κινητο με εμφαση στη φωτο

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Παω για νεο κινητο. Το προηγουμενο εσπασε μια φορα η οθονη, εβαλα ημιτασιον, κι εκτοτε καθε μηνα αλλαζω οθονη και πληρωνω καθε φορα περιπου 70-80 ευρω. Ετσι παω πλεον για καινουριο.

Θα ηθελα να ειναι καπως αξιοπρεπεις οι βραδυνες φωτο. Παιχνιδια δεν μ ενδιαφερουν καθολου. Λιγο πολυ τα υπολοιπα τα βρισκω στα περισοτερα κινητα. Μπατζετ περιπου 200 - 250 ευρω (βαρια - βαρια να πιασω τα 300).
Αυτο που εχω ενα XIaomi 6 pro, ειμαι ευχαριστημενος σε ολα εκτος απ τις φωτο. Γενικα απ οσα εχω διαβασει, δεν μ ενθουσιασε καποιο σ αυτο τον τομεα.
Εναλλακτικα θα επρεπε ν αγορασω ξεχωριστη φωτογραφικη, αλλα βγαζω σχετικα λιγες φωτο, οποτε μαλλον δεν αξιζει η επενδυση.
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Σ ευχαριστω για την απαντηση.
Απ οτι βλεπω εδω οι τιμες ξεκινανε απο 300 ευρω. Αν πραγματικα δεν υπαρχει κατι αλλο αξιολογο πιο φθηνο, τοτε να παω σ αυτο.
Κατι αρνητικα που προλαβα να διαβασω ειναι η μπαταρια. Δεν φορτιζει γρηγορα και δεν κραταει πολυ. Βεβαια δεν ξερω ποσο αξιοπιστες ειναι οι κριτικες στο Σκρουτζ
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Κοιταξε, να μη σου πω για iphone, γιατι ξεφευγει το κοστος του ειδικα σε τελευταια μοντελα με τους πολλαπλους φακους και τις νυχτερινες ληψεις ακομα και σε μτχ, δηλαδη σιγουρα ξεκινας πανω απ το 500ρικο για πχ 10 η 11 pro κλπ.

τωρα για τα υπολοιπα δεν τα κατεχω καλα, Αλλα αυτο που θέλεις σίγουρα θα σου κοστίσει,κανενα οικονομικο κινητπ δεν εχει σοβαρες φωτογραφικες επιδοσεις κλπ, προτιμησε ενα με πολλαπλους φακους, η εστω με νυχτερινη ληψη η ανεβασε καλυτερα λιγο το μπατζετ σου.
ριξε και μια ματια στους πινακες στο dxomark και επανερχομαστε
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ε να αυτο ακριβως φοβομουν, με πηγες κατ ευθειαν σε πολυκαναλους φακους, κι ακομη δεν ξεκινησαμε. Επισης αυτο το ανεβασε λιγο το μπατζετ καπως απροσδιοριστο ειναι, φοβαμαι και να ρωτησω ...ποσο.
Αυτο το τελευταιο που εγραψε το εβαλα στον μεταφραστή και δεν το καταλαβε! 😂
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πάρε ένα νορμάλ φτηνό κινητό να κάνεις τη δουλειά σου και βάζε κάτι στην άκρη σιγά σιγά να πάρεις μια φωτογραφική μικρή και βολική για τα υπόλοιπα..
Μπορεί να σου φαίνεται έξτρα κόστος επειδή δεν τραβάς πολλές φωτογραφίες αλλά αυτή θα μείνει εκεί άσχετα πόσα κινητά θα αλλάξεις στο μέλλον και θα κάνει καλύτερη δουλειά.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.058
Τα κινητά για τις περισσότερες χρήσεις είναι ήδη στο επίπεδο μιας κόμπακτ μηχανής. Για τέτοιο επίπεδο φορητότητας μιλάμε εξάλλου, όχι για εναλλάξιμους φακούς.

Αυτός είναι και ο λόγος που οι πωλήσεις στις κόμπακτ έπιασαν πάτο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τα κινητά για τις περισσότερες χρήσεις είναι ήδη στο επίπεδο μιας κόμπακτ μηχανής. Για τέτοιο επίπεδο φορητότητας μιλάμε εξάλλου, όχι για εναλλάξιμους φακούς.

Αυτός είναι και ο λόγος που οι πωλήσεις στις κόμπακτ έπιασαν πάτο.
Συμφωνούμε, παρόλα αυτά αν πάρει μια καλούλα compact (εγώ έχω τη Ricoh αλλά νομίζω υπάρχουν φθηνότερες και αξιόπιστες) δεν υπάρχει σύγκριση με κινητά..
Grip, αίσθηση, για εμένα όλα είναι πολύ ανώτερα..
Περί ορέξεως βέβαια..
Μια άποψη..
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.058
Το πιο μικρό που έχω, που αξίζει να το προτιμώ έναντι του κινητού, είναι μια Canon M3, αρκετά μικρή όταν την έχω με τον 22ρη φ/2.0 (κάλυψη 35ρη). 'Πάνκεϊκ', μικρούλης. Εντάξει έτσι χωράει στην τσέπη.
Αλλά το κινητό το έχω πάντα στην τσέπη ούτως ή άλλως.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Το πιο μικρό που έχω, που αξίζει να το προτιμώ έναντι του κινητού, είναι μια Canon M3, αρκετά μικρή όταν την έχω με τον 22ρη φ/2.0 (κάλυψη 35ρη). 'Πάνκεϊκ', μικρούλης. Εντάξει έτσι χωράει στην τσέπη.
Αλλά το κινητό το έχω πάντα στην τσέπη ούτως ή άλλως.
Ναι εντάξει, το κινητό είναι πάντα εκεί (άλλα και η Ricoh GRII πάντα μαζί μου είναι.. ΠΑΝΤΑ :biggrin: ).
Eξαρτάται και τι τύπος είσαι..
Ποτέ δεν κατάφερα να συμπαθήσω-αντικαταστήσω την (όποια) Ricoh με το κινητό.
Γι αυτό προφανώς προτείνω να σκεφτεί και μια τέτοια επιλογή.
Μόνο ο ίδιος θα εκτιμήσει τι του ταιριάζει, εμείς μόνο προτείνουμε.. ;)
Τη Ricoh την έχω 5 χρόνια νομίζω πια?
Και σκοπεύω αν δεν συμβεί κάτι (χτύπα ξύλο) να την έχω για άλλα 10.
Δεν είμαι pixel hunter προφανώς.. :biggrin:
Έχω αλλάξει από τότε ήδη 3 κινητά.. :whistling:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δες λίγο χαρακτηριστικά από το Huawei p30 pro και ξαναμιλαμε.
Έχει Χ5 οπτικό ζουμ, με αποτέλεσμα να βγάζει ανετως και με τη μία κάτι τέτοιες φωτό:

IMG_20220908_203128.jpg


IMG_20220908_203152.jpg



IMG_20220909_231650.jpg


Άμα φτάσεις 400 ευρώ, το νέο Google Pixel 6a 5G (6GB/128GB) νομίζω πως είναι η καλύτερη επιλογή.
Θα το βρεις στο Σκρουτζ.

Δεν έχει οπτικό ζουμ, αλλά το σοφτγουερ γ@μαει, ιδίως σε σκοτεινά πλάνα.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Δες χαρακτηριστικά, διάβασε reviews, συγκριτικά κλπ χάσε χρόνο απ την ζωή σου άσκοπα και πάρε iphone
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Η παρακάτω φωτογραφία είναι από το Google pixel 6, στο χέρι, εντελώς χαλαρά.

Είναι Μπλάκ ιζ δε νάιτ, με το φως του φεγγαριού, πίσω από το τζάμι της πόρτας..

PXL_20221009_194435553.jpg



Και η "αυτόματη βελτίωση φωτογραφίας" του στάνταρ σοφτγουερ:


PXL_20221009_194435553~2.jpg


Για εντελώς πίσσα σκοτάδι και για φως φεγγαριού, είναι τρελά πράγματα αυτά...

Android 13...
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Πολύ τζάμπα είναι το εντελώς φρέσκο Google pixel 6A.

Το θεωρούν πολλοί ότι είναι υψηλότατου vfm.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Έχω το Samsung A52s 8/256. Μπορείς να πας στο 6/128 και όπως βλέπω το πουλάνε κοντά στα 300€. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος και να φανταστείς ότι ήμουν αντισαμσουγκάκιας. Έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά.

Νυχτερινές φωτογραφίες μπορείς να βρεις στα online reviews.

Αν μπορείς περίμενε μέχρι την Black Friday. Θα κατέβουν σίγουρα. Το 8/256 σκοτώνει για όσα ζητάει και χώρος Black Friday.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Απλά τα Pixel κλπ. που λέτε ξεφεύγουν πολύ από το budget του ανθρώπου.

Εγώ το μόνο κινητό που να έχω προσωπική εμπειρία και να είναι κάπως κοντά στο budget σου, είναι αυτό:

Έχει πραγματικά πολύ καλή κάμερα, αρκετά ανώτερη από την κατηγορία τιμής του. Δες και το review του στο DxOMark, όπως λέει και εκεί είναι "segment leader" στην κατηγορία τιμής του.

Υ.Γ. Να σημειώσω πως εγώ αγόρασα το Xiaomi 12X το οποίο είναι αρκετά ακριβότερο και υποτίθεται πως επίσης έχει αρκετά καλή κάμερα. Το Oneplus όμως απ'όσο έχω συγκρίνει, έχει καλύτερη.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.058
Είχα για ένα φεγγάρι το Lumia 1020, πάνε κάπου 8 χρόνια, με την κάμερα των 41 mp, και κάτι φακουδάρες καμπούρα πίσω, επανάσταση για την εποχή. Έκανε και pixel binding, ένωνε τα 4 πίξελ σε ένα, πάλι πολύ είναι, καλές φωτογραφίες όντως. Βέβαια τι τα θέλεις, windows με μηδέν υποστήριξη.

Βέβαια όχι τόσο στα σκοτάδια, αλλά σε κανονικές συνθήκες. Φωτογραφία σημαίνει φως και διαχείρισή του, αλλιώς κάπου το μπερδεύουμε.


Τώρα για τα πίξελς, η 350D των 8mp που είχα πριν 15 χρόνια, μου έβγαλε καλύτερες φωτογραφίες. Δεκτόν, παίζει το φορμάτ του αισθητήρα, οι φακοί, η αίσθηση του βάθους πεδίου κλπ, αλλά το γεγονός παραμένει, για εκτύπωση Α4 και παραπάνω ίσως μια χαρά ήταν.


Στο κινητό σήμερα λειτουργώ μια επιλογή 'προ' που με αφήνει και επιλέγω ευαισθησία και ταχύτητα φωτοφράκτη αλλιώς τα κάνει μόνο του στα κουτουρού, και ρίχνει ποιότητα.
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top