Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Η στερεοφωνική εικόνα διατηρούνταν παλιά όταν στα στούντιο sound engineers ήταν αυτοί που κατασκευάζαν τις κονσόλες και ήξεραν. Μετά ανέλαβαν οι βοηθοί τους, τότε νεότεροι, που τους είχαν για να φέρνουν καφέδες και τους λέγανε βάλε εκεί το μικρόφωνο και έχουμε φτάσει εδω : :D

View attachment 260490
Συγγενής του Decembered στη photo;

Αυτά που έγραψες αφορούν την ηχογράφηση. Εγώ έγραψα για την αναπαραγωγή. Αν υπάρχει σωστή πληροφορία εικόνας εννοείται..
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Συγγενής του Decembered στη photo;

Αυτά που έγραψες αφορούν την ηχογράφηση. Εγώ έγραψα για την αναπαραγωγή. Αν υπάρχει σωστή πληροφορία εικόνας εννοείται..
Τα καλώδια κάνουν καλή οργάνωση και διαστρωμάτωση οργάνων εντός της σκηνής. χα χα. Δέκα εγκεφαλικά μαζεμένα ο καθένας. :D
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Ερώτηση: τα mogami, belden κλπ που προτείνονται συνέχεια εδώ (κάποια μάλιστα με 10+ ευρώ/m) είναι no name; αν όχι γιατί θεωρούνται in ενώ τα άλλα είναι αποριπτέα; 🤔
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Ερώτηση: τα mogami, belden κλπ που προτείνονται συνέχεια εδώ (κάποια μάλιστα με 10+ ευρώ/m) είναι no name; αν όχι γιατί θεωρούνται in ενώ τα άλλα είναι αποριπτέα; 🤔
Γιατί θεωρούνται αδίκως "πλεμπα " απο τους οντιοφιληδες. Και οι δυο αυτές μάρκες κατασκευαζουν οι ίδιες τους αγωγούς τους και δεν παίρνουν φασον, ενώ φημολογείται ότι χαϊεντικατασκευαστες προμηθεύονται υλικά από αυτές. Και είναι in γιατι για κάποιον που θα κάνει "ωριμη" ακρόαση-δοκιμή (αλλά και μόνο δοκιμή, βλέπε:μετρήσεις) δεν υπάρχουν ακουστες διαφορές.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Ερώτηση: τα mogami, belden κλπ που προτείνονται συνέχεια εδώ (κάποια μάλιστα με 10+ ευρώ/m) είναι no name; αν όχι γιατί θεωρούνται in ενώ τα άλλα είναι αποριπτέα; 🤔
Κάτσε να μιλήσουμε σοβαρά τώρα για το θέμα του νήματος. Ας αρχίσουμε, όπως κάθε σωστή επιστημονική εργασία απο τον ορισμό και ετυμολογία των λέξεων :

Θύμα :
cache_728x3000_Analog_medium_646638_83644_2612019.jpg


Καλώδιο :

nym-3.jpg
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ερώτηση: τα mogami, belden κλπ που προτείνονται συνέχεια εδώ (κάποια μάλιστα με 10+ ευρώ/m) είναι no name; αν όχι γιατί θεωρούνται in ενώ τα άλλα είναι αποριπτέα; 🤔
Απορριπτέες είναι οι εξωφρενικές τιμές τους και όλη η απατηλή φιλολογία, όχι οι ηχητικές τους επιδόσεις που είναι ολόιδιες μεταξύ αντίστοιχων καλοκατασκευασμένων καλωδίων, είτε έχουν €5/m είτε €15.000/m (υπάρχουν και τέτοια).
Η mogami και belden (και κάποιες άλλες), προς το παρόν είναι σοβαροί κατασκευαστές καλωδίων κι όχι πωλητές ακριβών ψευτο-ονείρων.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
¨Αδικο.... αφου εγω ο ίδιος ψηφίζω oldy χα χα.

Πάω να πο(υ)στάρω αλλού, βαρέθηκα την σοβαρότητα. :D

¨Αρχισες να ακούς μουσική ? χα χα
Νομίζεις!!!
Χαχαχαχα🤣🤣
Απορριπτέες είναι οι εξωφρενικές τιμές τους και όλη η απατηλή φιλολογία, όχι οι ηχητικές τους επιδόσεις που είναι ολόιδιες μεταξύ αντίστοιχων καλοκατασκευασμένων καλωδίων, είτε έχουν €5/m είτε €15.000/m (υπάρχουν και τέτοια).
Η mogami και belden (και κάποιες άλλες), προς το παρόν είναι σοβαροί κατασκευαστές καλωδίων κι όχι πωλητές ακριβών ψευτο-ονείρων.
Εξωφρενική είναι για εμένα η τιμή μίας φεράρι όπως και τα χαρίσματα της χωρίς να την έχω καβαλήσει ποτέ. Έλα μωρέ λέω. Τι παραπάνω εχει από το τσουμπαρού😉
Γενικότερα το θέμα αυτό δεν είναι ελληνικό, κάτι που καταλάβαμε λόγω ιντερνετ😁😁
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Άντε, όχι τίποτε άλλο, αλλά γιατί εγω δεν παρατάω υποσχέσεις στον αέρα.

Και με αυτό ουδεμίαν υποχρέωση (και αμαρτίαν χα χα) έχω πλέον απέναντί σας (εκτός φυσικά απο τον @kanakiani παντα στην διάθεσή του χα χα) , ώστε και αποδεσμευμένος να μπορέσω να συνεχίσω να κάνω την πλάκα μου ήσυχος.

Εδω για τον απλό αναγνώστη :

Εδω η εργασία :

 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Νομίζεις!!!
Χαχαχαχα🤣🤣

Εξωφρενική είναι για εμένα η τιμή μίας φεράρι όπως και τα χαρίσματα της χωρίς να την έχω καβαλήσει ποτέ. Έλα μωρέ λέω. Τι παραπάνω εχει από το τσουμπαρού😉
Γενικότερα το θέμα αυτό δεν είναι ελληνικό, κάτι που καταλάβαμε λόγω ιντερνετ😁😁
Αφού το λέει η επιστήμη ρε φίλε , τι θες τώρα ? το Τόπινγκ 99$ είναι το καλύτερο. Πάνε πούλα τα όλα εκεί και αγόρασε ενα Τόπινγκ να μάθεις να ακούς σωστά μουσική, άσχετε, θύμα, εμεις να σε σώσουμε απο τον εαυτό σου θέλουμε. :D

Τα παιδάκια σου δεν τα σκέφτεσαι ? Η κοινωνία τι θα πεί ? χα χα. Θα έχεις να λές ότι είναι καλύτερο στις μετρήσεις, απο το άλλο των 88$ που έχει ο φίλος σου και που είναι χειρότερο, να νοιώσεις καλά.
 
Last edited:

Μηνύματα
347
Reaction score
273
..και το matching μεταξύ συσκευών και μεταξύ συσκευών και καλωδίων μύθοι ε;
Ωραία περνάμε. Μαθαίνουμε και πράγματα.
:boast:
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
..και το matching μεταξύ συσκευών και μεταξύ συσκευών και καλωδίων μύθοι ε;
Ωραία περνάμε. Μαθαίνουμε και πράγματα.
:boast:
Ε, εντάξει.... μάτσινγκ, για αυτό θα τα πάρουμε όλα Τόπινγγκ. :D
Θα βγάλει και άλλα στο μέλλον, το διαβλέπω εγω . ;) Όλο και θα ακριβαίνουν βέβαια χα χα
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Ξέρετε τι έχει η mogami και η belden που δεν έχουν άλλοι κατασκευαστές καλωδίων?

Datasheets.

Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί έχει στραβώσει όλο το audiophile industry με τα datasheets και γενικά με τα χαρακτηριστικά. Έχω τρομακτικές εμπειρίες πρόσφατες. Άλλαξα τους πυκνωτές τροφοδοσίας μου σε έναν ενισχυτή μου και λέγανε όλοι πάρε Mundroff. Τελικά πήρα αλλά δεν κατάλαβα γιατί πήρα. Πάω να δω χαρακτηριστικά αυτών των πυκνωτών, τίποτα. Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί έβαλα αυτούς και όχι κάποιον σοβαρό πυκνωτή με κατάλληλα χαρακτηριστικά από κάποια σοβαρή εταιρία (πχ χαμηλού ESR, έναν Panasonic FC για παράδειγμα).

Ψώνισα πρώτη φορά πυκνωτή για crossover στην ζωή μου, κοιτάζω τις σειρές της jantzen και οι διαφορές που αναφέρονται ήταν στην κατασκευή, λες και αγοράζεις μεντεσέ. Πήρα τους φθηνότερους, βλαστημησα και είπα στον εαυτό μου ότι δεν θα μπω σε αυτόν το παραλογισμό. Ήταν ένας τύπος που έκανε συγκριτικό για 40 κάτι πυκνωτές για crossover, το βρήκα, χάρηκα, το ανοίγω και βλέπω τώρα τον τύπο να γράφει για κάθε πυκνωτή υποκειμενική γνώμη από ακροάσεις πυκνωτών. Και τώρα μιλάμε για τι slew rates έχουν οι τελεστικοί και μάλιστα σε audio rate σήματα. Λες και θα τους δώσουμε κάνα σήμα με bandwidth Ethernet.

Και τέλος πάντων που τα πουλάνε αυτά τα καταραμένα τα topping στα 99 ντόλα να πάμε να πάρουμε 2-3?

Έχω αρχίσει και εκνευριζομαι με όλα αυτά δεν κάνω πλάκα.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Ξέρετε τι έχει η mogami και η belden που δεν έχουν άλλοι κατασκευαστές καλωδίων?

Datasheets.

Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί έχει στραβώσει όλο το audiophile industry με τα datasheets και γενικά με τα χαρακτηριστικά. Έχω τρομακτικές εμπειρίες πρόσφατες. Άλλαξα τους πυκνωτές τροφοδοσίας μου σε έναν ενισχυτή μου και λέγανε όλοι πάρε Mundroff. Τελικά πήρα αλλά δεν κατάλαβα γιατί πήρα. Πάω να δω χαρακτηριστικά αυτών των πυκνωτών, τίποτα. Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί έβαλα αυτούς και όχι κάποιον σοβαρό πυκνωτή με κατάλληλα χαρακτηριστικά από κάποια σοβαρή εταιρία (πχ χαμηλού ESR, έναν Panasonic FC για παράδειγμα).

Ψώνισα πρώτη φορά πυκνωτή για crossover στην ζωή μου, κοιτάζω τις σειρές της jantzen και οι διαφορές που αναφέρονται ήταν στην κατασκευή, λες και αγοράζεις μεντεσέ. Πήρα τους φθηνότερους, βλαστημησα και είπα στον εαυτό μου ότι δεν θα μπω σε αυτόν το παραλογισμό. Ήταν ένας τύπος που έκανε συγκριτικό για 40 κάτι πυκνωτές για crossover, το βρήκα, χάρηκα, το ανοίγω και βλέπω τώρα τον τύπο να γράφει για κάθε πυκνωτή υποκειμενική γνώμη από ακροάσεις πυκνωτών. Και τώρα μιλάμε για τι slew rates έχουν οι τελεστικοί και μάλιστα σε audio rate σήματα. Λες και θα τους δώσουμε κάνα σήμα με bandwidth Ethernet.

Και τέλος πάντων που τα πουλάνε αυτά τα καταραμένα τα topping στα 99 ντόλα να πάμε να πάρουμε 2-3?

Έχω αρχίσει και εκνευριζομαι με όλα αυτά δεν κάνω πλάκα.
Πόσο έκανε ο πυκνωτής 99$ ? :D
 



Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
55 ευρώ, 2 κομμάτια. Το λέω και ντρέπομαι.
Έλα ρε συ εντάξει .... θα υπάρχουν διαφορές απλώς αυτά δεν γράφονται. Το θέμα είναι εαν μόνο ένα υλικό θα σου κάνει τη διαφορά στη δική σου περίπτωση. Έπρεπε να πάρεις κάτι στη "μέση" και πρός φθηνό.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Έλα ρε συ εντάξει .... θα υπάρχουν διαφορές απλώς αυτά δεν γράφονται. Το θέμα είναι εαν μόνο ένα υλικό θα σου κάνει τη διαφορά στη δική σου περίπτωση. Έπρεπε να πάρεις κάτι στη "μέση".
Δεν ήθελε καρπούζι βρε. :laugh:
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Δεν ήθελε καρπούζι βρε. :laugh:
Καρπούζι Αμαλιάδας, Γαστούνης .... και τα άλλα λένε (π.χ. Θήβας) ότι είναι τα ίδια και εχουν ίδια specs αλλά δεν έχουν. :D

Το μεγάλο γέλιο είναι με τις πατάτες Νευροκοπίου, που νομίζει ο Αθηναίος ότι τρώει Νευροκοπίου. χα χα

Ξέρουμε και απο μαναβική. χα χα
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Mundorf παίρνουν οι χαιεντάδες και οι πλούσιοι. Ετσι για να μπορούν πουν , ξέρεις ρε πόσα έδωσα για πυκνωτές? 700e.
Οποιος γνωρίζει , πάει και παίρνει mkp, mkt , polypropylene και τα τοιαύτα σε απολύτως νορμάλ τιμές .
Αμα θέλει να πάει σε κάτι πιο κυριλέ υπάρχει η NICHICON , ELNA , HITACON , PANASONIC, και τόσες άλλες.
Μάθανε τώρα όλοι MUNDORF λές και είχαν και στο χωριό τους . Οχι ότι είναι καλύτεροι , απλά είναι πολύ ακριβότεροι χωρίς ιδιαίτερο λόγο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.598
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top