Αγορά νέου DAC με οροφή στα 200 ευρώ

Μηνύματα
23
Reaction score
12
Μετά από την αναβάθμιση σε ενισχυτή σε ένα σύστημα που χρησιμοποιώ σε γραφείο με πηγή αρχεία FLAC από PC καθώς και μέσω Spotify, Tidal, αποφάσισα να προχωρήσω και σε αναβάθμιση του DAC.
Μέχρι σήμερα χρησιμοποιώ αντί ξεχωριστού dac τις RCA εξόδους της κάρτας ήχου Asus Xonar Essence STX. Ενισχυτής πλέον είναι ο NAD C316BEEv2 και ηχεία τα Dali Zensor 1.
Δεδομένης και της κατηγορίας τιμής των υπόλοιπων μηχανημάτων (ενισχυτής, ηχεία) που έχω, θέλω να κινηθώ στην κατηγορία τιμής 100-200 ευρώ (το πολύ).
Ψάχνοντας αυτό τον καιρό κι εδώ αλλά και σε φόρα του εξωτερικού (audiosciencereview κλπ) αλλά και αρκετά βίντεο στο Youtube, σε συνδυασμό με τη δυνατότητα αγορών από το εξωτερικό, βλέπω ως δημοφιλείς λύσεις, μηχανήματα όπως το Topping E30II, το SMSL D6, SMSL Sanskrit 10th MkII και 2-3 ακόμα. Επίσης το γνωστό Ifi Zen DAC v2 το οποίο κυκλοφορεί ευρέως και στην Ελλάδα, στο άνω όριο της τιμής που θέτω.
Ζητούμενά μου ο με απόλυτα (στο πλαίσιο της κατηγορίας τιμής αυτής προφανώς) κριτήρια καλός ήχος, με έμφαση όμως στη μουσικότητα και στο συνολικό ηχητικό αποτέλεσμα κι όχι τόσο πολύ στη "χειρουργική" αντιμετώπιση του φάσματος, δεδομένου ότι εκτιμώ ότι η τωρινή σύνθεση των λοιπών μηχανημάτων μου (ενισχυτής, ηχεία) είναι θα έλεγα αρκούντως αναλυτική (πάντα στο πλαίσιο της κατηγορίας τιμής τους προφανώς).
Επίσης να προσθέσω ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου το κομμάτι ενισχυτή ακουστικών (δεδομένου ότι έχω ήδη άλλους ενισχυτές ακουστικών στα μηχανήματά μου), οπότε εκ πρώτης δεν με ελκύουν μηχανήματα όπως πχ το Ifi Zen DAC v2, που διαθέτει και κομμάτι ενισχυτή ακουστικών, από την άποψη ότι προτιμώ να δώσω τα ίδια χρήματα σε καθαρόαιμο DAC παρά σε συνδυασμό DAC - ενισχυτή ακουστικών.
Ακόμα, μου είναι αδιάφορο αν το DAC διαθέτει ρύθμιση έντασης στην έξοδό του ή όχι (οπότε βλέπω και με αυτή τη δυνατότητα αλλά και χωρίς).
Επιπρόσθετα, θα προτιμούσα το DAC να έχει δυνατότητα για ξεχωριστή παροχή ρεύματος αντί αποκλειστικά μόνο μέσω USB (όπως το D10s της Τοpping πχ που γιαυτό το λόγο μάλλον απορρίπτεται) για προφανείς λόγους.
Από πλευράς εισόδων ως βασική ψηφιακή είσοδο θα χρησιμοποιώ την USB. Υπ' αυτή την έννοια είσοδοι Toslink & Coaxial Digital δεν με ενοχλεί αν δεν υπάρχουν αλλά σίγουρα είναι καλοδεχούμενες για τυχόν μελλοντικές αλλαγές εισόδου/πηγής.
Τέλος τυχόν balanced αναλογικές έξοδοι δεν με πολυενδιαφέρουν οπότε δεν αποτελούν κριτήριο για μένα.
Με βάση όλα τα παραπάνω, που θα με κατευθύνατε;
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.798
Reaction score
2.221
Δες και το ifi Zen AIR Dac που είναι στα μισά λεφτά από το V2 Dac.
Έχει πλαστικό αντί μεταλλικό σασί και δεν έχει balanced.
Είναι καθαρόαιμο DAC. Το τμήμα ακουστικών είναι bonus.
Μπορείς να το συνδυάσεις με το εξωτερικό τροφοδοτικό iPower 2 Silent για ακόμη καλύτερη απόδοση ήχου.

Έχει τον ζεστό φυσικό ήχο που θες και δύσκολα θα βρεις αρκετες επιλογες με ζεστό ήχο, σε αυτά τα χρήματα

 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.003
Reaction score
6.774
Το "πρόβλημα" στην περίπτωσή σου είναι πως το υπάρχον DAC (η Xonar δηλαδή) δεν είναι απαραίτητα κακό και όχι απαραίτητα χειρότερο από ένα άλλο DAC της κατηγορίας τιμής που λες.

Π.χ. το ifi που προτάθηκε παραπάνω, φοράει Burr-Brown chip όπως και η Xonar, θεωρητικά λοιπόν θα έχει τα ίδια ηχητικά "χαρακτηριστικά". Το αν (λόγω σχεδιάσης κλπ.) έχει κάποιο άλλο πλεονέκτημα που οδηγεί σε μεγαλύτερο SINAD και το αν αυτό ακούγεται, είναι ένα ερώτημα που δεν απαντιέται εύκολα.

Οπότε, ειδικά εφόσον ψάχνεις και ένα "μουσικό" και όχι "αναλυτικό" DAC (δεν θέλεις δηλαδή κάποιο πραγματικά πολύ καλό DAC), εγώ στη θέση σου μάλλον δεν θα έμπαινα στη διαδικασία αλλαγής.
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Aν θέλεις ένα "μουσικό" και αναλυτικό dac, κατασκευασμένο σαν θωρηκτό, θα σου πρότεινα να αράξεις με τη κάρτα ήχου του υπολογιστή ή να πάρεις ένα φτηνό smsl και να έχεις το νου σου για το teac ud501, αν βγει σε καμία αγγελία και προσιτή τιμή. Γενικά, οι κατασκευαστές έχουν προσανατολιστεί όπως φαίνεται στην επίτευξη του όσο το δυνατόν πιο "φλατ" ήχου κυνηγώντας και τις άριστες μετρήσεις ( όπου οι Κινέζοι σύρουν τον χορό και ομολογώ ότι το SMSL M500 που χθες πούλησα διόλου δεν με ενοχλούσε, με δεδομένο ότι έπαιζε πολύ πιο ουδέτερα απο το teac ud501 που είχα πριν απο αυτό ). Μια άλλη εμπειρία απο αρκετά γλυκόηχο dac ήταν με το Musical Fidelity X24K.
Απο την άλλη, θα σου πρότεινα να πάρεις ένα κινεζάκι που μετράει καλά και τα ρέστα να τα φας σε συνδρομητική υπηρεσία, tidal ή ακομα και spotify. Συχνά πυκνά μαζεύονται μέλη του φόρουμ και αγοράζουν οικογενειακά πακέτα, μοιράζοντας το κόστος και έτσι έρχεται πιο οικονομικά.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
12
Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές και τα σχόλια.
Τελικά πριν λίγο παρήγγειλα το γνωστό Sanskrit 10th mkII της SMSL, μια μάλλον τίμια λύση για την περίπτωσή μου, ώστε με λογικό κόστος να γίνει και η αναπόφευκτη σύγκριση με την Xonar που χρησιμοποιώ ως πηγή μέχρι σήμερα και να αξιολογήσω εν τέλει αν προτιμώ την κατά Burr Brown ή την κατά τα νεότερα chips D/A (AK4493), εκδοχή της μουσικής (συγκριτικά λιγότερο έναντι περισσότερο ακριβής πληροφορία, κατά τα φαινόμενα). Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα το μετανιώσω (πάντα για τα χρήματα που δαπανήθηκαν).
Ίδωμεν.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
...ώστε με λογικό κόστος να γίνει και η αναπόφευκτη σύγκριση με την Xonar που χρησιμοποιώ ως πηγή μέχρι σήμερα...
Πάντως θα έχει ενδιαφέρον για πολλούς από εμάς το αποτέλεσμα της σύγκρισης αυτής...

Όπως και να έχει... καλοάκουστο!
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.600
Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές και τα σχόλια.
Τελικά πριν λίγο παρήγγειλα το γνωστό Sanskrit 10th mkII της SMSL, μια μάλλον τίμια λύση για την περίπτωσή μου, ώστε με λογικό κόστος να γίνει και η αναπόφευκτη σύγκριση με την Xonar που χρησιμοποιώ ως πηγή μέχρι σήμερα και να αξιολογήσω εν τέλει αν προτιμώ την κατά Burr Brown ή την κατά τα νεότερα chips D/A (AK4493), εκδοχή της μουσικής (συγκριτικά λιγότερο έναντι περισσότερο ακριβής πληροφορία, κατά τα φαινόμενα). Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα το μετανιώσω (πάντα για τα χρήματα που δαπανήθηκαν).
Ίδωμεν.
Οταν με το καλό έρθει και δεις που ακριβώς θα μπει και σε τι απόσταση θα είναι από τον υπολογιστή σου,πάρε ένα καλώδιο usbA - micro usb,για να αντικαταστήσεις το άθλιο καλώδιο που έρχεται με την συσκευή. Δεν εννοώ κάτι ακριβό,απλά κάτι που δεν είναι άθλιο. Πάρε δύο αν μπορείς (που θα μπορείς γιατί μιλάμε για κόστος ούτε 5 ευρώ το ένα) και σύνδεσε και το δεύτερο στον υπολογιστή,έτσι ώστε η τροφοδοσία να μην γίνεται από την είσοδο που θα έρχεται και το σήμα. Κάποια στιγμή ,βρες και ένα τροφοδοτικό 5V/(2-3A) και βάλε εκεί το δεύτερο καλώδιο. Αυτό βελτιώνει πολύ τον ήχο.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top