Black Box Audio Video Show 2022





Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.816
Reaction score
38.471
(ισως επηρεαστηκα απο το γεγονος οτι προτιμω ΣΚΔ - "παρασκευες δε").. μπερδευτηκα με τη διαταξη του ημερολογιου, που ληγει σε σαββατο.
 
Last edited:


blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
αλλα λυστε μου μια απορια, γιατι ονομαστηκε το περιοδικο Yellow box, και η εκθεση black box?
Πρώτα βγάλαμε την έκθεση Blackbox και μετά το περιοδικό. Σαν διαδικασία το αναφέρω.
Μας άρεσε πολύ το Blackbox σαν όνομα έκθεσης καθώς θέλαμε να υπάρχει ένα μυστήριο για το τελικό αποτέλεσμα.
Εν συνεχεία, όταν η πρώτη μας προσπάθεια το 2020 κόλλησε στον covid, σε μια συνάντηση με το γραφείο branding μας πρότειναν το yellowbox το οποίο συνειρμικά παραπέμπει στο BLACKBOX, και ετσι γεννήθηκε το yellowbox!
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.816
Reaction score
38.471
.... καποια ειρωνια ως προς τον κιτρινο δημοσιογραφισμο (κιτρινο τυπο) , μαρεσει.
.. το black box μαρεσει - ως ανωθεν.
...και τι (θα) ειναι το blue box ? -για να ειπαρχει συνεχεια συνειρμικη 8-)
 
Last edited:


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.816
Reaction score
38.471
ναι θα ηταν μια στηλη σχετικη με τα ακουζματα μου, αλλα αδυνατω να εκφραστω εδω και πολλα χρονια επι χαρτου(?!) -ετσι γραφω κατα αποκλειστικοτητα γραφω μονο στο e-κλαιγοντας, το οποιο και με υπερκαλυπτει - κυριως ως εσανζ.
-> Pinebox + blind box
Φτάνει με τα κουτιά!
Λίγο ακόμα και θα πάω σε ψυχίατρο!
blue box-βλ. Mulholand drive (του D. Lynch)

... καπου αυτοι ειναι οι λογοι που δεν ερχομαι σε προσωπικη επαφη με τον υπολοιπο κοσμο.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.971
Reaction score
55.175
Φτάνει με τα κουτιά!
Λίγο ακόμα και θα πάω σε ψυχίατρο!
Μόνο ... matchbox μη τη βγάλετε - εκ των παρεχόμενων εναυσμάτων - αφού το όνομα είναι ήδη κατοχυρωμένο από άλλη εταιρεία... :roflmao:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.366
Reaction score
27.525
... να ρωτησω κατι (αν και δεν ειναι επι του παροντως), γιατι δεν το εχω καταλαβει το σπορ (ε, και αθλητικο τυπο δε με λες). οι πρωτες εκθεσεις σε αυτη τη χωρα ποτε ξεκινησαν ?
Στο Χίλτον για αρκετά χρόνια. Δεν θυμάμαι αν ήταν 1980 ή 1979 που είχα πάει για πρώτη φορά.
 



Μηνύματα
2.755
Reaction score
1.381
View attachment 269443
Βρες ηχεία τέτοιο χρώμα σα τα δικά μου...ούτε άσπρα ούτε μαύρα...δε λεκιαζουν και δεν φαίνεται σκόνη.

View attachment 269445
Και στην κορυφή παίρνουν πορτατιφ. Θα είναι ευτυχισμένη και η γυναίκα...όλα τα σκέφτηκα...
Αχτενιστο.
 



Μηνύματα
9.786
Reaction score
1.869
Τα έχει πει όλα ο @VLASSIS-S εδώ και χρόνια:



:whistling: :lol:
Κάτι έχω καταλάβει φίλε, κρίνοντας από τους καλύτερους ήχους της έκθεσης. Το θέμα είναι πάντοτε να μην γίνεται υστερόβουλα η κριτική, θετική η αρνητική.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.971
Reaction score
55.175
Πάντως εγώ δεν έχω πειστεί πως το τέλειο σπινόραμα αρκεί για να δημιουργήσει το ιδανικό ηχείο για στερεοφωνική αναπαραγωγή. Στο immersive όπου υπάρχουν πολύ περισσότερες πηγές ήχου ίσως ναι, αλλά στο στέρεο δεν είναι τόσο απλό.

Όπως λέει και ο Toole για τον δικό του (προηγούμενο) μεγάλο χώρο: "a parade of loudspeakers went through that room, and all disappointed". Προφανώς αυτά με το κακό σπινόραμα, αλλά και "conventional forward-firing loudspeakers drew attention to themselves". Αυτό είναι κάτι που παρατήρησα και στην έκθεση με πολλά, μεγάλα και πανάκριβα ηχεία αλλά και με τα δικά μου εδώ στο σπίτι.

Τελικά, κατέληξε όπως λέει ο ίδιος στα "almost omnidirectional, bidirectional-in-phase "bipolar" Mirage M1" τα οποία "simply became the orchestra". Αν έβαζε ένα άλλο συμβατικό ζευγάρι με λίγο καλύτερο σπινόραμα θα του άρεσαν περισσότερο; Αμφιβάλλω.

Σε παρόμοια συμπεράσματα έχει καταλήξει και ο Linkwitz από τα λίγα που έχω διαβάσει.

Οπότε ναι, συμφωνούμε πως το ιδανικό είναι το immersive και πως εκεί τα πράγματα απλοποιούνται λίγο όσον αφορά την επιλογή των ηχείων, αλλά αν προτείνουμε σε κάποιον για στέρεο "πάρε αυτά με το καλύτερο σπινόραμα" δεν ξέρω αν θα τον οδηγήσουμε στην καλύτερη επιλογή.
Ακόμα περισσότερο απαραίτητη θα ήταν η ομαλότητα του spinorama σε όσους θα είχαν μεγάλη απόσταση ακρόασης από τα ηχεία...
Κάτι έχω καταλάβει φίλε, κρίνοντας από τους καλύτερους ήχους της έκθεσης. Το θέμα είναι πάντοτε να μην γίνεται υστερόβουλα η κριτική, θετική η αρνητική.
Εάν όμως ήσουν παρών, δε βλέπω λόγο να μην καταθέσεις τις δικές σου εντυπώσεις ως προς το ποια setup άξιζαν ...
Αν μη τι άλλο για χάρη όσων δεν ήταν παρόντες...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.891
Μηνύματα
2.880.449
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top