Αγορά Παθητικών, Ενεργών ή ενισχυτή?

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
190
Reaction score
17
Καλησπέρα σας και χρονια πολλά,

Θα ήθελα τις προτάσεις/συμβουλές σας σχετικά με τα κάτωθι:

Είχα τα adam T8V σε συνδυασμό με το dac SMSL SU8s τοποθετημένα σε γραφείο. Επειδή αναγκαστικά επρεπε να είχα τα adam κοντά στον τοίχο δεν με ικανοποιούσε ο ήχος του, για να μην παρεξηγηθώ οταν τα έιχα τοποθετημένα σε άλλον χώρο που είχαν μεγάλη απόσταση απο τον τοίχο και σε μεγαλύτερη αποσταση ακρόασης ήμουν πολύ ευχαριστημένος, αλλά λόγω παντόφλας (τα είχα στο τραπέζι της τραπεζαρίας) και λόγω παιδιού πήρα γραφειο και τα τοποθετησα εκεί, λογικά λόγω του οτι ήταν πολύ κοντα στον τοίχο και η απόσταση ακρόασης ήταν πολύ μικρη δεν έιχα το επιθυμητο αποτέλεσμα και για αυτο προχώρησα στην πώληση τους με σκοπό να αξιοποιήσω ενα ζευγάρι monitor audio bx2 που είχα. Έψαχνα κάτι οικονομικό για να τα οδηγήσω και αγόρασα τον smsl A300 από τον οποίο είμαι πολύ ικανοποιημένος για την σχέση ποιοτητας/τιμής αλλά μάλλον δεν έχουν καλή συνεργασία μεταξύ τους λόγω του οτι ο smsl δεν μου φαινεται να ταιράζει με bright ηχεία κάτι το οποίο μετά από αναζήτηση στο διαδίκτυο και σχετικά reviews επιβεβαιώνουν το συμπέρασμα μου και για αυτό ψάχνω κάποια λύση ως κάτωθι:
α) Να προβώ στην αγορά άλλων παθητικών ηχείων με ποιο ζεστο ήχο με bass reflex μπροστα?
β) Να προβώ στην αγορά άλλων ενεργών ηχείων με με bass reflex μπροστα?
γ) Να προβώ στην αγορά άλλου dac με ποιο ζεστό ήχο όπως το ifi zen dac V2?
δ) Να παραμείνουν τα Monitor Audio και να προβώ στην αγορά κάποιο αλλού ενισχυτή?

Οι πηγές ήχου που χρησιμοποιώ έιναι κυρίως το PC με TIDAL και το Marantz cd6005.

Επισυνάπτω photos του χώρου και σύνδεσμο των χαρακτηριστικών του SMSL A300.

.

Για αγορά ηχείων ή αγορά ενισχυτή διαθέτω maximum €500 αν μπορώ και λιγότερα ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι χρόνια πολλά με υγεία σε όλους.
 

Attachments


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Εγώ θα πω τα γνωστά, επανάληψη δηλαδή.
Πώς ακριβώς δε σου άρεσε ο ήχος; Προφανώς είναι κάποιες μεσοχαμηλές παραπάνω από τον οπίσθιο τοίχο και επίσης κάποια πτώση στις υψηλές λόγω ευθείας τοποθέτησης.
Προτείνω να κρατήσεις αυτά που έχεις με τις εξής αλλαγές:
1. Δημιούργησε το ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης. Ίδια απόσταση τα tweeter των ηχείων με τα αυτιά σου και να σε κοιτάνε κατάματα, δηλαδή 30 μοίρες από την ευθεία. Ίσως να δοκιμάσεις και λίγο crowwfire, δηλαδή λίγο περισσότερες από 30 μοίρες στρίψιμο, δηλαδή οι άξονες των ηχείων να διασταυρώνονται λίγο μπροστά από τη μύτη σου.
2. Εφαρμογή ισοστάθμισης και target curve. Δηλαδή στήσιμο μικροφώνου στη θέση ακρόασης, μέτρηση και διόρθωση, που με τον υπολογιστή σαν πηγή είναι πανεύκολο.
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
190
Reaction score
17
Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση ανταποκριση θα δοκιμάσω ότι μου είπες αυτό που εννοούσα για τον ηχο είναι ότι θα τον προτιμούσα ποιο γλυκο-ζεστο, με έναν marantz avr sr6009 που έχω τα bx6 και τα bx2 μου φαίνεται ότι βγαζουν ποιο γλυκο-ζεστο ηχο. Όταν είχα πάρει όλη την σειρά bx μου είχαν πει από το site να τα συνδυάσω με marantz η Denon ενισχυτή επειδή τα bx θεωρούνται bright ηχεία.
 



Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Άμα ακούς nearfield.
Πούλα τα όλα.
Πάρε αυτά να ησυχάσεις από τις αλλαγές.
Παρε και το μικρόφωνο τους να τα κάνεις όσο γλυκόηχα , πικρα η αλμυρά θέλεις.
Απολύτως κορυφαία .
(Ουδεμία σχέση έχω με τον πωλητή )

23DE2C90-D1F3-4C06-B475-99B7B140D4DD.png
 



Μηνύματα
154
Reaction score
397
Το setup είναι μια χαρά, τα ηχεία σου δεν είναι 'bright', και το Dac επίσης συνεργάζεται σωστά. Ένα Dac δεν πρέπει να χρωματίζει τον ήχο, καθόλου. Είναι καθαρά θέμα τοποθέτησης, και το λες και μόνος σου ουσιαστικά.

Οπότε το βασικό είναι να αλλάξει η τοποθέτηση αν είναι εφικτό. Από εκεί και πέρα τα λεφτά θα πρέπει να πάνε σε μικρόφωνο και σε κάποιον τρόπο EQ (Dirac lisence η αν δεν θες να δώσεις λεφτά EQ apo κτλπ).
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
190
Reaction score
17
Το setup είναι μια χαρά, τα ηχεία σου δεν είναι 'bright', και το Dac επίσης συνεργάζεται σωστά. Ένα Dac δεν πρέπει να χρωματίζει τον ήχο, καθόλου. Είναι καθαρά θέμα τοποθέτησης, και το λες και μόνος σου ουσιαστικά.

Οπότε το βασικό είναι να αλλάξει η τοποθέτηση αν είναι εφικτό. Από εκεί και πέρα τα λεφτά θα πρέπει να πάνε σε μικρόφωνο και σε κάποιον τρόπο EQ (Dirac lisence η αν δεν θες να δώσεις λεφτά EQ apo κτλπ).
Ok θα πάω για μικρόφωνο και θα επανελθω
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Μικρότερα παθητικά κλειστού τύπου με sub μικρό. Υπάρχουν και έτοιμα πακέτα.
 

K

kimon

Guest
Καλησπέρα σας και χρονια πολλά,

Θα ήθελα τις προτάσεις/συμβουλές σας σχετικά με τα κάτωθι:

Είχα τα adam T8V σε συνδυασμό με το dac SMSL SU8s τοποθετημένα σε γραφείο. Επειδή αναγκαστικά επρεπε να είχα τα adam κοντά στον τοίχο δεν με ικανοποιούσε ο ήχος του, για να μην παρεξηγηθώ οταν τα έιχα τοποθετημένα σε άλλον χώρο που είχαν μεγάλη απόσταση απο τον τοίχο και σε μεγαλύτερη αποσταση ακρόασης ήμουν πολύ ευχαριστημένος, αλλά λόγω παντόφλας (τα είχα στο τραπέζι της τραπεζαρίας) και λόγω παιδιού πήρα γραφειο και τα τοποθετησα εκεί, λογικά λόγω του οτι ήταν πολύ κοντα στον τοίχο και η απόσταση ακρόασης ήταν πολύ μικρη δεν έιχα το επιθυμητο αποτέλεσμα και για αυτο προχώρησα στην πώληση τους με σκοπό να αξιοποιήσω ενα ζευγάρι monitor audio bx2 που είχα. Έψαχνα κάτι οικονομικό για να τα οδηγήσω και αγόρασα τον smsl A300 από τον οποίο είμαι πολύ ικανοποιημένος για την σχέση ποιοτητας/τιμής αλλά μάλλον δεν έχουν καλή συνεργασία μεταξύ τους λόγω του οτι ο smsl δεν μου φαινεται να ταιράζει με bright ηχεία κάτι το οποίο μετά από αναζήτηση στο διαδίκτυο και σχετικά reviews επιβεβαιώνουν το συμπέρασμα μου και για αυτό ψάχνω κάποια λύση ως κάτωθι:
α) Να προβώ στην αγορά άλλων παθητικών ηχείων με ποιο ζεστο ήχο με bass reflex μπροστα?
β) Να προβώ στην αγορά άλλων ενεργών ηχείων με με bass reflex μπροστα?
γ) Να προβώ στην αγορά άλλου dac με ποιο ζεστό ήχο όπως το ifi zen dac V2?
δ) Να παραμείνουν τα Monitor Audio και να προβώ στην αγορά κάποιο αλλού ενισχυτή?

Οι πηγές ήχου που χρησιμοποιώ έιναι κυρίως το PC με TIDAL και το Marantz cd6005.

Επισυνάπτω photos του χώρου και σύνδεσμο των χαρακτηριστικών του SMSL A300.

.

Για αγορά ηχείων ή αγορά ενισχυτή διαθέτω maximum €500 αν μπορώ και λιγότερα ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι χρόνια πολλά με υγεία σε όλους.
Χρόνια πολλά επίσης!
Εγώ έχω να προτείνω τα εξής:
-Διάβασε πολύ προσεκτικά αυτήν την δοκιμή, ιδιαίτερα την "παρένθεση" σε πλάγια στοιχεία.
-Αν κατόπιν δεν έχεις ξεκαθαρίσει την αιτία των ακουστικών προβλημάτων που έχουν τα υπάρχοντα ηχεία σου στην συγκεκριμένη τοποθέτηση και απόσταση ακρόασης, τα ξαναλέμε.
Αν και, εδώ που τα λέμε, μάλλον θα έχεις ο ίδιος βρει την αιτία του προβλήματος και την ενδεικνυόμενη (όχι "εμβαλωματική") λύση...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top