Οικονομικο HDMI 20μ για 1080P

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Ψαχνω την πιο οικονομικη αλλα ταυτοχρονα και αξιοπιστη λυση σε HDMI 20m για να συνδεσω τον Marantz SR6013 με τον projector Vivitek H1188 (1080p)
Δεδομενου οτι θα περναει μονο εικονα, υποθετω οτι οι απαιτησεις θα ειναι μειωμενες οποτε θα ειναι εφικτη η χρηση οικονομικου καλωδιου χωρις προβληματα.
Αν κανω λαθος διορθωστε με ελευθερα.
Εχω δει τα παρακατω αλλα ειμαι ανοιχτος σε καθε αλλη δοκιμασμενη προταση εντος budget:
Πολυ φτηνα αυτα:
Φτηνο αυτο:
Ανω οριο μπατζετ:
Εναλλακτικη λυση (δεν εχω ιδεα αν κανει):
+ Cat6 καλωδιο
 



Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921

Από το Amazon.de

Tip: απενεργοποίησε το adblocker (αν έχεις) για να το δεις
Αυτή είναι η πιο οικονομική λύση για 20μ HDMI και 1080p χωρίς απαιτήσεις για ήχο?
Αν ναι έχω κάποιες ερωτήσεις.
1) Έχει σημασία ο όγκος των δεδομένων που θα περνάει από το καλώδιο η όχι? Δηλαδή με απλά λογια ισχύει ότι όσο πιο υψηλή ανάλυση θα έχει το σήμα που θα περνάει από μέσα τόσο μεγαλύτερες οι απαιτήσεις?
2) Αυτο καλώδιο αρκεί και για 4Κ 60 και ήχο ταυτόχρονα? Η κάνει μόνο για 1080P?
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Επειδή καλώδιο δεν αλλάζεις κάθε μέρα δες και αυτό.

Έχει βάλει το 10m ο @loggeo στο υπερτουμπανο σύστημα του και είχε γράψει ότι έχει μείνει πολύ ευχαριστημένος.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Επειδή καλώδιο δεν αλλάζεις κάθε μέρα δες και αυτό.

Έχει βάλει το 10m ο @loggeo στο υπερτουμπανο σύστημα του και είχε γράψει ότι έχει μείνει πολύ ευχαριστημένος.
Ξέρεις τι γίνεται? Το έχω δει αυτό το καλώδιο. Και παρ όλο που όπως είπες κι εσύ καλώδιο δεν αλλάζεις κάθε μερα το δικό μου σύστημα δεν είναι υπερτουμπανο και δεν έχω σκοπό να το αναβαθμίσω παρά μόνο όταν χαλάσει. Δεν βλέπω λοιπόν για ποιο λόγο πρέπει να δώσω 80-90 ευρώ για καλώδιο που δεν θα χρησιμοποιηθεί για να δώσει 4Κ σήμα ούτε καν στα 30fps και δεν θα περνάει ούτε ήχο.
Αν ήθελα καλώδιο για μια ζωή, futureproof να σηκώνει και υπερτουμπανο σύστημα, έχω ήδη διαβάσει όλα τα νήματα περί HDMI και ήξερα ποιο θα επιλέξω.
Έχω ήδη ενα καλώδιο που είχα πάρει πριν πολλα χρόνια το οποίο έπαιζε μια χαρά το 800X600 σήμα που διαχειριζόταν τότε το οποίο έβγαλε τα λεφτά του με το παραπάνω. Και τώρα παίζει 1080 αλλά 1) είναι 15μ και δεν φτάνει, και δεύτερον που και που κάνει artifacts που θα ήθελα να αποφύγω. Ε το καλώδιο αυτό έκανε 10 ευρώ τότε που το πήρα.
Αυτή τη στιγμή ψάχνω ένα καλώδιο που να καλύπτει αυτές τις προδιαγραφές που είπα στην αρχή με το χαμηλότερο δυνατόν κόστος και μου είναι αδύνατο να πιστέψω ότι δεν θα κάνω τη δουλειά μου με καλώδιο κάτω από 80 ευρώ.
Και ξαναλέω ότι το θέλω μόνο για εικόνα 1080P και δεν με ενδιαφέρει να είναι future proof.


Και ένα refresh στο αρχικό ερώτημα

Ψαχνω την πιο οικονομικη αλλα ταυτοχρονα και αξιοπιστη λυση σε HDMI 20m για να συνδεσω τον Marantz SR6013 με τον projector Vivitek H1188 (1080p)
Δεδομενου οτι θα περναει μονο εικονα, υποθετω οτι οι απαιτησεις θα ειναι μειωμενες οποτε θα ειναι εφικτη η χρηση οικονομικου καλωδιου χωρις προβληματα.
Αν κανω λαθος διορθωστε με ελευθερα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.156
Reaction score
93.269
Και γιατί να ψάχνεις οριακές λύσεις σε τόσο μεγάλο μήκος, και όχι να έχεις την βεβαιότητα ότι θα σε καλύψει σε όποιες συνθήκες; Άλλωστς 70-75 € για 20μετρο HDMI δεν τα θεωρώ καθόλου πολλά.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εφόσον δεν συμφωνείς με αυτά που πρότειναν τα παιδιά
Πάρε ένα οικονομικό η αυτό που θεωρείς εσύ μέσω internetικου καταστηματος, δοκιμασε το χωρίς να το εγκαταστήσεις .
Εάν δουλεύει το κρατάς
Εάν όχι το επιστρεφεις.
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο εγώ προσωπικά.
Αλλά να ξέρεις ότι δεν ξέρει κανείς εδώ μέσα 20 μέτρα καλώδιο που να δουλέψει χωρίς προβλήματα κάτω από 75 ευρώ .
Όσο και να μην θέλεις να το αποδεχτείς είναι τσάμπα η τιμή του συγκεκριμένου
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Για να βοηθήσω ακόμα περισσότερο.

Αυτά που πρότεινα, τα έχω.

Το kabeldirekt το 20μετρο μάλιστα το έχει ο αδερφός μου και συνδέει laptop με tv και κλειδώνει κομπλέ.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Για να βοηθήσω ακόμα περισσότερο.

Αυτά που πρότεινα, τα έχω.

Το kabeldirekt το 20μετρο μάλιστα το έχει ο αδερφός μου και συνδέει laptop με tv και κλειδώνει κομπλέ.
Σε ευχαριστω πολυ. Μια τετοια απαντηση εψαχνα και οπως λενε και στο χωριο μου, οποιος ψαχνει, βρισκει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.488
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top