Tesla (απο 1/1/23)




Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
... αλλά μη τα κάνουμε και όλα ίσωμα επειδή κάποιος έγραψε κάτι αρνητικό για τα Tesla ή τα EVs.
"Κάποιος" "κάτι";
Και να στραβοκατουρήσει ο Μusk, ή να κοιμηθεί ένας παππούς στο τιμόνι ενός Τesla, σε είδηση ΣΟΚ θα μετατραπεί από το newsauto και το κάθε news auto.
Tόσα άρθρα για ψύλλου πήδημα, που και κάτι σοβαρό να χρειαστεί να διαβάσουμε, θα περάσει στο ντούκου στο τέλος.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Μέτρα τα θετικά και τα αρνητικά. 1 προς 10 μήπως βγαίνουν;
Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Στην πρώτη σελίδα πάντως εγώ περίπου 50-50 τα βλέπω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Φυσικά δεν είναι λούξιρι. Ένα τάμπλετ με ρόδες είναι. Ακόμα κι αν δουλεύει πολύ καλά.
Μην πάτε στο άλλο άκρο, είναι τρελά πράγματα αυτά που λέτε μωρέ...

Τάμπλετ με ρόδες βγάζουν οι Κινέζοι σε πολύ χαμηλά κοστολογια, κι αυτά θα γίνουν ανάρπαστα όταν θα διατεθούν στην Ευρώπη, όπως έγινε το Dacia Spring (και τα ice της Dacia μη ξεχνάτε).

Κι αυτά τα κινέζικα προβλέπω να αγοράζετε λίαν συντόμως οι περισσότεροι. 😎

Τα Τέσλα έχουν τάμπλετ και ρόδες, αλλά ταυτόχρονα έχουν και τα εξής:

1. Απολύτως κορυφαίο software
2. Απολύτως κορυφαίες επιδόσεις στα κρας τεστ
3. Απολύτως κορυφαίες επιδόσεις στο τεστ αποφυγής ταράνδου
4. Απολύτως κορυφαίες επιδόσεις efficiency και drivetrain
5. Απολύτως κορυφαίο δίκτυο ταχυφορτιστών

Αυτά τα 5 πλεονεκτήματα δε θα τα βρείτε μαζεμένα σε κανένα άλλο αυτοκίνητο παραγωγής.

Και πολλά ακόμα τεχνολογικά πλεονεκτήματα, που δεν υπάρχουν σε καμία άλλη μάρκα ( πχ octavalve).

Επίσης έχουν:

1. Εξαιρετικές επιδόσεις επιτάχυνσης
2. Ανύπαρκτο επίσημο ετήσιο σέρβις
3. Κορυφαία κατασκευή (giga-press) με διθυραμβικές κριτικές από τον γνωστό munro, ο οποίος στα τελευταία reviews τα θεωρεί ως τα ποιοτικότερα αυτοκίνητα εβερ, και προτείνει σε μεγάλες παραδοσιακές αυτοκινητοβιομηχανίες (BMW κλπ) να ακολουθήσουν το παράδειγμα της Τέσλα.
4. Εξαιρετικούς συντελεστές αεροδυναμικής
5. Κάποια έχουν structural battery pack, και θα ακολουθήσουν όλα.
6. Εξαιρετικής τεχνολογίας ηλιοροφή
7. Διπλά τζάμια παντού, με πολύ υψηλό συντελεστή ηχοαπορρόφησης
8. Το μοναδικό octavalve σε συνδυασμό με το αποδοτικότερο heat pump στον πλανήτη
9. Το καλύτερο διαθέσιμο σύστημα αυτόνομης οδήγησης
10. Πολλά χρόνια στην πιάτσα, με λυμένα προβλήματα μπαταριών και αποδεδειγμένα μεγάλη αντοχή της μπαταρίας, άπειρα ταξί σε όλο τον κόσμο.

Και όλα αυτά, χωρίς να ζητάνε τη μάνα σου και τον πατέρα σου και 3 νεφρά για λεφτά.
Ξέρετε καλά τιμές από άλλα αυτοκίνητα, λάξαρι ή μη.

Άκου κει "τάμπλετ με ρόδες"...

Χαλαρώστε λίγο.😎

Με αυτό το σκεπτικό, τα ice που λατρεύετε είναι "εξάτμιση με Ρόδες"... 🤪😂😁😀
 
Last edited:

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Ναι βρε μαναμ που λεει και ο κροκ, αποδοχη δεν εχει απο το παλιο χρημα, αυτο που κανει τον κοσμο να γυρναει.

@gonis δεν νομιζω οτι το γκομενακι θα του πει να αδυνατισει :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Σημειώνω επίσης, ότι αρχές 2021 οι τιμές ήταν χαμηλότερες από τις νέες μειωμένες τιμές και τα gross margin ήταν 25-30%.

Φανταστείτε τώρα να είναι αλήθεια αυτό που λέει η Grace και στο Τέλος του Q1'23 να έχει ακόμα 25-30% gross margin και 15% κέρδος.

Δηλαδή οι άλλοι κατασκευαστές και η αγορά να συνειδητοποιήσουν ότι η Τέσλα άμα θέλει ρίχνει χαλαρά άλλο ένα 10% στις τιμές, στο καπάκι.
Δηλαδή τις ρίχνει ακόμα και κάτω από τα θερμικά άμα θέλει.

Την Παρασκευή, σε 1 μέρα, είχε 1000 νέες παραγγελίες η Τέσλα στη Νορβηγία, ενώ ο μέσος όρος είναι 150 παραγγελίες τη μέρα.

Κάτσε να δούμε τι παραγγελίες θα έχει σε όλο τον πλανήτη μέσα στο Γενάρη, και θα πέσει πολύ γέλιο.

Κάτσε να δούμε πως θα αντιδράσουν οι άλλοι κατασκευαστές, εάν θα ρίξουν τιμές. Μπορούν; Εδώ είναι το καυτό ερώτημα.
Γνώμη μου είναι πως δε μπορούν. 😎
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Προσωπικά δεν μπορώ παρά να είμαι χαρούμενος με την μείωση τιμής.

Βρείτε τις διαφορές:

Screenshot_20230116-151226~2.png
Screenshot_20230114-005555~2.png


Ωστόσο, απλώς μια παραγγελία έκανα, δεν "αγόρασα Τέσλα" και έχω όλο το πρώτο εξάμηνο του '23 να το σκεφτώ και να συνεχίζω να ψάχνω εναλλακτικές.

Το πολύ πολύ να χάσω ένα μικροποσό, αυτό της παραγγελίας.

Προς ώρας, δεν βλέπω κανέναν αντίπαλο (για τα δικά μου δεδομένα) και η σημαντική αυτή μείωση τιμής έκανε ακόμα πιο ελκυστική την πρόταση του Υ. 😎

Με 8 χιλιάρικα επιδότηση, θα κοστίσει 51 k.
9 χιλιάρικα κάτω.
Τζετ.
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Και, αν και το θέμα εδώ δεν είναι για κινητά, πώς θα είναι το Tesla Phone;

Έτσι:
Pi2.png


Έτσι:
Pi3.png


Έτσι:
Pi4.png


Έτσι:
Pi5.png



Ή μήπως έτσι:
Pi6.png



Διαφωτιστικό το βίντεο με το iPhone killer... :roflmao:
 




Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Εγώ πάντως θα αγοράσω τα ηλιακά κεραμμύδια του Μάσκ για την σκεπή μου. Πιστεύω στον Μάσκ, στην διάνοια του αλλά κυρίως στην βαθιά επιστημονική του γνώση. :D :D

Όταν θα πέφτει η ζήτηση για ηλεκτρικά θα αυξάνω παραγωγή καθώς είμαι μέγας ειχειρηματίας για να πέφτουν οι τιμές. :D Βέβαια θα έχω κάνει πρώτα cash out πουλώντας ένα 10 % των μετοχών μου στο απώγειο τους, για να πληρώσω τους "φόρους" μου μετά απο ένα δημοκρατικό δημοψήφισμα που θα έχω κάνει ανάμεσα στους οπαδούς μου που δεν έχουν ιδέα ούτε απο επιστήμη , ούτε απο επιχειρήσεις καθώς μέχρι τότε τους έλεγα κιόλας ότι θα ήμουν ο τελευταίος που θα έβγαζε έστω και ένα δολλάριο απο αυτήν. 40 δις θα τσιμπήσω σε μια δεκαετία, απο μια εταιρία που μετά τη φούσκα θα καταλάβει ο κόσμος ότι αξίζει 10 δις. Καλά τα πήγα. Η επιχείρηση βέβαια είναι άλλο θέμα πως πήγε, εξάλλου αέρας ήτανε. :D

Επίσης βλέπω μετά τον Μάσκ, Μπέζο και Γκέιτς (για το νερό) έχουμε και Ινδούς εκατομμυριούχους που θα σώσουν τον πλανήτη και τις φτωχές χώρες με ψευδό -ψεκ επιστήμη. Επενδύστε. :D

 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Εγώ μέσα σε περφορμανς που οδηγεί άλλος:

FB_IMG_1674127050219.jpg



🍌😂🤪😁😂🤪😂😁😂🤪😂😁😂🤪


Πι Ες


Ωραία τιμόνια ρε! Κι οθόνη μπροστά!


FB_IMG_1674128995394.jpg


Προσοχή στην κάλτσα του οδηγού.

 
Last edited:


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.721


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top