Υψος τουιτερ ποσο πανω η κατω απο το αυτι μπορει να ειναι;

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Καλησπέρα σε αυτην εδω τη θεση βλέπετε τη διαφορα μεταξυ δυο θεσεων:

1669118130818.png


θεση Α στο υψος του αυτιου σε πολυθρονα
θεση Β στο υψος του αυτιου σε καρεκλα.
Τωρα τα εχω στη θεση Β, ποσο χαλια μπορει να ειναι για να ακουει κανεις οταν καθεται σε πολυθρονα;

Τα ηχεια ειναι αυτα:

Ευχαριστώ πολυ
Αλέξανδρος
 

Attachments



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.485
Reaction score
5.628
Εξαρτάται το ηχείο.
Αν υπάρχει διαθέσιμη μέτρηση μπορείς να μάθεις μέχρι πόσες μοίρες μπορείς να είσαι πάνω ή κάτω (και αυτά μπορεί να διαφέρουν μεταξύ τους, πολύ συχνά) και να ακούς σωστά.
Εφόσον θα κάθεσαι και στις 2 επιλογές, βάλε το tweeter στο ενδιάμεσο ύψος, να είσαι όσο το δυνατόν λιγότερο off-axis κάθετα και στις δύο περιπτώσεις.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.331
Reaction score
79.267
Μια άλλη λύση είναι να βάλεις το δεξί ηχείο ανάποδα (το πάνω-κάτω). Σοβαρά.
 

TGD

Μηνύματα
7.115
Reaction score
7.164
Το έχω κάνει κι εγώ σε εγκατάσταση 5.1 με τα ηχεία στο ταβάνι. Κρεμασμένα ανάποδα.
 


Μηνύματα
288
Reaction score
67
Εξαρτάται το ηχείο.
Αν υπάρχει διαθέσιμη μέτρηση μπορείς να μάθεις μέχρι πόσες μοίρες μπορείς να είσαι πάνω ή κάτω (και αυτά μπορεί να διαφέρουν μεταξύ τους, πολύ συχνά) και να ακούς σωστά.
Εφόσον θα κάθεσαι και στις 2 επιλογές, βάλε το tweeter στο ενδιάμεσο ύψος, να είσαι όσο το δυνατόν λιγότερο off-axis κάθετα και στις δύο περιπτώσεις.
εκατσα και το μετρησα σε καρεκλα ειναι 20 εκατοστα πιο ψηλα απο το αυτι μου, σε πολυθρονα ειναι 30 εκατοστα πιο ψηλα. Θα υπεθετα, χωρις να ξερω ακριβως οτι ειναι αρκετα μακρια δυστυχως.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.485
Reaction score
5.628
Δεν κατάλαβα, τα έχεις βάλει ήδη στην μόνιμη θέση; ψάχνεις πως να τα βάλεις;

Μην μετράς εκατοστά, γωνία μας ενδιαφέρει από την θέση ακρόασης σου.
Μην έχοντας μετρήσεις για τα ηχεία σου, μια "safe" επιλογή είναι +/- 10 άντε το πολύ 15 μοίρες γωνία με το tweeter τους.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.991
Reaction score
8.043
Η γνώμη μου είναι:
Αρχικά τα ηχεία να τοποθετηθούν σε βάσεις. Χρειάζεται δηλαδή κάποια κλήση προς τα έσω, ανάλογα με την θέση ακρόασης. Επί πλέον με αυτόν τον τρόπο θα έχουν και κάποια απόσταση από τον πίσω τοίχο. Κατόπιν πρέπει να αποφασισθεί με ποιον τρόπο θα γίνεται η ακρόαση, είτε δηλαδή με την πολυθρόνα είτε με την καρέκλα. Αν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε το ύψος για το τουιτερ θα μοιρασθεί ως προς το ύψος. Λίγα εκατοστά διαφορά πάνω ή κάτω, δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Συνήθως αυτά τσιρίζουν, οπότε προτείνω αυτί στο 5,25 ιντσών ή ενδιάμεσα των μεγαφώνων.
Μέτρηση θα βοηθούσε...
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
ειναι ηδη ετσι! :)
Aν και ακουγεται σαν μια λογικη κινηση, χωρις να ξερεις την off-axis συμπεριφορα του ηχειου στον καθετο αξονα δεν μπορεις να προβλεψεις αν θα ακουγεται καλυτερα η χειροτερα. Αν υπαρχει υπολογιστης και μικροφωνο, κατεβασε το REW και κανε μια μετρηση. Δεν χρειαζεται να εχεις μετρητικο μικροφωνο, το μονο που χρειαζεται να δεις ειναι την διαφορα στην αποκριση on-axis και off-axis τοσο πανω οσο και κατω απο το tweeter. Η απολυτη ακριβεια δεν ειναι ζητουμενο σε αυτη τη φαση, μονο η διαφορα.

Η σωστη γωνια (ειτε κατω ειτε πανω απο το τουιτερ) που θα πρεπει να ακους ειναι αυτη στην οποια δεν θα παρουσιαζεται βυθιση στην συχνοτητα κρος.

Η γνώμη μου είναι:
Αρχικά τα ηχεία να τοποθετηθούν σε βάσεις. Χρειάζεται δηλαδή κάποια κλήση προς τα έσω, ανάλογα με την θέση ακρόασης. Επί πλέον με αυτόν τον τρόπο θα έχουν και κάποια απόσταση από τον πίσω τοίχο. Κατόπιν πρέπει να αποφασισθεί με ποιον τρόπο θα γίνεται η ακρόαση, είτε δηλαδή με την πολυθρόνα είτε με την καρέκλα. Αν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε το ύψος για το τουιτερ θα μοιρασθεί ως προς το ύψος. Λίγα εκατοστά διαφορά πάνω ή κάτω, δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία.
Ο ανθρωπος πηρε on-wall ηχεια για να τα βαλει στον τοιχο, αν ηθελε ηχεια βασης θα ειχε παρει ηχεια βασης. Επισης τα περισσοτερα Dali απο οσο εχω δει προτεινει ο κατασκευαστης να τοποθετουνται ευθεια και να ακουγονται off-axis. Υποθετω πως on-axis εχουν τονισμενα πριμα και off-axis ομαλοποιειται η αποκριση (για σπινοραμα μη μιλησουμε καλυτερα)
 
Last edited:



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.554
Μηνύματα
2.864.248
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top