Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αυτούνος δεν μπορεί να πεί τίποτα.
Το μόνο που θα μπορούσε να κάνει , θα ήταν να τα συμμαζέψει λιγάκι .

Αυτό κόβεται λόγω μεγέθους.
Δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσω τέτοιο κατεβατό.
Ούτε και με δυσκοιλιότητα .
Για τον Πρινς θα είναι σαν να διαβάζει βίπερ, μην ανησυχείς. :D
 




Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ευτυχώς που υπάρχει το avsite για αυτές τις πανδύσκολες μερες!!
🙏🙏🙏
@Zizik βάλε συνδρομή τώρα!!
Τόσες συνδρομές πληρώνεις, για Νετφλιξ, Κομπουζ, Τινταλ, σπετσοφάι, youtube κοκ κοκ , δεν βαρέθηκες να πληρώνεις ?. :D
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Φί

Θες σοβαρή απάντηση; πούλα ηχεία και τελικούς και πάρε ενεργά. Κάνε σωστή μετάβαση εκεί που διάλεξες.
Όσο για τις δοκιμές που έκανες δεν θα διαφωνήσω. Απλά αφορούν τον συγκεκριμένο εξοπλισμό που έχεις. Με άλλον ίσως είχες διαφορετικά αποτελέσματα και τώρα ίσως να ήσουν σε άλλο mood.
Δεν είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι η επιλογή που έχω κάνει είναι λάθος. Αντίθετα, το ηχείο ακούγεται αξιόλογα. Δεν έχω ακούσει όμως έτοιμο ενεργό ηχείο ( μια φορά μόνο, πολύ παλιά, ATC σε έκθεση, δεν πιάνεται ). Φυσικά και θα ακούσω ενεργά ηχεία, αλλά όλες οι αποφάσεις θα ληφθούν αφού έχω τον κατάλληλο χώρο και πραγματικά δεν το αποκλείω σε κατάλληλο χώρο το ηχείο μου να αποδειχτεί ότι παίζει πάρα πολύ καλά. Όχι σαν κορυφαίο ενεργό, αλλά πάρα πολύ καλά.

Η συγκριση δυο ανομοιων πραγματων, της φροντιδας του χωρου με τα καλωδια
που βαζει ο Αστροναυτης και αλλοι στο παρελθον,ειναι προιον καθαρης αγνοιας.
Πιστευω στη διαφορα που ακουσε,
γιατι ολα κανουν διαφορα
αλλα ειναι μηλα με πορτοκαλια δεν εχουν καμμια σχεση.
Διαφορετικης ταξης προβληματα..
Η αθροιστικη φροντιδα κανει την μεγαλη διαφορα.

Ο Bhutia επι τελους σε καποιο ποστ
το τοποθετησε στη σωστη του -υποκειμενικη- βαση λεγοντας οτι
σημασια εχει τι εισπραττει ως αποτελεσμα ο καθε ξεχωριστος ακροατης.
Ετσι ηταν παντα. Στον ηχο δεν διαφωνουμε μονο εμεις
διαφωνουν και αυτοι που θα επρεπε να συμφωνουν.
Το καλο το εχω ξαναπει ειναι οτι τωρα ειναι η χρυση εποχη για audio.
Αρκει να εισαι καπως επινοητικος..

Ο Κωστας εχει καποιο δικιο με την εξης εννοια.
Η δουλεια γινεται πριν τα καλωδια.
Αν δεν εχεις κανει δουλεια πριν τα καλωδια μη περιμενεις θαυματα
μια χαρα ειναι τα belden και τα mogami. Αξιοπρεπεστατα...Δεν ειναι εκει το θεμα...
Μετα απο χρονια με τα ιδια και τα ιδια
πιστευω οτι εχουμε γινει σοφοτεροι - τροπος του λεγειν..
Αυτες ειναι οι δυο υποκειμενικες δεκαρες μου..
Ο Κώστας τα λέει μια χαρά, αλλά ο Κώστας εξακολουθεί να χρησιμοποιεί belden. Αν νομίζεις ότι είναι χαζός, μάλλον θα πρέπει να το κοιτάξεις. Μόνο ο Trinnov του κάνει όσο ένα μέσο αυτοκίνητο.
Στα περί των δοκιμών μου, καθόλου ανόμοια πράγματα δεν συγκρίνω. Απλά, έκανα αναγωγή αυτού που άκουγα, σε αυτό που είχα ακούσει αντίστοιχα με τις αλλαγές στη τοποθέτηση των ηχείων. Οι στα όρια του placebo αλλαγές που νόμιζα ή άντε και να σου πω ότι άκουγα αλλάζοντας καλώδια, άνετα αντισταθμίζονταν απο τις αλλαγές στη θέση των ηχείων. Ακόμα και φροντισμένο χώρο να έχει κάποιος, αν αλλάξει στήσιμο στα ηχεία, παίρνει διαφορετικό ήχο. Άλλο πράγμα θα ακούσεις ον αξις, άλλο στις 5 μοίρες έξω, άλλο στις 30. Φροντισμένο χώρο δεν έχω, αλλά έχω φάει πάνω απο 50 ώρες παίζοντας με τη θέση των ηχείων μου. Μαθαίνω ακόμα, αλλά η διαφορά με αρκετούς εδώ μέσα είναι ότι έχω τη διάθεση να μάθω.
σε ενα καλα στημενο συστημα που εχουν μπει χρηματα και μελετη και οταν ολα εχουν συνεργια ενα καλωδιο μπορει να κανει την διαφορα και δεν ειναι αμελητεα. Εχουν υπαρξει πολλα μεσα στα χρονια που εχουν γινει reference. Nordosr, audience, acrolink, auditorium. Πιστευω σε ενα συστημα των χιλιων ευρω οτιδηποτε περα απο ενα mogami, qed, ειναι απλα αχρηστο. Δεν θα φανερωσει τιποτα στο συστημα.
Κάτσε βρε φίλε. Εγώ ας πούμε έχω ενισχυτή που καινούργιος έκανε σε σημερινά λεφτά ίσα με τα τέσσερα χιλιάρικα. Τώρα τον βρίσκω μεταχειρισμένο στα 1500 ας πούμε. Το σύστημά μου τελικά αποτελείται απο ενισχυτή των 4 ή των 1.5Κ? Το ότι έχω δύο απο δαύτους, σημαίνει ότι τώρα αναβαθμίστηκα ας πούμε και μπορώ να πάω στα ακριβά καλώδια; Να καταλάβω.
Πάμε παρακάτω. Εγώ που λες, είχα καλώδια ( ηχείων, interconnect, usb ) κοντά στα 2000. Τότε που τα αγόρασα, άκουγα διαφορές ( πίστευα ότι άκουγα ). Με τις τελευταίες δοκιμές μου, δεν άκουσα διαφορές σε σχέση με τα φθηνότερα που άφησα στην άκρη για χάρη των ακριβότερων. Το σύστημα το ίδιο, άρα μήπως κουφάθηκα; Αν ναι ρε φίλε, πως εξηγείς ότι οποιαδήποτε αλλαγή κάνω στο σετάρισμα των ηχείων μου ( ρυθμίσεις στο κροσόβερ ), τις ακούω μια χαρά; Εντάξει, δεν σε παρεξηγώ, κάτι τέτοια χαριτωμένα έλεγα κι εγώ πριν κάτι χρόνια.

Αυτά δεν μπορώ. Όταν υποστήριζα ότι άκουγα διαφορές απο τα καλώδια, ήμουν αποδεκτός ( και έτρωγα το κράξιμο της αρκούδας απο τους δόκτωρες ). Τώρα που δεν ακούω διαφορές, ή έστω όχι αξιόλογες ή έστω, όχι διαφορές που δεν μπορώ να μαζέψω με άλλο μετρήσιμο τρόπο, τώρα το σύστημά μου είναι της δεκάρας να πούμε και εγώ κουφός. Κάντε μας τη χάρη βρε παίδες.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τόσες συνδρομές πληρώνεις, για Νετφλιξ, Κομπουζ, Τινταλ, σπετσοφάι, youtube κοκ κοκ , δεν βαρέθηκες να πληρώνεις ?. :D
Άμα δεν πληρώσεις δεν μαθαίνεις.
Ρώτησε με και για πολυκάναλα και για μπέλντεν😁
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ρώτησε με και για πολυκάναλα και για μπέλντεν
Are you sure ? OK:
"Γεια σας , θα ήθελα να ρωτήσω για τα πολυκάναλα και τα Μπέλντεν." :D
γώ ας πούμε έχω ενισχυτή που καινούργιος έκανε σε σημερινά λεφτά ίσα με τα τέσσερα χιλιάρικα. Τώρα τον βρίσκω μεταχειρισμένο στα 1500 ας πούμε. Το σύστημά μου τελικά αποτελείται απο ενισχυτή των 4 ή των 1.5Κ?
(Ποιοτικά) αξίζει 6-6.5 χιλιάρικα. Κάθε πέρσυ και καλύτερα, στο κόστος των υλικών. :D
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Νο problem. Ήθελα απλώς να ελέγξω κάτι. (όχι για τον Αμίρ που δεν με ενδιαφέρει αλλά για εσένα που με ενδιαφέρεις χα χα). Thanks.
Άβολη κατάσταση να κάνεις τον ψαρά και αυτά να μην ...τσιμπάνε.

Ας δοθεί λοιπόν μια ΄΄παράλληλη΄΄ διάσταση σ'ένα αγαπημένο κομμάτι με την ενδεδειγμένη θέση στα...κόμματα

No, balanced, no cry
No, fishes, no fry
No, actives, no try
No, fishnets , no pry

'Cause, 'cause, 'cause I remember when we used to lift
the grounding in preamps in loop town
Oba, the moisture of the voices, yeah
Matching with the Kondos we bought, yeah
Good PRaT, oh, good bass we've lost
without the sub-way, yeah
In DSP future, you can't forget valve past
So prick your ears, I say, yeah
No, balanced, no cry
No, actives, no try, eh, yeah
thva darlin', don't spoil your ears
No, class-D, no cry

Eh, said, said, said, I remember when we used to roll
the triode tubes like t-shirts in my gear, yeah
and custom DAC-chips would make the cable lifters sing, I say
raising our hair like pricks through the night, yeah
Then we would cook our interconnects, I say
the nordost burner I can't share with you, yeah

My ears are precision instruments
And so I adjust using my eyes
But even though I'm deaf

Every LP 's gonna sound alright
Every tube is gonna glow alright
Every cable 's gonna differ alright
Every petrol car will drive alright
Every bell 's gonna wander alright
Every cap is gonna change alright
Every DAC is gonna SINAD alright
Even Chang's bells fix RT alright

So no , Feynman , no cry
No, Floyd Toole , no cry
I say, oh little, oh little, nCore, don't prick my ears
No, balanced , no cry, eh
No, Costas, no, Dimi, no, Astronaut , no cry
No, Gethard , no cry, one more time I've got to say
Oh little, little gurus, please don't poke my fears
No, Neumanns , no cry
No, pre/pros, no, Trinnov , no cry


Εγω νόμιζα τον απειλείς ότι θα χάσει έστω και ένα πολυ μικρό μέρος του εισοδήματος του, για κάποιο γενικό καλό. :D
Κάτι τέτοιο έχει γίνει συστηματικά χωρίς ν'ανοίγει ρουθούνι... :sneaky:
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Άβολη κατάσταση να κάνεις τον ψαρά και αυτά να μην ...τσιμπάνε.

Ας δοθεί λοιπόν μια ΄΄παράλληλη΄΄ διάσταση σ'ένα αγαπημένο κομμάτι με την ενδεδειγμένη θέση στα...κόμματα

No, balanced, no cry
No, fishes, no fry
No, actives, no try
No, fishnets , no pry

'Cause, 'cause, 'cause I remember when we used to lift
the grounding in preamps in loop town
Oba, the moisture of the voices, yeah
Matching with the Kondos we bought, yeah
Good PRaT, oh, good bass we've lost
without the sub-way, yeah
In DSP future, you can't forget valve past
So prick your ears, I say, yeah
No, balanced, no cry
No, actives, no try, eh, yeah
thva darlin', don't spoil your ears
No, class-D, no cry

Eh, said, said, said, I remember when we used to roll
the triode tubes like t-shirts in my gear, yeah
and custom DAC-chips would make the cable lifters sing, I say
raising our hair like pricks through the night, yeah
Then we would cook our interconnects, I say
the nordost burner I can't share with you, yeah

My ears are precision instruments
And so I adjust using my eyes
But even though I'm deaf

Every LP 's gonna sound alright
Every tube is gonna glow alright
Every cable 's gonna differ alright
Every petrol car will drive alright
Every bell 's gonna wander alright
Every cap is gonna change alright
Every DAC is gonna SINAD alright
Even Chang's bells fix RT alright

So no , Feynman , no cry
No, Floyd Toole , no cry
I say, oh little, oh little, nCore, don't prick my ears
No, balanced , no cry, eh
No, Costas, no, Dimi, no, Astronaut , no cry
No, Gethard , no cry, one more time I've got to say
Oh little, little gurus, please don't poke my fears
No, Neumanns , no cry
No, pre/pros, no, Trinnov , no cry



Κάτι τέτοιο έχει γίνει συστηματικά χωρίς ν'ανοίξει ρουθούνι... :sneaky:
Όχι βρε συ πραγματικό ενδιαφέρον είναι. Δεν σε ψαρεύω. Έτσι λέω (εμφανίζομαι) ότι κάνω , ενω δεν το κάνω. Ε. σε εσένα λίγο παραπάνω ίσως, καθώς είσαι λίγο "τάφος" χα χα. Εξάλλου δεν ψαρεύεσαι εσυ με τίποτε, λες να μην το ξέρω.?

Ψάξε στο manual του APx555 να δεις ότι δεν ψαρεύω. Απλώς και εγω δεν θέλω να πω. Μη με κρεμάσετε κιόλας (παραπάνω). :D
Καλή η διασκευή. Το ήξερα ότι θα βγάλεις κάτι καλό με αυτό το τραγούδι και για αυτό στο πόσταρα. Προσφέρεται.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ο Κώστας τα λέει μια χαρά, αλλά ο Κώστας εξακολουθεί να χρησιμοποιεί belden. Αν νομίζεις ότι είναι χαζός, μάλλον θα πρέπει να το κοιτάξεις.
Βρε αυτός είναι τσιγκούνης, μην τον ακούς, εδω βάζει την MRI που τραβάει 200 Αμπέρ σε απλό πολύμπριζο. :D

Τον έχουν πειράξει και λίγο οι διαρροές του He απο τον κομπρέσορα, δεν βλέπεις που είναι όλο χαρούμενος και κάνει αστεία ? :D
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Βρε αυτός είναι τσιγκούνης, μην τον ακούς, εδω βάζει την MRI που τραβάει 200 Αμπέρ σε απλό πολύμπριζο. :D

Τον έχουν πειράξει και λίγο οι διαρροές του He απο τον κομπρέσορα, δεν βλέπεις που είναι όλο χαρούμενος και κάνει αστεία ? :D
Ωπ, μπέρδεψα τα αέρια. Τεσπά είναι ελαφρά ζαλισμένος. :D
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Ωπ, μπέρδεψα τα αέρια. Τεσπά είναι ελαφρά ζαλισμένος. :D
Ε, ναι. Από τον κομπρέσορα διαρρέει φρέον, όχι ήλιον. Θα τού ανοίξει καμία τρύπα στη διαχυτόσφαιρα και τότε θα δείτε τί έχει να γίνει.
 



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ε, ναι. Από τον κομπρέσορα διαρρέει φρέον, όχι ήλιον. Θα τού ανοίξει καμία τρύπα στη διαχυτόσφαιρα και τότε θα δείτε τί έχει να γίνει.
Όχι με ήλιο, ψύχονται οι μαγνήτες της MRI καλά το είπα. Ο συμπυκνωτής το ξανακάνει υγρό. Πολλά λίτρα , δεν θυμάμαι πόσα.
Απλώς το ήλιο δεν προκαλεί γέλιο αλλά ελαφρά ζαλάδα, ή ασφυξία. Γέλιο προκαλεί το οξείδιο του αζώτου. Το λάθος μου ήταν στην ιατρική διάγνωση. :D
 
Last edited:

K

kimon

Guest
Όχι με ήλιο, ψύχονται οι μαγνήτες της MRI καλά το είπα.
Απλώς το ήλιο δεν προκαλεί γέλιο αλλά ελαφρά ζαλάδα, ή ασφυξία. Γέλιο προαλεί το οξείδιο του αζώτου. Το λάθος μου ήταν στην ιατρική διάγνωση. :D
Υποξείδιο.
Το γνωστό και ως "νίτρο", ενισχυτικό απόδοσης κινητήρων.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top