Fyne audio αναβάθμιση ενισχυτή

Μηνύματα
72
Reaction score
21
Καλησπέρα παιδιά έχω τα ηχεία της fyne audio f302 συνδεδεμένα με έναν denon AVR-X250BT που είναι home cinema ενισχυτής

(Ο ήχος είναι αναλυτικός και οκ για τα αυτιά μου αλλά πρέπει να το φτάσω στο 40-50 την ένταση για να ακούω ευχάριστα)

Θα ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση σε ενισχυτή για να περνώ το μεγίστων των ηχείων μου

Μπορείτε να μου προτείνετε? Ευχαριστώ πολύ
 

ika

News
Μηνύματα
14.094
Reaction score
13.028
τι εννοείς με το 40-50 την ένταση;
Και εννοείς με το ν' ακους ευχάριστα; Σε ένταση;

Τα ηχεία σου είναι 60W/8Ω και ο AVR είναι 70W/8Ω, τυπικά είσαι ΟΚ από ισχύ.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
21
Και όμως δίνει την αίσθηση ότι ζορίζεται ίσως κάνω εγώ λάθος δεν έχω της γνώσεις

Παρόλα αυτά θα είχε διαφορά αν αλαζα σε hi fi ενισχυτή?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Ο ενισχυτής σου είναι εισαγωγικός και πολύ απλοϊκός σε ικανότητες οδήγησης. Σαφώς ένας δικάναλος θα αναβαθμίσει το άκουσμα των ηχείων σου.
 

Μηνύματα
305
Reaction score
306
Καλησπέρα παιδιά έχω τα ηχεία της fyne audio f302 συνδεδεμένα με έναν denon AVR-X250BT που είναι home cinema ενισχυτής

(Ο ήχος είναι αναλυτικός και οκ για τα αυτιά μου αλλά πρέπει να το φτάσω στο 40-50 την ένταση για να ακούω ευχάριστα)

Θα ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση σε ενισχυτή για να περνώ το μεγίστων των ηχείων μου

Μπορείτε να μου προτείνετε? Ευχαριστώ πολύ
Υπάρχει μεγάλη πληθώρα δικάναλων ενισχυτών, λαμπάτων και τρανζιστοράτων που θα μπορούσες να επιλέξεις για αναβάθμιση, σε ποιο εύρος τιμής θες να κινηθείς;
Θέλεις οπωσδήποτε καινούργιο ή και μεταχειρισμένο που θα βρεις κάτι αξιόλογο οικονομικότερα, σ΄ αυτή την περίπτωση μπορείς να δεις και τις αγγελίες στο site.
Ενδεικτικά, πάντως, για καινούργιο θα κοίταγα στην γκάμα της Yamaha για τρανζιστοράτο και θα ρώταγα τους αδερφούς Τσακιρίδη για λαμπάτους.
 

ika

News
Μηνύματα
14.094
Reaction score
13.028
Οπως λένε και παραπάνω, ένας δικάναλος θα είναι καλύτερος στην οδήγηση από τον AVR.
Αλλά αν στον AVR έχεις συνδέσει TV, κονσόλα, BD κα, θα πρέπει να βρεις δικάναλο με αντίστοιχες HDMI εισόδους.
Και SUB out ίσως.
Δυστυχώς ο DENON δεν έχει pre-out να συνδέσεις ένα τελικό...
 




gid

Μηνύματα
7.452
Reaction score
8.678
Καλό θα ήταν να κοιτάξεις σε μεταχειρισμένα ώστε γρήγορα να προχωρήσεις και σε αλλαγή ηχείων, θα έλεγα... Αν θες εντάσεις και όγκο και μπάσο, αυτά που έχεις δεν προσφέρονται.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
21
Καλό θα ήταν να κοιτάξεις σε μεταχειρισμένα ώστε γρήγορα να προχωρήσεις και σε αλλαγή ηχείων, θα έλεγα... Αν θες εντάσεις και όγκο και μπάσο, αυτά που έχεις δεν προσφέρονται.
Σε τη ηχεία να πηγενα δηλαδή?
 

gid

Μηνύματα
7.452
Reaction score
8.678
Σε τη ηχεία να πηγενα δηλαδή?
Κάτι "μεγαλύτερο", δίχως άλλο. Υπάρχει πάντα και η επιλογή των ενεργών οπότε προσπάθησε τώρα να βρεις ενισχυτή με pre-out.

Όταν έλθει η ώρα θα ανοίξεις νέο θέμα και θα το συζητήσουμε εδώ.
 

ika

News
Μηνύματα
14.094
Reaction score
13.028
Δεν είναι κακά τα 302. Μπορεί να δει για sub μήπως βρει αυτό που θέλει στον ήχο, μιας και έχουν 1 μόνο 6άρι midbass.
 

gid

Μηνύματα
7.452
Reaction score
8.678
Δεν είναι κακά τα 302. Μπορεί να δει για sub μήπως βρει αυτό που θέλει στον ήχο, μιας και έχουν 1 μόνο 6άρι midbass.
Ναι αυτό είναι αρκετά πιθανό.

Συχνά οι χρήστες ανεβάζουν εντάσεις για να πάρουν μπάσο, μα το ηχείο δεν έχει μπάσο να δώσει μάνα μ'.... :idk:
 

TGD

Μηνύματα
7.260
Reaction score
7.279
Νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι τόσο ο Denon, ούτε βέβαια τα Fyne. Απλά χρειάζεσαι ένα subwoofer.
 

Μηνύματα
1.804
Reaction score
1.529
Με τα 90 ντιμπι των ηχειων δεν τα λες ούτε εύκολα ούτε δύσκολα σε φορτίο. Θα πήγαινα σε ενισχυτή διπλασιων βατ από αυτά του ηχείου σε κάθε περίπτωση. Και σίγουρα όχι σε AV.
 

Μηνύματα
13.654
Reaction score
6.621
Ένας δικαναλος με ισχύ 80-100 watt θα οδηγήσει με άνεση τα ηχεία σου και θα τους δώσει τον "όγκο" που τους λείπει και δεν μπορεί να δώσει ο Denon. Δεν ξέρω πόσο μεγάλος είναι ο χώρος που ακούς, αλλά πριν περάσεις σε αλλαγή ηχείων ή προσθήκη υπογουφερ, άλλαξε τον ενισχυτή σου. Αν χρειάζεσαι τις ψηφιακές συνδέσεις του Denon,πάρε και ένα dac (ακόμα και κάτι προσιτό θα είναι καλύτερο από το ψηφιακό τμήμα του Denon).
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Λιγος ο ενισχυτης για τα ηχεια σου.
Δοκιμασε εναν Hegel, νομιζω οτι ο αντιπροσωπος ειναι ο ιδιος.
 


Μηνύματα
13.654
Reaction score
6.621
Νομίζω οτι ενας Yamaha A-S701 (ίσως και ο 501) θα ήταν μια άριστη επιλογή,εκτός όλων των άλλων έχει και ψηφιακές εισόδους (αν και όχι για την βασική πηγή του συστήματος.......ποιά είναι?).Ειδικά τώρα που η τιμή έχει επανέλθει σε λογικά επίπεδα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.403
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top