Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Από όσα διαβάζω, η BYD έχει καμιά 30αρια εργοστάσια σε Ασία, Ευρώπη και Αμερική, δική της τεχνολογία μπαταριών και battery packs (BYD Blade), και κάποιες άλλες τεχνολογίες που δεν έχουν οι Ευρωπαίοι.

Τα Tesla που κατασκευάζονται στη Γερμανία έχουν μπαταρίες της BYD. Ότι φεύγει από ΚΙΝΑ έχει CATL. Στο Λονδίνο κυκλοφορούν ήδη ηλεκτρικά λεωφορεία της ΒΥD. https://en.byd.com/news/500th-byd-a...head-london-as-orders-top-1000-across-the-uk/

Έχει πουλήσει ήδη σχεδόν 900.000 (λένε) ηλεκτρικά ΙΧ οχήματα και 50.000 ηλεκτρικά λεωφορεία. Στην Ευρώπη 20 περιοχές έχουν 1400 ηλεκτρικά λεωφορεία τα οποία κατασκευάστηκαν στα εργοστάσια της ΒΥD σε Ολλανδία και Γαλλία. Υπάρχουν αναφορές στα Social Media για κυκλοφορία λεωφορείων της στην Νορβηγία. Διαθέτει ήδη ένα mini Bus 58 ατόμων για την Ευρώπη που βγάζει μια βάρδια με μια φόρτιση.

Στη Σουηδία διαθέτει ήδη δίκτυο πωλήσεων.

Και Νορβηγία

Διάφορα




Συνεργασία Με Shell για φόρτιση στη Ευρώπη.

Για Ελλάδα

Υπάρχουν και αυτά

Αρκετά από τα παραπάνω δεν τα έχω τσεκάρει. Κόπι πάστε από δεξιά αριστερά. 🙂
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Ενώ οι 5-10-15-20-50 χιλιάδες που έχουμε δώσει εδώ τα μέλη του φόρουμ σε οπτικακουστικά απλά για να βλέπουμε ταινίες και να ακούμε μουσική δεν είναι ανέκδοτο. Συν τις άπειρες χαμένες εργατοώρες που μιλάμε γι' αυτά στο φόρουμ. :roflmao:
Αν η χρήση είναι ανάλογη σίγουρα. Στο χώρο όμως του audio υπάρχουν επιλογές για κάθε τσέπη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το Xev Yoyo λεει τιποτα?
Όλα αυτά τα μικροοχήματα, εκτιμώ ότι αναπτύσσονται για να δώσουν ώθηση στο κάθε είδους car sharing από εταιρείες διάθεσης οχημάτων μικροκινητικότητας εντός αστικού ιστού και σε τουριστικές περιοχές, νησιά, κλπ.

Στόχος το "εισιτήριο" χρήσης να είναι επιπέδου λεωφορείου.

Ένα είδος Ταξί, που θα είναι διαθέσιμα χωρίς οδηγό (άρα πιο φτηνά), ή οικονομικά ενοικιαζόμενα σε Ρόδο και Μύκονο, έως Κρήτη και κάθε τουριστικό θέρετρο, ακόμα και ορεινά θέρετρα για σκι.

Ο ιδιώτης δύσκολα θα πάει να δώσει τα λεφτά που ζητάνε αυτά τα οχήματα μικροκινητικότητας, που θυμίζουν λίγο μηχανάκια σε 4 Ρόδες, σα γουρούνες κλειστές όμως, γιατί με κάποια παραπάνω χρήματα θα θέλει και θα προτιμήσει να αγοράσει ένα πιο ολοκληρωμένο όχημα, πιο "αυτοκίνητο".
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Αυτά θα τα τρώγαμε έτσι κι αλλιώς.
Ήθελε Friday's ο μικρός, η άλλη επιλογή ήταν κέντρο, όπου θα πλήρωνα και πάρκινγκ.
Στο κόσμος δε πληρώνω ούτε πάρκινγκ, έχει Friday's και Ω, και τζάμπα φόρτιση.
Μόνο για την τζάμπα φόρτιση, σκέτο, δε πάω ούτε για πλάκα στο κόσμος, κι ας είναι στο δρόμο μου.
Τρεις ώρες στα Friday's θα καθόσασταν έτσι κι αλλιώς;
Στο μισάωρο κάνω κεφάλι από τη βαβούρα.

Για ταινία στο Cosmos κάτι γίνεται.
Τόσο σινεμά δεν έχω δει το εξάμηνο που μας πέρασε, όσο τα τελευταία 10 χρόνια. :D

Με τα τρίωρα που κάθεστε εσείς που τρώτε όμως, δεν μου αδειάζετε τη γωνιά έγκαιρα, κι έχει τύχει να πρέπει να ξεριζωθώ από την πολυθρόνα μου στην Comfort αίθουσα στα 15 λεπτά της ταινίας για να πετύχω κενή θέση φόρτισης. :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Από όσα διαβάζω, η BYD έχει καμιά 30αρια εργοστάσια σε Ασία, Ευρώπη και Αμερική, δική της τεχνολογία μπαταριών και battery packs (BYD Blade), και κάποιες άλλες τεχνολογίες που δεν έχουν οι Ευρωπαίοι.

Τα Tesla που κατασκευάζονται στη Γερμανία έχουν μπαταρίες της BYD.
Ναι, όλα αυτά ισχύουν.

Επίσης ισχύει αυτό που έγραψα περί structural battery pack, δηλαδή αυτό που διαφήμισε τόσο καλά ο ελον μάσκ ότι θα κάνει πρώτη η Τέσλα, το κάνει ήδη η BYD.

Πολλά πράγματα που κάνει η BYD, νομίζω πως τα περνάει copy paste η Τέσλα.

Όσο για την συνολική ποιότητα κατασκευής των αυτοκινήτων της Τέσλα, σόρρυ, δε το είπα γω, αλλά καλύτερα τα Τέσλα από Μερσεντές και από μπεμβέ.

Επαναλαμβάνω, δεν τα λέω γω, ο Σάντι μουνρο τα είπε.



Τρεις ώρες στα Friday's θα καθόσασταν έτσι κι αλλιώς;
Ναι, δεν τρώμε μια μπουκιά σα τους γύφτους και να πα να φύγουμε, τρώμε όλο το μαγαζί και συνεχίζουμε με όλα τα γλυκά. Δε βλέπεις τι φωτογραφίες ανεβάζω;😂🤣😜 Θα φάμε σιγά σιγά μέχρι σκασμου και θα περισσέψουν πολλά να τα παλεύουμε παρέα με σόδες μέχρι τελικής πτώσης. Και τα ρέστα σε πακέτο. 🤣😂😜

Και έχουμε να μιλάμε κιόλας μεταξύ μας, δε πάμε μουγγοί να φάμε να φύγουμε, περνάμε ωραία. Δε ξέρω τι κάνετε σεις, για μας το 3-ωρο είναι δεδομένο.

Θα καθόμασταν κι άλλο, κάναμε τρομερό χαβαλε, είχαμε πιάσει ωραίες κουβέντες, αλλά τόσο φαΐ που έριξα, έπρεπε να αδειάσω κιόλας, σχεδόν επειγόντως. Εγώ τους τράβηξα να φύγουμε, με το ζόρι σηκώθηκαν.

Και τέλος πάντων, έχω πάει υπερβολικά πολλές φορές στο κόσμος, όπου το αυτοκίνητο είχε φορτίσει πλήρως (80%) και πήγα πολύ πολύ μετά να το παραλάβω, ίσως ώρες να έμεινε στο 80%, αφήνω συνήθως σημείωμα μόνο αν δεν έχει άλλη θέση να φορτίσουν να με πάρουν τηλέφωνο να το μετακινήσω. Δηλαδή συνήθως το φαγητό μου στο κόσμος διαρκεί πολύ περισσότερο από όσο χρειάζεται η φόρτιση.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Αν η χρήση είναι ανάλογη σίγουρα. Στο χώρο όμως του audio υπάρχουν επιλογές για κάθε τσέπη.
Παρεμπιπτόντως, τελευταία με την ησυχία του ηλεκτρικού πιάνω τον εαυτό μου να ακούω (και να απολαμβάνω) περισσότερη μουσική στο αμάξι. Κάνω μέχρι και βόλτες έξτρα απλά για να ακούσω μουσική, κάτι που είχα να κάνω 25 χρόνια. Αθόρυβες επιταχύνσεις με αγαπημένα κομμάτια, μεγάλη κ@ύλα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τον λογαριασμό των Friday's ξέχασες να ανεβάσεις, για να κάνουμε τους υπολογισμούς πόσο τζάμπα ήταν η φόρτιση. ;)
Δικό μου τραπέζι για 2 ανθρώπους, εξαιρετικά σπάνια θα κοστίσει κάτω από 100 ευρώ.
Η εν λόγω ημέρα, δεν μπορούσε να αποτελέσει εξαίρεση.
Κι ήταν τραπέζι για 3. 😎

Εννοείται πως το κόστος της φόρτισης που κερδίζω σε κάθε τέτοια "τζάμπα φόρτιση" είναι μηδαμινό και δεν του δίνω καμία σημασία. Στο σπίτι πόσο να μου κοστίζει; Κάνα 3-ευρο η φόρτιση 20-80%; Αμελητέο ποσό είναι. Εντελώς αμελητέο.

Το κονσεπτ όμως, του "τζάμπα φόρτιση", είναι όλ δι μανεϊ, η χαρά του γιου μου να βάζει το καλώδιο να ξεκινήσει η τζάμπα φόρτιση, δε περιγράφεται. 🤣😂😜
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Εγώ, αντίθετα, αμφιταλαντεύομαι αν θα πάρω ποπκορν στο σινεμά, για να μην ξεφύγω και μου βγει ακριβή τελικά η φόρτιση. :roflmao:
Ε πάντα τέτοιος ήσουν, τα χούγια δε κόβονται. 🤣

Ο ντιμιφουτ πάντως, αφήνει πουρμπουάρ μεγαλύτερο του κόστους φόρτισης 2 αυτοκινήτων, κι αυτό σε λογαριασμό που μπορεί να ξεπερνάει τα 150 ευρώ για 2 ανθρώπους. 😂😜🤣

Εμείς εκτιμούμε την παροχή, και θα στηρίζουμε τα μέρη που την προσφέρουν. 😎
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Εμ, πώς να ανταποκριθώ μετά σε πρόσκλησή σου για έξοδο για φαγητό;

Μόνο γιατρός αν είναι κάποιος μπορεί να σε ακολουθήσει. :)
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Να το βάλω σε bookmark αυτό; :biggrin:
Αφού δεις τι γράφει στο παρακάτω λινκ, κάνε ότι θες.
Τα 5 αστέρια στο euro ncap τα είδες;


Τα φτηνά EV δεν είναι καθόλου μακριά, αλλά:

1. Κινέζικα
2. Όχι πολλά πολλά μπλιμπλικια
3. Όχι μεγάλη ιπποδύναμη, δηλαδή θα είναι όμοιων επιδόσεων με τα συνήθη φτηνά ΙΧ που βλέπεις στις πόλεις.
 
Last edited:



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Αφού δεις τι γράφει στο παρακάτω λινκ, κάνε ότι θες.


Τα φτηνά EV δεν είναι καθόλου μακριά, αλλά:

1. Κινέζικα
2. Όχι πολλά πολλά μπλιμπλικια
3. Όχι μεγάλη ιπποδύναμη, όπως τα συνήθη φτηνά ΙΧ που βλέπεις στις πόλεις.
Για crash test κινέχικου αυτοκινήτου μιλάω, Ούτε για μπαταρίες, ούτε για τιμές, ούτε για εμβέλεια.

BYD Atto 3 Euro NCAP crash test

:hi:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ρε συ Γιάννη, η BYD έχει structural battery pack, με +50% αυξημένη ακαμψία καμπίνας σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη τεχνολογία, είτε ev είτε ice.

Ta 5 stars τα έχει στο τσεπακι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Με το αστέρι θα πας :whistling:
Θα μπορούσα, ναι. Αλλά πληρώνοντας 180-200€ παραπάνω για καύσιμα, και χωρίς να μπαίνω καθε μέρα στον δακτύλιο στην Αθήνα.

Τα χρήματα πάντως δεν είναι λίγα, ακόμα και αν πρέπει να κάτσω ενα μισάωρο ανά διαδρομή παραπάνω στον καφέ μου, για να φορτίσω.
100 ευρώ το μισάωρο δηλαδή. Δεν ξέρω πολλούς που βγάζουν τόσα σε μισή ώρα πίνοντας καφέ και ξύνοντας το π@πάρι τους.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top