Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;







Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Θα φωνάξω τα μεγάλα μέσα και θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.
@JOHN MARKOU εσύ που είσαι σοφότερος πες σε παρακαλώ, τι είναι το ντονέρ?
Οπως σου είπαν και πιο πριν , Ντονέρ , είναι σούβλα με κρέας που γυρίζει .
Το κρέας μπορεί να είναι διαφόρων ειδών.
Ντονέρ παλιά στην Αθήνα λέγαμε τον γύρο που ήταν ανάμεικτος με όψη κιμά , και είχε μοσχάρι -αρνί , ή χοιρινό αρνί , ή χοιρινό μοσχάρι , ανάλογα τι έφιαχνε ο κάθε σουβλατζής .
Πλέον είναι δυσεύρετο , και όπως είπε και ο XFADER έχει τις ρίζες του στην τουρκία.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.234
Reaction score
27.828
Εδώ σε μας κάποτε υπήρχε ένα μαγαζί που φημιζόταν για τον γύρο του και κυρίως για το ντονερ, το οποίο ήταν κιμάς από μοσχάρι, χοιρινό και αρνί, (κατά τα λεγόμενά του)
Ήταν στο ίδιο σχήμα με τον γύρο και ψηνόταν με τον ίδιο τρόπο δίπλα του και το έκοβαν σε λεπτές φέτες σαν τον γύρο με το ίδιο μαχαίρι είχε και πιο πολλά μπαχαρικά από τον γύρο.
Δεν ξέρω τι σκ@τά έβαζε μέσα αλλά ήταν υπέροχο το ντονέρ του, με υπέροχα αρώματα, αλλά δυστυχώς πέθανε ο άνθρωπος και ο γιος του το κοπρόσκυλο δεν συνέχισε το μαγαζί, παρά το ότι είχε πολλή δουλειά όλη μέρα. (πολλά λεφτά)
Έγινε έμπορος παιχνιδιών και ειδών μπεμπέ.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.314
Reaction score
42.046
Οπως σου είπαν και πιο πριν , Ντονέρ , είναι σούβλα με κρέας που γυρίζει .
Το κρέας μπορεί να είναι διαφόρων ειδών.
Ντονέρ παλιά στην Αθήνα λέγαμε τον γύρο που ήταν ανάμεικτος με όψη κιμά , και είχε μοσχάρι -αρνί , ή χοιρινό αρνί , ή χοιρινό μοσχάρι , ανάλογα τι έφιαχνε ο κάθε σουβλατζής .
Πλέον είναι δυσεύρετο , και όπως είπε και ο XFADER έχει τις ρίζες του στην τουρκία.
Θα το δεχθώ κύρ Γιάννη!
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
- διαβάζω πως η απορρόφηση σιδήρου επιτυγχάνεται καλύτερα οταν συνδυάζεται με βιταμίνη C , να τολμήσω φακές συνοδεία μοσχαρίσιου συκωτιού ( τηγάνι ) , ή μήπως πέσει βαρύ ?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.314
Reaction score
42.046
Η απορρόφηση σιδήρου στις φακές επιτυγχάνετε με τη προσθήκη ξυδιού, αυτό γνωρίζω ιγώ
 




Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Θα ήθελα να ξέρω Οχι αυτό που έλεγε ο Χαρυ Κλιν , αλλά πόσα κοστίζεις για φαγητό , με τόσο που τρώς.
Αν αυτό το θεωρείς προ άριστο , τι θα είναι το κανονικό γεύμα ?
Ξέρω το είπες , αλλά , πολύ φαϊ ρε παιδάκι μου.
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.314
Reaction score
42.046
Θα ήθελα να ξέρω Οχι αυτό που έλεγε ο Χαρυ Κλιν , αλλά πόσα κοστίζεις για φαγητό , με τόσο που τρώς.
Αν αυτό το θεωρείς προ άριστο , τι θα είναι το κανονικό γεύμα ?
Ξέρω το είπες , αλλά , πολύ φαϊ ρε παιδάκι μου.
Το ξέρεις ότι δεν τα ποσταρω όλα, παίζει πολύ φαγητό και μάλιστα σε ποσότητες.
Κοστίζω αρκετά η αλήθεια είναι... Το καλό με εμένα είναι που δεν τρώω χαζαμάρες.
Άλλες μπορεί να είναι οι χαζαμάρες για εσένα και άλλες για εμένα
Επίσης τρώω αργά, εκνευριστηκα αργά και για πολύ ώρα
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.624
Μηνύματα
2.868.462
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top