Αλλαγή ενισχυτή

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ένα ενεργό sub ..που συνδέεται εδώ?
Ναι εκει που λεει subwoofer
Οκ..επειδή λοιπόν το budjet είναι περιορισμένο...μπορώ να το αφήσω προς το παρόν όπως είναι....αλλά με τη προσθήκη ενός sub πάνω στην ήδη συγκεκριμένη συνδεσμολογία....για να δώσω ίσως μεγαλύτερο όγκο στην ακρόαση αλλά και στην ποιότητα??
Αφήνω τα ηχεία στο 5ch stereo και προσθέτω ένα sub 250-500 watt...
Nαι.
Το επομενο βημα ειναι να βρεις το subwoofer που σου κανει.
Τι μουσικη ειπαμε ακους?
Απο εντασεις ξερουμε, τερμα το γκαζι.
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.654
με ενδιαφέρει ο όγκος το βαθύ καθαρό μπασο..και να μην ανοίγω σχεδόν τέρμα τον ενισχυτή για να αποδώσει.
.....
εκτός όπως είπαμε αν εξετάσω πάλι την περίπτωση του sub.
Το πρώτο συνεπάγεται αυτόματα το δεύτερο. Είναι φύσει αδύνατο τα ηχεία σου να σου δώσουν αυτό που ζητάς, ειδικά σε 30τμ.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Οκ..επειδή λοιπόν το budjet είναι περιορισμένο...μπορώ να το αφήσω προς το παρόν όπως είναι....αλλά με τη προσθήκη ενός sub πάνω στην ήδη συγκεκριμένη συνδεσμολογία....για να δώσω ίσως μεγαλύτερο όγκο στην ακρόαση αλλά και στην ποιότητα??
Αφήνω τα ηχεία στο 5ch stereo και προσθέτω ένα sub 250-500 watt...
Επίσης αν σε ένα δικαναλο όπως πχ ο 701 η ο 803 συνδέσω μόνο τα δύο ηχεία..και καταργήσω τα άλλα δύο...εκεί δε θα δω καλύτερο αποτέλεσμα?..μιας και ο 701 η ο 803 έχει πάνω από 100 watt RMS...ενώ τώρα παίζω με 75.
Ναι εκει που λεει subwoofer

Nαι.
Το επομενο βημα ειναι να βρεις το subwoofer που σου κανει.
Τι μουσικη ειπαμε ακους?
Απο εντασεις ξερουμε, τερμα το γκαζι.
Όχι τέρμα το γκαζι...οκ..σε κάποιες περιπτώσεις μόνο....όγκο .με ενδιαφέρει καθαρότητα σε χαμηλές εντάσεις...
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
αν πάρεις στατιστικά από τους χώρους ακρόασης σε όλο τον κόσμο του HiFI όπου λειτουργούν ηχεία με 6.5άρια, δε φαντάζομαι να διαφωνείς ΚΑΙ σ' αυτό.
Αν παρεις στατιστικα δειγματα απο χωρους ακροασης σε ολο τον κοσμο τοτε θα πρεπει να θεωρησουμε σωστη την θεση ακοασης στην κουζινα με τα ηχεια στο σαλονι το ενα πανω στο συνθετο και το αλλο στο πατωμα. Δεν βρισκουμε τη σωστη θεση ακροασης με βαση τη στατιστικη.
 
Last edited:

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Επίσης αν σε ένα δικαναλο όπως πχ ο 701 η ο 803 συνδέσω μόνο τα δύο ηχεία..και καταργήσω τα άλλα δύο...εκεί δε θα δω καλύτερο αποτέλεσμα?..μιας και ο 701 η ο 803 έχει πάνω από 100 watt RMS...ενώ τώρα παίζω με 75.


Όχι τέρμα το γκαζι...οκ..σε κάποιες περιπτώσεις μόνο....όγκο .με ενδιαφέρει καθαρότητα σε χαμηλές εντάσεις...
Επίσης sub woofer με line in και line out?
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Επίσης sub woofer με line in και line out?
Στο υπαρχον σεταπ δεν χρειαζεται Line out.
και κατα πασα πιθανοτητα ουτε σε μελλοντικο σεταπ.
To Line Out θα σου χρειαστει μονο αν εχει ταυτοχρονα και High Pass και τα ηχεια σου ειναι ενεργα η παιζουν μεσω ξεχωριστου τελικου.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Στο υπαρχον σεταπ δεν χρειαζεται Line out.
και κατα πασα πιθανοτητα ουτε σε μελλοντικο σεταπ.
To Line Out θα σου χρειαστει μονο αν εχει ταυτοχρονα και High Pass και τα ηχεια σου ειναι ενεργα η παιζουν μεσω ξεχωριστου τελικου.

Αυτό γνώμες?
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Κινεζικο αγνωστης ποιοτητας και αξιοπιστιας. Δυστυχως δεν υπαρχουν reviews και υπαρχουν αρκετες αναφορες σε καμμενους ενισχυτες σε συντομο χρονικο διαστημα.
Κατω απο 500 ευρω μην περιμενεις να δωσεις.
Καλο Value for money εδω https://www.xtzsound.eu/sub1217edge#!/SUB-12-17-EDGE-Matte-Black/p/384936080
Kαι αυτο εδω https://www.skroutz.gr/s/21857704/Kali-Audio-WS-12-Αυτοενισχυόμενο-Subwoofer-με-Ηχείο-12-1000W-Μαύρο.html

Κατω απο 500 ευρω αυτο https://www.xtzsound.eu/spiritsub12#!/Spirit-Sub-12-Matte-White/p/384936072 αλλα καλυτερα να δωσεις παραπανω και να πας σε ενα απο τα αλλα δυο (ειναι sold out ετσι κι αλλιως)
 
Last edited:

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Κινεζικο αγνωστης ποιοτητας και αξιοπιστιας. Δυστυχως δεν υπαρχουν reviews και υπαρχουν αρκετες αναφορες σε καμμενους ενισχυτες σε συντομο χρονικο διαστημα.
Κατω απο 500 ευρω μην περιμενεις να δωσεις.
Καλο Value for money εδω https://www.xtzsound.eu/sub1217edge#!/SUB-12-17-EDGE-Matte-Black/p/384936080
Θέλει το 500αρι του ε??...οκ θα προσπαθήσω...αλλά αν υπάρξει κάποια γνώμη γύρω στα 250-300 value for money ας πει κάποιος
 




Μηνύματα
238
Reaction score
18
Καπως ετσι.
Και τέλος...στη περίπτωση που ανέφερα πιο πριν....σε δικαναλο εφόσον καταργήσω τα δύο ηχεία...αλλά δικαναλο με περισσότερα από 75watt rms που έχω τώρα?.....όπως αυτοί που έβαλα στην αρχή...εδώ δε θα έχω καλό αποτέλεσμα?...καλύτερο ήχο.....πιο δυνατό και ογκώδες?
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Και τέλος...στη περίπτωση που ανέφερα πιο πριν....σε δικαναλο εφόσον καταργήσω τα δύο ηχεία...αλλά δικαναλο με περισσότερα από 75watt rms που έχω τώρα?.....όπως αυτοί που έβαλα στην αρχή...εδώ δε θα έχω καλό αποτέλεσμα?...καλύτερο ήχο.....πιο δυνατό και ογκώδες?
κανε ενα βημα καθε φορα για να μην μπερδευτεις.
Ξεκινα με το υπαρχον σεταπ οπως ειναι κι ας ειναι λαθος, και προσθεσε απλα ενα subwoofer.
Αυτο απο μονο του ειναι ενα τεραστιο βημα που ομως κρυβει κι αυτο καποιες παγιδες και δεν ειναι ουτε απλο ουτε ευκολο.
Σου ειχα ζητησει απο την αρχη μια κατοψη του χωρου. Δεν το ζητησα για πλακα. Υπαρχει λογος.
Που θα μπει το subwoofer? To subwoofer σπανια μας κανει τη χαρη να παιζει σωστα εκει που μας βολευει να μπει. Σχεδον παντα ζητα τη θεση του επιτακτικα και αδιαπραγματευτα. Οταν δεν μπορει να τοποθετηθει στην ιδανικη θεση πρεπει να ξερουμε απο την αρχη οτι εχουμε ανεκτες εναλλακτικες λυσεις. Και για να γινει αυτο πρεπει ειτε να εισαι επαγγελματιας εγκαταστατης με πειρα και εργαλεια, ειτε να εχεις ορεξη για πολυ πειραματισμο και διαβασμα. Οταν δεν συμβαινει τιποτα απο τα δυο τοτε η αμεσως καλυτερη λυση ειναι ειτε να ζητησεις βοηθεια εδω ειτε να φωναξεις εναν επαγγελματια στο χωρο σου να τα ρυθμισει.
Γι αυτο ξεκινα με ενα βημα καθε φορα.
Φτιαξε και μια κατοψη για να γινει και μια εκτιμιση των πιθανων θεσεων.
Μπορεις να χρησημοποιησεις αυτο το δωρεαν προγραμμα για να φτιαξεις μια πολυ νοικοκυρεμενη κατοψη ευκολα
https://cloud.smartdraw.com/ οταν ολοκληρωσεις απλα κανε ενα screenshot για να μην χρειαζεται να κανεις registration
 

Μηνύματα
238
Reaction score
18
κανε ενα βημα καθε φορα για να μην μπερδευτεις.
Ξεκινα με το υπαρχον σεταπ οπως ειναι κι ας ειναι λαθος, και προσθεσε απλα ενα subwoofer.
Αυτο απο μονο του ειναι ενα τεραστιο βημα που ομως κρυβει κι αυτο καποιες παγιδες και δεν ειναι ουτε απλο ουτε ευκολο.
Σου ειχα ζητησει απο την αρχη μια κατοψη του χωρου. Δεν το ζητησα για πλακα. Υπαρχει λογος.
Που θα μπει το subwoofer? To subwoofer σπανια μας κανει τη χαρη να παιζει σωστα εκει που μας βολευει να μπει. Σχεδον παντα ζητα τη θεση του επιτακτικα και αδιαπραγματευτα. Οταν δεν μπορει να τοποθετηθει στην ιδανικη θεση πρεπει να ξερουμε απο την αρχη οτι εχουμε ανεκτες εναλλακτικες λυσεις. Και για να γινει αυτο πρεπει ειτε να εισαι επαγγελματιας εγκαταστατης με πειρα και εργαλεια, ειτε να εχεις ορεξη για πολυ πειραματισμο και διαβασμα. Οταν δεν συμβαινει τιποτα απο τα δυο τοτε η αμεσως καλυτερη λυση ειναι ειτε να ζητησεις βοηθεια εδω ειτε να φωναξεις εναν επαγγελματια στο χωρο σου να τα ρυθμισει.
Γι αυτο ξεκινα με ενα βημα καθε φορα.
Φτιαξε και μια κατοψη για να γινει και μια εκτιμιση των πιθανων θεσεων.
Μπορεις να χρησημοποιησεις αυτο το δωρεαν προγραμμα για να φτιαξεις μια πολυ νοικοκυρεμενη κατοψη ευκολα
https://cloud.smartdraw.com/ οταν ολοκληρωσεις απλα κανε ενα screenshot για να μην χρειαζεται να κανεις registration
Τι εννοείς κάτοψη?Χώρος σαλονιού?
 


Μηνύματα
238
Reaction score
18
Ναι. Την κατοψη του σαλονιου. Με τις σωστες διαστασεις και τα επιπλα του χωρου. Οπως πχ εδω: View attachment 273180
Προς το παρόν δε θέλω να πάω σε τόσο εξηζητημενα πράγματα θέλω βελτίωση της ηχητικής απόδοσης με αυτό το σύστημα που έχω με τη προσθήκη ενός sub...ή αγορά δικαναλου ολοκληρωμένου ενισχυτή..που ακόμα δεν έχω καταλάβει.. γιατί τα 140 watt RMS στα 8ohm...δεν είναι πιο ισχυρά και ποιοτικά από έναν πολυκάναλο 75 watts στα 8ohm...ακόμα και με ένα sub επάνω του... Δηλαδή υποστηρίζεται εδώ από κάποιους συμφορουμιτες...ότι δε θα καταλάβω διαφορά στα ηχεία μου με έναν δικαναλο ολοκληρωμένο με τα διπλάσια σχεδόν ρεύματα.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Προς το παρόν δε θέλω να πάω σε τόσο εξηζητημενα πράγματα θέλω βελτίωση της ηχητικής απόδοσης με αυτό το σύστημα που έχω με τη προσθήκη ενός sub...ή αγορά δικαναλου ολοκληρωμένου ενισχυτή..που ακόμα δεν έχω καταλάβει.. γιατί τα 140 watt RMS στα 8ohm...δεν είναι πιο ισχυρά και ποιοτικά από έναν πολυκάναλο 75 watts στα 8ohm...ακόμα και με ένα sub επάνω του... Δηλαδή υποστηρίζεται εδώ από κάποιους συμφορουμιτες...ότι δε θα καταλάβω διαφορά στα ηχεία μου με έναν δικαναλο ολοκληρωμένο με τα διπλάσια σχεδόν ρεύματα.
Αν θες να παρεις δικαναλο ενισχυτη παρε οπωσφηποτε καποιον ο οποιος οπωσδηποτε να εχει
1) εξοδους Subwoofer, ΚΑΙ Main Out, ΚΑΙ εισοδο Main in ΚΑΙ delay
η
2) Εξοδο subwoofer ΚΑΙ ρυθμιζομενο High-pass για τα ηχεια ΚΑΙ delay
Aν λειπει κατι απο αυτα δεν θα κανεις δουλεια.
Τα χαρακτηριστικα του 2) τα εχει ηδη ο Yamaha που εχεις αλλα δεν τα εχουν οι δυο Yamaha που σκεφτεσαι να παρεις (o 801 εχει fixed high pass στα 100Hz που ειναι καλυτερο απο το τιποτα αλλα οχι ιδανικο ειδικα για τα ηχεια σου, ο 701 δεν ξερω αν εχει).
Η προσθηκη subwoofer θα κανει μεγαλυτερη διαφορα απο οποιονδηποτε ενισχυτη τουλαχιστον σε θεματα εντασης, ογκου, χαμηλων, και δυναμικων.
Ο καλος δικαναλος που θα εχει και ενα αξιοπρεπες Phono stage θα βοηθησει σε διαυγεια, στερεοφωνικη εικονα, λεπτομερεια, ελεγχο. Αν εχει και τα χαρακτηριστικα που ανεφερα παρε τον. Αν οχι μην τον παρεις.
Αν θες καλο ενισχυτη δικαναλο δες αυτον https://www.avsite.gr/forum/threads/harman-kardon-hk990.189335/
Δεν ξερω αν υπαρχει ακομα. Πριν λιγες μερες εφυγε αλλος ενας τετοιος σε χαμηλοτερη τιμη αλλα και στα 1000 ειναι καλυτερη επιλογη απο τους Yamaha που κοιτας.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Αν θες να παρεις δικαναλο ενισχυτη παρε οπωσφηποτε καποιον ο οποιος οπωσδηποτε να εχει
1) εξοδους Subwoofer, ΚΑΙ Main Out, ΚΑΙ εισοδο Main in ΚΑΙ delay
η
2) Εξοδο subwoofer ΚΑΙ ρυθμιζομενο High-pass για τα ηχεια ΚΑΙ delay
Aν λειπει κατι απο αυτα δεν θα κανεις δουλεια.
Τα χαρακτηριστικα του 2) τα εχει ηδη ο Yamaha που εχεις αλλα δεν τα εχουν οι δυο Yamaha που σκεφτεσαι να παρεις (o 801 εχει fixed high pass στα 100Hz που ειναι καλυτερο απο το τιποτα αλλα οχι ιδανικο ειδικα για τα ηχεια σου, ο 701 δεν ξερω αν εχει).
Η προσθηκη subwoofer θα κανει μεγαλυτερη διαφορα απο οποιονδηποτε ενισχυτη τουλαχιστον σε θεματα εντασης, ογκου, χαμηλων, και δυναμικων.
Ο καλος δικαναλος που θα εχει και ενα αξιοπρεπες Phono stage θα βοηθησει σε διαυγεια, στερεοφωνικη εικονα, λεπτομερεια, ελεγχο. Αν εχει και τα χαρακτηριστικα που ανεφερα παρε τον. Αν οχι μην τον παρεις.
Αν θες καλο ενισχυτη δικαναλο δες αυτον https://www.avsite.gr/forum/threads/harman-kardon-hk990.189335/
Δεν ξερω αν υπαρχει ακομα. Πριν λιγες μερες εφυγε αλλος ενας τετοιος σε χαμηλοτερη τιμη αλλα και στα 1000 ειναι καλυτερη επιλογη απο τους Yamaha που κοιτας.
Διορθωνω εδω γιατι περασε ο χρονος edit:
Συμφωνα με το review των audioholics o 801 εχει fixed high pass στα 100Hz που ειναι καλυτερο απο το τιποτα αλλα οχι ιδανικο ειδικα για τα ηχεια σου, ωστοσο στο γραφημα δειχνουν Low Pass filter οποτε παιζει να ειναι και τυπογραφικο γιατι δεν ειδα πουθενα αλλου αναφορα για high pass σε αυτους τους ενισχυτες. ο 701 δεν ξερω αν εχει.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Αν θες να παρεις δικαναλο ενισχυτη παρε οπωσφηποτε καποιον ο οποιος οπωσδηποτε να εχει
1) εξοδους Subwoofer, ΚΑΙ Main Out, ΚΑΙ εισοδο Main in ΚΑΙ delay
η
2) Εξοδο subwoofer ΚΑΙ ρυθμιζομενο High-pass για τα ηχεια ΚΑΙ delay
Aν λειπει κατι απο αυτα δεν θα κανεις δουλεια.
Τα χαρακτηριστικα του 2) τα εχει ηδη ο Yamaha που εχεις αλλα δεν τα εχουν οι δυο Yamaha που σκεφτεσαι να παρεις (o 801 εχει fixed high pass στα 100Hz που ειναι καλυτερο απο το τιποτα αλλα οχι ιδανικο ειδικα για τα ηχεια σου, ο 701 δεν ξερω αν εχει).
Η προσθηκη subwoofer θα κανει μεγαλυτερη διαφορα απο οποιονδηποτε ενισχυτη τουλαχιστον σε θεματα εντασης, ογκου, χαμηλων, και δυναμικων.
Ο καλος δικαναλος που θα εχει και ενα αξιοπρεπες Phono stage θα βοηθησει σε διαυγεια, στερεοφωνικη εικονα, λεπτομερεια, ελεγχο. Αν εχει και τα χαρακτηριστικα που ανεφερα παρε τον. Αν οχι μην τον παρεις.
Αν θες καλο ενισχυτη δικαναλο δες αυτον https://www.avsite.gr/forum/threads/harman-kardon-hk990.189335/
Δεν ξερω αν υπαρχει ακομα. Πριν λιγες μερες εφυγε αλλος ενας τετοιος σε χαμηλοτερη τιμη αλλα και στα 1000 ειναι καλυτερη επιλογη απο τους Yamaha που κοιτας.
Οκ..και στην ερώτηση μου γιατί ένας δικαναλος..με τόσα watt RMS δεν είναι πιο ισχυρός από έναν πολυκάναλο με τα μισά ρεύματα?... αυτό πως εξηγηται...
Αν κρατήσω τα δύο από τα 4 ηχεία...τα οποία είναι 180 watt RMS στα 6 ohm και ευαισθησία άνω των 90db και τα οδήγησει ένας δικαναλος με τα διπλάσια ρεύματα από αυτόν που έχω...δε θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.618
Μηνύματα
2.868.227
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top