Εκθεση Εικονα και Ηχος 2022

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Γνώμη μου πάνω σε αυτό το φαινόμενο είναι ότι τα πολυκαναλικά setup τείνουν να μη τα συμπαθούν οι ΄΄παραδοσιακοί΄΄ ειδήμονες επειδή εκεί θα καθίσταται ακόμα πιο επιτακτική η συμμόρφωση απόκρισης σε καμπύλη-στόχο με συγκεκριμένες παραμέτρους αντί του ΄΄όπως θα θεωρούσε καθένας σωστό΄΄.
επειδή ακριβώς δεν είναι αγαπησιάρικα κ έχουν τέτοια φημη...είναι κ η κατάλληλη ευκαιρία να κατεβάσουν τα αφτιά όλων αυτών....

και δεν μιλάμε για ηχεία τέρατα...δεν θέλουμε στάθμες αναφοράς εδώ

+ούτε στα 2 μέτρα βλέπω απόσταση ακρόασης στα δωμάτια....

βάλε 7 δορυφοράκια κ 2-4 σαμπάκια και βάλε τον δικάναλο να κάτσει κέντρο να ακούσει και να πάει σκεπτικός πλέον σπίτι του
 

Μηνύματα
12.477
Reaction score
14.636
μου φαίνεται φέτος αυτό....ως μετα covid έκθεση..... στην προηγούμενη είχε περισσότερα

αλλά όποιος έστησε...είναι κ αυτό που ξεχώρισε
¨Ετσι είναι. Μεταβατικό στάδιο είναι. Θα καλυτερέψουν. Αλλά όλοι αμέσως στην γκρίνια, βλέπω. :D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Παιδιά, δεν βοηθούν οι χώροι, είναι κλουβιά. Ο Ζαπ ήθελε να κάνει πράγματα να ακούσει ο κόσμος να ευχαριστηθεί, και μόλις μέτρησε χώρο τα ξέχασε όλα.

Δύο ηχεία δεν μπορείς να βάλεις σωστά, τι πολυκάναλα και immersive;
ας βρουν κατάλληλο χώρο.....δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχει χώρος σε ολόκληρη Αθήνα

τσάμπα μπαίνουν σε εξοδα τοτε....πόσο κοστίζει μια συμμετοχή?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.671
Reaction score
28.010
ας βρουν κατάλληλο χώρο.....δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχει χώρος σε ολόκληρη Αθήνα

τσάμπα μπαίνουν σε εξοδα τοτε....πόσο κοστίζει μια συμμετοχή?
Εδώ μπήκες σε άλλα χωράφια. Χώροι υπάρχουν, ποιός πληρώνει είναι το θέμα.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
20
Πολυκάναλο στήσιμο υπήρχε στην Polk, αλλά... με κεντρικό διαφορετικής σειράς από τα κύρια (!!!).

Να πω και εγώ την αμαρτία μου, δύο φορές πέρασα από τα Perlisten (μου έπιασε και την κουβέντα ο συνπαθεστατος Δανός, ξεκινώντας με την παρατήρηση ότι στη θέση που καθόμουν -μεσαία της δεύτερης σειρας- μπήκε το μικρόφωνο για το calibration), αλλά αυτό που άκουσα ήταν πολύ επίπεδο. Το διπλανό δωμάτιο (μου διαφεύγει το setup) μου άρεσε πολύ περισσότερο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Εδώ μπήκες σε άλλα χωράφια. Χώροι υπάρχουν, ποιός πληρώνει είναι το θέμα.
γι αυτό ρώτησα για το κόστος

αν έχει κάποιος μια ιδέα στο περίπου ας πει....
 

Μηνύματα
12.477
Reaction score
14.636
Αναάκουσμα...


Εννοείται ότι απώτερος σκοπός στη γλαφυρή παρατήρηση είναι να διεγερθεί μπας και μας εξηγήσει χωρίς περιστροφές... :sneaky:

Με ελεύθερο το bass reflex

Με σφραγισμένο bass reflex

Ο ίδιος πάντως υποστηρίζω τη μελέτη μετρητικών δεδομένων πρώτα απ'όλα για τον αποκλεισμό μοντέλων υποψήφιων προς αγορά.Για οτιδήποτε πανάκριβο θα φρόντιζα πάντως να είχε γίνει κάποια ακροαματική επαφή αρκεί να είχαν εφαρμοστεί στοιχειώδεις φροντίδες κατά το στήσιμο,όχι όπως σε κάποια καταστήματα - ακατονόμαστα αλλά υπάρχοντα τριγύρω - που σου βάζουν για επίδειξη συσκευές χωρίς καν να έχουν τοποθετήσει τα ηχεία σε ίσες αποστάσεις και όμοια γωνία κλίσης ως προς την κεντρική θέση ακρόασης...
Ναι τους τσιγκλάω όλους. :D

Όσον αφορά τον τρόο που αναφέρεις και εγω αυτό θα έκανα αλλά .... α) δεν θα με πείραζε τόσο η παθητική φροντίδα που θα είχαν , ας μην είχαν, αρκεί ο χώρος να ήταν κάπως καλός σε διαστάσεις γιατί έτσι και αλλιώς θα μου το είχαν διασφαλίσει οι μετρήσεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά και γιατί εγω ακούω άλλα πράγματα που θεωρώ εξίσου ή πιο σημαντικά απο αυτά. ;) Επίσης εαν έπεφτα και σε μια περίπτωση που δεν υπήρχαν μετρήσεις αλλά κάτι το θεωρούσα πολύ καλό, τότε είναι τα δύσκολα σε απόφαση. Πρέπει να κατσικωθείς και να πας πολλές φορές λόγω του ότι δεν μπορείς ποτέ να είσα σίγουρος για τον ευατό σου ί΄διως ενα δεν έχεις εμεπιρία χα χα. Οπότε συνήθως καταλήγεις στην safe επιλογή (όχι πάντα σωστή απόφαση αλλά μια λογική όπως και να έχει, χωρίς ρίσκο).

Αυτή η καμπύλη στο index του ηχείου που βλέπω θεωρείται απο τις "λίγο απότομη ανοδική κλίση" που μου έλεγες ;

Τα ηχεία είναι λίγο περιέργο πράγμα. Υπάρχει μια γενική ροπή που έχω παρατηρήσει όπου ηχεία μεταξυ 10-12.000 και 30.000 είναι χειρότερα απο αυτά των μέχρι 10-12.000 ιδίως εάν επιλέξεις σωστά. Δηλαδή ή ξέριες και επιλέγεις σωστά μέχρι τα 12 ή μετά πρέπει να πας πάνω απο 35. Περίεργο μπορεί να είναι τυχαίο και να έχω τύχει εγω σε τέτοιες περιπτώσεις ή φταίνε τα υπολοιπα συνοδά μηχανήματα με τα οποία να "αναγκάζονται" ;) να παίξουν σε αυτήν την κατηγορία τιμής. Σιγουρα πάντως υπάρχουν καλά σε όλες τις κατηγορίες.

Όσον αφορά το πολυκάναλο , η λογική μου θα ήταν να ακούσω τα δυο ή 5 που είπες και εσυ .... και μετά να πάρω και 1015.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.014
Reaction score
20.759
Φυσικά και θέλανε subwoofer τα perlisten στο συγκεκριμένο χώρο , μπορείς όμως να ζησεις άνετα χωρίς αυτό.
Οι στάθμες τους - προσφορά trinnov - ήταν απεριόριστες χωρίς να το καταλαβαίνεις , παρά μόνο αν προσπαθήσεις να μιλήσεις.
Το επίπεδο του ακούσματος το καταλαβαίνω , δεν εξέχει τίποτα αν και είναι άκρως διαχειρίσιμο , λίγο πιο ανεξέλεγκτο χαμηλό (ή αν το άφηνε το rolloff πιο χαμηλά προς τους 25hz) θα έδινε μια πιο μεγάλη εικόνα αλλά το θαύμα είναι ότι ένα ευμεγεθές ηχείο μπήκε σε 20 άθλια τετραγωνικά και δεν είχε κανέναν θέμα να παίζει τα πάντα σε κάθε στάθμη.
Αυτό περί ματσαρισματος , μικρών ηχείων και άλλες παπαριές που έχουμε ακούσει χρόνια τώρα .
Όσο για το κόστος , οκ μιλάμε για γεμάτα 55000 εκεί μέσα ,θα μπορούσαν βέβαια αλλά να ήταν 45000 ή και λιγότερο αν οδηγούσαν τα ηχεία κάποιο σετ ncore ή αν αντί trinnov έπαιζε το δικαναλο μοντέλο ή έστω ένας καλός av με full Dirac.

Τα πάντα είναι χώρος και οδήγηση. Πολλά άφθονα watt και διαχείριση χώρου παθητικά και ενεργά. Μετά όλα ακούγονται σωστά και τα μεγάλα ηχεία ακούγονται όπως πρέπει.
 


Μηνύματα
1.727
Reaction score
2.467
Πολυκάναλο στήσιμο υπήρχε στην Polk, αλλά... με κεντρικό διαφορετικής σειράς από τα κύρια (!!!).

Να πω και εγώ την αμαρτία μου, δύο φορές πέρασα από τα Perlisten (μου έπιασε και την κουβέντα ο συνπαθεστατος Δανός, ξεκινώντας με την παρατήρηση ότι στη θέση που καθόμουν -μεσαία της δεύτερης σειρας- μπήκε το μικρόφωνο για το calibration), αλλά αυτό που άκουσα ήταν πολύ επίπεδο. Το διπλανό δωμάτιο (μου διαφεύγει το setup) μου άρεσε πολύ περισσότερο.
1666523933289.png
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.671
Reaction score
28.010
Οι στάθμες τους - προσφορά trinnov - ήταν απεριόριστες χωρίς να το καταλαβαίνεις , παρά μόνο αν προσπαθήσεις να μιλήσεις.
Το επίπεδο του ακούσματος το καταλαβαίνω , δεν εξέχει τίποτα αν και είναι άκρως διαχειρίσιμο , λίγο πιο ανεξέλεγκτο χαμηλό (ή αν το άφηνε το rolloff πιο χαμηλά προς τους 25hz) θα έδινε μια πιο μεγάλη εικόνα αλλά το θαύμα είναι ότι ένα ευμεγεθές ηχείο μπήκε σε 20 άθλια τετραγωνικά και δεν είχε κανέναν θέμα να παίζει τα πάντα σε κάθε στάθμη.
Αυτό περί ματσαρισματος , μικρών ηχείων και άλλες παπαριές που έχουμε ακούσει χρόνια τώρα .
👍

Και Σιγά μην ήταν 20 τετραγωνικά. Μικρότερα δωμάτια σε έκθεση νομίζω δεν έχω ξαναδεί. Και οι διάδρομοι πολύ στενοί. Και άλλα. Άσε γιατί έχω αλλά τόσα να πω.
 

Μηνύματα
12.477
Reaction score
14.636
Οι στάθμες τους - προσφορά trinnov
Νόμιζα τος στάθμες τις δίνουν οι τελικοί. :D Κάτι Μίτσι 1200 βατ ΑΒ κλάση, δεν ήταν απο ότι γράψανε εδω. Λίγα είναι δηλαδή ;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.671
Reaction score
28.010
Νόμιζα τος στάθμες τις δίνουν οι τελικοί. :D Κάτι Μίτσι 1200 βατ ΑΒ κλάση, δεν ήταν απο ότι γράψανε εδω. Λίγα είναι δηλαδή ;
Εννοεί ότι τα συγκεκριμένα ηχεία είναι τεράστια για το χώρο αυτό. Και ο Trinnov όχι μόνο τα έβαλε μέσα αλλά τους ανέβαζες και γκάζια χωρίς πρόβλημα. Όσο ήμουν εκεί η στάθμη δεν ανέβηκε πάνω από -14 -13 και έτρωγα ξύλο στο κομμάτι που ανέβασα. Καθόμουν στην θέση που έγινε το calibration.
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.513
Reaction score
5.695
Παιδιά, δεν βοηθούν οι χώροι, είναι κλουβιά. Ο Ζαπ ήθελε να κάνει πράγματα να ακούσει ο κόσμος να ευχαριστηθεί, και μόλις μέτρησε χώρο τα ξέχασε όλα.

Δύο ηχεία δεν μπορείς να βάλεις σωστά, τι πολυκάναλα και immersive;
Υπάρχουν στα περισσότερα hotel και μεγάλες αίθουσες. Αν δεν πληρώνεις να πάρεις τον χώρο, άλλο θέμα αυτό.
 

Μηνύματα
12.477
Reaction score
14.636
Εννοεί ότι τα συγκεκριμένα ηχεία είναι τεράστια για το χώρο αυτό. Και ο Trinnov όχι μόνο τα έβαλε μέσα αλλά τους ανέβαζες και γκάζια χωρίς πρόβλημα.
Α, ΟΚ.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.671
Reaction score
28.010
Υπάρχουν στα περισσότερα hotel και μεγάλες αίθουσες. Αν δεν πληρώνεις να πάρεις τον χώρο, άλλο θέμα αυτό.
Αυτό λέω, αν δεν πληρώσεις δεν παίρνεις.
Τα φετινά ήταν πολύ μικρά.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ταξίδεψα χθες στην Αθήνα αυθημερόν για την έκθεση αλλά και για να ακούσω οπωσδήποτε κάποια ακριβά ακουστικά (σε ένα δύο-καταστήματα). Σχεδόν ντρέπομαι που αντί να δω όλη την έκθεση, αφιέρωσα το διαθέσιμο χρόνο μου στα ακουστικά. Αν κρίνω όμως από τα σχόλια, μάλλον δεν έχασα και πολλά... Πάντως, λόγω μιας απρόσμενης τύχης, μπόρεσα πριν την έκθεση να ακούσω άνετα τα Neumann NDH30 και να τα συγκρίνω διεξοδικά με τα HD650 (τα NDH 30 θα αποτελέσουν "σταθμό", να μου το θυμηθείτε). Στην έκθεση προσπάθησα να ακούσω τα ΜΕΖΕ 109 PRO αλλά ο έντονος θόρυβος από τις συζητήσεις του δωματίου και της λεωφόρου κάτω από από το ανοιχτό παράθυρο - το έκαναν σχετικά μάταιο. Τα είχα όμως στη διάθεσή μου ένα μισάωρο. Θα γράψω περισσότερες εντυπώσεις σε άλλο νήμα.

Πάντως ο ελέφαντας ήταν κόκκινος, ασορτί με τις σημαίες, κι όχι ροζ, το επιβεβαιώνω! 😁
 

Μηνύματα
818
Reaction score
977
Αποφάσισα ,μιας και ήμουν Αθήνα για συνέδριο, να παραστώ μετά από πολλά χρόνια 16-17 αν δεν απατώμαι) σε έκθεση. Για αρχή να πω μπράβο στις εταιρίες που αποφάσισαν να μπουν σε έξοδα και να χάσουν το ΣΚ τους για να παρουσιάσουν μία, όσο μπορούσαν, καλή εικόνα τον προϊόντων τους.
Ήμουν από τους πρώτους που επισκέφτηκαν την έκθεση το πρωί της Κυριακής που όμως δυστυχώς βρήκα πολλά δωμάτια κλειστά.

Δωμάτιο που θα ξεχώριζα ναι στο Trinnovδωμάτιο άκουσα χωρίς να με κουράσει στάθμες. Επίσης μου άρεσε το δωμάτιο με τα Davis και το δωμάτιο με τα Guarneri.
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.474
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top