Ποδήλατο




Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Καθόλου άσχετο ημανε εκεί 13 με 15 Αυγούστου
Ειχα πάρει και το εργαλείο , αλλά τα τσίπουρα στην πλατεία δε με αφηκανε να βγω...
Ήπιες τσίπουρα μαρη?
 
Last edited:


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Πχιά νούμερα ρε Σάκη, άσε τα νούμερα για αυτούς που έχουν συνηθίσει τα σπασμένα κόκαλα.
Το θέμα μου είναι ο έλεγχος, δεν μπορώ να ελέγξω το καράβι...
Εκεί που νομίζω πως έχω το έλεγχο, χαλαρώνω και αρχίζω να το απολαμβάνω έρχετε μια κοτρώνα και τα ανατρέπει όλα!
Όπως εψές το βράδυ, κατεβαίνω έναν κακοτράχαλο δασικό, και πάω να περάσω πάνω από ένα βράχο στον οποίο έχει μια πέτρα.
Γρήγοροι υπολογισμοί (θα τραβήξω το τιμόνι κλπ) περνάει το μπροστινό, πατάει τη πέτρα το πίσω και ξεκινάω τις ζεμπεκιές.
Απο εδώ να φύγω, από εκεί να πάω, φρένο, γκάζι μουσική και το σκατό στη κάλτσα...
Όσο για τα νούμερα, το ξέρεις πως άμα πατήσω στους δασικούς (ειδικά σε κάτι ανηφόρες) το έχω άνετα το κομ, δεν είναι όμως αυτό το ζητούμενο...
Επίσης μου δίνεται η εντύπωση πως πρέπει να βελτιώσω τα φρένα, δεν ξέρω ακόμα τι πρέπει να κάνω αλλά έχω τη αίσθηση πως αν είχα καλύτερο φρένο θα έμπαινα με άλλη αυτοπεποίθηση στα δύσκολα.
Γενικώς ψάχνομαι όπως καταλαβαίνεις, αλλιώς τα υπολόγιζα και αλλιώς με βγαίνουν. Είχα στο νού ωραίες δασικές διαδρομές τις οποίες γνωρίζω καλά από τη μοτοσυκλέτα, αυτές όμως είναι αρκετά μακριά και για να φτάσεις εκεί με το ματρακά θες πολύ ώρα διότι με αυτό το στήσιμο και με αυτά τα λάστιχα δεν τσουλάει και κουράζεσαι μέχρι να φτάσεις.
Οποτε επιλέγω τα γύρω βουνά, τα οποία όμως είναι απίστευτα κακοτράχαλα
Όταν φτάνεις στα όρια της ταλαιπωρίας και του μαζοχισμού είναι καιρός για αναθεώρηση των προτεραιοτήτων.

Στο λέω από πείρα και ισχύει σε όλες τις ασχολίες.
 

Μηνύματα
1.273
Reaction score
2.226
Κι γω απ σιμά ειμι
Τυμφρηστό καψ
👍 αγαπάμε ανηφόρα στο χωριόσ

Καθόλου άσχετο ημανε εκεί 13 με 15 Αυγούστου
Ειχα πάρει και το εργαλείο , αλλά τα τσίπουρα στην πλατεία δε με αφηκανε να βγω...
Ποιά τσίπρα ρε κακομοίρ??? Έπρεπε να σε αφήσω να ξεκινήσεις να με βρεις με το ποδήλατο... ακόμη στον ρόβολο (το ποτάμι) θα ήσουν και θα έκλαιγες...
 



Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
👍 αγαπάμε ανηφόρα στο χωριόσ



Ποιά Chief λυπημένων ρε κακομοίρ??? Έπρεπε να σε αφήσω να ξεκινήσεις να με βρεις με το ποδήλατο... ακόμη στον ρόβολο (το ποτάμι) θα ήσουν και θα έκλαιγες...
Πάντως να ξες γνώρισα συνάδελφο ποδηλάτη με bianchi στην πλατεία.
Μένει ασπρόπυργο, ανταλλάξαμε στραβα (έχει wifi η πλατεία) και από Σεπτέμβρη είπε θα με καλέσει για φυλή κλπ (θα πάω βέβαια μεταμαξ μέχρι ασπρόπυργο γιαντα δεν βγαίνει αλλιώς)

Η διαδρομή δεν είναι απαγορευτική πάντως με εξαίρεση το ανέβασμα μέχρι στάβλους που είναι χάλια το οδόστρωμα σε συνδυασμό με κάτι 20αρια σε κλίσεις. Σίγουρα όμως πήγαινε έλα στα 105 χλμ μάζευε ανηφόρα σαν δυο Πάρνηθες πάνω από το μπραφι , ότι πρέπει για τον Χρήστου.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Πωπω, ζήλια...

@pankrok κάνε του δώρο 3 κιλά μπάμιες μπας και ξεχάσει το κακό που του έκανες. :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.026
Πωπω, ζήλια...

@pankrok κάνε του δώρο 3 κιλά λίγδες μπας και ξεχάσει το κακό που του έκανες. :roflmao:
Καλύτερα θα έλεγα να έχει το νου του μη σκάσω από πουθενά μύτη οσάν μαχητικό από πίσω, καλού κακού έχε αντίμετρα, φωτοβολίδες, πως τα λέτε εκεί στο χωριός...
 


Μηνύματα
1.273
Reaction score
2.226
Πάντως να ξες γνώρισα συνάδελφο ποδηλάτη με bianchi στην πλατεία.
Μένει ασπρόπυργο, ανταλλάξαμε στραβα (έχει wifi η πλατεία) και από Σεπτέμβρη είπε θα με καλέσει για φυλή κλπ (θα πάω βέβαια μεταμαξ μέχρι ασπρόπυργο γιαντα δεν βγαίνει αλλιώς)

Η διαδρομή δεν είναι απαγορευτική πάντως με εξαίρεση το ανέβασμα μέχρι στάβλους που είναι χάλια το οδόστρωμα σε συνδυασμό με κάτι 20αρια σε κλίσεις. Σίγουρα όμως πήγαινε έλα στα 105 χλμ μάζευε ανηφόρα σαν δυο Πάρνηθες πάνω από το μπραφι , ότι πρέπει για τον Χρήστου.
Το ανέβασμα μέχρι σταύλους πάει πολύ παραπάνω και φτάνει τα 1650 μέτρα υψόμετρο... Η έξοδος απ το χωριό μου έχει ανηφόρα με μεγάλη κλίση μέχρι το εκκλησάκι όπου χωρίς ζέσταμα έχεις χάσει την μισή ενέργεια μέχρι να βγεις πάνω.
Το χωριόμ είναι μέσα στα 15 ψηλότερα χωριά της Ελλάδας με υψόμετρο 1230μ στην πλατεία (έχει σπίτια τουλάχιστο 150μ ψηλότερα) όταν πχ τα Καμάρια Ευρυτανίας που είναι το ψηλότερο χωριό των βαλκανίων έχει 1480μ οπότε στην όλη προσπάθεια μην ξεχνάμε και το υψόμετρο... κοινώς ξέχνα τις Πάρνηθες και τους Υμηττούς εδώ...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.026
Η πάρνηθα (ειδικά) και ο Υμηττός είναι γενικά πολύ πιο εύκολες αναβάσεις από ότι δήποτε άλλο έχω επιχειρήσει.
Η ανάβαση φυλής θα έλεγα το ίδιο, αυτή που αξίζει με αρκετά πιο δυνατό βαθμό δυσκολίας είναι η ανάβαση από τα τσιμέντα του Τιτάνα για δερβενοχώρια.
Επίσης ακόμα μια στο βουνό του κιθαιρώνα, και αυτή αξίζει.
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
Το ανέβασμα μέχρι σταύλους πάει πολύ παραπάνω και φτάνει τα 1650 μέτρα υψόμετρο... Η έξοδος απ το χωριό μου έχει ανηφόρα με μεγάλη κλίση μέχρι το εκκλησάκι όπου χωρίς ζέσταμα έχεις χάσει την μισή ενέργεια μέχρι να βγεις πάνω.
Το χωριόμ είναι μέσα στα 15 ψηλότερα χωριά της Ελλάδας με υψόμετρο 1230μ στην πλατεία (έχει σπίτια τουλάχιστο 150μ ψηλότερα) όταν πχ τα Καμάρια Ευρυτανίας που είναι το ψηλότερο χωριό των βαλκανίων έχει 1480μ οπότε στην όλη προσπάθεια μην ξεχνάμε και το υψόμετρο... κοινώς ξέχνα τις Πάρνηθες και τους Υμηττούς εδώ...
Το χωριος πάντως είναι εντυπωσιακά διασπαρμένο και ύψος. Κρίμα που δεν υπάρχει κίνητρο να μένει κατοικημένο όλο το χρόνο.
Του χρόνου θα έρθω πιο οργανωμένος.
 

Μηνύματα
1.273
Reaction score
2.226
Το χωριος πάντως είναι εντυπωσιακά διασπαρμένο και ύψος. Κρίμα που δεν υπάρχει κίνητρο να μένει κατοικημένο όλο το χρόνο.
Του χρόνου θα έρθω πιο οργανωμένος.
Πήγαινε χειμώνα και θα καταλάβεις γιατί? Με μπουφάν δεν ήσασταν το βράδυ?
 

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Να πω και γω ότι στα είκοσι μου είχα αγοράσει ένα ποδήλατο batavus (made in the Netherlands).

Το φόρτωνα σταθμό Λαρίσης στο τραίνο, μετά Λιανοκλάδι στο ΚΤΕΛ φτάναμε στο χωριό.

Μετά ανάβαση από τον Τυμφρηστό με το ποδήλατο στις Ράχες Τυμφρηστού και μετά απίθανη κατάβαση μέσα στα έλατα, τις καστανιές και τα πλατάνια!!!

Another state of mind 😂
Άσφαλτος πάντα κουρσακι ηταν
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.093
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top