Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Υ.Γ.: Ώστε, δεν είναι μόνο οι λίγδες, ε;;;; :roflmao:
Όχι φυσικά, τι να κάνουν και αυτές, θαύματα!!
Είναι δυνατόν να πηγαίνω non stop 105χλμ προπόνηση με 37-38 μέση χωρίς καμία αυξομείωση στο ρυθμό και δίχως
Τροφή?
Άρα κάτι άλλο παίζει... ;)

Για κάποιον άλλον υπό αυτές τις συνθήκες είναι χαμηλότερες και για κάποιον άλλο υψηλότερες οι επιδόσεις, για εμένα είναι αυτές.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Ναι ρε, το είχα καταλάβει ότι κάτι άλλο "έπαιζε". Η πλάκα είναι ότι είχα σκοπό να σε ρωτούσα τι τρως κατά τη διάρκεια των ποδηλασιών σου, αλλά με πρόλαβες, απάντησες ήδη εμμέσως.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Θα σε πω πως καταληξα σε αυτού του είδους τα μαντζούνια.
Όταν ξεκίνησα τις προπονήσεις εντάσεις στη πολύ αρχή είχα φάει σβήσιμο και χρειάστηκε να διακόψω, άλλες φορές πολύ αργότερα όταν ο οργανισμός είχε συνηθίσει κάπως το μαστίγιο με τελειωναν οι δυνάμεις πριν ολοκληρώσω τη προπόνηση.
Κάπως έτσι άρχισα να ψάχνομαι, έχω έναν συνάδελφο που έχει μαγαζί με σκόνες για τούμπανα (και ο ίδιος τούμπανο είναι) και κάπως έτσι άρχισα να δοκιμάζω συμπληρώματα.
Θα με πεις δεν μπορούσες όλα αυτά να τα πάρεις από τη διατροφή, όχι δυστηχως, δεν υπάρχει κάτι στη διατροφή που θα δουλέψει σε καθημερινούς ρυθμούς έντασης, ο οργανισμός απαιτεί τη πιο γρήγορη μορφή ενέργειας ατάκα και επιτόπου
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
@bretsos Απορία: κατά τη διάρκεια των ποδηλασιών, τρως κάτι ή πίνεις μόνο τα CarboMax;

Εάν τρως, τι τρως;
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Θα σε πω πως καταληξα σε αυτού του είδους τα μαντζούνια.
Όταν ξεκίνησα τις προπονήσεις εντάσεις στη πολύ αρχή είχα φάει σβήσιμο και χρειάστηκε να διακόψω, άλλες φορές πολύ αργότερα όταν ο οργανισμός είχε συνηθίσει κάπως το μαστίγιο με τελειωναν οι δυνάμεις πριν ολοκληρώσω τη προπόνηση.
Κάπως έτσι άρχισα να ψάχνομαι, έχω έναν συνάδελφο που έχει μαγαζί με σκόνες για τούμπανα (και ο ίδιος τούμπανο είναι) και κάπως έτσι άρχισα να δοκιμάζω συμπληρώματα.
Θα με πεις δεν μπορούσες όλα αυτά να τα πάρεις από τη διατροφή, όχι δυστηχως, δεν υπάρχει κάτι στη διατροφή που θα δουλέψει σε καθημερινούς ρυθμούς έντασης, ο οργανισμός απαιτεί τη πιο γρήγορη μορφή ενέργειας ατάκα και επιτόπου
Είναι νομιμο αυτό? ( :roflmao: )
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
@bretsos Απορία: κατά τη διάρκεια των ποδηλασιών, τρως κάτι ή πίνεις μόνο τα CarboMax;

Εάν τρως, τι τρως;
Τρώω συνήθως ένα τοστακι πριν ξεκινήσω ή αν δεν φάω τίποτα κρατάω στις τσέπες του jersey κάτι γκοφρέτες ρυζιού με μαύρη σοκολάτα.
Τις περισσότερες φορές όμως τις γυρίζω πίσω τις γκοφρέτες, τις βγάζω βόλτα να πάρουν τον αέρα τους, κάποιες όμως φορές έχουν χρειαστεί, και να θυμάσαι, τρώμε πολύ πριν το χρειαστεί ο οργανισμός πάνω στο ποδήλατο.
 
Last edited:









bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Προχώρησα στο θκόμ scale σε μια ακόμα αναβάθμιση, αυτή τη φορά είχε να κάνει με τα ρουλεμάν του λαιμού.
Μετά από μια βδομάδα βουνό ξεκίνησε κάτι να χτυπάει εκεί, υποψιάστηκα ότι δεν είχαν βάλει ντίπ γράσο στις έδρες, είναι ένας ήχος πολύ γνωστός σε όσους ασχολούνται με το άθλημα.
Το άνοιξα λοιπόν και επιβεβαιωθηκα, ήταν όλα σχεδόν στεγνά.
Με αφορμή όμως αυτό διέκρινα και κάτι ακόμα, για κάποιο λόγο η Scott δεν τοποθετεί το πάνω κωνικό ρουλεμάν όλο μέσα στη φωλιά του σκελετού και το ίδιο το ρουλεμάν δεν εκμεταλλεύεται σωστά όλη τη φωλιά ώστε στη καταπόνηση του μπροστινού να υπάρχει καλύτερη υποστήριξη στις δυνάμεις.
Η παρακάτ φώτο είναι από το νετ, έτσι όμως ήταν και στο θκόμ.
αρχείο λήψης (1).jpeg


Με ανταλλακτικά που είχα ήδη στα ντουλάπια βρήκα ρουλεμάν, ροδέλες και σφήνα λαιμού πολύ καλύτερες σε εφαρμογή από τη μαμά Scott, επίσης το κενό έκλεισε με τσιμούχα που είχε ήδη το handset της deda που χρησιμοποίησα ώστε να μη μπαίνουν σκόνες, νερά και λάσπες.

IMG_20220818_213949.jpg


Επί τη ευκαιρία κατέβασα 1cm όλο το τιμόνι από τους αποστάτες του λαιμού για λίγο καλύτερο έλεγχο, στη πορεία θα κατέβει λίγο ακόμα αλλά αυτή τη φορά από το stem με περισσότερες μοίρες σακάτ, ψάχνω κάτι σε - 12°, ίσως και σε - 17°, θα το δούμε στη πορεία αυτό.

IMG_20220818_213719.jpg
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Κι εγώ το κατέβασα, έχω αφήσει έναν αποστάτη 5 χιλιοστών μόνο, αλλά δημιουργήθηκε μετά ένα θεματάκι με το κομπιούτερ, αφού δεν μπορούσε να μπει πάνω στο λαιμό (δεν έκοψα τον σωλήνα), και έτσι το έβαλα (για την ώρα; ) πλάγια στο τιμόνι (και στην άλλη μεριά τη θέση για την κάμερα ή φακό).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Γιαυτό δεν το κατέβασα και εγώ περαιτέρω Σώτο, μετά δεν θα μπορούσε να μπαίνει το 530 στο λαιμό.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Υπάρχουν ωραιότατα garmin mount για το λαιμό που λύνουν τέτοιου είδους προβλήματα.
Αυτού του τύπου

IMG_20220818_225200.jpg


Όταν καταλήξω σε stem και set up θα χτυπησω κάτι ανάλογο.
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Ναι, τα έχω υπόψη, το είχα ψάξει... αυτό βέβαια είναι λίγο διαφορετικό από αυτά που είχα δει, κι έμπαιναν ως καπάκι, αυτό μπαίνει στη θέση αποστάτη. Πολύ καλύτερο, κάτι τέτοιο θέλω.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top