Καλώδια και θύματα




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
50 -55 νομίζω, δεν θυμάμαι λίγο πιο πάνω, ένα κλικ, απο εκεί που αρχίζει (στα 40 δεν θυμάμαι).
Είσαι τουλάχιστον εντάξει ως προς το να μην ξεχώριζε η θέση του sub σε σχέση με τα main...Για τους υπόλοιπους παράγοντες...δεν θα έπαιρνα όρκο. :sneaky:
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Είσαι τουλάχιστον εντάξει ως προς το να μην ξεχώριζε η θέση του sub σε σχέση με τα main...Για τους υπόλοιπους παράγοντες...δεν θα έπαιρνα όρκο. :sneaky:
Δοκίμασα και παραπάνω και ενω ήταν πιο καλό και εντυπωσιακό, ήταν too much και έπαιζε "σωστά¨ μόνο ορισμένες εγγραφές. Το κεντρικό μου σύστημα αλλά και τα Audeze δεν τα έπαιζαν έτσι αλλά με αρκετά λιγότερο χαμηλό. Σάμπως εγω ξέρω ; χα χα. Δεν το ακούω, ζήτημα να έχω ακούσεις κάποιες ώρες.

Τα ηχειάκια τα θυμάσαι ε ? , να μην τα ξαναλέω.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δοκίμασα και παραπάνω και ενω ήταν πιο καλό και εντυπωσιακό, ήταν too much και έπαιζε "σωστά¨ μόνο ορισμένες εγγραφές. Το κεντρικό μου σύστημα αλλά και τα Audeze δεν τα έπαιζαν έτσι αλλά με αρκετά λιγότερο χαμηλό. Σάμπως εγω ξέρω ; χα χα. Δεν το ακούω, ζήτημα να έχω ακούσεις κάποιες ώρες.

Τα ηχειάκια τα θυμάσαι ε ? , να μην τα ξαναλέω.
Απ'όσο θυμάμαι,έχεις αναφέρει ότι τα ηχεία σου διαθέτουν woofer μεγαλύτερα από 5ιντσα...Δεν θυμάμαι όμως να έχεις αναφέρει το μοντέλο... :sneaky:
Για τη δική σου περίπτωση το μονό sub με αποκλειστική αποστολή τη συμπλήρωση της απόκρισης από τα full range main ηχεία στην πρώτη οκτάβα πρέπει να λειτουργεί κάπως έστω και χωρίς παρεχόμενες ρυθμίσεις delay... Ο λόγος που θα μπορούσε κάτι τέτοιο να συμβαίνει έγκειται στο ότι σε συχνότητες από 50 Hz και κάτω μπορεί να γίνουν ανεκτές ανώτερες αποκλίσεις στο group delay σε σύγκριση με το τυπικό κροσάρισμα σε 80 Hz.

Πρέπει βεβαίως να μην προκύπτουν σοβαρές ακυρώσεις ή τονώσεις από την ανταπόκριση δωματίου ή τη ζώνη που θα παίζουν μαζί main & sub,πράγμα που απαιτεί προσεκτική τοποθέτηση και παράλληλα να έχει γίνει εξισορρόπηση του sub ως προς τη ΄΄γνωστή΄΄ corner frequency που θα διακρίνει τα main.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
ότι τα ηχεία σου διαθέτουν woofer μεγαλύτερα από 5ιντσα.
Ναι , αυτά είναι το κύριο σύστημα με το οποίο ακούω.
Αυτό που μιλάμε , και που έχω το sub είναι μικρά ηχεία book shelf με 5.5 κάπου εκεί και ενα τουίτερ και παθητικό ακτινοβολητή ίδιας διαμέτρου φυσικά πως το λέτε, και είναι στο υπνοδωμάτιο. Μάρκα για αυτά έχω πει. Σε αυτά είναι κροσαρισμένο τόσο που είπα. χα χα. Χαμηλά είναι ε ;
Εντάξει, ευχαριστώ, δεν πειράζει εαν δεν τα θυμάσαι, να ψιλοπλάκα κάνουμε, δεν δίνονται εξάλλου συμβουλές έτσι χωρίς να γνωρίζεις τίποτε. (χώρο κλπ).
Στο κύριο σύστημα δεν έχω sub, ούτε δοκίμασα ποτέ αυτό (το ένα) γιάμαχα που έχω.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Είσαι τουλάχιστον εντάξει ως προς το να μην ξεχώριζε η θέση του sub σε σχέση με τα main...Για τους υπόλοιπους παράγοντες...δεν θα έπαιρνα όρκο. :sneaky:
Εμείς που εχουμε δύο δωδεκάιντσα στο σίνεμα για τα μπάμπα μπούμα ούτε ένα εύσημο ή άντε ένσημο;
😜😜😜
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Εχμμ sorry αλλά μόλις τα σπάσαμε με την πιστοποίηση . Χμμμ , δεν νομίζω ότι θα σας κάνω την χάρη , sorry guys .
Εγώ με τις αρχές πάντα δεν τα πήγαινα καλά. Με καμία αρχή . !!
Οι αρχές είναι για να σου ζαλίζουν τον έρωτα .
Εγώ δεν θέλω να μου ζαλίζουν τον έρωτα !
Α! και να συμπληρώσω ότι έριξα πόρτα σήμερα σε κάτι δήθεν έλεγχους .
Ρε ουουου .
 
Last edited:




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εμείς που εχουμε δύο δωδεκάιντσα στο σίνεμα για τα μπάμπα μπούμα ούτε ένα εύσημο ή άντε ένσημο;
😜😜😜
Όσοι είναι ήδη ''μπασμένοι για τα καλά στο κόλπο΄΄ δεν θα έπρεπε ν'απαιτούν ή να χρειάζονται κάποια εύσημα, αφού αυτοί θα ΄΄ήξεραν΄΄ . :sneaky:
Όταν όμως προβάλλεται τέτοια απαίτηση,αυτό μπορεί να οδηγήσει σε...ενστάσεις.

Για εσένα ειδικά η ένσταση είναι ότι δεν φαίνεται να τα έχεις ενσωματώσει στο ΄΄καλό΄΄ σου setup με τα βινυλιακά, αλλά τα κρατάς ως ΄΄αναγκαίο κακό΄΄ για τα εφέ των ταινιών.Οπότε ... close but no cigar.:biggrin:
Εχμμ sorry αλλά μόλις τα σπάσαμε με την πιστοποίηση . Χμμμ , δεν νομίζω ότι θα σας κάνω την χάρη , sorry guys .
Εγώ με τις αρχές πάντα δεν τα πήγαινα καλά. Με καμία αρχή . !!
Οι αρχές είναι για να σου ζαλίζουν τον έρωτα .
Εγώ δεν θέλω να μου ζαλίζουν τον έρωτα !
Α! και να συμπληρώσω ότι έριξα πόρτα σήμερα σε κάτι δήθεν έλεγχους .
Ρε ουουου .
O Μαρκήσιος από την άλλη πλευρά ναι μεν τα έχει ενσωματώσει κανονικά και με ΄΄νόμο΄΄,αλλά επί χρόνια στο παρελθόν ... ζάλιζε έρωτες άλλων μελών με τους Αυλούς απουσία αυτόνομου sub...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
O Μαρκήσιος από την άλλη πλευρά ναι μεν τα έχει ενσωματώσει κανονικά και με ΄΄νόμο΄΄,αλλά επί χρόνια στο παρελθόν ... ζάλιζε έρωτες άλλων μελών με τους Αυλούς απουσία αυτόνομου sub...
Η επίσημη δήλωση είναι πως δεν τα ανοίγει στην ακρόαση μουσικής γιατί αρκούν τα woofers των main.
Φαντάζομαι θα αλλοιώνουν τη γεύση και ο μαρκήσιος στα κρέατα θέλει μόνο αλάτι! :p

 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Όσοι είναι ήδη ''μπασμένοι για τα καλά στο κόλπο΄΄ δεν θα έπρεπε ν'απαιτούν ή να χρειάζονται κάποια εύσημα, αφού αυτοί θα ΄΄ήξεραν΄΄ . :sneaky:
Όταν όμως προβάλλεται τέτοια απαίτηση,αυτό μπορεί να οδηγήσει σε...ενστάσεις.

Για εσένα ειδικά η ένσταση είναι ότι δεν φαίνεται να τα έχεις ενσωματώσει στο ΄΄καλό΄΄ σου setup με τα βινυλιακά, αλλά τα κρατάς ως ΄΄αναγκαίο κακό΄΄ για τα εφέ των ταινιών.Οπότε ... close but no cigar.:biggrin:

O Μαρκήσιος από την άλλη πλευρά ναι μεν τα έχει ενσωματώσει κανονικά και με ΄΄νόμο΄΄,αλλά επί χρόνια στο παρελθόν ... ζάλιζε έρωτες άλλων μελών με τους Αυλούς απουσία αυτόνομου sub...
Δεν υπήρξε ποτέ απουσία αυτόνομου ή αυτόνομων υποβαθύφωνων
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.583
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top