Black Box Audio Video Show 2022

Μηνύματα
9.778
Reaction score
1.839
Ακόμα περισσότερο απαραίτητη θα ήταν η ομαλότητα του spinorama σε όσους θα είχαν μεγάλη απόσταση ακρόασης από τα ηχεία...

Εάν όμως ήσουν παρών, δε βλέπω λόγο να μην καταθέσεις τις δικές σου εντυπώσεις ως προς το ποια setup άξιζαν ...
Αν μη τι άλλο για χάρη όσων δεν ήταν παρόντες...
Το ξέρεις ότι θα το έκανα, δεν θα ζητούσα από άλλους - αλλα δεν ήμουν παρών για αυτό και το ζητάω γιατί μέχρι τώρα το συμπέρασμα που βγαίνει στο μέσο αναγνώστη του AVSite είναι ότι πρεπει να κάνουμε ομαδικη παραγγελία KEF, όπως το συμπέρασμα απο τη πρώτη έκθεση ήταν όταν πρεπει να κανουμε power buy Perleston.

Και ΔΕΝ νομιζω οτι αυτος ειναι ο σκοπος ενος site.
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.716
Το ξέρεις ότι θα το έκανα, δεν θα ζητούσα από άλλους - αλλα δεν ήμουν παρών για αυτό και το ζητάω γιατί μέχρι τώρα το συμπέρασμα που βγαίνει στο μέσο αναγνώστη του AVSite είναι ότι πρεπει να κάνουμε ομαδικη παραγγελία KEF, όπως το συμπέρασμα απο τη πρώτη έκθεση ήταν όταν πρεπει να κανουμε power buy Perleston.

Και ΔΕΝ νομιζω οτι αυτος ειναι ο σκοπος ενος site.
Εμένα προσωπικά, η επίσκεψη μου ήταν εσκεμμένα ολιγόωρη λόγω του ιού και με συγκεκριμένο στόχο να ακούσω μόνο τα ενεργά ηχεία αυτής της κλάσης, καθώς δεν έχω ακούσει ενεργά για οικιακή χρήση. Τα παθητικά λίγο πολύ ξέρω τι κάνουν και πως.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ περίμενα απο εσένα μια εντύπωση , ιδίως για το θέμα της σκηνής που παρατήρησα στα PerListen (αλλά δεν πήγες, όπως είπες) και σε λιγότερο βαθμό στα D&D καθώς παρατήρησα κάποια πολύ περίεργα ¨φαινόμενα" και ίσως με κοινά μεταξύ τους χαρκτηριστικά. Εσύ αντικειμενικά απο ότι έχω καταλάβει έχεις καλά ηχεία που κινούνται σε μια τιμή που λογικά "οφείλουν" να ξεπερνάνε πιθανά τρύκ στην σκηνή, στο μέγεθος ειδώλων ή/και να καταφεύγουν σε συμβιβασμούς- θυσίες , ώστε να αυξήσουν την ανάλυση (όχι λεπτομέρεια).

Οι άλλοι ΟΚ, αλλά τους φοβάμαι για bias, έχουν υποστεί τέτοιο conditioning που και ελάττωμα να ακούγανε δεν θα το συνειδητοποιούσαν. :D Πάντα παίρνω και μετράω τη γνώμη κάποιου που βρίσκει τα wrongs και όχι τα rights σε καθετί. Εάν ποτέ ακούσεις ενεργά αυτής της κλάσης D&D και πάνω (ή έχεις ήδη αλλού) και διαβλέψεις (ή έχεις ήδη διαβλέψει) κάτι ιδίως στην σκηνή (κάποιο pattern) , κάνε μου μια αναφορά να σε διαβάσω.

Τον Bhutia, άστον σε τσιγκλάει για να μιλήσεις, είναι φανμπόι. :D Δεν κοιτάει εκεί να καταλάβει ότι η κυματοσυνάρτηση ισχύει σε κβαντικό επίπεδο καθώς είναι εκεί τα fumdamental particles και δεν ισχύει για τον μακρόκοσμο που πάντα θα έχει ένα βήμα να κάνει για να περιγάψει τον φυσικό κόσμο και δεν πλησιάζει την πραγματικότητα καθώς αυτή επέρχεται απο τους συσχετισμούς και διάδραση των συστημάτων ύλης μεταξύ τους. :D Το έχει πιάσει απο τον Σρέντιγκερ και μετά το "θέμα", ενώ έπρεπ να μείνει μέχρι τον Χαιζνενμπεργκ, μηχανικός μου μυρίζει. :D
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.742
Reaction score
28.114
O καθένας κρίνει με βάση ότι του αρέσει και κυρίως τι έχει συνηθίσει να ακούει σπίτι. Υπάρχουν και κάποιοι που μπορούν ίσως να κρίνουν και χωρίς τη βάση της οικιακής αναπαραγωγής που έχουν συνηθίσει.
Τα οικιακά μου ακούσματα ουδεμία σχέση έχουν με τα Perlisten ή τα KEF. Απολύτως καμία όμως. Παρ' όλα αυτά τα συγκεκριμένα έπαιζαν εξαιρετικά στα αυτιά μου. Στο πρώτο δωμάτιο τυγχάνει να γνωρίζω τον άνθρωπο που ήταν εκεί. Στο δεύτερο δωμάτιο μου είναι όλοι άγνωστοι. Ούτε πια ήταν η αντιπροσωπεία της KEF δεν ήξερα μέχρι χθές. Η προσωπική επαφή όμως δεν καθορίζει τίποτα, προσωπικά.
Και τους ανθρώπους που έστησαν την θαυμάσια εικόνα του Sony γνωρίζω. Τι σημαίνει αυτό; Πως είναι δυνατόν να πει κάποιος που αυτό που έστησαν δεν ήταν τουλάχιστον θαυμάσιο, άσχετα με τα προσωπικά. Έμενες με το στόμα ανοιχτό, είτε είσαι της εικόνας είτε όχι, τι να κάνουμε.

Δεν ξέρω πόσοι θυμούνται. Παλαιότερα είχα πει πως το σύστημα του μέλλοντος θα είναι με βάση την τηλεόραση. Είτε δικάναλο είτε πολυκάναλο. Θα είναι απλό, λειτουργικό, αποδοτικό χωρίς πολλά κουτάκια και όμορφο. Ε λοιπόν ένα τέτοιο σύστημα είναι ήδη εδώ. Είναι μια μεγάλη Smart TV με τα LS60. Δεν χρειάζεται τίποτε άλλο. Είναι τα μοναδικά σοβαρά ενεργά smart ηχεία με HDMI. Στριμάρουν από παντού, δέχονται servers και θα είναι και Roon Ready.
Ξέρω πως αυτό δεν αρέσει σε πολλούς που θέλουν πολλά κουτιά σε ένα ράφι. Δεν έγινε και τίποτα καθώς δεν είναι για αυτούς.
Το επόμενο στάδιο θα ήταν να υπάρχει και ένα τέτοιο πολυκάναλο. Έστω και 5.1 στην αρχή, μια χαρά θα είναι.
 
Last edited:

gonis

Luger
Μηνύματα
4.231
Reaction score
11.518
Παίδες μη βλέπετε φαντασματα(papagalakia):p
Τα Kef ήταν σε δωμάτιο dealer και τα D&D δεν φαίνεται να είναι στις προτεραιότητες της Athens Pro Audio, βλεπε Focal.
Απο την αλλη αυτό που έχουν καταφέρει αυτά τα ηχεία-συστήματα(ειδικά τα Kef)είναι να συρρικνώσουν τις τιμές προς τα κάτω και ο ανταγωνισμός να λειτουργεί προς όφελος του καταναλωτή.
Παιζανε σε διπλανό δωμάτιο τα hartlab του εξαιρετικου ηλεκτρονικού και συμπαθέστατου Τροβα με Sonus Faber ηχεία αλλά κάπου άκουσα(ειλικρινά δεν το έψαξα παραπέρα) ότι η τιμη προ- μόνο μπλοκ πλησιάζει εξαψήφιο νουμερο :oops:
Ιδου η Ρόδος….;)
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.716
Υπάρχουν και κάποιοι που μπορούν ίσως να κρίνουν και χωρίς τη βάση της οικιακής αναπαραγωγής που έχουν συνηθίσει.
Δεν είσαι ο μόνος με τέτοιες δυνατότητες, σκοπούς και ικανότητες, φίλε μου. Και οι άλλοι το ίδιο κάνουν. Τι σε κάνει να νομίζεις ότι είσαι ο μόνος ; δήθεν μη biased ;
Παίδες μη βλέπετε φαντασματα(papagalakia):p
Τα Kef ήταν σε δωμάτιο dealer και τα D&D δεν φαίνεται να είναι στις προτεραιότητες της Athens Pro Audio, βλεπε Focal.
Απο την αλλη αυτό που έχουν καταφέρει αυτά τα ηχεία-συστήματα(ειδικά τα Kef)είναι να συρρικνώσουν τις τιμές προς τα κάτω και ο ανταγωνισμός να λειτουργεί προς όφελος του καταναλωτή.
Παιζανε σε διπλανό δωμάτιο τα hartlab του εξαιρετικου ηλεκτρονικού και συμπαθέστατου Τροβα με Sonus Faber ηχεία αλλά κάπου άκουσα(ειλικρινά δεν το έψαξα παραπέρα) ότι η τιμη προ- μόνο μπλοκ πλησιάζει εξαψήφιο νουμερο :oops:
Ιδου η Ρόδος….;)
A, να και εσυ ήσουν στο μυαλό μου να ρωτήσω και θα ήθελα να σχολιάσεις, που νομίζω έχεις ¨ανάλογα" και καλύτερα ίσως ηχεία αυτής της κλάσης και σχεδιασμού και μάλιστα στην κατοχή σου και έχεις ακούσει σίγουρα και τα κλασικά παθητικά παλιά και το τι κάνουν.

¨Εχεις παρατηρήσει κάποιες διαφορές στο πως χειρίζονται την σκηνή ;
 


Μηνύματα
9.778
Reaction score
1.839
Παίδες μη βλέπετε φαντασματα(papagalakia):p
Τα Kef ήταν σε δωμάτιο dealer και τα D&D δεν φαίνεται να είναι στις προτεραιότητες της Athens Pro Audio, βλεπε Focal.
Απο την αλλη αυτό που έχουν καταφέρει αυτά τα ηχεία-συστήματα(ειδικά τα Kef)είναι να συρρικνώσουν τις τιμές προς τα κάτω και ο ανταγωνισμός να λειτουργεί προς όφελος του καταναλωτή.
Παιζανε σε διπλανό δωμάτιο τα hartlab του εξαιρετικου ηλεκτρονικού και συμπαθέστατου Τροβα με Sonus Faber ηχεία αλλά κάπου άκουσα(ειλικρινά δεν το έψαξα παραπέρα) ότι η τιμη προ- μόνο μπλοκ πλησιάζει εξαψήφιο νουμερο :oops:
Ιδου η Ρόδος….;)
Λες δεν ειναι στις προτεραιότητες τα D&D αλλα τά εστησε στην έκθεση, οπότε μάλλον είναι. Γιατι απο εκει βγαινει το χρημα οχι απο τα Focal.

Στο δια ταύτα, ειχαμε μια εκθεση. Και δεν μπορουμε να καταλαβουμε καν ποιοι ηταν παρόντες. Μιλαμε ειναι τρελο αυτο. Είτε γιατί όλοι γουσταραν το ιδιο πραγμα, είτε γιατι καποιοι φοβουνται το κράξιμο και δεν αναφέρουν την αποψη τους ειτε για αλλους λογους.

Αυτο σε καθε περιπτωση καλο δεν ειναι για τη πολυφωνια που πρεπει να εχει ενα Forum.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.621
Reaction score
38.045
Με ακριβά, hiend, το 1991 στο intercontinental.
Consumer από τα 80s.
Στο Χίλτον για αρκετά χρόνια. Δεν θυμάμαι αν ήταν 1980 ή 1979 που είχα πάει για πρώτη φορά.
σε συνδιασμο των παραπανω,
θενκς! ...τι να πω, εγω γεννηθηκα μετα - οποτε αναποφευκτο να αναρωτηθει κανεις πως ακουγαν μουσικη οι χαλιενταδες πριν απο '80. 🐒
.... φενεται να απορρεει ενα συμπερασμα οτι η κονσουμερ εκδοχη που μετατραπικε χαλιεντικη , μετασχηματιστηκε και παλι σε καταναλωτικη. farce me and marry me young (σε ελευθερη μεταφραση φαρσα μεσα Πολυχρονη που δεν γίναμε ευζώνοι ). :king: :angel:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.742
Reaction score
28.114
Δεν είσαι ο μόνος με τέτοιες δυνατότητες, σκοπούς και ικανότητες, φίλε μου. Και οι άλλοι το ίδιο κάνουν. Τι σε κάνει να νομίζεις ότι είσαι ο μόνος ; δήθεν μη biased ;
Ποιός σου είπε πως είμαι ο μοναδικός;. Που το διάβασες αυτό στα κείμενα μου;
Ξεκολλήστε από όσα νομίζετε ότι ισχύουν. 🙂
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.716
Ποιός σου είπε πως είμαι ο μοναδικός;. Που το διάβασες αυτό στα κείμενα μου;
Ξεκολλήστε από όσα νομίζετε ότι ισχύουν. 🙂
++ O καθένας κρίνει με βάση ότι του αρέσει και κυρίως τι έχει συνηθίσει να ακούει σπίτι. Υπάρχουν και κάποιοι που μπορούν ίσως να κρίνουν και χωρίς τη βάση της οικιακής αναπαραγωγής που έχουν συνηθίσει. ++

Η δική σου αναφορά στο παραπάνω πόστ σου που με το καλημέρα κάνεις διαχωρισμό. ....Κάποιοι που μπορούν να κρίνουν και χωρίς... ¨Αρα άλλοι (οι υπόλοιποι απο τους κάποιους) δεν μπορούν , θέλουν ή και για οποιδήποτε άλλο λόγο δεν ξέρω θεωρείς εσύ .... δεν το κάνουν.

Μετά μάλιστα συνεχίζοντας απο τα λεγόμενα σου εύκολα νομίζω αντιλαμβάνεται κανείς ότι εντάσεις τον εαυατό σου στους έν λόγω "κάποιους" . (δεν πειράζει αυτό, απλώς το εντοπίζω).

Καλά εντάξει σιγα το κακό, αλλά καλά είναι να μην γίνονται ή υπονοούνται τέτοιοι χαρακτηρισμοί ή ταμπέλες (και ας υφίστανται) καθώς προκαλούν αχρείαστα "πάθη" και "αντιδράσεις". Να μου πείς και εσυ θα το έκανες σαν αντίδραση σε κάτι ανάλογο που διάβασες. Αέναος κύκλος.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.742
Reaction score
28.114
++ O καθένας κρίνει με βάση ότι του αρέσει και κυρίως τι έχει συνηθίσει να ακούει σπίτι. Υπάρχουν και κάποιοι που μπορούν ίσως να κρίνουν και χωρίς τη βάση της οικιακής αναπαραγωγής που έχουν συνηθίσει. ++

Η δική σου αναφορά στο παραπάνω πόστ σου που με το καλημέρα κάνεις διαχωρισμό. ....Κάποιοι που μπορούν να κρίνουν και χωρίς... ¨Αρα άλλοι (οι υπόλοιποι απο τους κάποιους) δεν μπορούν , θέλουν ή και για οποιδήποτε άλλο λόγο δεν ξέρω θεωρείς εσύ .... δεν το κάνουν.

Μετά μάλιστα συνεχίζοντας απο τα λεγόμενα σου εύκολα νομίζω αντιλαμβάνεται κανείς ότι εντάσεις τον εαυατό σου στους έν λόγω "κάποιους" . (δεν πειράζει αυτό, απλώς το εντοπίζω).

Καλά εντάξει σιγα το κακό, αλλά καλά είναι να μην γίνονται ή υπονοούνται τέτοιοι χαρακτηρισμοί ή ταμπέλες (και ας υφίστανται) καθώς προκαλούν αχρείαστα "πάθη" και "αντιδράσεις". Να μου πείς και εσυ θα το έκανες σαν αντίδραση σε κάτι ανάλογο που διάβασες. Αέναος κύκλος.
Πιστεύω πως ανήκω σε αυτή την κατηγορία, όπως και άλλοι, και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό δεν είναι καλό να λέγεται.
Εννοείται πως συμβαίνει, και εννοείται πως θα το πει και κάποιος. Δεν κατάλαβα. Σιγά.
Όπως επίσης, εννοείται πως η μεγάλη μερίδα των επισκεπτών κρίνει με βάση τι ακούσει σπίτι ή τι κρίνει ως "σωστό". Σιγά το νέο.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.231
Reaction score
11.518
Λες δεν ειναι στις προτεραιότητες τα D&D αλλα τά εστησε στην έκθεση, οπότε μάλλον είναι. Γιατι απο εκει βγαινει το χρημα οχι απο τα Focal.

Στο δια ταύτα, ειχαμε μια εκθεση. Και δεν μπορουμε να καταλαβουμε καν ποιοι ηταν παρόντες. Μιλαμε ειναι τρελο αυτο. Είτε γιατί όλοι γουσταραν το ιδιο πραγμα, είτε γιατι καποιοι φοβουνται το κράξιμο και δεν αναφέρουν την αποψη τους ειτε για αλλους λογους.

Αυτο σε καθε περιπτωση καλο δεν ειναι για τη πολυφωνια που πρεπει να εχει ενα Forum.
Από παντου βγαίνει το χρήμα αλλά εμένα μου έδωσε την εντύπωση ότι τα D&D δεν είχαν υποστήριξη.
Φανταστείτε το δωμάτιο της Sony να μην είχε ασχοληθει ο Καστρουνης και να μην το υποστήριζε ο Λαμπρου(θεουλης,έτυχε την ωρα που ήμουνα να κάνει μια μικρή παρουσίαση :hi:)

A, να και εσυ ήσουν στο μυαλό μου να ρωτήσω και θα ήθελα να σχολιάσεις, που νομίζω έχεις ¨ανάλογα" και καλύτερα ίσως ηχεία αυτής της κλάσης και σχεδιασμού και μάλιστα στην κατοχή σου και έχεις ακούσει σίγουρα και τα κλασικά παθητικά παλιά και το τι κάνουν.

¨Εχεις παρατηρήσει κάποιες διαφορές στο πως χειρίζονται την σκηνή ;
Η σκηνή ειναι περισοτερο θεμα χώρου και τοποθέτησης.
Πηγα στην έκθεση για να ακούσω τα Kef και να δω τι κάνουν και σε σχέση με τα ηχεία που εχω.
Καταλαβα κάποια πράγματα αλλά δεν υπηρχε δυνατότητα επιλογής μουσικής οπότε κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να τα ακούσω σε άλλο περιβάλλον.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.040
Reaction score
6.849
Στο δια ταύτα, ειχαμε μια εκθεση. Και δεν μπορουμε να καταλαβουμε καν ποιοι ηταν παρόντες. Μιλαμε ειναι τρελο αυτο. Είτε γιατί όλοι γουσταραν το ιδιο πραγμα, είτε γιατι καποιοι φοβουνται το κράξιμο και δεν αναφέρουν την αποψη τους ειτε για αλλους λογους.

Αυτο σε καθε περιπτωση καλο δεν ειναι για τη πολυφωνια που πρεπει να εχει ενα Forum.
Είχαμε όντως μια έκθεση. Κάποιοι πήγαν, είδαν, άκουσαν και μπήκαν μετά να μοιραστούν και με τους υπόλοιπους αυτά που τους άρεσαν ή τους έκαναν εντύπωση.

Και έχουμε και έναν τύπο που ΔΕΝ πήγε στην έκθεση, να εγκαλεί αυτούς που πήγαν επειδή δεν του αρέσουν αυτά που τους άρεσαν. Και θα ήθελε να τους έχουν αρέσει διαφορετικά πράγματα, ή περισσότερα, ή δεν ξέρω και γω τι άλλο.

Είμαστε καθόλου σοβαροί;

Δεν είμαστε δημοσιογράφοι φίλε μου να σε ενημερώσουμε "ποιοι ήταν παρόντες" στην έκθεση. Που το βρίσκεις και τρελό ότι δεν σου δώσαμε αναλυτική κατάσταση. Να μπεις στη σελίδα να δεις ή να ρωτήσεις τον διοργανωτή. Όσο για το αν γούσταραν όλοι το ίδιο πράγμα τι θες να κάνουμε γι'αυτό; Να ρωτάμε ο ένας τον άλλον τι του άρεσε για να γράψουμε ότι μας άρεσε κάτι άλλο;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.810
Reaction score
11.048
Εμένα πάντως όλα μου άρεσαν. (Αλλά όχι τόσο ώστε να τα αγόραζα. Αν είχα τα λεφτά που δεν τα έχω.)

Αγάπη.

Στην προηγούμενη έκθεση δε μου άρεσαν όλα. Ξέρει ο τιντάλ τι δε μου άρεσε.

Και φυσικά δεν έχει καμία αξία τί άρεσε σε μένα και στον καθένα σε μία έκθεση. Γι αυτό και δεν εκθέτουμε επιχειρηματίες γράφοντας τι δε μας άρεσε, αν δε μας άρεσε. Αλλά γράφουμε τί μας άρεσε γιατί έτσι μας αρέσει.

Μπέρδεμα;
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Δεν χρειάζεται τίποτε άλλο. Είναι τα μοναδικά σοβαρά ενεργά smart ηχεία με HDMI. Στριμάρουν από παντού, δέχονται servers και θα είναι και Roon Ready.
Ξέρω πως αυτό δεν αρέσει σε πολλούς που θέλουν πολλά κουτιά σε ένα ράφι. Δεν έγινε και τίποτα καθώς δεν είναι για αυτούς.
Το επόμενο στάδιο θα ήταν να υπάρχει και ένα τέτοιο πολυκάναλο. Έστω και 5.1 στην αρχή, μια χαρά θα είναι.
HDMI με το πρωτόκολλο ARC για ν'ακριβολογούμε...Άλλα όμως θα ήταν τα προσκόμματα στη δική μου κρίση...
...
Τον Bhutia, άστον σε τσιγκλάει για να μιλήσεις, είναι φανμπόι. :D Δεν κοιτάει εκεί να καταλάβει ότι η κυματοσυνάρτηση ισχύει σε κβαντικό επίπεδο καθώς είναι εκεί τα fumdamental particles και δεν ισχύει για τον μακρόκοσμο που πάντα θα έχει ένα βήμα να κάνει για να περιγάψει τον φυσικό κόσμο και δεν πλησιάζει την πραγματικότητα καθώς αυτή επέρχεται απο τους συσχετισμούς και διάδραση των συστημάτων ύλης μεταξύ τους. :D Το έχει πιάσει απο τον Σρέντιγκερ και μετά το "θέμα", ενώ έπρεπ να μείνει μέχρι τον Χαιζνενμπεργκ, μηχανικός μου μυρίζει. :D
Αποφεύγω να είμαι αυτό που αποκαλούν ΄΄fanboi΄΄ σε οτιδήποτε, ακόμα και σε όσα θα είχα βιώσει από πρώτο χέρι κρατώ αντιρρήσεις... Στην περίπτωση των D&D η εκθεσιακή τους παρουσία κρίνεται ακατάλληλη από τη στιγμή που δεν τροφοδοτούνταν με ψηφιακό σήμα από την αντίστοιχη είσοδο, οπότε είχαμε περιττές AD & DA μετατροπές στο σήμα εισόδου.Αμφιβάλλω επίσης ότι είχαν προσαρμοστεί σε καμπύλη-στόχο.

Επιπλέον ένδειξη για μειωμένη σημασία από πλευράς αρμοδίου για την επίδειξη ήταν η τοποθέτησή των πάνω σε βάση για...Kii Three. Όχι επειδή η βάση θα έκανε κάποια τεράστια διαφορά , αλλά επειδή ταυτιζόταν εμμέσως η δική τους συμπεριφορά μ'εκείνη από τα ΄΄άλλα΄΄. Τα D&D ως υλοποίηση δεν ταυτίζονται με τα Kii...

Έτερο εγγενές ελάττωμα αποτελεί το ότι ακόμα και τα D&D χρειάζονται sub με υψιπερατό κροσάρισμα ανεξάρτητα από τις υποσχέσεις που αφήνει η αρχιτεκτονική τους... Το ποσοστό παραμορφώσεων με την καταπόνηση στις πρώτες οκτάβες και ο περιορισμός στα SPL κορυφής θα υπαγόρευαν κάτι τέτοιο...Τέλος η διαχείριση σήματος από το δικό τους σύστημα υποβάλλει οποιοδήποτε σήμα σε downsampling στα 48 KHz.

Τα KEF από την άλλη πλευρά υποβάλλουν και αυτά με τη δική τους διαχείριση το σήμα σε αλλαγές sampling, συνήθως με ανωφερή φορά για συνήθη PCM σήματα . Ομοίως με τα D&D θα περνούν σε ψηφιακό πεδίο σήματα από την αναλογική τους είσοδο RCA... Δεν θεωρώ την κοστολόγησή τους απολύτως συμφέρουσα,αφού έχει οριστεί με γνώμονα αφενός μεν να πλασαριστούν ως ΄΄Blade του φτωχότερου΄΄ αφετέρου δε την τιμή στο μικρότερο μοντέλο LS50 Wireless , η οποία στην ανανεωμένη έκδοση Meta έχει γίνει κατά τη γνώμη μου υπερβολική.Σε αυτή μάλιστα την τιμή τα KEF LS60 παραλείπουν επιδεικτικά την είσοδο USB...

Ουσιαστικότερο όμως ζήτημα είναι ότι παρά την τετράδα woofer ανά ηχείο χρειάζονται και αυτά sub...Κάτι τέτοιο από μόνο του δεν είναι επιλήψιμο, πειράζει όμως το γεγονός το λογισμικό για τον χειρισμό του ηχοσυστήματος δεν παρέχει ενδείξεις για εφαρμογή delays κι εναλλακτικές τοποθετήσεις σε συνδεδεμένα τεμάχια sub, ακόμα περισσότερο άμα ανήκουν τα πρόσθετα σε άλλη εταιρεία....
Το λογισμικό τους επίσης προβλέπει αυτόματο περιορισμό στο δυναμικό εύρος στο πλαίσιο ασφάλειας με την άνοδο στη στάθμη.
Η δε έξοδος σύνδεσης με sub παρέχεται ξεχωριστά από το master και το slave ηχείο, αλλά εκτός της προοπτικής για daisy chaining σε πολλαπλά sub ανά κανάλι δεν προσφέρεται κάποια διαχείριση αξιώσεων... Το streaming να ναι καλά και από ευελιξία μάτσο , για να παραφραστεί η γνωστή παροιμία.

Πλεονέκτημα πάντως η τεχνική υποστήριξη από μια εταιρεία με παράδοση δεκαετιών και προοπτικές υγιούς σταδιοδρομίας με παροχή υπηρεσιών σε βάθος χρόνου.

Ο ίδιος δεν προτίθεμαι ούτως ή άλλως να κάνω εκταμίευση κεφαλαίων υπό τέτοιους όρους , ξέροντας κιόλας πως οτιδήποτε θ'αποκτούσα χωρίς ενδεχόμενο επιστροφής θα είμαι υποχρεωμένος να το ΄΄λούζομαι΄΄ με τις παρελκόμενες συνέπειες επ'αόριστον.
 
Last edited:

Μηνύματα
9.778
Reaction score
1.839
Είχαμε όντως μια έκθεση. Κάποιοι πήγαν, είδαν, άκουσαν και μπήκαν μετά να μοιραστούν και με τους υπόλοιπους αυτά που τους άρεσαν ή τους έκαναν εντύπωση.

Και έχουμε και έναν τύπο που ΔΕΝ πήγε στην έκθεση, να εγκαλεί αυτούς που πήγαν επειδή δεν του αρέσουν αυτά που τους άρεσαν. Και θα ήθελε να τους έχουν αρέσει διαφορετικά πράγματα, ή περισσότερα, ή δεν ξέρω και γω τι άλλο.

Είμαστε καθόλου σοβαροί;

Δεν είμαστε δημοσιογράφοι φίλε μου να σε ενημερώσουμε "ποιοι ήταν παρόντες" στην έκθεση. Που το βρίσκεις και τρελό ότι δεν σου δώσαμε αναλυτική κατάσταση. Να μπεις στη σελίδα να δεις ή να ρωτήσεις τον διοργανωτή. Όσο για το αν γούσταραν όλοι το ίδιο πράγμα τι θες να κάνουμε γι'αυτό; Να ρωτάμε ο ένας τον άλλον τι του άρεσε για να γράψουμε ότι μας άρεσε κάτι άλλο;
Πολλά νεύρα! Δες το λίγο! :D
 


Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.716
Τρελίτσα τώρα; Να κάνετε παρέα με τον θβα.

Σε κάθε περίπτωση πριν διαβάσω αυτά που γράφεις μια χαρά ήρεμος ήμουνα.
Εγω τι σχέση έχω τώρα με τις ανοησίες σας. Εγώ δεν πουλάω τρέλα παρά μόνο σε αυτούς που το αξίζουν, δηλαδή σε όλους. :D Άντε γιατί και εγω είμαι νευρικός.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.870
Reaction score
4.654
Σχετικά με τα ls60. Ακουγονται με αξιοπρεπεια, μπορουν να τοποθετηθουν τρομερά άνετα σε σαλόνι, δίχως ποινή χρόνιας στέρησης sex απο το έταιρον ήμισυ. Παρέχουν σημαντικότες δυνατότητες αλλά και όλες τις ευκολίες ενός all in one πακέτου και ... τελεία!

Διαφωνώ με τη λογική του "ααα, τι ωραία έχουν arc αρα θα παίξουν και το ρόλο της ηχομπάρας" διότι κοστίζουν σχεδον 3 φορές παραπάνω απο λύση επιπέδου sonos με δύο subs ή δύο φορές απο ambeo με δύο subs.

Τιμολογιακά πάντως τα ls60 έχουν περισσότερη λογική απο τα ls50 wireless II
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.621
Reaction score
38.045
Πηγα στην έκθεση για να ακούσω τα Kef και να δω τι κάνουν και σε σχέση με τα ηχεία που εχω.
χμ...ηθελες αμεση αντιπαραβολη των δικων σου στο χωρο (δωματιο) του ξενοδοχειου - για να εκτιμησεις το δωματιο ...πονηρε πονηρε ... 🐒
-> ερχομαι με αβουγουδου (@abcd) και @Mr Spock να τα πχιασουμε και να παμε κσενοδοχειο επειτα ... :beach:
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.871.208
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top