...πικαπ μετα το 2020, σοβαρα?

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
-πλεων δε βρισκω ουτε μισο λογο να ασχοληθει (ή να συνεχισει) καποιος με το αθλημα.
(περα απο τις εξαιρεσεις, των εξαιρεσεων, ω εξαιρεσεις - που τηρουν αυστηρα κριτηρια ακομα και εκει)
ξερω ΄γω εσεις ?
-μετα το 2000, θα εγραφα, αλλα αθρωπινη και συχνη η καθηστερηση 10-20 ετων-
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... επειδη δε με αγγιζει (και ελαχιστα με απασχολει) κάμποσα ετη το θεμα, μπορω να το ανοιξω , και να μην εχω εγγυημενα (συναισθηματικου τυπου) προσωπικη εμπλοκη με τις αποπσεις που ισως διατυπωθουν.
επειδης, εχω παρατηρησει τη συμμετοχη νεων μελων, και σα να μεγαλωσα λιγουλακι...οποτε μαλλον ηλικιακη κριση προμηνυεται.. 🐒
υγ. σαφως και διατυρω ενα υποτυπωδες αναλογικο τμημα στο χωρο μου, με συνεχεις προσθηκες δισκων (οχι οπως παλαιοτερα) -ειτε τις κοινοποιω / ειτε οχι στο αντιστοιχο θεμα - αλλα σιγουρα εχω πολυ χειροτερες συνηθειες 8-) -αλλα ισως αργοτερααναπτηχθω περι αυτου.
 
Last edited:

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Έχω στην κατοχή μου 3, μου αρέσει να τα συντηρώ, να τους κάνω service ο ίδιος και κάποιες αισθητικές επεμβάσεις, έχω αξιοπρεπή δισκοθήκη κυρίως από δίσκους που αγόραζα στα νιάτα μου, πλέον πολύ σπάνια θα αγοράσω κάποιον.
Χρησιμοποιώ ένα από τα τρία σπανιότατα, την έχω καταβρεί με την ευκολία και την ποικιλία του spotify, αν δεν είχα πικάπ από παλιά δεν νομίζω ότι θα έμπαινα στο τριπάκι αυτό στην εποχή μας.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Εμένα πάντως, η συλλογή δίσκων μου, μεγάλωσε σημαντικά μετά το 2000. Μετά τις εξελίξεις των τελευταίων ετών (σύστημα της προκοπής, χώρος της προκοπής, subwoofers), συνεχίζει και μου δίνει την ίδια και περισσότερη απόλαυση.:boast:

Εσύ @Decembered, ό,τι θέλεις λέγε.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
... επειδη δε με αγγιζει (και ελαχιστα με απασχολει) κάμποσα ετη το θεμα, μπορω να το ανοιξω , και να μην εχω εγγυημενα (συναισθηματικου τυπου) προσωπικη εμπλοκη με τις αποπσεις που ισως διατυπωθουν.
επειδης, εχω παρατηρησει τη συμμετοχη νεων μελων, και σα να μεγαλωσα λιγουλακι...οποτε μαλλον ηλικιακη κριση προμηνυεται.. 🐒
υγ. σαφως και διατυρω ενα υποτυπωδες αναλογικο τμημα στο χωρο μου, με συνεχεις προσθηκες δισκων (οχι οπως παλαιοτερα) -ειτε τις κοινοποιω / ειτε οχι στο αντιστοιχο θεμα - αλλα σιγουρα εχω πολυ χειροτερες συνηθειες 8-) -αλλα ισως αργοτερααναπτηχθω περι αυτου.
Άμα ήτανε ενηλικίωση θα έπαιρνες κι άλλο πικάπ. Μάλλον σου συμβαίνει aging reversal.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
...βρε Wizzy αφου δε καπνιζεις και δε πινεις εχεις πληρες δικαιωμα να εχεις τετοιες συνηθειες ... σε περναω στην εξαιρεση, αν και οτιδηποτε εχεις κανει σχετικα ειναι by the book and προτιστως το heavy metal book.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εγώ πάντως, όπως έχω ξαναπεί, απο την εποχή που έστησα το usb ψηφιακό σύστημα και ειδικότερα απο τότε που κατάλαβα και έστησα αξιοπρεπώς το Daphile, δεν νιώθω την ανάγκη να ασχοληθώ με το βινύλιο. Θα μου ήταν πολύ εύκολο απο πλευράς Hardware δεδομένου ότι έχω καβατζωμένο ένα αξιοπρεπές βινυλιακό σύστημα, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να διαθέσω ένα τεράστιο ποσό σε δίσκους ( κυρίως μεταχειρισμένους με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τη κατάστασή τους ), κεφαλές ( για τις οποίες θα έχω πάντα την ανησυχία μήπως "έπεσε" η απόδοσή τους ), ενώ γνωρίζω ότι δεν αποδίδει καλύτερα απο το ψηφιακό μου.
Σέβομαι όσους ήδη διαθέτουν τέτοια συστήματα και τον αντίστοιχο όγκο υλικού να ακούνε, αλλά δεν συμφωνώ με την εμπλοκή νέων στο χώρο ( οι οποίοι, όπως έχω ξαναπεί, θεωρώ ότι παρασύρονται απο την εικόνα που προβάλλεται γύρω απο το βινυλιακό εγχείρημα, απο την ανάγκη να συλλέξουν δίσκους ή ακόμα και απο τη ψευδή πληροφορία που τους δίνεται περί "υπεροχής" ηχητικά έναντι των ψηφιακών μέσων ).
Κάτι σαν τα λαμπάτα ενισχυτικά, ένα πράγμα. Με αφήνουν παγερά αδιάφορο.
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
-πλεων δε βρισκω ουτε μισο λογο να ασχοληθει (ή να συνεχισει) καποιος με το αθλημα.
(περα απο τις εξαιρεσεις, των εξαιρεσεων, ω εξαιρεσεις - που τηρουν αυστηρα κριτηρια ακομα και εκει)
ξερω ΄γω εσεις ?
-μετα το 2000, θα εγραφα, αλλα αθρωπινη και συχνη η καθηστερηση 10-20 ετων-
Γράψε την αλήθεια: θέλεις να πάρεις νέο πικάπ και προετοιμάζεις το έδαφος βασισμένος στα σχόλια όσων γράψουν "ναι, φυσικά αξίζει".
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
καλε, δε κρινω απο τον εαυτο μου -ασε που δεν ειμαι και παραδειγμα προς μιμηση, εξορισμου-... χεζμεν@ με εχω περσοτερο απο τους δισκους και σιγουρα περσοτερο απο το πικαπ! απλα ειμαι πριγκιπισα και τα κ@κ@κι@ μου ειναι σα τον εμετουλι του μονοκαιρου...δηλαδη ουρανιο τοκσο...
-> μαλιστα φροντιζω να μετανιωνω πολλαπλα για τις αγορες μου, λογου χαρην αγορασα πικαπ καλητερο (ακριβοτερο σιγουρα) απο αυτο που θα κρινοταν επαρκες για την περιπτωση μου, και χειροτερο απο αυτο που μπορουσα. ομοιως νεκροκεφαλη πικαπ, μπορουσα να παρω πολυ καλητερη, και πολυ χειροτερη...πηρα μια στη τυχη. Ετσι, κανει offset το ενα το αλλο. Αλλα ειπαμε ειμαι εξαιρεση, και του τροπου σκεψης αλλα και δρασης.χεχ και οχι δεν αλλαζω πικαπ, με αυτη τη χαζομαρα που εχω θα μεινω.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
δεν συμφωνώ με την εμπλοκή νέων στο χώρο
Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ. Έχω περίπτωση heavy metalά έφηβου, υιό φιλικής οικογένειας κι ένα από τα πρώτα πράγματα που του είπα είναι "Spotify και πάλι Spotify. Άπειρη - κυριολεκτικά - μουσική, άμεσα διαθέσιμη και προσβάσιμη από οπουδήποτε, σε κλάσμα του κόστους αγοράς δίσκων. Μείνε όσο πιο μακριά γίνεται από το βινύλιο".
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... στους νεους, λες το αυτονοητο "αν ηταν να εχεις πικαπ και δισκους και τα ρεστα θα τα ειχες ηδη, τωρα δεν μπορεις να μπεις ευκολα" ή "γιατι τα μπ3/σποτιφαι και γιουτιουμπ δε σου κανουν ?". 🐒
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
@Mr Spock , ναι αλλα δεν ειναι σοβαρα τα πραματα που βαζουμε να παιξουν, ουτε τα αντιμετωπιζουμε τοσο σοβαρα.. μαλιστα θα στο θεσω Ντοστογιεφσκικα, ειμαστε σοβαροι οταν δεν ειμαστε, και ασοβαροι οταν ειμαστε σοβαροι. :king::angel:
και σε ρωταω το king Blank να το παρω CD ή Βινυλιο ??? (που το ακουω χρονια, απο τοτε που μου το εβαζες στη κουνια να ξυπνησω , στο εξωχικο στο Σισκαλινι)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
και σε ρωταω το king Blank να το παρω CD ή Βινυλιο ??? (που το ακουω χρονια, απο τοτε που μου το εβαζες στη κουνια να ξυπνησω , στο εξωχικο στο Σισκαλινι)
εμένα πάντως και το Youtube μου κάνει.... :p

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
...δεν καταλαβα ποτε, γιατι ειναι γνωστοι οι Lost Bodies κυριως απο αυτο το κομματι, οταν αποτελουν μια εγχωρια μπαντα με σχετικα αδιακοπη παρουσια 30+ χρονια στα δρομενα (και πληθωρα εξαιρετικα ασυλληπτων κομματιων και συνθεσεων, περα απο το στιχουργικο, οσο και για το μουσικο μερος).
-> εντουτης, εχουν 2 κυκλοφοριες σε βινυλιο, και τις οποιες εχω σαφεστατα οπως και τα υπολοιπα αλμπουμ σε CD, και βεβαια Mp3, περα απο τις συναυλιες που εχω παρευρεθει.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top