Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Καποια πράγματα εμείς σαν καταναλωτές δεν μπορούμε να τα τσεκάρουμε. Τεχνικά βασικά. Καλό είναι να υπάρχει πληροφορία για αυτά. Μετά όμως εμείς θα αποφασίσουμε τι θα πάρουμε λαμβάνοντας υπόψιν και αλλά στοιχεία.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Υπάρχει κάπου συγκριτικό φελλών a la amir; με ροζ πάνθηρα, διαγράμματα.κλπ;

1664877125230.png



Να το κοιτάξεις αυτό .
Οπωσδήποτε,το έχω προγραμματισμένο για τα... πιεστήρια φελλών. :roflmao:
Δεν έχω λαμπάτο ενισχυτή ακουστικών. Δε νομίζω ότι είναι αναγκαίο με τόσο χαμηλά ρεύματα, και που επίπεδα κλάσης Α επιτυγχάνονται εύκολα. Η "περίσσεια" στο δυναμικό εύρος δεν προκύπτει απο αυτό που λές, νομίζω. Δεν ξέρω αλλά λογικά προκύπτει στα ακουστικά που έχουν υψηλή μόνο εμπέδηση και οδηγούνται απο το μεγαλύτερο voltage των λαμπάτων οπότε στο ίδιο λάουντνες χρειάζονται λιγότερη ισχύ και δίνουν μεγαλύτερο δυναμικό εύρος. (μεγαλύτερο λάουντνες με μικρότερη ισχύ). Ψηλα βόλτ, ψηλή εμπέδηση άρα μικρότερη απαιτούμενη ισχύς, για μεγαλύτερο λάουντνες, μεγαλύτερο δυναμικό εύρος.
...
Για την ακρίβεια θα ήταν ανεκτίμητη η οδήγηση με επαρκές δυναμικό εύρος από ολιγόβατο λυχνιακό τελικό - προοριζόμενο κανονικά για ηχεία - σε ακουστικά αναίσθητα όπως κάποια μαγνητοστατικά από HIFIMAN & Audeze , αρκεί να είχαν εκείνα ομαλά χαρακτηριστικά εμπέδησης.
Για τον Αμίρ όλοι είναι φελλοί, εκτός απο αυτόν. :D
Χαρακτηριστικό όλων των αρχηγικών μορφών της ιστορίας που ο κόσμος αρέσκεται στο να ακολουθεί. :D They know everything, they know best, they demand full compliance. Ο κόσμος χρειάζεται περισσότερους τέτοιους αρχηγούς σε όλους τους τομείς, για να "σωθεί". :D Βαρέθηκε , πήρε χαμπάρι πλέον τους πολιτικούς ο κόσμος, θέλει μια νέα βιτρίνα να εμπιστευθεί , τους "επιστήμονες" χα χα
Για την ακρίβεια αυτό θ'ανταποκρινόταν καλύτερα σε απολυταρχικές ηγετικές μορφές , όπου ο ηγήτορας θα έχει μεριμνήσει ώστε να περιστοιχιζόταν με πολιτικές προσωπικότητες λιγότερο ικανές έχοντας απώτερο σκοπό αφενός μεν να ξεχωρίζει εκείνος ως ΄΄πιο οξυδερκής΄΄,αφετέρου δε να μη λειτουργούσε διαρκώς με αίσθηση ανασφάλειας για ενδεχόμενη ανατροπή του.

Μια αντισυστημική στάση αμφισβήτησης μπορεί να είναι χρήσιμη τονώνοντας το ηθικό και την εγρήγορση όσων θα την ενστερνίζονταν,αρκεί να μη μετατρεπόταν σε... μανία καταδίωξης.
 
Last edited:



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Στον οίνο πάντως, έχουμε τα ίδια γούστα.
.............
Όσο για τον χαϊφάνθρωπο, κύριε Μπούτχια μας, κάποιος ρηβγιούερ, όχι από τα πρώτα ονόματα, δήλωσε πως η η ναυαρχίδα του μόνο με δύο ΑΗΒ2 γεφυρωμένους παιζκαλά.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Στον οίνο πάντως, έχουμε τα ίδια γούστα.
.............
Όσο για τον χαϊφάνθρωπο, κύριε Μπούτχια μας, κάποιος ρηβγιούερ, όχι από τα πρώτα ονόματα, δήλωσε πως η η ναυαρχίδα του μόνο με δύο ΑΗΒ2 γεφυρωμένους παιζκαλά.
Γεφυρωμένους κιόλας,όχι...παίξε γέλασε.Δεν προξενεί εντύπωση με δεδομένο το πόσο υψηλό σηματοθορυβικό λόγο διαθέτουν...
(Επίσης στην περίπτωση ενισχυτών με πολύ χαμηλή αντίσταση στη δική τους έξοδο θα προέκυπτε εντονότερη ταπείνωση ισχύος κατά την προσαρμογή των αντιστάσεων).
Είστε sommelier guru μας; :eek:
Εξαρτάται από... το πόσο θα σε μεθάνε τα γραπτά μου. :biggrin:
Του χιφίμαν? Δεν θυμάμαι ακριβώς, έχει έξι χιλιαρικάκια και τελειώνει σε -αρα.
μαντάρα... :lolsign:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Άντε τώρα να τους πω εγώ και να με πιστέψουν ότι δοκίμασα καλώδιο ( ρεύματος ) των 500€ με άλλο των 60€ και ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΚΑΛΩΔΙΩΝ το φθηνό ταίριαζε 10 φορές καλύτερα
Έτσι ακριβώς είναι, αν έχεις καλό σύστημα, σωστά στημένο.
Τα φτηνότερα καλώδια ακούγονται καλύτερα.

Σε μένα, λόγου χάριν, μετά από χρονοβόρες και εκτεταμένες έως εξαντλητικές δοκιμές μεταξύ καλωδίων ρεύματος, κόστους από 1500 ευρώ μέχρι 3 ευρώ, το φτηνότερο έπαιζε καλύτερα από όλα. Τόσο καλό σεταπ έχω.

Γι'αυτό άφησα τα μαμά καλώδια των συσκευών, αλλά που να σας τα πω και να με πιστέψετε.

Που.

Γουέρ στην αγγλικήν.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Έτσι ακριβώς είναι, αν έχεις καλό σύστημα, σωστά στημένο.
Τα φτηνότερα καλώδια ακούγονται καλύτερα.

Σε μένα, λόγου χάριν, μετά από χρονοβόρες και εκτεταμένες έως εξαντλητικές δοκιμές μεταξύ καλωδίων ρεύματος, κόστους από 1500 ευρώ μέχρι 3 ευρώ, το φτηνότερο έπαιζε καλύτερα από όλα. Τόσο καλό σεταπ έχω.

Γι'αυτό άφησα τα μαμά καλώδια των συσκευών, αλλά που να σας τα πω και να με πιστέψετε.

Που.

Γουέρ στην αγγλικήν.
Τι να πω Κώστα θα δείξει. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει «εξαντλητικές» δοκιμές αλλά και δύο των 1.300 ευρώ οπως και αυτά των 500 δεν κάθονταν ούτε με ευχέλαιο😀
Πάντως τώρα με έβαλες σε πειρασμό να κάνω ΑΒ τα Belden με τα μαύρα των συσκευων😎😎
 



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Για την ακρίβεια θα ήταν ανεκτίμητη η οδήγηση με επαρκές δυναμικό εύρος από ολιγόβατο λυχνιακό τελικό - προοριζόμενο κανονικά για ηχεία
Τι να πω, ο καθένας κάνει ότι κουφό θέλει.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Χαλασμένος είμαι βρε😍😍
Η μόνη περίπτωση να σου αρέσει ένα στόκ ή φθηνό καλώδιο συγκριτικά με ένα ακριβότερο αλλά καλό, όχι κανένα κουκουρούκου, είναι να σου αρέσουν τα μεγαλύτερα σώματα των οργάνων ή να σου λείπουν λίγο απο το σύστημα. :)

θα κάνει πάρτι ο Bhutia με αυτό που έγραψα. :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Χαλασμένος είμαι βρε😍😍
Το μόνο...βέβαιον. :lolsign:
Τι να πω, ο καθένας κάνει ότι κουφό θέλει.
Μόνο που ο συγκεκριμένος τρόπος δράσης έχει έρεισμα όντας κάθε άλλο παρά ΄΄κουφός΄΄...
Που.

Γουέρ στην αγγλικήν.
Talk to the...bottles of kanakiani. :roflmao:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Το μόνο...βέβαιον. :lolsign:

Μόνο που ο συγκεκριμένος τρόπος δράσης έχει έρεισμα όντας κάθε άλλο παρά ΄΄κουφός΄΄...

Talk to the...bottles of kanakiani. :roflmao:
Ε, δε νομίζω να έιναι ίδιο το σκεπτικό και ο σχεδιασμός ενός ενισχυτή ακουστικών με έναν που προορίζεται για οδήγηση ηχείων και ας "δείχνουν" έτσι τα πραγματα. Καταλαβαίνω τι λές, όμως.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Η μόνη περίπτωση να σου αρέσει ένα στόκ ή φθηνό καλώδιο συγκριτικά με ένα ακριβότερο αλλά καλό, όχι κανένα κουκουρούκου, είναι να σου αρέσουν τα μεγαλύτερα σώματα των οργάνων ή να σου λείπουν λίγο απο το σύστημα. :)

θα κάνει πάρτι ο Bhutia με αυτό που έγραψα. :D
Πραγματικά δεν ξέρω τι συμβαίνει.
Τα acustic revive πχ τα έχω ακούσει στημένα με τους ίδιους τελικούς αλλά με άλλα ηχεία και κελαηδούσαν.
Το βασικό όμως είναι ότι έχω την ευκαιρία να κάνω δοκιμούλες χωρίς να δίνω ευρώ. Για φαντάσου να πας να τα αγοράσεις και να μην παίζουν 😎😎
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Πραγματικά δεν ξέρω τι συμβαίνει.
Τι να συμβαίνει ρε συ. Απλώς μάλλον το σύστημα σου, δείχνει τις διαφορές σχετικά καλά και αυτό όμως σου προκαλεί μια ¨ευθύνη" εσένα και ένα άγχος να βρείς τι συμβαίνει. Τίποτε δεν συμβαίνει. Όλα καλά είναι. Όταν δεν ακούς διαφορές σε τίποτε και είναι όλα ίδια, τότε να ανησυχείς. (αλλά τοτε δεν θα ανησυχούσες). :D
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top