Ενεργά Midfield monitors

Μηνύματα
229
Reaction score
395
Έχει ακούσει κανείς κάποιο (ιδανικά κάποια) από τα παρακάτω; Για ένα στερεοφωνικό σετάπ που μελλοντικά ίσως γίνει 2.1 ή 2.2
Ας μην αρχίσουμε σας παρακαλώ τα 6.2/7.4/12.6 κλπ γιατί είναι τελείως εκτός δυνατοτήτων και οικονομικών και χωροταξικών.

- Focal trio 11
- Neumann KH310
- Dynaudio Core 59

Αυτή τη στιγμή έχω τα Focal Solo6 + Sub6 αλλά πάνω από τα 2μ ψιλοκαταρρέουν οπότε μάλλον πρέπει να πάμε σε κάτι μεγαλύτερο για μια θέση ακρόασης στα 2.5-3μ.
Προφανώς και ο χώρος παίζει τεράστιο ρόλο. Απλά θα ήθελα γνώμες αναφορικά με τις αντικειμενικές δυνατότητες ή αδυναμίες κάποιων εκ των παραπάνω.
Προφανώς αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο μέχρι 7k πολύ ευχαρίστως (εκτός από Genelec. Όσο καλά και να ακούγονται, δεν βλέπονται)
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Βασικά σε σχέση με αυτά που κοιτάς , τα Genelec είναι τα μόνα που “ βλέπονται “
Βέβαια είναι πάνω από το budget σου αλλά είναι καλύτερα , ομορφότερα και πολύ πιο μπροστά τεχνολογικά με μπόλικα καλούδια


FE6D05F4-FBB0-4394-B01A-5FDC1F1E9ADF.jpeg
 

Μηνύματα
229
Reaction score
395
Βασικά σε σχέση με αυτά που κοιτάς , τα Genelec είναι τα μόνα που “ βλέπονται “
Βέβαια είναι πάνω από το budget σου αλλά είναι καλύτερα , ομορφότερα και πολύ πιο μπροστά τεχνολογικά με μπόλικα καλούδια


View attachment 272775
Δεν έχεις άδικο. Και από αυτά που ανέφερα τα focal είναι τα πιο εμφανίσιμα. Γενικά τα ενεργά monitors είναι ψιλοχάλια. Τουλάχιστον σε αυτά τα χρήματα. Τα genelec είναι αναμφισβήτητα φοβερά ηχεία άπλά δεν μου αρέσουν καθόλου με αυτές τις καμπύλες.
Το μπάτζετ είναι αυστηρό οπότε δε μπορώ να ξεφύγω.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Δεν έχεις άδικο. Και από αυτά που ανέφερα τα focal είναι τα πιο εμφανίσιμα. Γενικά τα ενεργά monitors είναι ψιλοχάλια. Τουλάχιστον σε αυτά τα χρήματα. Τα genelec είναι αναμφισβήτητα φοβερά ηχεία άπλά δεν μου αρέσουν καθόλου με αυτές τις καμπύλες.
Το μπάτζετ είναι αυστηρό οπότε δε μπορώ να ξεφύγω.
Δεν εχω ακουσει κανενα απο αυτα. Αλλα δεν εχει σημασια ετσι κι αλλιως. Η ακροαση αφορα μονο τον αμεσα ενδιαφερομενο μια που ειναι υποκειμενικο θεμα. Με απλα λογια το τι θα αρεσει σε εμενα δεν ειναι απαραιτητο οτι θα αρεσει και σε εσενα.
Αντικειμενικα, ομως η επιλογη ειναι σχετικα ευκολη.
Αρχικα με δεδομενο οτι το συστημα θα στηθει αρχικα ως στερεοφωνικο χωρις subwoofer, αποκλειονται αυτοματα τα Neumann.
Μενουν μετα τα αλλα δυο και η επιλογη εδω ειναι και παλι σχετικα ευκολη.
Σε ενδιαφερει η αποδοση σε στερεο αλλα σε ενδιαφερει εξ ισου και η εμφανιση? Focal.

Σε ενδιαφερει η αποδοση σε στερεο, εισαι ΟΚ με την εμφανιση των Dynaudio και θες οταν θα βαλεις subwoofer να παρεις ομοσταυλα για λογους ευκολιας ρυθμισεων κτλ? Dynaudio.
Τα Genelec τα θεωρω ομορφα αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου και design του χωρου στον οποιο θα τοποθετηθουν οποτε περι ορεξεως...
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Έχει ακούσει κανείς κάποιο (ιδανικά κάποια) από τα παρακάτω; Για ένα στερεοφωνικό σετάπ που μελλοντικά ίσως γίνει 2.1 ή 2.2
Ας μην αρχίσουμε σας παρακαλώ τα 6.2/7.4/12.6 κλπ γιατί είναι τελείως εκτός δυνατοτήτων και οικονομικών και χωροταξικών.

- Focal trio 11
- Neumann KH310
- Dynaudio Core 59

Αυτή τη στιγμή έχω τα Focal Solo6 + Sub6 αλλά πάνω από τα 2μ ψιλοκαταρρέουν οπότε μάλλον πρέπει να πάμε σε κάτι μεγαλύτερο για μια θέση ακρόασης στα 2.5-3μ.
Προφανώς και ο χώρος παίζει τεράστιο ρόλο. Απλά θα ήθελα γνώμες αναφορικά με τις αντικειμενικές δυνατότητες ή αδυναμίες κάποιων εκ των παραπάνω.
Προφανώς αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο μέχρι 7k πολύ ευχαρίστως (εκτός από Genelec. Όσο καλά και να ακούγονται, δεν βλέπονται)
Θα σκεφτόσουν ίσως KEF LS60;
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Θα σκεφτόσουν ίσως KEF LS60;
Πως τα πανε αυτα στα 3μ σε σταθμες αναφορας? Εχω ακουσει τα καλυτερα για τα LS60 αλλα γενικα δεν εχω ακουσει ποτε KEF ηχειο που να με καλυπτει σε σταθμες (εγκυκλοπαιδικη ερωτηση, δεν εχω σκοπο να τα αγορασω).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Για 3 μέτρα στάθμες αναφοράς δεν βγαίνει το μπάτζετ, εκτός και αν αρχίζουμε να αφαιρούμε οκτάβες.

Κόψε απόσταση, ή κόψε οκτάβες, ή κόψε στάθμη.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Έχει ακούσει κανείς κάποιο (ιδανικά κάποια) από τα παρακάτω; Για ένα στερεοφωνικό σετάπ που μελλοντικά ίσως γίνει 2.1 ή 2.2
Ας μην αρχίσουμε σας παρακαλώ τα 6.2/7.4/12.6 κλπ γιατί είναι τελείως εκτός δυνατοτήτων και οικονομικών και χωροταξικών.

- Focal trio 11
- Neumann KH310
- Dynaudio Core 59

Αυτή τη στιγμή έχω τα Focal Solo6 + Sub6 αλλά πάνω από τα 2μ ψιλοκαταρρέουν οπότε μάλλον πρέπει να πάμε σε κάτι μεγαλύτερο για μια θέση ακρόασης στα 2.5-3μ.
Προφανώς και ο χώρος παίζει τεράστιο ρόλο. Απλά θα ήθελα γνώμες αναφορικά με τις αντικειμενικές δυνατότητες ή αδυναμίες κάποιων εκ των παραπάνω.
Προφανώς αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο μέχρι 7k πολύ ευχαρίστως (εκτός από Genelec. Όσο καλά και να ακούγονται, δεν βλέπονται)
Το ερώτημά σου έχει απλή απάντηση : Άμα σου αρέσει ήδη ο ηχητικός χαρακτήρας των Focal , τότε προχωράς σε μεγαλύτερο μοντέλο ... Στα 2,5 μέτρα λειτουργεί άνετα το Trio 11 Be, αλλά η μελλοντική απόκτηση sub προϋποθέτει μοντέλα ακόμα στιβαρότερα, τάξης ανώτερης από sub6...

Τα Dynaudio Core 59 χρειάζονται επίσης τουλάχιστον sub Core ζευγάρι και τίποτα κατώτερο...Μπαίνει όμως πολύ firmware στην όλη υπόθεση.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Dynaudio δαγκωτα
Να πάει ν'ακούσει πρώτα Dynaudio σειράς Core έστω και μικρότερο μοντέλο υπό συνθήκη nearfield ΄΄δαγκωτά΄΄... Κρατώντας υπ'όψιν ότι υπεισέρχεται ενσωματωμένο DSP με το σχετικό firmware στην αλυσίδα...
 

D

Deleted member 50795

Guest
Το lyd8 , που πήρα βγήκε υπεράνω προσδοκιών …όποτε η σειρά core θα είναι σαφώς καλύτερη (πιστευω)

ναι αν μπορεί ας πάει να τα ακούσει.
εγω παντως άραξα στη σειρά lyd και μαζεύω για το 18s.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Νομίζω από τα τρία περισσότερο χρωματισμένο με έμφαση στα ανώτερα χαμηλά θα είναι το φοκαλ. Αυτό θα δίνει αίσθηση όγκου που μάλλον θα σου αρέσει, ιδιαιτερα σε ροκιες.

Σε ότι αφορά τα πρίμα, ίσως τα φοκαλ να σου φανούν λιγότερο αναλυτικά; Λιγοτερο εργαλείο για επαγγελματίες που θα ήθελαν ξεκαθαρα να ακούνε τους ήχους καθ' εκαστης πηγής ήχου στο στούντιο και περισσότερο hifi.

Οπότε, επειδή hifi χρήση θα κάνεις (σωστά;)
Μια κατάταξη ευχαρίστησης θα ήταν φοκαλ πρώτα, Νόιμαν τελευταία και κάπου στη μέση τα νταινο.
Και τα τρία έχουν δυνατότητα ικουαλαιζερ για να τα φέρεις στα γούστα σου και στο δωματιο
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Νομίζω από τα τρία περισσότερο χρωματισμένο με έμφαση στα ανώτερα χαμηλά θα είναι το φοκαλ. Αυτό θα δίνει αίσθηση όγκου που μάλλον θα σου αρέσει, ιδιαιτερα σε ροκιες.

Σε ότι αφορά τα πρίμα, ίσως τα φοκαλ να σου φανούν λιγότερο αναλυτικά; Λιγοτερο εργαλείο για επαγγελματίες που θα ήθελαν ξεκαθαρα να ακούνε τους ήχους καθ' εκαστης πηγής ήχου στο στούντιο και περισσότερο hifi.

Οπότε, επειδή hifi χρήση θα κάνεις (σωστά;)
Μια κατάταξη ευχαρίστησης θα ήταν φοκαλ πρώτα, Νόιμαν τελευταία και κάπου στη μέση τα νταινο.
Και τα τρία έχουν δυνατότητα ικουαλαιζερ για να τα φέρεις στα γούστα σου και στο δωματιο
Στα Focal η προσαρμογή απόκρισης είναι στοιχειώδης σε ενιαίες ζώνες λόγω απουσίας DSP...
 

Μηνύματα
229
Reaction score
395
Θα σκεφτόσουν ίσως KEF LS60;
Τα είχα στα υπόψιν αλλά στην έκθεση που τα άκουσα προσεκτικά μου φάνηκαν αρκετά «ξερά» στο χαμηλό φάσμα συχνοτήτων. Μπορεί να έφταιγε το δωμάτιο, τα συνοδά ή κάτι άλλο, αλλά δεν με κέρδισαν σε καμία περίπτωση.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Τα είχα στα υπόψιν αλλά στην έκθεση που τα άκουσα προσεκτικά μου φάνηκαν αρκετά «ξερά» στο χαμηλό φάσμα συχνοτήτων. Μπορεί να έφταιγε το δωμάτιο, τα συνοδά ή κάτι άλλο, αλλά δεν με κέρδισαν σε καμία περίπτωση.
Ίσως ακριβώς για τη "ξηρότητα" θα έπρεπε να τα διαλέξεις -ξουμε
 

Μηνύματα
229
Reaction score
395
Για 3 μέτρα στάθμες αναφοράς δεν βγαίνει το μπάτζετ, εκτός και αν αρχίζουμε να αφαιρούμε οκτάβες.

Κόψε απόσταση, ή κόψε οκτάβες, ή κόψε στάθμη.
Κατανοητό και αναμενόμενο να υπάρξει κάποιου είδους συμβιβασμός μέχρι να προστεθούν τα subs.

Σε επίπεδο προδιαγραφών έχουμε και λέμε:

Dynaudio:
Woofer 9”,
max SPL: 112db
Freq. response: 36hz-32khz (-6db)

Focal:
Woofer 10”
max SPL:118db
Freq. response: 30hz-40khz (-3db)

Τα 6db διαφορά στο SPL δεν είναι αμελητέα, και η dynaudio δεν δίνει frequency response στα 3db. Θεωρώ και τους 2 κατασκευαστές σοβαρούς και πιστευω σε μεγάλο βαθμό τα νούμερα που ανακοινώνουν.
Λόγω έλειψης εμπειρίας από άλλα αντίστοιχα συστήματα, δεν επχω τη δυνατότητα να κρίνω κατά πόσο η θεωρητική ανωτερώτητα των focal μεταφράζεται σε πραγματική ακουστική διαφορά.
 

Μηνύματα
229
Reaction score
395
Το ερώτημά σου έχει απλή απάντηση : Άμα σου αρέσει ήδη ο ηχητικός χαρακτήρας των Focal , τότε προχωράς σε μεγαλύτερο μοντέλο ... Στα 2,5 μέτρα λειτουργεί άνετα το Trio 11 Be, αλλά η μελλοντική απόκτηση sub προϋποθέτει μοντέλα ακόμα στιβαρότερα, τάξης ανώτερης από sub6...

Τα Dynaudio Core 59 χρειάζονται επίσης τουλάχιστον sub Core ζευγάρι και τίποτα κατώτερο...Μπαίνει όμως πολύ firmware στην όλη υπόθεση.
Στην περίπτωση των focal σίγουρα μιλάμε για sub12 και όχι για τα μικρά.
Το dsp των dynaudio είναι ενδιαφέρον βέβαια και δίνει μεγάλη ευεληξία ειδικά αν μιλάμε και για μελλοντικό πάντρεμα με τα αντίστοιχα sub.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.567
Δίνεις αυτά που έχεις και πας σε Focal Trio 6 Be και υπογουφερ Focal sub 12,για να είσαι οριακά στο ποσό που έχεις βάλει σαν όριο. (έχω ακούσει τα Solo 6Βe και χωρίς υπογούφερ σε καθιστικό 20 τετραγωνικά και με απόσταση ακρόασης 2 μέτρα και κάτι και μου άρεσαν πολύ........έχαναν στα χαμηλά, αλλά λίγο με χάλασε).
 

Μηνύματα
229
Reaction score
395
Δίνεις αυτά που έχεις και πας σε Focal Trio 6 Be και υπογουφερ Focal sub 12,για να είσαι οριακά στο ποσό που έχεις βάλει σαν όριο. (έχω ακούσει τα Solo 6Βe και χωρίς υπογούφερ σε καθιστικό 20 τετραγωνικά και με απόσταση ακρόασης 2 μέτρα και κάτι και μου άρεσαν πολύ........έχαναν στα χαμηλά, αλλά λίγο με χάλασε).
Αυτή τη στιγμη ακούω με τα solo6 και το sub6 στα περίπου 1,6μ και είναι φανταστικά. Γι’αυτό εξάλλου τα έχω και ψιλοπρώτα σε προτίμηση.
Η διαφορά των trio6 με τα trio11 είναι περίπου 2 χιλιάρικα το ζευγάρι και 2” στο woofer.
Σκέφτομαι ότι ίσως τη βγάλω χωρίς sub για λίγο μέχρι να μπει και το sub12.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Αυτή τη στιγμη ακούω με τα solo6 και το sub6 στα περίπου 1,6μ και είναι φανταστικά. Γι’αυτό εξάλλου τα έχω και ψιλοπρώτα σε προτίμηση.
Η διαφορά των trio6 με τα trio11 είναι περίπου 2 χιλιάρικα το ζευγάρι και 2” στο woofer.
Σκέφτομαι ότι ίσως τη βγάλω χωρίς sub για λίγο μέχρι να μπει και το sub12.
Αν σε καλυπτουν τα 28Ηz @F3 του Sub12 τοτε τα Focal ειναι καλη επιλογη για εσενα.
Εγω παντως αν επαιρνα Focal ηχεια, δεν θα επαιρνα Focal Sub. Δεν θα τα πω αχρηστα γιατι ειναι βαρια κουβεντα αλλα οποτε ακουσα sub Focal η πρωτη σκεψη που μου ερχοταν στο μυαλο ηταν "κριμα τα λεφτα".
Αν δεν εχεις την εμπειρια η τον εξοπλισμο να ενσωματωσεις sub διαφορετικων κατασκευαστων υπαρχει παντα η επιλογη της εγκαταστασης απο επαγγελματια.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top