Windows 11

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Φτιάξε στικάκι εκκίνησης με το rufus.
Απλά αν θυμάμαι καλά έχει αφαιρεθεί η δυνατότητα αυτή από τις τελευταίες εκδόσεις, δεν θυμάμαι ποια είναι η τελευταία που το υποστηρίζει.

Το λέω για να μην ψάχνεται σαν εμένα που διάβαζα έναν αντίστοιχο οδηγό και έλεγε να επιλέξω κάτι που δεν υπήρχε στο δικό μου rufus. Μετά διάβασα αλλού πως πρέπει να κατεβάσω προηγούμενη έκδοση.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Σε υπολογιστή με windows 10 που έχει όλα τα προγράμματα της δουλειάς, η μετάβαση σε 11 προϋποθέτει και την εγκατάσταση των προγραμμάτων από την αρχή;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Σε υπολογιστή με windows 10 που έχει όλα τα προγράμματα της δουλειάς, η μετάβαση σε 11 προϋποθέτει και την εγκατάσταση των προγραμμάτων από την αρχή;
Στον υπολογιστή της δουλειάς που έγινε αυτόματα η εγκατάσταση, όχι, δεν χρειάστηκε να εγκαταστήσω κάτι από την αρχή.

@abcd thanks.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Σε υπολογιστή με windows 10 που έχει όλα τα προγράμματα της δουλειάς, η μετάβαση σε 11 προϋποθέτει και την εγκατάσταση των προγραμμάτων από την αρχή;

Όχι, όλα μένουν όπως ήταν.

Τσέκαρε αυτό όταν στο βγάλει.

1.png
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
''Τα σηκώνει" τα 11 ή θέλει το Rufus;
Μάλλον τα σηκώνει. Μου έχει σπάσει τ' @@ με μηνύματα να αναβαθμίσω σε 11 και σκέφτομαι να ενδώσω... :biggrin:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
''Τα σηκώνει" τα 11 ή θέλει το Rufus;
Χμ.... Σε υπολογιστή που "δεν τα σηκώνει", θα σβηστεί κάτι (clean installation φάση) ή θα διατηρηθούν αρχεία και εγκατστημένο software;

Edit: Απάντησε ο @xfader.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
93.997



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
93.997
Ακριβώς το αντίθετο κάνω εγώ.

Από την πρώτη μέρα βάζω το νέο λειτουργικό που βγαίνει. :)
 

D

Deleted member 35

Guest
Ακριβώς το αντίθετο κάνω εγώ.

Από την πρώτη μέρα βάζω το νέο λειτουργικό που βγαίνει. :)
Έτρεχα για 2-3 χρόνια την Technical Preview Fast Ring. Το μόνο πραγματικό πρόβλημα που είχα ήταν το Kaspersky που δεν έτρεχε λόγω συχνών αλλαγών στον πυρήνα των Windows. Από εκεί και πέρα δεν είχα αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα. ΟΚ μια στο τόσο μπορεί να έσκαγε κάτι ναι να μη δούλευε ο χρήστης. Ποτέ όμως δεν είχε σκάσει το λειτουργικό στο κάτω κομμάτι. Το safe mode δούλευε και από εκεί έκανα την νέα αναβάθμιση. Φυσικά αναφέρομαι στον προσωπικό μου υπολογιστή, με ανεξάρτητο δίσκο δεδομένων και δεύτερο λειτουργικό έτοιμο να αναλάβει καθήκοντα.

Στο Linux που έχω πολύ μεγαλύτερη ελευθερία δεν διανοούμαι να τρέξω κάτι με εκδόσεις όπως πχ Ubuntu 22.04 ή Red Hat 9. Εδώ και άπειρα χρόνια τρέχω μόνο rolling διανομές όπως Debian Sid και Gentoo Unstable.
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Ένα δωρεάν εργαλειάκι για αφαίρεση δυνατοτήτων από τα Windows 11 (υπάρχει και για τα 10) που μας είναι άχρηστες ή δημιουργούν προβλήματα.


 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Έβαλα 11 με αγορασμένη άδεια σε Ryzen 5 2600 με 16 GB RAM και vga 970 και έχω αργή απόκριση στο άνοιγμα εφαρμογών, σαν κάτι να σκέφτεται για μισό-1 δευτερόλεπτο πριν τρέξει και έχω συχνά παγώματα της οθόνης, το ποντίκι κινείται αλλά δεν κάνει κλικ. Διορθώνεται μόνο με ALT+CTL+DEL και sign out.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Έβαλα 11 με αγορασμένη άδεια σε Ryzen 5 2600 με 16 GB RAM και vga 970 και έχω αργή απόκριση στο άνοιγμα εφαρμογών, σαν κάτι να σκέφτεται για μισό-1 δευτερόλεπτο πριν τρέξει και έχω συχνά παγώματα της οθόνης, το ποντίκι κινείται αλλά δεν κάνει κλικ. Διορθώνεται μόνο με ALT+CTL+DEL και sign out.
Μπορείς να δοκιμάσεις να φτιάξεις έναν νέο χρήστη, να δεις πως συμπεριφέρεται εκεί;
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top