Spinorama,ή πώς θα έπρεπε να διαλέγουμε τα ηχεία μας...

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
σκεφτομαι οτι τα κλασσικο λαθος που κανουν αρκετοι ειναι να παιρνουν μικρα ηχεια και να τα τοποθετουν σε μεγαλυτερη αποσταση κατι που περα απο το προφανες την αδυναμια να βγαλουν την ηχητικη πιεση που απαιτειται δημιουργουν ενα ακομη προβλημα λογω της δεδομενης διασπορας τους.
Τα λέμε καμιά 10-αριά χρόνια.

Δε πειράζει, η επανάληψη είναι μαμά.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Σε μικρότερα δωμάτια που έχω
Μα τα περισσότερα δωμάτια έτσι είναι.

Δεν σου καταλογίζω ότι περιπλέκεις κατάστασεις. Σου καταλόγισα ότι εξετάζεις πολλά θέματα μαζί που δεν είναι πάντα καλό γιατί α) ή δεν συσχετίζονται β) ή εαν είναι να συσχετιστούν πρέπει να συσχετιστούν σωστά γ) εγω δεν τα ανέφερα και δεν έχω την δυνατότητα να κάνω το επόμενο βήμα απο το Α στο Β που μου ζητάς ή περιμένεις να κάνω πριν ξεκαθαρίσω ενα ισχύει ή όχι το Α καθώς θα με οδηγήουν σε λάθος συμπεράσματα δ) καλά κάνεις ίσως , για άλλους που μπορεί να γνωρίζουν πιο πολλά ή διαφορετικά πράγματα. Εγώ απλώς σου λέω ότι με αυτά που γνωρίζω δεν μπορώ να πάω "παραπάνω". Εσείς μπορείτε να πάτε. Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που απο το Α πάνε στο Ω και βρίσκουν και συσχετισμούς για όλα στο δρόμο αυτό. Σε αυτούς και για αυτούς μπορείς να γράφεις.

Εγώ είπα κάτι πολύ απλό μαθηματικά ότι ακριβώς επειδή η ενέργεια και οι συχνότητες είναι παρόμοιες, ανάμιξη μιας διαφορετικής χρονικά και φασικά έμμεσης ακτινοβολίας με μια άμεση , αυτή θα οδηγήσει σε μεγαλύτερες ακυρώσεις και τονώσεις από ότι εάν ήταν ανόμοιες. Αντίθετα ανισορροπία σε κάποιο εύρος συχνοτήτων ή μείωση της ενέργειας τους θα οδηγούσε σε μικρότερου εύρους, διαφοράς τονώσεις και ακυρώσεις. Αυτό σου το συσχετισα παρπαέρα και μετά το δικό σου πόστ με το γεγονός ότι στην ουσία όλο το δωμάτιο είναι σε μια τέτοια "κατάσταση", συνεχώς και "χωρικά" περιορισμένο ως συνεχές γεγονός που δρά .... άσχετα εαν μιλάμε κυρίως για τις πλευρικές που είμαστε και πιο ευαισθητοι. Τώρα έαν έχεις το περιθώριο να εφαρμόσεις ένα τέλειο συσχτισμό των ανακλάσεων της ενέργειας τους και τον χρόνο που καταφθάνουν στη θέση ακρόασης είναι άλλο ζήτημα, πολύ υψηλού "στόχου". Αλλά και αυτό για αν το καταφέρεις πάλι θα χρειαστείς παθητική φροντίδα για να το επιτύχεις εντός όλων των σημείων του δωματίου.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μα τα περισσότερα δωμάτια έτσι είναι.

Δεν σου καταλογίζω ότι περιπλέκεις κατάστασεις. Σου καταλόγισα ότι εξετάζεις πολλά θέματα μαζί που δεν είναι πάντα καλό γιατί α) ή δεν συσχετίζονται β) ή εαν είναι να συσχετιστούν πρέπει να συσχετιστούν σωστά γ) εγω δεν τα ανέφερα και δεν έχω την δυνατότητα να κάνω το επόμενο βήμα απο το Α στο Β που μου ζητάς ή περιμένεις να κάνω πριν ξεκαθαρίσω ενα ισχύει ή όχι το Α καθώς θα με οδηγήουν σε λάθος συμπεράσματα δ) καλά κάνεις ίσως , για άλλους που μπορεί να γνωρίζουν πιο πολλά ή διαφορετικά πράγματα. Εγώ απλώς σου λέω ότι με αυτά που γνωρίζω δεν μπορώ να πάω "παραπάνω". Εσείς μπορείτε να πάτε. Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που απο το Α πάνε στο Ω και βρίσκουν και συσχετισμούς για όλα στο δρόμο αυτό. Σε αυτούς και για αυτούς μπορείς να γράφεις.

Εγώ είπα κάτι πολύ απλό μαθηματικά ότι ακριβώς επειδή η ενέργεια και οι συχνότητες είναι παρόμοιες, ανάμιξη μιας διαφορετικής χρονικά και φασικά έμμεσης ακτινοβολίας με μια άμεση , αυτή θα οδηγήσει σε μεγαλύτερες ακυρώσεις και τονώσεις από ότι εάν ήταν ανόμοιες. Αντίθετα ανισορροπία σε κάποιο εύρος συχνοτήτων ή μείωση της ενέργειας τους θα οδηγούσε σε μικρότερου εύρους, διαφοράς τονώσεις και ακυρώσεις. Αυτό σου το συσχετισα παρπαέρα και μετά το δικό σου πόστ με το γεγονός ότι στην ουσία όλο το δωμάτιο είναι σε μια τέτοια "κατάσταση", συνεχώς και "χωρικά" περιορισμένο ως συνεχές γεγονός που δρά .... άσχετα εαν μιλάμε κυρίως για τις πλευρικές που είμαστε και πιο ευαισθητοι. Τώρα έαν έχεις το περιθώριο να εφαρμόσεις ένα τέλειο συσχτισμό των ανακλάσεων της ενέργειας τους και τον χρόνο που καταφθάνουν στη θέση ακρόασης είναι άλλο ζήτημα, πολύ υψηλού "στόχου". Αλλά και αυτό για αν το καταφέρεις πάλι θα χρειαστείς παθητική φροντίδα για να το επιτύχεις εντός όλων των σημείων του δωματίου.
Θεωρώ ότι ο ίδιος έχω αναφερθεί αναλυτικά σε διάφορους απαραίτητους συσχετισμούς για καθένα από τα ενδιάμεσα στάδια.

Ας πάρουμε τώρα τις πρώιμες ανακλαστικές συνιστώσες σε διαφορετικές θέσεις πέραν του MLP...Ως κύριες ανακλαστικές συνιστώσες με ενέργεια και δράση που θα μας απασχολούσε λογαριάζονται οι προερχόμενες από τα τοιχωματικά όρια που θα βρίσκονταν εγγύτερα προς το εκάστοτε ηχείο.Άμα βρισκόμασταν σε απομακρυσμένες θέσεις εκτός MLP - κάτι που συμβαίνει συχνά στη δική μου ακροαματική καθημερινότητα - αποφεύγοντας εννοείται προσέγγιση σε πλευρικές επιφάνειες που θα ήταν οι πιο ΄΄επίφοβες΄΄ (αν και στην περίπτωση του σαλονιού με τα setup σε διαγώνιο προσανατολισμό πλευρικές επιφάνειες θα λογαριάζονταν όλα τα γειτονικά προς τα ηχεία και τη θέση ακρόασης κατακόρυφα τοιχώματα), τότε το ακουστικό μας σύστημα θα υποδέχεται πληθώρα από εναλλακτικά φαινόμενα comb filtering με τις υπαίτιες ηχητικές ενέργειες (άμεση και από την εκάστοτε αντίστοιχη πρώιμη ανάκλαση) πιο εξασθενημένες σε σχέση με την προερχόμενη από το πεδίο αντήχησης στην ίδια τοποθεσία,. Το ακουστικό μας σύστημα είναι προσαρμοσμένο στο να συγκεράζει μετριάζοντας την επίδραση από τα υπερτιθέμενα φαινόμενα comb filtering.

Υπενθυμίζεται ότι αυτή η συνθήκη θ'αφορούσε ούτως ή άλλως σήματα σταθερής κατάστασης , αφού οι στιγμιαίες κορυφώσεις από δυναμικές αντιθέσεις στο πρόγραμμα δεν θα προλάβαιναν να ενταχθούν ούτε σε πεδίο αντήχησης ούτε σε ενότητα comb filtering. Ηχεία με ομαλό spinorama θα ήταν ακόμα πιο απαραίτητα υπό τέτοιες συνθήκες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Ηχεία με ομαλό spinorama θα ήταν ακόμα πιο απαραίτητα υπό τέτοιες συνθήκες.
Όχι μάστορα.

Μην επιμένεις.

Πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα νομίζει (χωρίς να μπορεί να το αποδείξει) πως ίσως ένα ηχείο με χειρότερο σπινοραμα, να μπορεί να παίξει καλύτερα από ένα ηχείο με καλύτερο σπινοραμα, σε κάποιο συγκεκριμένο χώρο, με εντελώς συγκεκριμένα συνοδά, με συγκεκριμένη μουσική, σε συγκεκριμένες στάθμες, υπό συγκεκριμένη φάση της σελήνης, με συγκεκριμένες κάλτσες μάλλινες στη θέση ακρόασης, με τον ακροατή να είναι συγκεκριμένου ζώδιου, και προφανώς ανεμβολίαστος.

Ε πώς.


FB_IMG_1670605988819.jpg
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Θεωρώ ότι ο ίδιος έχω αναφερθεί αναλυτικά σε διάφορους απαραίτητους συσχετισμούς για καθένα από τα ενδιάμεσα στάδια.

Ας πάρουμε τώρα τις πρώιμες ανακλαστικές συνιστώσες σε διαφορετικές θέσεις πέραν του MLP...Ως κύριες ανακλαστικές συνιστώσες με ενέργεια και δράση που θα μας απασχολούσε λογαριάζονται οι προερχόμενες από τα τοιχωματικά όρια που θα βρίσκονταν εγγύτερα προς το εκάστοτε ηχείο.Άμα βρισκόμασταν σε απομακρυσμένες θέσεις εκτός MLP - κάτι που συμβαίνει συχνά στη δική μου ακροαματική καθημερινότητα - αποφεύγοντας εννοείται προσέγγιση σε πλευρικές επιφάνειες που θα ήταν οι πιο ΄΄επίφοβες΄΄ (αν και στην περίπτωση του σαλονιού με τα setup σε διαγώνιο προσανατολισμό πλευρικές επιφάνειες θα λογαριάζονταν όλα τα γειτονικά προς τα ηχεία και τη θέση ακρόασης κατακόρυφα τοιχώματα), τότε το ακουστικό μας σύστημα θα υποδέχεται πληθώρα από εναλλακτικά φαινόμενα comb filtering με τις υπαίτιες ηχητικές ενέργειες (άμεση και από την εκάστοτε αντίστοιχη πρώιμη ανάκλαση) πιο εξασθενημένες σε σχέση με την προερχόμενη από το πεδίο αντήχησης στην ίδια τοποθεσία,. Το ακουστικό μας σύστημα είναι προσαρμοσμένο στο να συγκεράζει μετριάζοντας την επίδραση από τα υπερτιθέμενα φαινόμενα comb filtering.

Υπενθυμίζεται ότι αυτή η συνθήκη θ'αφορούσε ούτως ή άλλως σήματα σταθερής κατάστασης , αφού οι στιγμιαίες κορυφώσεις από δυναμικές αντιθέσεις στο πρόγραμμα δεν θα προλάβαιναν να ενταχθούν ούτε σε πεδίο αντήχησης ούτε σε ενότητα comb filtering. Ηχεία με ομαλό spinorama θα ήταν ακόμα πιο απαραίτητα υπό τέτοιες συνθήκες.
Ναι εάν ήμασταν και σε στάδιο θα είχαμε μετατρέψει το comb filtering σε echo και θα είχαμε άλλα θέματα να συζητάμε. :D

Πάλι και με συνθήκες που αναφέρεσαι χρειάζεται να κάνεις παρεμβάσεις για να έχεις την διασπορά αυτή και να φτάνουν στα χρονικά παράθυρα που θές, σε ms και τα οποία αναφέρεσαι σε διάγραμμα παραπάνω .... οτι και δωμάτιο να έχεις. Δεν χρειάζεται να διαβάσω την προσπάθεια σου, (εαν και όταν μπορέσω θα το κάνω). Άς αφήσουμε σε τι είναι και δεν είναι προσαρμοσμένο το ακουστικό μας σύστημα. "Ας αφήοουμε και το averaging που υποτίθεται κάνει. Δεν μπορεί να συζητάμε 10 θέματα παράλληλα χωρίς να αναλύουμε συσχετισμούς μεταξύ τους.

Αλλά ας λήξει εδώ όπως ζήτησα και αυτό το σκοπό έιχε το τελευταίο μου πόστ και εαν θες κάνε τις παρέμβάσεις σου, τις έχεις ήδη αναλύσει φαντάζομαι και έχεις βάλει και τις αναφορές σου, χωρίς κατά ανάγκη να αναφέρεσαι στα δικά μου πόστ. Τώρα να συμμετέχω κιόλας με σχόλια απο εραστές του Μάσκ, :Dδεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει. Μόνοι μας ίσως θα μπορούσαμε να συζητήσουμε σε ένα πιο ομαλό σαν το σπινόραμα χα χα κλίμα. Βέβαια δεν είμαι σίγουρος καθώς του έβαλες γελάκι. Ελπίζω να είναι απλώς για το αθώο του χιούμορ και να μην συμφωνείς ότι αυτό που είπα στο τελευταίο μου πόστ, χρειάζεται και απόδειξη τόσο elemantary που είναι.

Πάντως δεν έχει νόημα να συζητάμε, αφού δεν μπορούμε κάν να δεχτούμε και να καταλάβουμε πως είναι δυνατόν να ισχύει αυτό που ισχυρίζομαι και χρειάζονται αποδείξεις. Βέβαια είναι εύκολο να προσφέρω αποδείξεις για αυτό, αλλά θα ήθελα να μου πείς εαν συμφωνείς και εσυ ότι εσυ προσωπικά τις χρειάζεσαι .... καθώς αμφισβητείς την ισχύ του. Αυτό σου λέω για το Α πρίν πάμε στο Β. Θες να συζητήσω εγώ με κάποιον και για κάποια θέματα που αμφισβητεί το Α ; Όχι φίλε μου δεν πάει έτσι ακριβώς μια συζήτηση και με ειρωνείες κιόλας και κοροιδέματα για κάτι τόσο βασικό. Πρέπει πρώτα να συμφωνήσουμε για την ισχύ του και μετά να συζητήσουμε. Κάνε μίξη δυο σημάτων φίλτραρε το ένα ενεργειακά και συχνοτικά και μέτρα comb flitering.
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Υπάρχει και το παρακατω άρθρο που ενισχύει την άποψη του @Bhutia
,, χαρακτηριστικά ακτινοβολίας των ηχείων: Ένα ευρύ και ομοιόμορφο οριζόντιο και κάθετο κατευθυντικό χαρακτηριστικό όχι μόνο εξασφαλίζει ακριβή αναπαράσταση του χώρου και του ήχου σε μια μεγάλη χωρική περιοχή, συμπεριλαμβανομένου του κύριου άξονα, αλλά επίσης, με συνεχή ηχητική ακτινοβολία εκτός άξονα, διεγείρει ομοιόμορφα τον διάχυτο ήχο. Ένα περιορισμένο οριζόντιο κατευθυντικό χαρακτηριστικό δεν έχει αποδειχθεί ως ηχητικό πλεονεκτημα(περιορισμένο sweet spot, αφύσικο ηχητικό πεδίο, χρωματισμός κατά την κίνηση του κεφαλιού κ.λπ.). Μερικές φορές το επιχείρημα της περιορισμένης οριζόντιας κατευθυντικότητας είναι η αποφυγή ανακλάσεων σε τοίχο ή ακμή. Ωστόσο, αυτό μπορεί εύκολα να αποφευχθεί με άλλους τρόπους χωρίς να αποδεχτείτε τα μειονεκτήματα που αναφέρθηκαν παραπάνω.,,

Συγκλινω προς αυτή την άποψη ότι είναι προτιμότερο όχι μόνον μια ομοιόμορφη διασπορά στα συχνοτικο φάσμα αλλά και μια ευρεία διασπορά με την προϋπόθεση ότι θα μεριμνησουμε για την ακουστική φροντίδα του χώρου ή τέλος πάντων επαρκή απόσταση από τα τοιχωματα
Στην περίπτωση που επιλέξουμε ηχειο με ομοιόμορφη διασπορά αλλά αρκετά στενή κατευθυντικοτητα τότε η απόσταση ακρόασης θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Κάνε μίξη δυο σημάτων φίλτραρε το ένα ενεργειακά και συχνοτικά και μέτρα comb flitering.
Δεν χρειάζεται να το έκανα ο ίδιος, υπάρχουν σχετικά βίντεο στο διαδίκτυο. Πρέπει όμως να ξεκαθαρίσει καθένας στο νου του, άμα η λειτουργία στο ακουστικό μας σύστημα θα ταυτιζόταν μ'εκείνη από το μικρόφωνο σύλληψης ή όχι.
Καθότι από την άλλη πλευρά διατυπώνεται τακτικά πως τα μετρητικά δεδομένα δεν θα έπρεπε να λογαριάζονται με υπερβολική βαρύτητα αφού τα αυτιά μας δεν είναι...μικρόφωνα. :sneaky:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
υπό συγκεκριμένη φάση της σελήνης, με συγκεκριμένες κάλτσες μάλλινες στη θέση ακρόασης, με τον ακροατή να είναι συγκεκριμένου ζώδιου, και προφανώς ανεμβολίαστος.
Ούτε ζώδια, ούτε μάτιασμα πιστεύ'ς?
Α, είσαι απ' αυτούς.. :cautious:

Και λίγα παρακαλώ με τη μάλλινη κάλτσα..:O_o:
Είναι γνωστό πως διευκολύνει στις ακροάσεις τις παγερές νύχτες.. ❤
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δεν χρειάζεται να το έκανα ο ίδιος, υπάρχουν σχετικά βίντεο στο διαδίκτυο. Πρέπει όμως να ξεκαθαρίσει καθένας στο νου του, άμα η λειτουργία στο ακουστικό μας σύστημα θα ταυτιζόταν μ'εκείνη από το μικρόφωνο σύλληψης ή όχι.
Καθότι από την άλλη πλευρά διατυπώνεται τακτικά πως τα μετρητικά δεδομένα δεν θα έπρεπε να λογαριάζονται με υπερβολική βαρύτητα αφού τα αυτιά μας δεν είναι...μικρόφωνα. :sneaky:
Μα εγώ δεν προσπάθησα να εκφράσω κάποια άποψη. Μάλιστα παλιά σου είχα πεί ότι με το δικό μου ηχείο, πιθανόν και να έχει δίκιο ο Τούλ. Αλλά όχι επιστήμη και αντικειμενικότητα όπως και όποτε τον βολέυει τον Κο Τούλ. :)
Ούτε ζώδια, ούτε μάτιασμα πιστεύ'ς?
Αυτός άστον, :D πιστεύει σε ακόμη πιο εξωφρενικά πράγματα. Στον Μάσκ που κάθε χρόνο του λέει και του τάζει ότι θα πάμε στον ¨Αρη τα επόμενα 3 χρόνια και άλλα ωραία παραμύθια που λέει. Μέγας μηχανικός, δήλωσε ότι αυτή τη στιγμή πρέπει λέει να είναι ο μόνος μηχανικός που ξέρει όσα ξέρουν όλοι οι μηχανικοί που έχουν ζήσει μέχρι τώρα. :D :D
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μα εγώ δεν προσπάθησα να εκφράσω κάποια άποψη. Μάλιστα παλιά σου είχα πεί ότι με το δικό μου ηχείο, πιθανόν και να έχει δίκιο ο Τούλ. Αλλά όχι επιστήμη και αντικειμενικότητα όπως και όποτε τον βολέυει τον Κο Τούλ. :)

Αυτός άστον, :D πιστεύει σε ακόμη πιο εξωφρενικά πράγματα. Στον Μάσκ που κάθε χρόνο του λέει και του τάζει ότι θα πάμε στον ¨Αρη τα επόμενα 3 χρόνια και άλλα ωραία παραμύθια που λέει. Μέγας μηχανικός, δήλωσε ότι αυτή τη στιγμή πρέπει λέει να είναι ο μόνος μηχανικός που ξέρει όσα ξέρουν όλοι οι μηχανικοί που έχουν ζήσει μέχρι τώρα. :D :D
Εν τω μεταξύ ο λεγάμενος ο Μασκ τυγχάνει και...αντιεμβολιαστής. :p
1670613867479.png

...
Και λίγα παρακαλώ με τη μάλλινη κάλτσα..:O_o:
Είναι γνωστό πως διευκολύνει στις ακροάσεις τις παγερές νύχτες.. ❤
Μάλλινη για το χειμώνα και ... διαόλου κάλτσα για όλες τις εποχές. :sneaky:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εν τω μεταξύ ο λεγάμενος ο Μασκ τυγχάνει και...αντιεμβολιαστής. :p
View attachment 273049

Μάλλινη για το χειμώνα και ... διαόλου κάλτσα για όλες τις εποχές. :sneaky:
Αυτό το tunel loop που ασχολούμασταν σαν την ανακάλυψη του αιώνα και είχε ενθουσιαστεί το 95 % των ανθρώπων , πρίν κανά 2-3 χρόνια μήπως ξέρεις τι απέγινε ; :D Φήμες και κάτι αεροφωτογραφίες λένε ότι γκρεμίστηκε το αξιόλογο αυτό πρότζεκτ γιατί εμπόδιζε να περνάνε κάτι υλικά για την αποθήκη που έχουν το εργαστήριο για τις έρευνες πυραυλικής τεχνολογίας.:D

Θα παθαίναμε και καμιά ασφυξία με το κενό που είχε σκοπό να εφαρμόσει μέσα στο τούνελ. :D Βρε συ Bhutia να κάνω ένα πολιτικό σχόλιο, εάν μου επιτρέπεις στο νήμα σου, τι δοκιμάζουν δηλαδή το πόσο βλάκες εύπιστοι ή κορόιδα να πληρώνουμε, είμαστε ;:D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτό το tunel loop που ασχολούμασταν σαν την ανακάλυψη του αιώνα και είχε ενθουσιαστεί το 95 % των ανθρώπων , πρίν κανά 2-3 χρόνια μήπως ξέρεις τι απέγινε ; :D Φήμες και κάτι αεροφωτογραφίες λένε ότι γκρεμίστηκε το αξιόλογο αυτό πρότζεκτ γιατί εμπόδιζε να περνάνε κάτι υλικά για την αποθήκη που έχουν το εργαστήριο για τις έρευνες πυραυλικής τεχνολογίας.:D

Θα παθαίναμε και καμιά ασφυξία με το κενό που είχε σκοπό να εφαρμόσει μέσα στο τούνελ. :D Βρε συ Bhutia να κάνω ένα πολιτικό σχόλιο, εάν μου επιτρέπεις στο νήμα σου, τι δοκιμάζουν δηλαδή το πόσο βλάκες εύπιστοι ή κορόιδα να πληρώνουμε, είμαστε ;:D
Θεωρώ ότι περαιτέρω πειράματα σε τέτοιον τομέα θ'αποδεικνύονταν από κάποιο σημείο - της επιλογής καθενός - και πέρα...περιττά. :sneaky:
Το δε όνομα της εταιρείας τα λέει ΄΄όλα΄΄ : The Boring Company ... :wink:
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Ξερεις @Bhutia τι σκεφτηκα?:biggrin:
Θυμηθηκα την τεχνικη που χρησιμοποιειται για να ηχογραφησουμε σε εναν δεδομενο χωρο οσο γινεται πιο πολυ εμμεση ακτινοβολια. Στην ουσια μπορουμε να τοποθετησουμε ενα απορροφητικο πανελ αναμεσα στο μικροφωνο και το ηχειο.
Εαν παρουμε 2 ηχεια, ενα με υποδειγματικο σπινοραμα και ενα αλλο με μη ικανοποιητικο και παρουμε μετρησεις με το πανελ μπροστα δεν θα φανει η διαφορα στο διαγραμμα αποκρισης?
Λογικα το ηχειο με το ιδανικο σπινοραμα θα εχει σαφως καλυτερο διαγραμμα στις συχνοτητες πανω απο την συχνοτητα schröder. Tι λες?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ξερεις @Bhutia τι σκεφτηκα?:biggrin:
Θυμηθηκα την τεχνικη που χρησιμοποιειται για να ηχογραφησουμε σε εναν δεδομενο χωρο οσο γινεται πιο πολυ εμμεση ακτινοβολια. Στην ουσια μπορουμε να τοποθετησουμε ενα απορροφητικο πανελ αναμεσα στο μικροφωνο και το ηχειο.
Εαν παρουμε 2 ηχεια, ενα με υποδειγματικο σπινοραμα και ενα αλλο με μη ικανοποιητικο και παρουμε μετρησεις με το πανελ μπροστα δεν θα φανει η διαφορα στο διαγραμμα αποκρισης?
Λογικα το ηχειο με το ιδανικο σπινοραμα θα εχει σαφως καλυτερο διαγραμμα στις συχνοτητες πανω απο την συχνοτητα schröder. Tι λες?
Εννοείς ότι θα μετριέται ομαλότερος ο μέσος όρος από το σύνολο των off-axis αποκρίσεων καθώς θα σχηματίζουν το πεδίο αντήχησης αφού αυτό είναι που θα συλλαμβάνεται κυρίως με την παρεμβολή ηχοαπορροφητικού πάνελ με ψφέλιμη ζώνη δράσης από ανώτερες μεσαίες οκτάβες και άνω...Εννοείται ότι τόσο το δοκιμαζόμενο ηχείο όσο και το μικρόφωνο σύλληψης θα έχουν σταθερή τοποθεσία αρκετά πέρα από την κρίσιμη απόσταση κατά τη διενεργούμενη μέτρηση . Πάλι όμως οι ΄΄ανένδοτοι΄΄ μπορεί να υποστηρίξουν ότι κατά την ακρόαση δεν θα παρεμβαλλόταν ηχοαπορροφητικό πάνελ, οπότε τα ευρήματα θα είχαν μικρότερη σημασία....
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Ακριβως αυτο, 2 ηχεια με παρομοια καμπυλη on axis ή στην τελικη 2 μετρησεις σε πολυ κοντινη αποσταση για να δουμε την <<αρχικη>> τους καμπυλη και κατοπιν αλλες 2 σε μακρυνη αποσταση με το πανελ απορροφησης μπροστα απο το μικροφωνο για να δουμε πως αυτη μεταβαλλεται με βαση τις ανακλασεις.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Πάλι όμως οι ΄΄ανένδοτοι΄΄ μπορεί να υποστηρίξουν ότι κατά την ακρόαση δεν θα παρεμβαλλόταν ηχοαπορροφητικό πάνελ, οπότε τα ευρήματα θα είχαν μικρότερη σημασία....
Μερικοί ακόμη πιο "ανένδοτοι" θα υποστήριζαν ότι δεν υπάρχει καν κρίσιμη απόσταση στους χώρους που αναφέρεστε, όπως αυτή τουλάχιστον νοείται επιστημονικά. :D
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top