Μόνιτορ Ηχεία για σαλόνι

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.111
Reaction score
18.818
Πολύ ωραία και ικανά τα Genelec, η τελευταία σειρά το έχω ξαναπέι είναι πολύ προσεγμένη και αισθητικά πράγμα που θεωρώ πολύ σημαντικό :thumbsup:
Μπράβο στην εταιρία..

Βέβαια εγώ (ως Spendorious :p) ζούσα άνετα και με τα Spendorάκια..
Η αισθητική των 70'ς δεν με χαλάει καθόλου..
Αν έπρεπε να διαλέξω.. προς Genelec θα πήγαινα (για πολλούς λόγους) αλλά αν μου έδιναν και τρίτη επιλογή (λέμε τώρα) θα προτιμούσα τα ενεργά της ATC (ξύλο και πάλι ξύλο).

Thanks for listening :biggrin:
 
Last edited:


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.854
Reaction score
28.472
Η παραπάνω σύγκριση μοιάζει κάπως... έτσι:

:biggrin::biggrin:

View attachment 271081

View attachment 271082

View attachment 271083


View attachment 271084
-
......να σου και ό κσανθιώτης !
που κσέρει απο συγκρίσεις !
( και καλά κάνει ...αλλά με βούρτσες και πο@τσες....ας τις κρατήσει για πάρτη του και σαν εχει άποψη ας την παραθέσει ;) )
-
Λεφτά κι αισθητική στο βρόντο...... σημαντικές ακυρώσεις και ετσι είναι , .....όσον αφορά τον χώρο και την φροντίδα του , γιατί στην photo αυτή , που βρήκα στο net , τα ηχεία και τα συνοδευτικά τους με εκφράζουν και με αντιπροσωπεύουν , σε σχέση με κάτι "μικρά " κινέζικα μαύρα πλαστικά κουτιά με κλας ντε - με προφορά Λαρισαϊκέ - ( που λένε και στην Ξάνθη ) των 17 λίτρων ...που κάποια στιγμή απο το νταμπα ντουπα ....θα αρχίσουν να τρίζουν ....σε ενα χρόνο , σε δύο ....πάνε τα 5000ρικα το ένα . :cautious:
Κρίμα και άδικο !
-
Φιλαράκι , με το Μόμπι , ....μήπως τρίζουν είδη ;
Για βάλε το αυτί κοντα κοντα και κανε ενα τσεκι . Τρίζουν ;
Γιατί στα ηχεία της photo ,αν σου λείπει το μπάσο κολλάς και δυό subάκια ολούθε ...
-
-
......σιγά και τα Accuphase ......καλά εσύ μην πάρεις φιλαράκι !
Έχει και κλας ντε !
κλέφτες θα γίνουν αυτοί ;
-
" Βέβαια εγώ (ως Spendorious :p) ζούσα άνετα και με τα Spendorάκια..
Η αισθητική των 70'ς δεν με χαλάει καθόλου" ,
.......και εγώ Δημήτρη δεν μπορώ να ζήσω με αυτές τις μαύρες πλαστικές κουτσουλιές , όσο καλές και να είναι . Όπως τα λές .... ξύλο και πάλι ξύλο .

-
Φιλικά πάντα .
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.205
Reaction score
26.944
-
......να σου και ό κσανθιώτης !
που κσέρει απο συγκρίσεις !
( και καλά κάνει ...αλλά με βούρτσες και πο@τσες....ας τις κρατήσει για πάρτη του και σαν εχει άποψη ας την παραθέσει ;) )
-
Λεφτά κι αισθητική στο βρόντο...... σημαντικές ακυρώσεις και ετσι είναι , .....όσον αφορά τον χώρο και την φροντίδα του , γιατί στην photo αυτή , που βρήκα στο net , τα ηχεία και τα συνοδευτικά τους με εκφράζουν και με αντιπροσωπεύουν , σε σχέση με κάτι "μικρά " κινέζικα μαύρα πλαστικά κουτιά με κλας ντε - με προφορά Λαρισαϊκέ - ( που λένε και στην Ξάνθη ) των 17 λίτρων ...που κάποια στιγμή απο το νταμπα ντουπα ....θα αρχίσουν να τρίζουν ....σε ενα χρόνο , σε δύο ....πάνε τα 5000ρικα το ένα . :cautious:
Κρίμα και άδικο !
-
Φιλαράκι , με το Μόμπι , ....μήπως τρίζουν είδη ;
Για βάλε το αυτί κοντα κοντα και κανε ενα τσεκι . Τρίζουν ;
Γιατί στα ηχεία της photo ,αν σου λείπει το μπάσο κολλάς και δυό subάκια ολούθε ...
-
-
......σιγά και τα Accuphase ......καλά εσύ μην πάρεις φιλαράκι !
Έχει και κλας ντε !
κλέφτες θα γίνουν αυτοί ;
-
" Βέβαια εγώ (ως Spendorious :p) ζούσα άνετα και με τα Spendorάκια..
Η αισθητική των 70'ς δεν με χαλάει καθόλου" ,
.......και εγώ Δημήτρη δεν μπορώ να ζήσω με αυτές τις μαύρες πλαστικές κουτσουλιές , όσο καλές και να είναι . Όπως τα λές .... ξύλο και πάλι ξύλο .

-
Φιλικά πάντα .
Αν λες για τα Genelec, δεν είναι πλαστικά, αλουμίνιο είναι, έχει ειπωθεί ξανά αυτό. Ξέρεις ποια άλλα έχουν καμπίνες από αλουμίνιο, έτσι?
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.111
Reaction score
18.818
.......και εγώ Δημήτρη δεν μπορώ να ζήσω με αυτές τις μαύρες πλαστικές κουτσουλιές , όσο καλές και να είναι . Όπως τα λές .... ξύλο και πάλι ξύλο .
Έχει γοητεία το άτιμο το ξύλο.. :rolleyes:
Εγώ και με ενεργά μόνιτορ ζω άνετα (είμαι cool guy και ''καλό'' παιδί 8-)), έχω δύο ζεύγη.. (το ένα ξύλινο.. :p❤).
Τα Yamahaκια που έχω (plastic fantastic) είναι καλοφτιαγμένα πάντως και για τέτοιες τιμές μαζί με τα ενισχυτικά δεν έχουν και πολλούς αντιπάλους.. 8-)
Και τα Swissonic (ξυλινα) που μου έκαναν δώρο είναι πολύ καλά για την τιμή τους.. (και 7'' ε? ;))
Τα Genelec και ανάλογης ποιότητας κατασκευής monitor πάντως έχω αμφιβολίες για το αν θα ''τρίξουν'' ποτές.. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
911
Reaction score
2.565
......να σου και ό κσανθιώτης !
που κσέρει απο συγκρίσεις !
( και καλά κάνει ...αλλά με βούρτσες και πο@τσες....ας τις κρατήσει για πάρτη του και σαν εχει άποψη ας την παραθέσει ;) )
Έχω άποψη και την παρέθεσα :biggrin: ! Προφανώς περί ορέξεως κολοκυθόπιτα . Η (αντι)παράθεση ... μετρήσεων μεταξύ των ηχείων στις 2 φωτό να σας ανησυχεί περισσότερο :laugh:.


θα αρχίσουν να τρίζουν
Αυτά στην πρώτη φωτό;;;; :eek:
Μή φοβοῦ· μόνον πίστευε πως δε θα συμβεί ποτέ, τουλάχιστον όχι πριν λιώσει το κρανίο του ακροατή από την απαραμόρφωτη ένταση. Τώρα για καμπίνες όπως οι άλλες, παίρνει κανείς όρκο;
 



Μηνύματα
112
Reaction score
120
Βλέποντας κανείς αυτόν τον χώρο (συγνώμη κιόλας) ειλικρινά, (δίχως καμία διαθεση για αντιπαράθεση) δεν είναι σα να περιμένεις να βγει από κάπου η τσ@τσα ?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.111
Reaction score
18.818
Βλέποντας κανείς αυτόν τον χώρο ειλικρινά, (δίχως καμία διαθεση για αντιπαράθεση) δεν είναι σα να περιμένεις να βγει από κάπου η τσ@τσα ?

Το θέμα είναι πως και να βγει θα ''φάει πόρτα'' γιατί θ' αράξεις ν' ακούσεις μουσικούλα.. :cry:
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.111
Reaction score
18.818
Για βάλε το αυτί κοντα κοντα και κανε ενα τσεκι . Τρίζουν ;
:biggrin:
Τρίζουν
:cry:
Αυτό πρέπει να πόνεσε.
:cry::cry:
σα να περιμένεις να βγει από κάπου η τσ@τσα
:cry:❤
Φετίχ , πόρν, ονείρωξη
8-)
Σάουντ πορν.
:p



316033329_5655981741134388_3644673649109135649_n.jpg
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ενεργά monitor στο σαλόνι...Αντί για εικόνες από το google λέω να παραθέσω κάτι δικό μου :
DSC02850.JPG


Αυτά είχαν στηθεί δοκιμαστικά σε πεντακαναλικό setup στο σαλόνι, αλλά με τις διάσπαρτες καλωδιώσεις και την ανακατωσούρα στο καθημερινό συγύρισμα του χώρου η ΄΄παντόφλα μέσα μου΄΄ ξεσπάθωσε κι έμεινε δικαναλικό δίνοντας επί τη ευκαιρία όχημα παρατεταμένης συμβίωσης με το miniDSP 2X4 HD σε ρόλο DAC/προενισχυτή.

Μπορεί στο νήμα από το παράλληλο Σύμπαν να γίνει αναφορά πάνω στον τρόπο διευθέτησης ώστε να παίζει στο μέγιστο των δυνατοτήτων του, στο παρόν όμως μας ενδιαφέρει κυρίως η αισθητική ενσωμάτωση με το χώρο...
DSC02897 (5).JPG
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Ενεργά monitor στο σαλόνι...Αντί για εικόνες από το google λέω να παραθέσω κάτι δικό μου :
View attachment 271623

Αυτά είχαν στηθεί δοκιμαστικά σε πεντακαναλικό setup στο σαλόνι, αλλά με τις διάσπαρτες καλωδιώσεις και την ανακατωσούρα στο καθημερινό συγύρισμα του χώρου η ΄΄παντόφλα μέσα μου΄΄ ξεσπάθωσε κι έμεινε δικαναλικό δίνοντας επί τη ευκαιρία όχημα παρατεταμένης συμβίωσης με το miniDSP 2X4 HD σε ρόλο DAC/προενισχυτή.

Μπορεί στο νήμα από το παράλληλο Σύμπαν να γίνει αναφορά πάνω στον τρόπο διευθέτησης ώστε να παίζει στο μέγιστο των δυνατοτήτων του, στο παρόν όμως μας ενδιαφέρει κυρίως η αισθητική ενσωμάτωση με το χώρο...
View attachment 271634
Εδώ θέλει άσπρα Sonos five ,χωρίς ρεύμα όμως , με μπαταρία :p
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.111
Reaction score
18.818
Εδώ θέλει άσπρα Sonos five ,χωρίς ρεύμα όμως , με μπαταρία :p
Sorry, καλά τα Sonos για λίγο πιο ''αόρατο'' αποτέλεσμα αλλά τα Yamahάκια είναι πολύ πιο όμορφα.. ❤
(αν δεν παινέψεις το σπίτισ' :rolleyes:)
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.306
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top