίο του, είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσεις φυσικό ήχο απο ένα ηχοσύστημα, ακόμα και απο τη διαδικασία ηχογράφησης ξεκινάς με υποχωρήσεις. Άρα, είναι ευθύς αδύνατο κάποιος που έχει εμπειρία πραγματικών οργάνων να ικανοποιηθεί απο ένα ηχοσύστημα. Κάτι που έρχεται σε αντίθεση με αυτό που πλασάρουν πάσης φύσης οντιοφίλ χαϊεντάδες. Μετά σου εξηγεί για το χάος που επικρατεί στα studios ηχογράφησης όπου δεν υπάρχει ένα standard και το κάθε studio κάνει του κεφαλιού του, ενώ το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται απο τους παράγοντες που εμπλέκονται ( τα γούστα των παραγόντων δηλαδή που καθορίζουν το μάστερ ).
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.791
Άρα, είναι ευθύς αδύνατο κάποιος που έχει εμπειρία πραγματικών οργάνων να ικανοποιηθεί απο ένα ηχοσύστημα.
... αυτο μονο στο σεκς μπορει να ισχυει (real thing vs σεκς doll) - αλλα οχι στον υπολοιπο βιο (καποιες φορες και το αναποδο - δηλαδη η συμβιωση με ενα αξεσουαρ... vs με ενα ανθρωποιειδες) ...γνωμη μου -για ενα μεγαλο ποσοστο του πλυθησμου και κατα την εκτιμηση μου- 🐒
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.470
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top