Πως βαζουμε sub εδω; Τι διαστασεις να ειναι;

Μηνύματα
287
Reaction score
66
Καλησπέρα σας
στο τοιχο αυτο κατω απο τα δυο ηχεια θα μπει ενα επιπλο οπως περιπου βλεπεται. (Πισω απο το τραπεζι επισυναπτομενο στο τοιχο).
Επανω του εχω σκεφτει να μπει ενα σαμπ. Για να μην τριζει θα εβαζα ελαστομερη στο επιπλο στα ποδια και στο στηριγμα στο τοιχο.
Με πορτοκαλι σημειωνω τον απλο τροπο να μπει (πανω στο επιπλο).
1. Αλλος τροπος να μπει;
2. τι βαθος να εχει το επιπλο;

1668626788670.png
 

Attachments



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.791
Reaction score
28.232
Καλησπέρα .
Το sub πάνω στο έπιπλο .....το ξεχνάς .
Το έπιπλο θα το φτιάξεις μόνος σου ;
Πόσα τ.μ. είναι ο χώρος που φτιάχνεις το σύστημα σου ;
Στο έπιπλο επάνω τι άλλο θα βάλεις , ...αν θές συγκεκριμένα ;
Τι πλάτος εχει ο τοίχος που είναι τα ηχεία τώρα ;
Ποια ηχεία είναι αυτά ;
Απο πόση απόσταση θα ακούς ;
Σε τι χρήματα θες να κινηθείς ;

* κανονική ανάκριση , ....όχι παίζουμε ! :cautious:
-----
* Υπάρχει " σύνδεση " με το θέμα αυτό ;

-
 
Last edited:



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Το sub μέσα στο έπιπλο είναι προβληματικό .
Δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει το sub μέσα σε έπιπλο , με την καμία όμως.
 


Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Καλησπέρα σας
στο τοιχο αυτο κατω απο τα δυο ηχεια θα μπει ενα επιπλο οπως περιπου βλεπεται. (Πισω απο το τραπεζι επισυναπτομενο στο τοιχο).
Επανω του εχω σκεφτει να μπει ενα σαμπ. Για να μην τριζει θα εβαζα ελαστομερη στο επιπλο στα ποδια και στο στηριγμα στο τοιχο.
Με πορτοκαλι σημειωνω τον απλο τροπο να μπει (πανω στο επιπλο).
1. Αλλος τροπος να μπει;
2. τι βαθος να εχει το επιπλο;

View attachment 270351
Το sub δεν μπαινει πανω στο επιπλο.

Δεν χρειαζεται να ειναι αναμεσα στα δυο ηχεια αρκει να ρυθμιστει η συχνοτητα Low Pass στα 80Hz και κατω.
Η σωστη τοποθετηση του sub βρισκεται κατοπιν δοκιμων με την πλεον συνηθη βελτιστη θεση να βρισκεται στην πλησιεστερη στα ηχεια γωνια του δωματιου.
Οπως βλεπω τη φωτογραφια, διπλα στο επιπλο, δεξια και κατω η τερμα δεξια στην γωνια που υποθετω θα υπαρχει θα ειναι η πιο λογικη θεση να ξεκινησεις.
Αριστερα ειναι απο οτι βλεπω πορτα και μαλλον δεν θα ειναι καλη θεση για το sub αν και ποτε δεν ξερεις.
Ο χωρος τι διαστασεις εχει?
 

Μηνύματα
287
Reaction score
66
Καλησπέρα .
Το sub πάνω στο έπιπλο .....το ξεχνάς .
Το έπιπλο θα το φτιάξεις μόνος σου ;
Πόσα τ.μ. είναι ο χώρος που φτιάχνεις το σύστημα σου ;
Στο έπιπλο επάνω τι άλλο θα βάλεις , ...αν θές συγκεκριμένα ;
Τι πλάτος εχει ο τοίχος που είναι τα ηχεία τώρα ;
Ποια ηχεία είναι αυτά ;
Απο πόση απόσταση θα ακούς ;
Σε τι χρήματα θες να κινηθείς ;

* κανονική ανάκριση , ....όχι παίζουμε ! :cautious:
-----
* Υπάρχει " σύνδεση " με το θέμα αυτό ;

-

Ναι το φτιαχνω μονος μου. Πως να το τοποθετησω σχεδιασω ενα επιπλο ωστε να μπορει να ειναι τριγυρω απο το sub? (δεν θα μπει μεσα στο επιπλο),
15 τμ σαλονι
στο επιπλο δεν θελω να βαλω κατι αλλο
ο τοιχος εχει πλατος περιπου 2 μετρα καθαρα
Oberon on wall
Θα ακουω σε αποσταση 1,80 μετρων (αποσταση ηχειων τοιχου)
Τα χρηματα δεν ειναι σχετικα ακομα, σχετικο ειναι να σχεδιαστει ενα επιπλο που να δεχεται το σαμπ
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.791
Reaction score
28.232
830002_modular_mix_rack_blk_01_opt.jpg

-
Εύκολο μια που πιάνουν τα χέρια σου .
2 επιπλάκια σαν και αυτό 60ρια και ενα ξύλο 1.80 με πλάτος το βάθος του επίπλου απο πάνω τους γιά να δέσουν - βιδωμένο -. Στο κενό - 60εκ. πλάτος - ανάμεσα στα δυό έπιπλα μπαίνει το sub που ακουμπά κάτω στο πάτωμα .
Τα ηχεία , δεξιά και αριστερά κατέβασμα πιο κάτω στον τοίχο σου , ώστε το tweeter τους να είμαι στο ύψος των αυτιών σου από εκει που θα κάτσεις να κάνεις ακρόαση .
-----
Άλλη λύση .
Γιατι πρέπει να φτιάξεις έπιπλο ; ....απο την στιγμή που δεν θέλεις να βάλεις κάτι επάνω , όπως μας λές . Για να καλύψεις το sub ; ....μα αφου είναι καλύτερα να είναι μόνο του στον χώρο χωρις κατι δεξιά και αριστερά του !
Να μας έλεγες , θέλω να βάλω την TV πάνω , ή το ράδιο και το CD , να το καταλάβω .

Εσύ ξέρεις .
- Φιλικά πάντα .
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Ναι το φτιαχνω μονος μου. Πως να το τοποθετησω σχεδιασω ενα επιπλο ωστε να μπορει να ειναι τριγυρω απο το sub? (δεν θα μπει μεσα στο επιπλο),
15 τμ σαλονι
στο επιπλο δεν θελω να βαλω κατι αλλο
ο τοιχος εχει πλατος περιπου 2 μετρα καθαρα
Oberon on wall
Θα ακουω σε αποσταση 1,80 μετρων (αποσταση ηχειων τοιχου)
Τα χρηματα δεν ειναι σχετικα ακομα, σχετικο ειναι να σχεδιαστει ενα επιπλο που να δεχεται το σαμπ
Για ποιο λογο θες ντε και καλα το sub να περιβαλεται απο ενα επιπλο?
Αν η ποιοτητα του ηχου δεν σε ενδιαφερει, μπορεις φυσικα να φτιαξεις οτι θες και να βαλεις και το sub οπου θες αλλα αν σε ενδιαφερει δεν ειναι καλη ιδεα.
 

Μηνύματα
287
Reaction score
66
View attachment 270493
-
Εύκολο μια που πιάνουν τα χέρια σου .
2 επιπλάκια σαν και αυτό 60ρια και ενα ξύλο 1.80 με πλάτος το βάθος του επίπλου απο πάνω τους γιά να δέσουν - βιδωμένο -. Στο κενό - 60εκ. πλάτος - ανάμεσα στα δυό έπιπλα μπαίνει το sub που ακουμπά κάτω στο πάτωμα .
Τα ηχεία , δεξιά και αριστερά κατέβασμα πιο κάτω στον τοίχο σου , ώστε το tweeter τους να είμαι στο ύψος των αυτιών σου από εκει που θα κάτσεις να κάνεις ακρόαση .
-----
Άλλη λύση .
Γιατι πρέπει να φτιάξεις έπιπλο ; ....απο την στιγμή που δεν θέλεις να βάλεις κάτι επάνω , όπως μας λές . Για να καλύψεις το sub ; ....μα αφου είναι καλύτερα να είναι μόνο του στον χώρο χωρις κατι δεξιά και αριστερά του !
Να μας έλεγες , θέλω να βάλω την TV πάνω , ή το ράδιο και το CD , να το καταλάβω .

Εσύ ξέρεις .
- Φιλικά πάντα .
το επιπλο θα μπει απο κατω γιατι καπου πρεπει να βαλουμε τα βιβλια μας :)
το twitter ειναι περιπου στο υψος του αυτιου (ποσο off axis μπορει να ειναι το αυτι απο την ευθεια του twitter?)

Σκεφτομαι το μεγαλο επιπλο που σχεδιασα να σπασει στα δυο και να αφησει στη μεση χωρο για το sub .
Sub πάνω στο έπιπλο είναι μια πρωτότυπη τοποθέτηση.
υποθετω οτι εαν μπορουσα το sub να το απομονωσω απο το επιπλο, δηλαδη να αποροφησω τις δονησεις του θα ηταν κατι συζητησιμο. Εχω ακουσει για ελαστομερη υλικα που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω για το σκοπο αυτο
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Καλημέρα..
Το περιοριστικό με την ιδέα του επίπλου + sub είναι πως η προκαθορισμένη θέση για το sub ίσως δεν είναι η ιδανική για τον χώρο σου.. (κάτι για να σκεφτείς πριν το αποφασίσεις).
Ίσως ιδανικά να πάρεις πρώτα sub + σύστημα (έχω δει ψάχνεις) να πειραματιστείς με θέσεις και μετά να κάνεις τον σχεδιασμό.
Από εκεί και πέρα είναι εφικτό εφόσον φτιάχνεις μόνος το έπιπλο να σχεδιαστεί έτσι ώστε να μπει το sub σε κενό στο πάτωμα και το έπιπλο να το περιστοιχίζει (κάπως).
Καλύτερα να μην βάλεις το sub επάνω του.
Το έπιπλο να το φτιάξεις με χοντρό ''βαρύ'' ξύλο και να δεθεί σωστά για λιγότερους συντονισμούς.
Έχω βάλει sub σε χαμηλή ξύλινη βάση που έχω φτιάξει (δεν βόλευε στο πάτωμα) με τις παραπάνω προυποθέσεις και με ελαστομερή (της πλάκας :p όχι hifi components) και δεν μου δημιουργεί πρόβλημα.
Για διαχύτες που ρωτάς σε άλλο θέμα νομίζω για τόσο μικρές αποστάσεις ακρόασης και διάσταση χώρου ίσως να μην επενδύσεις πολύ χρήμα.
Από ότι έχω διαβάσει (και εδώ μέσα) και χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος (ψάξ'το) νομίζω για να δουλέψει η διάχυση θέλει μεγαλύτερες αποστάσεις.
Καλό ξεκίνημα..
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Όσο για το μέγεθος του sub με ένα 12αρι νομίζω θα είσαι οκ αλλά ακόμα καλύτερα θα ήταν να πάρεις 2 Χ 8'' στην τιμή που θα έπαιρνες το 12'' ;).
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Όσο για το μέγεθος του sub με ένα 12αρι νομίζω θα είσαι οκ αλλά ακόμα καλύτερα θα ήταν να πάρεις 2 Χ 8'' στην τιμή που θα έπαιρνες το 12'' ;).
Δυο παντα καλυτερα απο ενα αλλα νομιζω καλυτερα δυο 10".
Αναλογα το μπατζετ υπαρχουν πολλες επιλογες σε αξιολογα 10"
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Δυο παντα καλυτερα απο ενα αλλα νομιζω καλυτερα δυο 10".
Αναλογα το μπατζετ υπαρχουν πολλες επιλογες σε αξιολογα 10"
Συμφωνούμε..
Κυρίως είπα 8'' για να μην ανέβει πολύ το μπάτζετ, δεν είναι και μεγάλος χώρος, νομίζω και με 8'' θα είναι οκ.. (για cinema καταστάσεις έτσι κι αλλιώς ούτε τα ηχεία είναι ιδανικά, και με 10'' sub δεν θα μείνεις με ακοιχτό το στόμα.. ).
Καλύτερα πάντως (αν το μπάτζετ είναι κάπως περιορισμένο) καλής ποιότητας 8'' παρά 10'' ή 12'' από το πολύ κάτω ράφι.. ;)
Υπάρχει το PreSonus temblor t10 π.χ. που έχει δοκιμαστεί από μέλη και ακούγονται καλά λόγια αλλά για 2 φτάνεις κοντά στο χιλιάρικο (δεν είναι πάρα πολλά, αλλά..).
Η εταιρία (Dali) δεν ξέρω τι έχει σε sub..
Ανάλογα το μπάτζετ κινείσαι..
 
Last edited:

Μηνύματα
287
Reaction score
66
Δυο παντα καλυτερα απο ενα αλλα νομιζω καλυτερα δυο 10".
Αναλογα το μπατζετ υπαρχουν πολλες επιλογες σε αξιολογα 10"
πως συνδεουμε δυο; το μηχανημα εχει μια εξοδο για sub
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
πως συνδεουμε δυο; το μηχανημα εχει μια εξοδο για sub
Y splitter.
ή πιο ιδανικά, που θα σου δώσει και δυνατότητες tuning και time alignment, ένα miniDSP 2x4.
 

Μηνύματα
287
Reaction score
66
Y splitter.
ή πιο ιδανικά, που θα σου δώσει και δυνατότητες tuning και time alignment, ένα miniDSP 2x4.
μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις πληροφοριες ; πρωτη φορα ακουω τους ορους
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις πληροφοριες ; πρωτη φορα ακουω τους ορους
Y splitter
Υπάρχουν διάφορα, ενδεικτικά..
(έβαλα κατά λάθος αρσενικό σε θηλυκό, αρσενικό σε αρσενικό λογικά θα χρειαστείς)
5334ffc1-caad-4cc9-8e5f-73cb6497aad8_1.8a39fbc6bb55f0baf2f98d387b39ae3c.jpeg


miniDSP 2x4

https://www.soundimports.eu/en/minidsp-2x4-hd-boxed.html
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.512
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top