Streaming services for classical music

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Χαίρετε!
Ποια θεωρείτε καλύτερη υπηρεσία streaming για κλασική μουσική, Tidal ή Idagio;
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Χαίρετε!
Ποια θεωρείτε καλύτερη υπηρεσία streaming για κλασική μουσική, Tidal ή Idagio;
Ωχ τι ερωτηση είναι αυτή στο αβουσαιτ ο κατάλληλος να απαντήσει είναι ο κ dimifut
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.935
Χρησιμοποιώ Tidal, είναι υπεραρκετό.
Ίσως το Qobuz να είναι λίγο καλύτερο για κλασική, αλλά είναι προβληματική η εγγραφή/χρήση διότι δεν διατίθεται στην Ελλάδα, και πρέπει να γίνει μέσω εξωτερικού.
 



head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Στο Tidal η ποιότητα είναι ατόφια αυτή του cd, ό,τι διαφορετικό κι αν διαβάσετε. Δεν γνωρίζω αν κάποια φθηνότερα streamer την υποβαθμίζουν και οφείλεται εκεί η διαφορά απόψεων, αλλά δε νομίζω.
Το ευρετήριο κλασσικής είναι περιορισμένο με την έννοια ότι θα βρεις πιθανότατα το έργο που αναζητάς αλλά όχι την εκτέλεση που θέλεις.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.692
Μέσω roon δουλεύει και το Tidal και το Quobuz, και τα έχω και τα 2 ενεργά.

Το αποτέλεσμα, αν έχεις και τα 2 ενεργά, είναι σε κάθε search, να σου βγάζει ως αποτελέσματα το σύνολο των 2, ενοποιημένα, μαζί με ο, τι τυχόν διαθέτεις σε σκληρό δίσκο.

Δηλαδή, ως βιβλιοθήκη, έχεις ενοποιημένο το άθροισμα των 2 streaming υπηρεσιών, και με αυτόν τον τρόπο, οι διαθέσιμες επιλογές είναι ατελείωτες.

Πρακτικά, αν δε κάτσεις να το ψάξεις, όταν παίζει ένα κομμάτι, ούτε που ξέρεις εάν είναι από Tidal ή Quobuz, αλλά βεβαίως έχεις επιλογή να δεις όλες τις διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου κομματιού, στο σύνολο των βιβλιοθηκών.

Εν ολίγοις, roon rulzzzzzzz.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Απ' ότι κατάλαβα το Tidal υπερέχει λόγω ποιότητας ήχου. Όμως είδα ότι και το Idagio παρέχει lossless αρχεία για όσους κάνουν εγγραφή.
Επειδή διάβασα καλές κριτικές για το Qobuz προσπάθησα να κάνω εγγραφή μέσω Vpn κι ενω κατάφερα να δημιουργήσω προφίλ, δεν δεχόταν την πληρωμή. Επικοινώνησα μαζί τους ρωτώντας τους αν υπάρχει κάποιος τρόπος πληρωμής που θα μπορούσαν να δεχθούν, αλλά μου είπαν ότι δεν γίνεται και ελπίζουν ότι κάποια στιγμή, χωρίς να προσδιορίσουν χρονικά, ότι θα λειτουργεί η υπηρεσία τους και στην Ελλάδα.
Στο Tidal είμαι σε δοκιμαστική περίοδο και σκέφτομαι και το Idagio.
Να σημειώσουμε ότι έρχεται και αυτό:

Γνωρίζετε μήπως πότε θα είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα;
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Καλησπέρα αγαπημένοι!
Ερώτηση αναφορικά με το Tidal.
Υφίσταται ακουστική υπεροχή του master έναντι του lossless; Εννοώ, κάποιος όχι και πολύ μυημένος, θα καταλάβει τη διαφορά με ένα καλό ηχοσύστημα;
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Οχι απαραίτητα .
Συνθήκες ακρόασης , στήσιμο ηχείων , περιβάλον ήχος-θόρυβος .
Με ακουστικά θα είναι πιο εύκολα ακουστή ή όποια διαφορά ,αν υπάρχει.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.515
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top