Ποδήλατο

Μηνύματα
73
Reaction score
27
Δεν ξέρω για την εφαρμογή, το RTL510 που έχω έχει μόνο σύνδεση ANT+, οπότε δεν υποστηρίζεται, γενικά όμως δεν μου αρέσει η χρήση κινητού για τέτοιες δουλειές (στη θέση computer, κλπ), προτιμώ τις εξειδικευμένες συσκευές, δουλεύεουν καλύτερα. Τα sigma δε νομίζω να υποστηρίζουν τα ραντάρ/φώτα.
"……………..
Προσπαθώ να δω αν το rtl 515 μπορεί να αποδώσει σωστά αυτά που μπορεί σε συνδυασμό με ένα τηλέφωνο μέσω της εφαρμογής varia.
Τις περισσότερες πληροφορίες από μια εξειδικευμένη συσκευή (gps κλπ) δε θα τις χρησιμοποιούσα, γι αυτό βρίσκομαι και με το σχετικά απλό sigma
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
εψές βρήκα τρόπο να κολυμπήσω συνεχόμενο χιλιόμετρο και σταμάτησα αφενός για να το γιορτάσω αφετέρου γιατί τελείωσε η προπόνηση του μεγάλου και έπρεπε να φύγουμε. Μέχρι τον σεπτέμβρη δεν πρέπει να έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου πάνω 50 μέτρα συνεχόμενη κολύμβηση, μπορεί να είπα και πολλά.
έχω τα 1500 με ότι διαφορά κάνει η ανοιχτή θάλασσα στο όλο θέμα (φαντάζομαι κάνει διαφορά και θετική και αρνητική), έχω τα 40κ ποδήλατο (36 στο συγκεκριμένο event) και φυσικά τα 10κ τρέξιμο και είμαι σίγουρος οτι μέχρι Μάιο τα έχω συμπούρμπουλα μαζί.
κάνω δηλώσεις για να μην μπορώ να κάνω την πάπια μετά - αν δεν πάω οφείλετε να με κράξετε πάραυτα.
Παναχτυπησωδγιοπιτογυρα
Μονο που το διάβασα κουράστηκα...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.196
Reaction score
41.751
Τις περισσότερες πληροφορίες από μια εξειδικευμένη συσκευή (gps κλπ) δε θα τις χρησιμοποιούσα, γι αυτό βρίσκομαι και με το σχετικά απλό sigma
Δεν είχες ποτέ γιαυτό το λες με άνεση, αυτά που σε απασχολούν τα ζήσαμε πριν από εσένα.
Τα πράματα είναι απλά, αν σε αρέσει η ποδηλασία και έχεις σκοπό να συνεχίσεις, το gps ποδηλάτου είναι μονόδρομος. ;)
Όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε, ρωτώντας αρχικά για ένα φωτάκι, το ένα έφερε το άλλο και καταλήξαμε να αγοράζουμε βρακιά assos.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.940
Reaction score
20.442
διότι έχω δηλώσει οτι το 23 θα γίνω μαραθωνοδρόμος και τριαθλητής.
εψές βρήκα τρόπο να κολυμπήσω συνεχόμενο χιλιόμετρο και σταμάτησα αφενός για να το γιορτάσω αφετέρου γιατί τελείωσε η προπόνηση του μεγάλου και έπρεπε να φύγουμε. Μέχρι τον σεπτέμβρη δεν πρέπει να έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου πάνω 50 μέτρα συνεχόμενη κολύμβηση, μπορεί να είπα και πολλά.
έχω τα 1500 με ότι διαφορά κάνει η ανοιχτή θάλασσα στο όλο θέμα (φαντάζομαι κάνει διαφορά και θετική και αρνητική), έχω τα 40κ ποδήλατο (36 στο συγκεκριμένο event) και φυσικά τα 10κ τρέξιμο και είμαι σίγουρος οτι μέχρι Μάιο τα έχω συμπούρμπουλα μαζί.
κάνω δηλώσεις για να μην μπορώ να κάνω την πάπια μετά - αν δεν πάω οφείλετε να με κράξετε πάραυτα.
Καταρχάς, μπράβο για τα επιτεύγματα και για την αφοσίωση στον στόχο σου! Εύχομαι να μείνεις μακριά από τραυματισμούς και διάφορες άλλες αναποδιές και θα χαρώ ιδιαίτερα όταν μας ενημερώσεις για τα αποτελέσματα των προσπαθειών σου!

Εννοείται ότι θα σε κράξω ασύστολα σε αντίθετη περίπτωση! :roflmao:

Από πλευράς μου, πριν από λίγες ημέρες, έκανα εγγραφή στο δεύτερο L' Etape Cyprus, το οποίο θα διεξαχθεί στις 12/11/2023. Η διαφορά είναι ότι φέτος θα πάω στην πιο μικρή - κι "ανθρώπινη" - διαδρομή των 62χλμ. Κι επειδή αυτή τη φορά δεν θέλω να δηλώσω επιθυμητή θέση κατάταξης - για να μην μου την πει πάλι ο @ZaBBalos :p:biggrin:, δηλώνω ότι φέτος ο στόχος μου είναι να τερματίσω σε χρόνο κάτω των τριών (3) ωρών. Θα ξεκινήσω την προετοιμασία τη Δευτέρα 16/01, ελπίζω κι εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το Νοέμβριο.

Ένα άλλο ενδιαφέρον στοιχείο, είναι ότι, σε αντίθεση με πέρσι, κατάφερα να πείσω και τρεις άλλους φίλους συν-ποδηλάτες, παρόμοιων ικανοτήτων με τις δικές μου, να κάνουν κι αυτοί τη φετινή διαδρομή! Τουλάχιστον, για κάποιο διάστημα της διαδρομής, θα έχω παρέα (υπολογίζω).
 

Μηνύματα
73
Reaction score
27
Δεν είχες ποτέ γιαυτό το λες με άνεση, αυτά που σε απασχολούν τα ζήσαμε πριν από εσένα.
Τα πράματα είναι απλά, αν σε αρέσει η ποδηλασία και έχεις σκοπό να συνεχίσεις, το gps ποδηλάτου είναι μονόδρομος. ;)
Όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε, ρωτώντας αρχικά για ένα φωτάκι, το ένα έφερε το άλλο και καταλήξαμε να αγοράζουμε βρακιά assos.
Καλημέρα
Στις σχετικά λίγες φορές που χρησιμοποιώ gps, strava κλπ, το κάνω με το τηλέφωνο μου. Βάσει των χαλαρών προπονήσεων μου δεν έχω αισθανθεί πως μου χρειάζεται πιο ειδικό κομπιουτεράκι, γι αυτό κοιτώ να δω πως θα ταιριάξει το rtl515 με το τηλέφωνο :)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.940
Reaction score
20.442
Το έχει το bike24 με τα 300 λούμεν;
Φίλε, στο bike24, βρίσκω το Alert και το "σκέτο". Σε κανένα δεν γράφει lumens.

Επίσης, όντως δεν ξέρεις πού έχεις μπλέξει, όπως λέει κι ο @pankrok πιο πάνω. :roflmao: Εκτός της λέξης "πεντετριαντα", θα σου πω και δύο άλλες: "αποθήκη wizzy" :biggrin: (ο @pankrok ξέρει...!)
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Καλημέρα
Στις σχετικά λίγες φορές που χρησιμοποιώ gps, strava κλπ, το κάνω με το τηλέφωνο μου. Βάσει των χαλαρών προπονήσεων μου δεν έχω αισθανθεί πως μου χρειάζεται πιο ειδικό κομπιουτεράκι, γι αυτό κοιτώ να δω πως θα ταιριάξει το rtl515 με το τηλέφωνο :)
Ένα κομπούτερ ποδηλάτου είναι πολύ πιο χρήσιμο από το "ραντάρ", που εδώ που τα λέμε δεν έχω καταλάβει ακρβώς σε τι θα βοηθούσε.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.003
Reaction score
6.774

Αλλά μην τους ακούς, υπάρχουμε κι εμείς οι Γαλάτες που αντιστεκόμαστε ακόμα. Ούτε bike computer (ούτε καν απλό σαν το Sigma), ούτε τίποτα. Μόνο Strava προς το παρόν.

Δεν λέω προφανώς ότι δεν είναι χρήσιμα όλα. Και το βατόμετρο και το computer και τα ειδικά παπούτσια και όλα. Λέω ότι δεν χρειάζεται να τρέξεις να αγοράσεις ένα σωρό πράγματα η αξία των οποίων ίσως δεν είναι ακόμα τόσο μεγάλη για σένα.

Όχι βέβαια ότι υπάρχει πρόβλημα και να πας να κατεβάσεις απευθείας όλο το bike24. Αν έχεις τα λεφτά και δεν σε νοιάζει αυτό, αγοράζεις τα καλύτερα και μετά αξιολογείς τι σε βοήθησε τελικά και τι όχι.

Αλλά μέχρι ένα όριο, γιατί μετά θα σε λένε γυαλιστερό και θα σε κοροϊδεύουν. Πρέπει να παραμείνεις ημι-γυαλιστερός σαν τα παιδιά εδώ. Να αγοράζεις ό,τι και οι γυαλιστεροί δηλαδή, αλλά να μην ξυρίζεις τα πόδια 😆
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Επειδή το συζητούσαμε κάποιες σελίδες παρά πίσω, έτσι γίνονται οι επιστροφές από wiggle View attachment 277199

Σε επιστροφή από δική μου πατάτα στο μέγεθος σε παπούτσι, με έβαλαν να πληρώσω κανονικά μεταφορικά και ήταν και τσουχτερά μάλιστα.! Πήγε κάτι λάθος ή έχει αλλάξει η πολιτική τους?

ps
Ξύρισμα ποδιώνε απαγορεύεται, για τριμμάρισμα τι λέει το καταστατικό?
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.940
Reaction score
20.442
Αλλά μέχρι ένα όριο, γιατί μετά θα σε λένε γυαλιστερό και θα σε κοροϊδεύουν. Πρέπει να παραμείνεις ημι-γυαλιστερός σαν τα παιδιά εδώ. Να αγοράζεις ό,τι και οι γυαλιστεροί δηλαδή, αλλά να μην ξυρίζεις τα πόδια 😆
ε, υπερβολές τώρα...
Καθόλου υπερβολές! Με αξύριστα πόδια τερμάτισα το L' Etape Cyprus το Νοέμβριο! Εσύ, δηλαδή, σκοπεύεις να "γυαλιστείς" για το τρίαθλο κτλ;!;!;!;!;! Τότε να δεις "δούλεμα" που θα "φας"! :biggrin:
ps
Ξύρισμα ποδιώνε απαγορεύεται, για τριμμάρισμα τι λέει το καταστατικό?
Φιλαράκι, είναι Παρασκευή σήμερα, δεν είναι ημέρα για τέτοιες απορίες. Από Δευτέρας αυτά.:roflmao:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.196
Reaction score
41.751
Ένα κομπούτερ ποδηλάτου είναι πολύ πιο χρήσιμο από το "ραντάρ", που εδώ που τα λέμε δεν έχω καταλάβει ακρβώς σε τι θα βοηθούσε.
Συμφωνάω, όταν καταλήγει κανείς στη road κατηγορία ποδηλάτου προφανώς και κοιτάει προς το προπονητικό κομμάτι του πράγματος, το gps δεν είναι μόνο το μέσω καταγραφής και προβολής στο στράβα, είναι προπονητικό εργαλείο.
Το Radar σε πόλης με αυξημένη κίνηση είναι άχρηστο, στη επαρχεία και σε δρόμους με μειωμένη κίνηση μπορεί να σώσει τη ζωή του αναβάτη.
 

Μηνύματα
73
Reaction score
27
Σε επιστροφή από δική μου πατάτα στο μέγεθος σε παπούτσι, με έβαλαν να πληρώσω κανονικά μεταφορικά και ήταν και τσουχτερά μάλιστα.! Πήγε κάτι λάθος ή έχει αλλάξει η πολιτική τους?

ps
Ξύρισμα ποδιώνε απαγορεύεται, για τριμμάρισμα τι λέει το καταστατικό?
Σε επιστροφή από δική μου πατάτα στο μέγεθος σε παπούτσι, με έβαλαν να πληρώσω κανονικά μεταφορικά και ήταν και τσουχτερά μάλιστα.! Πήγε κάτι λάθος ή έχει αλλάξει η πολιτική τους?

ps
Ξύρισμα ποδιώνε απαγορεύεται, για τριμμάρισμα τι λέει το καταστατικό?
Θα ξαναπληρώσεις και για την εκ νέου αποστολή, ή απλά το επιστρέφεις;
 

Μηνύματα
73
Reaction score
27
Άμα μου προτείνετε και μια βάση στήριξης τηλεφώνου που να δένει πάνω στο stem (για να μην έχει πολλές ταλαντώσεις το τηλέφωνο)... ;)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.196
Reaction score
41.751
Φίλε, στο bike24, βρίσκω το Alert και το "σκέτο". Σε κανένα δεν γράφει lumens.
Γιώργη τώρα που κατάλαβα τι είναι το stvzo, δεν γράφει για lumen επειδή πχ τα 300 lumen το συγκεκριμένο φωτάκι τα χώνει στη Day Light λειτουργία και κατά το φρενάρισμα. Αφού λοιπόν στη Γερμανία δεν υποστηρίζουν το φλασάρισμα, οι λειτουργίες αυτές προφανώς είναι στα 150 lumen ακόμα και στο φρενάρισμα. Έτσι πιστεύω.
Πάρτο από Ελλάδα ή από Αγγλία
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top