Ποδήλατο

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.638
Reaction score
30.969
Διπλωτο σημαίνει ότι ο σκελετός δεν έχει σύρμα μέσα, κάνει το ελαστικό αρκετά ελαφρύτερο. Να ξερς πως τα φθηνά ελαστικά δεν παρέχουν καμία προστασία κατά της διάτρησης και συνήθως εχουν λίγο στραβό σκελετό. Αφού το ποδήλατο το χρειάζεσαι και το δουλεύεις βάλε κάτι καλό.
αυτά δηλαδή μου κάνουν εάν κατάλαβα

 


Μηνύματα
73
Reaction score
27
Καλησπέρα.
Αν είναι να αγοράσετε διαδικτυακά, ποιο (σε ευρώ) κατάστημα προτιμάτε;
Στην περίπτωση επιστροφής κάποιου προιόντος πχ για λάθος νούμερο, πληρώνετε πάλι έξοδα αποστολής κι ενδεχομένως και τρίτη φορά έξοδα αποστολής για να έρθει το σωστό;
 

Μηνύματα
19.516
Reaction score
13.663
Προσωπικά τις περισσότερες φορές προτιμώ ένα από τα παρακάτω, αλλά επιστροφή δεν θυμάμαι να έχει τύχει να κάνω, οπότε δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς. Ο Χρήστος από πάνω έχει αλλάξει ένα ζευγάρι ρόδες, δεν θυμάμαι τα περί εξόδων αποστολής όμως.

 

Μηνύματα
73
Reaction score
27
Προσωπικά τις περισσότερες φορές προτιμώ ένα από τα παρακάτω, αλλά επιστροφή δεν θυμάμαι να έχει τύχει να κάνω, οπότε δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς. Ο Χρήστος από πάνω έχει αλλάξει ένα ζευγάρι ρόδες, δεν θυμάμαι τα περί εξόδων αποστολής όμως.

Ευχαριστώ, θα δω την πολιτική τους.
Την έχω «πατήσει» με κάποια αγορά από το trade inn, από το οποίο και η αναγκαστικά αιτούμενη επιστροφή χρημάτων ίσως δεν είχε γίνει ποτέ, αν δεν “άνοιγα” ticket στην paypal….
 

Μηνύματα
19.516
Reaction score
13.663
Το wiggle είναι αγγλικό site, αλλά υπολογίζει στην αγορά τα περί φόρων, τελών, φπα, οπότε ό,τι βλέπεις είναι τελική τιμή.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.451
Reaction score
42.422
Όλα τα παραπάν σάιτ έχουν τσάμπα επιστροφή. Το θεμα είναι ο χρόνος αναμονής και ο χρόνος επιστροφής χρημάτων στη περίπτωση ακύρωσης.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.451
Reaction score
42.422
Στάτο ότι θες να ψωνίσεις μπορούμε λίγο πολύ να βοηθήσουμε όλοι εδώ μέσα. Δεν ξέρς που έχς μπλέξει :biggrin:
Όχι σοβαρά, δεν τα ξέρουμε και όλα, αλλά σε ποιότητες, ενδυμασία, νούμερα κλπ. κάτι σκαμπάζουμε. Έχουμε όλες τις κατηγορίες ποδηλάτη εδώ πέρα ;)
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.451
Reaction score
42.422
Όχι δεν πληρώντς τίποτα, σιάχνεις μια φόρμα επιστροφής που κατεβάζεις από το σάιτ, πας ταχυδρομείο (με αυτό είναι μόνο τσάμπα) και κάνεις επιστροφη
Οι χρόνοι όμως αναμονής είναι έως και μήνα, αυτό είναι όλο το θέμα.
Εμείς ξέρουμε τι θέλουμε, έχουμε καταλήξει σε νούμερα και προϊόντα και ψωνίζουμε στα τυφλά. Για έναν όμως που μπαίνει τώρα σε αυτή τη διαδικασία οι αγορές αυτές είναι Γολγοθάς, άλλα νούμερα από εταιρία σε εταιρία, size Guide αλλού ντ' αλλού κλπ
 
Last edited:

Μηνύματα
73
Reaction score
27
Τι εννοείς "τσάμπα", τα έξοδα μεταφοράς τα πληρώνεις, έτσι δεν είναι?
Από ο,τι καταλαβαίνω αν πας με τη φόρμα επιστροφής στο ταχυδρομείο είναι δωρεάν (πχ για το bike24).
Αν επιλέξεις χωρίς φόρμα επιστροφής τη dhl που έχουν, μάλλον πληρώνεις…(??)
 

Μηνύματα
19.516
Reaction score
13.663
Δεν είχα προβλήματα όσο ήμουν με σαμπρέλα, στο χώμα όμως με τις πέτρες ήταν περίεργη η αίσθηση διότι έπρεπε να έχω πολύ αέρα ώστε να μη τη δαγκώσει καμιά πέτρα.
Προχώρα στα pirelli scorpion άφοβα και γύρνα σε tubeless, άλλη αίσθηση και ελπίζω μεγαλύτερη ασφάλεια σε διάτρηση (δεν με χρειάστηκε ακόμα)
Έπεσα αρκετά psi με το tubeless ώστε να απορροφά κραδασμούς και να μη έχω φόβο να βρει το στεφάνι, επίσης έχεις λίγο καλύτερη αίσθηση από τη ανάρτηση.
Χρήστο ποια scorpion έχεις πάρει; Γιατί έχει μπόλικα μοντέλα με το όνομα αυτό η pirelli, κι όχι μόνο για ποδήλατα! :geek:
 

Μηνύματα
73
Reaction score
27
Στάτο ότι θες να ψωνίσεις μπορούμε λίγο πολύ να βοηθήσουμε όλοι εδώ μέσα. Δεν ξέρς που έχς μπλέξει :biggrin:
Όχι σοβαρά, δεν τα ξέρουμε και όλα, αλλά σε ποιότητες, ενδυμασία, νούμερα κλπ. κάτι σκαμπάζουμε. Έχουμε όλες τις κατηγορίες ποδηλάτη εδώ πέρα ;)
Ετοιμάζομαι να παραγγείλω από ένα ζευγάρι γάντια (το ένα με κοφτά δάκτυλα για θερινές εξορμήσεις και το άλλο με κανονικά (αλλά όχι για πολύ κρύο, έτσι κι αλλιώς δε βγαίνω με ψύχος)) :)
Επίσης ψάχνομαι για κάποια επιλογή ως υπόστρωμα στο RoS Castelli Perffeto Goretex μπουφάν.
Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη ;)
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.451
Reaction score
42.422
Χρήστο ποια scorpion έχεις πάρει; Γιατί έχει μπόλικα μοντέλα με το όνομα αυτό η pirelli, κι όχι μόνο για ποδήλατα! :geek:
Έβαλα έναν συνδυασμό pirelli scorpion, xc H για πίσω και xc M για μπροστά.
Μπορείς να βάλεις το H μπρος-πίσω για λίγο καλύτερη κύλιση στη άσφαλτο χωρίς πολύ θόρυβο. Το Μ έχει σχεδόν τη ίδια χάραξη με το H με τη διαφορά όμως ότι έχει λίγο υψηλότερα τακούνια για καλύτερο grip στο τιμόνι στα χώματα.
Το H είναι ταμάμ για πίσω σε όλες τις περιπτώσεις, σκληρό πέλμα και τακούνια ώστε να μη κόβονται, το M είναι ελάχιστα πχιο μαλακό σε πέλμα και τακούνια.
Για 25 mm στεφάνι προτιμότερο θα ήταν το 2.20, για 30mm πας σε 2.40

Από πίσω :biggrin:
&
Από μπρός :biggrin:
 
Last edited:

Μηνύματα
19.516
Reaction score
13.663
Ωραίος, thanks! Πρέπει να το αλλάξω, γιατί ειδικά το μπροστινό δεν λέει να κάτσει με τίποτα ίσια... άσε που μου βγάζει τη πίστη να μπει κι να βγει. Τα pirelli τι λένε σε αυτό το θέμα; Με τα pirelli road δεν εχω τέτοιο θέμα (άσε που έχουν βγει κι ανθεκτικά, από τον Σεπτέμβριο του 2021 τα ίδια έχω, καιρός να αλλάξουν κι αυτά βέβαια, οπότε σκέφτομαι μια παραγγελία για όλα).
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.451
Reaction score
42.422
άσε που μου βγάζει τη πίστη να μπει κι να βγει. Τα pirelli τι λένε σε αυτό το θέμα;
Μπαίνουν λίγο πιο εύκολα σε σχέση με τα schwalbe. Αυτό όμως όπως ξέρς έχει να κάνει και με τη διάσταση από στεφάνι σε στεφάνι.
Στους dt swiss XR μπήκαν όμορφα τα scorpion χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.
Όσο για τη ανθεκτικοτητα δεν το λέω μόνο εγώ, παντού όλοι γράφουν και λένε για τη μακροζωία. Ισχύει γιατί είναι πιο σκληρά
 
Last edited:

Μηνύματα
15.085
Reaction score
20.906
Τότε δεν θες τίποτα κάτω από το περφετο αρκεί να είσαι σε κατάσταση προπόνησης και όχι βόλτας. Πάνω από τους 15 θα έχεις σίγουρα ανοιχτούς αεραγωγούς μη σου πω και ανοικτό φερμουάρ.
Και εγώ θεωρούσα ότι χρειαζόταν ένα υπόστρωμα αλλά ισχύει (ξανά) ότι έχει πει ο Χρήστος, δεν θέλει τίποτα.
Για κατω από 10 το συζητάμε αν είναι βράδυ πχ ή σε σκοτεινό μέρος ή έντονη συννεφιά.
 

Μηνύματα
19.516
Reaction score
13.663
Μπαίνουν λίγο πιο εύκολα σε σχέση με τα schwalbe. Αυτό όμως όπως ξέρς έχει να κάνει και με τη διάσταση από στεφάνι σε στεφάνι.
Στους dt swiss XR μπήκαν όμορφα τα scorpion χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια
Εννοείται ότι έχει σχέση και το στεφάνι, αλλά αν μπαίνουν σε ένα πιο εύκολα, λογικά θα μπαίνουν και σε άλλα. Θα φανεί όταν τα πάρω βέβαια.

Παραμένω με σαμπρέλα όμως, τουλάχιστον για τώρα (δεν έχω αποφασίσει ακόμα να κάνω το βήμα για tubeless).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.676
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top