Βοήθεια-Συμβουλές για επιλογή ήχου για μικρό σαλόνι 16 τ.μ.

apg

Μηνύματα
12
Reaction score
7
Για χρόνια άκουγα μουσική είτε από κινεζιές ενισχυτάκια του ebay και πολύ φτηνα και αμφιβόλου(ανύπαρκτης) ποιότητας ηχεία (τα καλυτερα ηχεία φανταστείτε που είχα μεχρι τώρα είναι δυο ηχειάκια της sony, τα ss-msp661) είτε από ακουστικά (akg k44 και akg k92). Συνεπώς, για να βγάλω ήχο που να "ακούγεται" έκανα πατέντες στο πως θα τα συνδυαζα τα ηχεία ή το πως θα τα τοποθετησω στο χώρο (από το να διαλυω subwoofer και να συνδεω το ηχειο του απευθειας με μικρό ενισχυτή κιθάρας, εως το να βαζω διαφορα αντικείμενα μπροστά ή πίσω από τα ηχεία ώστε να αλλάζουν οι συχνότητες) ή στο να κανω "mastering" τα κομμάτια στον υπολογιστη και να τα φερνω στο πώς "μαλλον θα έπρεπε να ακούγονται". Καιρός λοιπόν να σοβαρευτώ και να δώσω λεφτά για να αρχισω να ακούω "σωστά" μουσική. Οπότε έχω αρκετούς προβληματισμούς και θα ήθελα την βοήθεια σας και τις συμβουλές σας στο πως και σε τι να καταλήξω.
Θα ξεκινήσω με τα στάνταρ δεδομένα και μετα θα εκθέσω τους προβληματισμούς μου.

Δεδομένο 1ο: Ο χώρος ακρόασης θα είναι ταυτόχρονα και το σαλόνι του σπιτιού το οποίο είναι 16τμ περιπου τετραγωνου σχήματος. (Παραθέτω μία πρόχειρη κάτοψη)
Screenshot from 2023-01-12 21-34-54.png

Δεδομένο 2ο: Σίγουρα κάποια στιγμή θα πάρω κάποιο πικαπ (που απο οοοσο έχω ψάξει μάλλον καταλήγω στο Pro-Ject Audio Debut Carbon EVO)

Δεδομένο 3ο: Ας θεωρήσουμε ότι το budget είναι κοντα στα 300-400 Ε ανα συσκευή και αυτά σταδιακά.

Δεδομένο 4ο: Είμαι σίγουρος ότι αφού μπω στον χορό όσο περναει ο καιρός όλο και καινουργιες αγορές και αλλαγές θα θελω να κάνω. Αλλά όπως διάβασα σε κάποια συζήτηση εδώ, αν ακούσω τους πιο εμπειρους ίσως γλιτώσω κάποια χρήματα στην αρχή και δεν κάνω λαθεμένες επιλογές.

Προβληματισμοί τώρα:

Προβληματισμος 1ος: Έτσι όπως είναι το σαλόνι έχει νόημα να επενδύσω σε ηχεία/ενισχυτή κλπ ή ό,τι και να κάνω δεν θα βγαλω ήχο αν δεν κάνω ανακαίνιση;

Προβληματισμός 2ος: Από όσα έχω διαβάσει, η τοποθέτηση των ηχείων έτσι όπως το έχω στην πρόχειρη κάτοψη θα καλύπτει τον κανόνα του ισοπλευρου τριγωνου σωστα; Το κενό της πόρτας που βρίσκεται αναμεσα στα ηχεία πόσο πρόβλημα μπορεί να δημιουργεί;

Προβληματισμός 3ος: Να πάρω στερεοφωνικό ενισχυτή (προς Yamaha R-S202D μεριά) ή πολυφωνικό 5.1 (προς Yamaha HTR-2071 μεριά). Ενώ ξέρω ότι σίγουρα ο στερεοφωνικός ενισχυτής θα είναι καλύτερος θεωρητικά,σκέφτομαι ό,τι ο 5.1 ίσως να μπορεί να μου δώσει καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα με τις διάφορες/περισσοτερες ρυθμισεις που θα εχει)[Επίσης από πιτσιρικάς που είχα πάρει το Dark side of the moon σε 5.1 sacd πάντα ονειρευομουν ενα συστημα που θα μπορουσα να το ακουσω.]

Προβληματισμός 4ος: Για ηχεία έχω πεισθεί (από όσα διαβάζω) ότι μάλλον τα Pioneer SP-PK52FS θα μου έκαναν (και στο μάτι και στον ήχο) αλλά δεν νομιζω να μπορούν να βρεθούν πλέον. Οπότε είμαι ανάμεσα στα Polk Audio T50 και στα Wharfedale D330. (Η επιθυμία προς ηχεία δαπέδου έγκειται στο ότι δεν μου αρεσει η εικόνα των βάσεων των ηχείων βιβλιοθήκης και πιστευω οτι δεν θα βολεύουν και στον χώρο μου)

Προβληματισμός 5ος: Τι να αποφασίσω να πάρω πρώτα; Ενισχυτή ή Ηχεία; Η δικιά μου σκέψη είναι να πάρω τα ηχεία ώστε να γλυκαθεί το μάτι μου τουλάχιστον, να δώ ποσο ασχημα ή καλά μπορεί να ακούγονται με τα τωρινά ενισχυτάκια που έχω και μετά να πάρω τον ενισχυτή.

Οπότε όπως καταλαβαίνετε η "συγχυση" είναι αρκετή και νομιζω οτι επιβάλλεται να ακούσω απόψεις και προτάσεις ανθρώπων που σίγουρα ξερουν κάτι επι του θέματος.. Ευπροσδεκτες και οι παραπομπές σε άρθρα κλπ (όσο περισσοτερο διαβαζω βεβαια νομιζω ότι καταλήγω στο να δυσκολευομαι να κάνω την αρχή και να προβώ σε κάποια αγορα..πχ δεν αναφερθηκα καθολου στα καλώδια ασχετα αν 2 μερες τωρα διαβαζα κατι τεχνικά αρθρα που εξηγουσαν κατι για χαλκους και αλλα ωραία πραγματα..)
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Πολλες οι ερωτησεις αλλα θα κανω μια προσπαθεια να βαλω μια σειρα.
Θα αρχισω απο την τελευταια παραγραφο που ανεφερες.

Η ενασχοληση με καλωδια και τεχνικα αρθρα για χαλκους ειναι σαν να εχεις ενα σπιτι με ρωγμες στα θεμελια απο σεισμο ετοιμο να πεσει και να ασχολεισαι με τα κουρτινοξυλα.
Ξεχασε τα καλωδια και ασχολησου με τα βασικα και ουσιωδη.

Παμε τωρα στους προβληματισμους σου.
1) Ο χωρος ειναι τετραγωνος, μαλλον 4Χ4μ και αυτο δυστυχως δεν ειναι ιδανικο αλλα αυτον εχεις, με αυτον θα πρεπει να βγει ακρη.
2) Εκτος απο το ισοπλευρο τριγωνο, μεγαλη σημασια εχει επισης και η συμμετρια.
Η πορτα δημιουργει ενα προβλημα ασυμμετριας που θα ακουγεται. Αν μπορεις να τοποθετησεις τα ηχεια στον δεξιο τοιχο και τον καναπε στον αριστερο, θα λυσεις το προβλημα της συμμετριας. Εναλλακτικα μπορεις να τοποθετησεις τα ηχεια στον αριστερο τοιχο και τον καναπε στον δεξιο.
Τα 3 μετρα ομως ειναι πολυ μεγαλη αποσταση που απαιτουν μεγαλα σε μεγεθος ηχεια και μεγαλυτερο κοστος. Επισης τα ηχεια χρειαζεται να εχουν αρκετη αποσταση απο τους πλαινους τοιχους οποτε το ιδανικο θα ηταν τα ηχεια να τοποθετηθουν στον δεξι τοιχο, με αποσταση μεταξυ τους ιδανικα 2 μετρα (και 1 μετρο αποσταση απο τους πλαινους τοιχους) και σιγουρα οχι πανω απο 2.5 μετρα.
Οσον αφορα το τριγωνο ακροασης, μπορει να ειναι ισοπλευρο αλλα μπορει να ειναι και απλα ισοσκελες αρκει να μην αποκλινει πολυ. Π.χ. αποσταση ηχειων 2μ, και αποσταση ακροασης 2.4μ δεν ειναι προβλημα.
Η θεση ακροασης ομως δεν πρεπει να βρισκεται λιγοτερο απο μισο μετρο μακρια απο τον πισω τοιχο.
3) Ο τριτος σου προβληματισμος μπορει να παρακαμφθει πολυ ευκολα με την αγορα αυτοενισχυομενων ηχειων και ετσι οχι μονο να γλυτωσεις πολλα χρηματα, αλλα να εχεις και σαφως καλυτερο ηχο για τα χρηματα που θα δωσεις μια που κατα κανονα ο λογος VFM στα ενεργα ηχεια της κατηγοριας τιμης που εχεις σκοπο να κινηθεις ειναι εις μακραν καλυτερος οποιουδηποτε συνδυασμου ενισχυτη ηχειων.
Το μονο "προβλημα" σε αυτην την λυση ειναι οτι θα πρεπει αναγκαστικα να πας σε ηχεια βασης μια που ολα τα σοβαρα αυτοενισχυομενα αυτης της κατηγοριας τιμης ειναι ηχεια βασης.
Αγοραζοντας αυτοενισχυομενα ηχεια θα εχεις λυσει αυτοματα τον αιωνιο προβληματισμο ταιριασματος ηχειων-ενισχυτη και σε περιπτωση που θελησεις να προχωρησεις σε πολυκαναλο ηχο, τοτε και μονο τοτε θα κοιταξεις για καποιο ενισχυτη που θα παιξει απλα τον ρολο του προενισχυτη/επεξεργαστη για την αποκωδικωποιηση του πολυκαναλου ηχου.
Ενα οικονομικο σεταπ με κοστος περιποτ 400 ευρω ανα συσκευη (προενισχυτης Phono, Streamer/Preamplifier, Ενισχυτης, Subwoofer, Ηχεια, συνολο κατω απο 2000 ευρω για ολα) κατα μεσο ορο θα μπορουσε να ειναι το παρακατω:
Phono Preamplifier:
NAD(129€)
Pro-Ject (119€)
iFi(199)
Streamer/Preamplifier: Yamaha WX-C50 (396€)
Subwoofer: Kali Audio WS-12 (650€)
Ηχεια (τιμες ανα τεμαχιο):
Kali Audio IN-8 2nd Wave (378€)
Kali Audio LP8 2nd Wave (222€)
Adam T8V (249€)
Tannoy Reveal 802 (169€)
Το κοστος για ολα μαζι ξεκινα απο 1515€ και φτανει τα 2001€ και ειναι πολλες κλασεις ανωτερο απο οτιδηποτε κι αν εφτιαχνες με ηχεια επιπεδου Polk T50 η Wharefedale 330 και ενισχυτη επιπεδου Yamaha R-S202D η ακομα χειροτερα HTR-2071

Μπορεις δε να ξεκινησεις μονο με την αγορα των ηχειων και για αρχη να τα παιζεις με ενα απλo προσωρινο bluetooth receiver απο το κινητο η τον υπολογιστη σου και να προσθετεις απο σιγα σιγα τα υπολοιπα.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.554
Reaction score
37.810
1 υπογουφερ 2 ενεργα συνδεση με πισι ακους στα 60 εκατοστα - ψαχνεις τα ταργκετ κερβζ. ακους μουσικη το αφηνεις ετσι. Διαβασε το μεγαλητερο μερος του φορουμ και προσπαθησε να αντιληφθεις τι δε καταλαβαινεις.
αν δεν εχεις πικαπ τοσα χρονια, δεν υπαρχει κανενας λογος να παρεις τωρα, αντιθετα ολοι οι λογοι του κοσμου επιτασουν να μην παρεις. 🐒
 
Last edited:


apg

Μηνύματα
12
Reaction score
7
Η αληθεια είναι ότι δεν το ειχα σκεφτεί για ενεργά ηχεία στο σαλόνι. Αλλά μάλλον θα πάρω κάποια ενεργά, θα τα δοκιμασω στο σαλόνι και στην χειροτερη αμα δεν μου κάθονται θα τα βαλω στο γραφείο μου.
Και τσουπ δημιουργουνται κι αλλοι προβληματισμοί περι ενεργών ηχείων:
1. Το ο,τι είναι nearfield τα ηχεία δεν θα δημιουργουν θέμα στο σαλονι;
2. Το ο,τι είναι flat και έχουν σχεδιαστεί για χρηση σε studio δεν θα ειναι "εκνευριστικά" σε απλή ακρόαση μουσικής ή πχ ταινίας; Δηλαδή οκ ναι στο στουντιο επιβαλλεται να τα εχουν για να εντοπιζουν τα στοιχεία του ήχου που θέλουν αλλά στην απλή ακρόαση αυτή η ιδιαιτέρότητα δεν ειναι λιγο "εκνευριστική" ή εστω όχι τόσο "απολαυστική". Πχ το σκεφτομαι το αντιστοιχο για την εικόνα. Στα κινηματογραφικά στουντιο φαντάζομαι μονταρουν σε οθόνες αλλά στους κινηματογράφους με προτζεκτορα βλεπουμε τις ταινιες και τις απολαμβάνουμε. Σίγουρα η λεπτομέρεια στην πληροφορία είναι καλύτερη στην οθόνη ή στο ηχείο των στουνιο αλλά άλλη αισθηση δεν θέλουμε όταν "απολαμβάνουμε" το αποτέλεσμα;
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Η αληθεια είναι ότι δεν το ειχα σκεφτεί για ενεργά ηχεία στο σαλόνι. Αλλά μάλλον θα πάρω κάποια ενεργά, θα τα δοκιμασω στο σαλόνι και στην χειροτερη αμα δεν μου κάθονται θα τα βαλω στο γραφείο μου.
Και τσουπ δημιουργουνται κι αλλοι προβληματισμοί περι ενεργών ηχείων:
1. Το ο,τι είναι nearfield τα ηχεία δεν θα δημιουργουν θέμα στο σαλονι;
2. Το ο,τι είναι flat και έχουν σχεδιαστεί για χρηση σε studio δεν θα ειναι "εκνευριστικά" σε απλή ακρόαση μουσικής ή πχ ταινίας; Δηλαδή οκ ναι στο στουντιο επιβαλλεται να τα εχουν για να εντοπιζουν τα στοιχεία του ήχου που θέλουν αλλά στην απλή ακρόαση αυτή η ιδιαιτέρότητα δεν ειναι λιγο "εκνευριστική" ή εστω όχι τόσο "απολαυστική". Πχ το σκεφτομαι το αντιστοιχο για την εικόνα. Στα κινηματογραφικά στουντιο φαντάζομαι μονταρουν σε οθόνες αλλά στους κινηματογράφους με προτζεκτορα βλεπουμε τις ταινιες και τις απολαμβάνουμε. Σίγουρα η λεπτομέρεια στην πληροφορία είναι καλύτερη στην οθόνη ή στο ηχείο των στουνιο αλλά άλλη αισθηση δεν θέλουμε όταν "απολαμβάνουμε" το αποτέλεσμα;
1) Ta nearfield monitors εχουν σχεδιαστει για να μπορουν να ακουγονται σωστα σε κοντικη αποσταση. Αυτο δεν ειναι εφικτο σε ηχεια που δεν εχουν σχεδιαστει να παιζουν καλα απο κοντα. Απο μακρια ομως και τα μεν και τα δεν θα ακουγονται εξ ισου "σωστα" με το σωστα σε εισαγωγικα γιατι σωστα εδω απλα λαμβανουμε υποψην μονο την σχετικη αποδοση κοντα-μακρια. Το ποσο μακρια ομως μπορεις να τα ακους το οριζει η επιφανεια του γουφερ, δηλαδη η διαμετρος του.
Αν παρεις ενεργα στουντιο μονιτορς με τουλαχιστον 8ιντσο γουφερ, δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα να ακους στα 2-2.5 μετρα. Τα παθητικα, οικιακα ηχεια με μικρα γουφερ δεν ειναι σχεδιασμενα για ακροασεις σε μεγαλη αποσταση και υψηλες σταθμες. Αντιθετα τα στουντιο μονιτορ εχουν πολυ συχνα ως προαπαιτουμενο να μπορουν να παιξουν σε υψηλες σταθμες.
Και τα τεσσερα μονιτορ που σου προτεινα πιο πανω ειναι ικανα να δωσουν σταθμες αναφορας στα 2μετρα και αν κροσαριστουν και αναλαβει subwoofer απο τα 80Hz και κατω, μπορουν και στα 2,5 μετρα. Για αν βρεις παθητικο ηχειο HiFi που να μπορει να το κανει αυτο θα πρεπει να πας σε πακετο ενισχυτη-ηχεια τριπλασιας τιμης τουλαχιστον.
Ενδεικτικα οι μεγιστες σταθμες (peak SPL) που δηλωνει ο κατασκευαστης για τα ηχεια που σου προτεινα ειναι:
Kali IN-8 & Kali LP8 117db,
Adam T8V 118db,
Tannoy 802 114db
(Παντα για δυο ηχεια στο 1 μετρο)
2) Στην πραγματικοτητα κανενα ηχειο αυτης της κατηγοριας δεν ειναι φλατ. Θα ηθελαν αλλα δεν. Για να παρεις πραγματικα φλατ ηχειο μονιτορ πρεπει να χωσεις χρημα.
Τα συγκεκριμενα που σου προτεινα ειναι απο τα πλεον ευχαριστα για ακροασεις μουσικης τοσο συμφωνα με τα reviews οσο και απο προσωπικη εμπειρια με το ενα απο αυτα.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
1) Ta nearfield monitors εχουν σχεδιαστει για να μπορουν να ακουγονται σωστα σε κοντικη αποσταση. Αυτο δεν ειναι εφικτο σε ηχεια που δεν εχουν σχεδιαστει να παιζουν καλα απο κοντα. Απο μακρια ομως και τα μεν και τα δεν θα ακουγονται εξ ισου "σωστα" με το σωστα σε εισαγωγικα γιατι σωστα εδω απλα λαμβανουμε υποψην μονο την σχετικη αποδοση κοντα-μακρια. Το ποσο μακρια ομως μπορεις να τα ακους το οριζει η επιφανεια του γουφερ, δηλαδη η διαμετρος του.
Αν παρεις ενεργα στουντιο μονιτορς με τουλαχιστον 8ιντσο γουφερ, δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα να ακους στα 2-2.5 μετρα. Τα παθητικα, οικιακα ηχεια με μικρα γουφερ δεν ειναι σχεδιασμενα για ακροασεις σε μεγαλη αποσταση και υψηλες σταθμες. Αντιθετα τα στουντιο μονιτορ εχουν πολυ συχνα ως προαπαιτουμενο να μπορουν να παιξουν σε υψηλες σταθμες.
Και τα τεσσερα μονιτορ που σου προτεινα πιο πανω ειναι ικανα να δωσουν σταθμες αναφορας στα 2μετρα και αν κροσαριστουν και αναλαβει subwoofer απο τα 80Hz και κατω, μπορουν και στα 2,5 μετρα. Για αν βρεις παθητικο ηχειο HiFi που να μπορει να το κανει αυτο θα πρεπει να πας σε πακετο ενισχυτη-ηχεια τριπλασιας τιμης τουλαχιστον.
Ενδεικτικα οι μεγιστες σταθμες (peak SPL) που δηλωνει ο κατασκευαστης για τα ηχεια που σου προτεινα ειναι:
Kali IN-8 & Kali LP8 117db,
Adam T8V 118db,
Tannoy 802 114db
(Παντα για δυο ηχεια στο 1 μετρο)
2) Στην πραγματικοτητα κανενα ηχειο αυτης της κατηγοριας δεν ειναι φλατ. Θα ηθελαν αλλα δεν. Για να παρεις πραγματικα φλατ ηχειο μονιτορ πρεπει να χωσεις χρημα.
Τα συγκεκριμενα που σου προτεινα ειναι απο τα πλεον ευχαριστα για ακροασεις μουσικης τοσο συμφωνα με τα reviews οσο και απο προσωπικη εμπειρια με το ενα απο αυτα.
Σημερα κατι εχω παθει και γραφω οπως ναναι, "κοντικη αποσταση, "μεν και δεν", μην δινεις σημασια, ελπιζω να ειναι κατανοητο το κειμενο.
 
  • Like
Reactions: apg

apg

Μηνύματα
12
Reaction score
7
Όσο και να το σκέφτομαι, ενώ η λογική λέει "ναι, ενεργά studio monitor σιγουρα θα εχουν πιο σωστό ήχο" κάτι με αποτρέπει από την αγορά για το σαλόνι. Νομιζω ότι δεν μπορώ να ξεπεράσω το "μα με αυτά πρέπει να δουλευει ο κόσμος και οχι να παιζουν ωρες για απολαυση ή για χαλάρωση ακομα και ως απλά μουσικό χαλί..".. Οπότε η απορία μου είναι αξίζει να ανεβάζω το budget για τα ηχεία και να κινηθώ προς Elac Debut F6.2 (μου έχει κολλήσει και το θέμα με τα ηχεία δαπεδου) ; Ή να το δουλεψω κι άλλο μεσα μου και να συμβιβαστώ καποια στιγμή με τις προτάσεις προς ενεργά;
 

TGD

Μηνύματα
7.153
Reaction score
7.186
Αν δεν έχεις πολλούς δίσκους ήδη, ούτε να σκεφτείς να ασχοληθείς με πικάπ πια.
Αν η κύρια πηγή σου είναι ο υπολογιστής και το streaming, ενεργά δαγκωτό. Αν η μόνη πηγή σου είναι ο υπολογιστής, βρες κάποια ενεργά με USB ή WiFi είσοδο και καθάρισες. Μόνο αν έχεις διαχείριση πολλών αναλογικών πηγών θα σκεφτόμουν πια χωριστό ενισχυτή.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Καθε λαθος αγορα, ισοδυναμει με 20-30% απωλεια χρηματων απο το κοστος καθε λαθος συσκευης.
Την απαντηση θα πρεπει να τη δωσει το πορτοφολι σου.

Σημειωση, τα Τannoy που σου προτεινα οπως και τα ακριβοτερα Tannoy Gold 8 εχουν εισοδο Mini Jack 3.5mm και μπορεις να τα συνδεσεις με τον υπολογιστη απ ευθειας χωρις τιποτε αλλο. Κοστος 340-600 ευρω + οτι subwoofer βαλεις και τελος (οταν θα βαλεις subwoofer ενδεχεται να χρειαστεις ενα audio interface η ενα DAC για καλυτερα αποτελεσματα, αλλα για αρχη μπορεις να ξεκινησεις μονο με τα ηχεια).

Και φυσικα ισχυει και 100% αυτο που ειπε ο απο πανω για το πικαπ.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.630
Reaction score
5.181
H απάντηση δόθηκε ήδη από το #4 post, αλλά προσπεράστηκε.

16τετραγωνικά σχεδόν κύβος;
Πάρε 2 sonos five και αργότερα και το sub τους.
Επίσης φροντισε να εχεις ενα iphone που να τρέχει την εφαρμογή ισοστάθμισης τους.
Thank me later.
 

apg

Μηνύματα
12
Reaction score
7
Εχω και εγω τις παραξενιες μου και από πάντα μου άρεσαν τα cd και τα βινύλια, δεν ειναι μονο η μουσική σαν ηχος, αλλά και η ύλη, το εικαστικό και τα βιβλιαράκια κλπ κλπ οπότε απο καποια στιγμή και μετά εφαγα την "στράβα" και είπα ότι μουσική πλέον θα αγοραζω σε μορφή βινυλιου (το οποιο ευχομαστε καθε φορα να εχει και download link για flac βεβαια..).
Σας ευχαριστώ παρα πολυ όλους/ες για τις απαντησεις σας, δεν εχω προσπερασει καμια προταση σας χωρίς σκέψη να ξέρετε.
πχ τα sonos και δεν μου αρεσαν εμφανισιακά και μου φάνηκαν λιγο ακριβουτσικα (για κάτι που δεν μου αρεσει εμφανισιακά) και σχεδόν μισώ τα iphone
Για τα tannoy μπορώ να πω ότι καπως εμφανισιακά με τραβηξαν, αλλά βρηκα εναν φιλο που ειχε τα μικρα τα 402 και τα ακουσα και ηταν αυτο το "καθαρο" ηχειο studio που με εκανε να μην χαλαρωνω αλλά να προσπαθω να εντοπισω τα λάθη που ισως υπάρχουν, και κατι με ξενιζε..
Τα Adam και τα Kali διαβασα καλες κριτικες απο δω κι απο κει, και ειναι ενα θεμα το ο,τι χρειαζεται βασεις και αυτο με ξενερωνει λιγο για το σαλονι (για το γραφειο που έλεγα ότι θα πανε αμα δεν μου αρεσει κατι στο σαλονι, τελικα μαλλον πρεπει να παω σε πιο μικρά ηχεια γιατι ειναι 1 με το ζορι η αποσταση ακροασης)
Για το μεγεθος στο σαλονι σκεφτομουν οτι οκ, το "τριγωνο" ακροασης μπορει να μικρυνει, και μπορω να αλλαξω πραγματακια, πχ εχω αρχισει να σχεδιαζω να βαλω βιβλιοθηκες/ραφια οποτε θα λειτουργησουν κι αυτα καπως θετικά πιστευω
Για τα Elac Debut F6.2 ρωτησα γιατι τα βρηκα σε πολυ καλη τιμη οποτε εχω υπολογισει και το ρισκο αυτο με την απωλεια των λεφτων που αναφερθηκε. Απλά ειναι και το ζητημα οτι ειμαι επαρχια (εκτός Αθηνας/θεσνικης) και δεν μπορω να ακουσω ηχεια κλπ
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Εχω και εγω τις παραξενιες μου και από πάντα μου άρεσαν τα cd και τα βινύλια, δεν ειναι μονο η μουσική σαν ηχος, αλλά και η ύλη, το εικαστικό και τα βιβλιαράκια κλπ κλπ οπότε απο καποια στιγμή και μετά εφαγα την "στράβα" και είπα ότι μουσική πλέον θα αγοραζω σε μορφή βινυλιου (το οποιο ευχομαστε καθε φορα να εχει και download link για flac βεβαια..).
Σας ευχαριστώ παρα πολυ όλους/ες για τις απαντησεις σας, δεν εχω προσπερασει καμια προταση σας χωρίς σκέψη να ξέρετε.
πχ τα sonos και δεν μου αρεσαν εμφανισιακά και μου φάνηκαν λιγο ακριβουτσικα (για κάτι που δεν μου αρεσει εμφανισιακά) και σχεδόν μισώ τα iphone
Για τα tannoy μπορώ να πω ότι καπως εμφανισιακά με τραβηξαν, αλλά βρηκα εναν φιλο που ειχε τα μικρα τα 402 και τα ακουσα και ηταν αυτο το "καθαρο" ηχειο studio που με εκανε να μην χαλαρωνω αλλά να προσπαθω να εντοπισω τα λάθη που ισως υπάρχουν, και κατι με ξενιζε..
Τα Adam και τα Kali διαβασα καλες κριτικες απο δω κι απο κει, και ειναι ενα θεμα το ο,τι χρειαζεται βασεις και αυτο με ξενερωνει λιγο για το σαλονι (για το γραφειο που έλεγα ότι θα πανε αμα δεν μου αρεσει κατι στο σαλονι, τελικα μαλλον πρεπει να παω σε πιο μικρά ηχεια γιατι ειναι 1 με το ζορι η αποσταση ακροασης)
Για το μεγεθος στο σαλονι σκεφτομουν οτι οκ, το "τριγωνο" ακροασης μπορει να μικρυνει, και μπορω να αλλαξω πραγματακια, πχ εχω αρχισει να σχεδιαζω να βαλω βιβλιοθηκες/ραφια οποτε θα λειτουργησουν κι αυτα καπως θετικά πιστευω
Για τα Elac Debut F6.2 ρωτησα γιατι τα βρηκα σε πολυ καλη τιμη οποτε εχω υπολογισει και το ρισκο αυτο με την απωλεια των λεφτων που αναφερθηκε. Απλά ειναι και το ζητημα οτι ειμαι επαρχια (εκτός Αθηνας/θεσνικης) και δεν μπορω να ακουσω ηχεια κλπ
Εντελως ενημερωτικα, τα 402 δεν εχουν καμια σχεση με τα 802. Μπορεις επισης να δεις και τα Gold 8 που ειναι και καπως πιο εμφανισημα.
Tα Elac ειναι αξιοπρεπεστατα ηχεια για ακροασεις στο 1.5 μετρο. Οσο φτηνα και αν τα βρηκες, θα χρειαστεις και εναν ενισχυτη. Ta ενεργα θα σου βγουν 340-600 ευρω ηχεια και ενισχυτης μαζι, και αν παρεις βασεις τυπου studio θα παρεις πακετο μαζι με τις βασεις με +50 ευρω.
Για το πικαπ, απο τη στιγμη που εχεις δισκους, παω πασο.
 

Μηνύματα
39
Reaction score
22
Νομίζω ότι το καλύτερο που ειπώθηκε είναι η λύση των Sonos (όντως θα πάθεις πλάκα).

Τώρα, πολυ δυνατή λύση θα ήταν και τα Genelec με ένα ή δυο γουφερ αργότερα αλλά όχι με τις ευκολίες και το κόστος των Sonos (φεύγεις πιο πάνω για να πάρεις ας πούμε ένα 8030 και αντίστοιχα γουφερ).
Πάλι δεν θα πιστεύεις τα αυτιά σου όμως.

Όσο για το πικαπ, εγω θα σου έλεγα αφού φτιάξεις κάτι με το οποίο θα είσαι ικανοποιημένος, κάνε την κόμης να το πάρεις.

Και εγω με ένα ‘δωρο’ από ένα θείο, ένα dual του ‘67 είμαι και παρόλο που δεν παίζει τίποτα φοβερό, το απολαμβάνω.

Αφού πάντα το γούσταρες δηλαδή, δεν βλέπω τον λόγο να μην το κανείς.

Αν έχοντας στήσει το άλλο σύστημα πρώτα, συνεχίζεις και γουστάρεις βινύλιο κλπ, go for it (αν και μάλλον θα βολευτείς με την ευκολία και τις επιδόσεις 🤷😉)
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Να σημειώσω κάποια πραγματα για τα Sonos.
Αν και προσωπικά δε μου άρεσε ο ήχος τους, μπορείς να τα παραγγείλεις από τη Sonos, να τα κρατήσεις 100 μέρες , να τα ακούσεις όσο θες και να τα επιστρέψεις, no questions asked και τα λεφτά σου πίσω.
Τέτοιο customer service δεν υπάρχει πουθενά!
Και συνήθως βολεύει να τα βάλεις με βάσεις στον τοίχο, οπότε γλυτώνεις και το χώρο στο πάτωμα.

Το δε iphone το χρησιμοποιείς μια φορά για το trueplay, έστω δανεικό από φίλο, και ποτέ ξανά.

Εγώ έχω τα gold 7 σε σαλόνι, πάνω σε βιβλιοθήκη και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Επίσης μπορείς να παραγγείλεις τα tannoy η όποιο άλλο ενεργό από thomann, με δικαίωμα επιστροφής σε 14 μέρες χωρίς μεταφορικά .
 

Μηνύματα
39
Reaction score
22
Να σημειώσω κάποια πραγματα για τα Sonos.
Αν και προσωπικά δε μου άρεσε ο ήχος τους, μπορείς να τα παραγγείλεις από τη Sonos, να τα κρατήσεις 100 μέρες , να τα ακούσεις όσο θες και να τα επιστρέψεις, no questions asked και τα λεφτά σου πίσω.
Τέτοιο customer service δεν υπάρχει πουθενά!
Και συνήθως βολεύει να τα βάλεις με βάσεις στον τοίχο, οπότε γλυτώνεις και το χώρο στο πάτωμα.

Το δε iphone το χρησιμοποιείς μια φορά για το trueplay, έστω δανεικό από φίλο, και ποτέ ξανά.

Εγώ έχω τα gold 7 σε σαλόνι, πάνω σε βιβλιοθήκη και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Επίσης μπορείς να παραγγείλεις τα tannoy η όποιο άλλο ενεργό από thomann, με δικαίωμα επιστροφής σε 14 μέρες χωρίς μεταφορικά .
Σωστός!

Το κάνει και η buchardt αλλά νομίζω χρεώνει τα μεταφορικά (έρχονται από σκανδιναβικές χώρες αν θυμάμαι καλά).

Και εγω τα tannoy θα πρότεινα, αλλά η ευκολία των Sonos είναι απίστευτη και δυστυχώς έχουμε εθιστεί στην ευκολία.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Για χρόνια άκουγα μουσική είτε από κινεζιές ενισχυτάκια του ebay και πολύ φτηνα και αμφιβόλου(ανύπαρκτης) ποιότητας ηχεία (τα καλυτερα ηχεία φανταστείτε που είχα μεχρι τώρα είναι δυο ηχειάκια της sony, τα ss-msp661) είτε από ακουστικά (akg k44 και akg k92). Συνεπώς, για να βγάλω ήχο που να "ακούγεται" έκανα πατέντες στο πως θα τα συνδυαζα τα ηχεία ή το πως θα τα τοποθετησω στο χώρο (από το να διαλυω subwoofer και να συνδεω το ηχειο του απευθειας με μικρό ενισχυτή κιθάρας, εως το να βαζω διαφορα αντικείμενα μπροστά ή πίσω από τα ηχεία ώστε να αλλάζουν οι συχνότητες) ή στο να κανω "mastering" τα κομμάτια στον υπολογιστη και να τα φερνω στο πώς "μαλλον θα έπρεπε να ακούγονται". Καιρός λοιπόν να σοβαρευτώ και να δώσω λεφτά για να αρχισω να ακούω "σωστά" μουσική. Οπότε έχω αρκετούς προβληματισμούς και θα ήθελα την βοήθεια σας και τις συμβουλές σας στο πως και σε τι να καταλήξω.
Θα ξεκινήσω με τα στάνταρ δεδομένα και μετα θα εκθέσω τους προβληματισμούς μου.

Δεδομένο 1ο: Ο χώρος ακρόασης θα είναι ταυτόχρονα και το σαλόνι του σπιτιού το οποίο είναι 16τμ περιπου τετραγωνου σχήματος. (Παραθέτω μία πρόχειρη κάτοψη)
View attachment 277263
Δεδομένο 2ο: Σίγουρα κάποια στιγμή θα πάρω κάποιο πικαπ (που απο οοοσο έχω ψάξει μάλλον καταλήγω στο Pro-Ject Audio Debut Carbon EVO)

Δεδομένο 3ο: Ας θεωρήσουμε ότι το budget είναι κοντα στα 300-400 Ε ανα συσκευή και αυτά σταδιακά.

Δεδομένο 4ο: Είμαι σίγουρος ότι αφού μπω στον χορό όσο περναει ο καιρός όλο και καινουργιες αγορές και αλλαγές θα θελω να κάνω. Αλλά όπως διάβασα σε κάποια συζήτηση εδώ, αν ακούσω τους πιο εμπειρους ίσως γλιτώσω κάποια χρήματα στην αρχή και δεν κάνω λαθεμένες επιλογές.

Προβληματισμοί τώρα:

Προβληματισμος 1ος: Έτσι όπως είναι το σαλόνι έχει νόημα να επενδύσω σε ηχεία/ενισχυτή κλπ ή ό,τι και να κάνω δεν θα βγαλω ήχο αν δεν κάνω ανακαίνιση;

Προβληματισμός 2ος: Από όσα έχω διαβάσει, η τοποθέτηση των ηχείων έτσι όπως το έχω στην πρόχειρη κάτοψη θα καλύπτει τον κανόνα του ισοπλευρου τριγωνου σωστα; Το κενό της πόρτας που βρίσκεται αναμεσα στα ηχεία πόσο πρόβλημα μπορεί να δημιουργεί;

Προβληματισμός 3ος: Να πάρω στερεοφωνικό ενισχυτή (προς Yamaha R-S202D μεριά) ή πολυφωνικό 5.1 (προς Yamaha HTR-2071 μεριά). Ενώ ξέρω ότι σίγουρα ο στερεοφωνικός ενισχυτής θα είναι καλύτερος θεωρητικά,σκέφτομαι ό,τι ο 5.1 ίσως να μπορεί να μου δώσει καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα με τις διάφορες/περισσοτερες ρυθμισεις που θα εχει)[Επίσης από πιτσιρικάς που είχα πάρει το Dark side of the moon σε 5.1 sacd πάντα ονειρευομουν ενα συστημα που θα μπορουσα να το ακουσω.]

Προβληματισμός 4ος: Για ηχεία έχω πεισθεί (από όσα διαβάζω) ότι μάλλον τα Pioneer SP-PK52FS θα μου έκαναν (και στο μάτι και στον ήχο) αλλά δεν νομιζω να μπορούν να βρεθούν πλέον. Οπότε είμαι ανάμεσα στα Polk Audio T50 και στα Wharfedale D330. (Η επιθυμία προς ηχεία δαπέδου έγκειται στο ότι δεν μου αρεσει η εικόνα των βάσεων των ηχείων βιβλιοθήκης και πιστευω οτι δεν θα βολεύουν και στον χώρο μου)

Προβληματισμός 5ος: Τι να αποφασίσω να πάρω πρώτα; Ενισχυτή ή Ηχεία; Η δικιά μου σκέψη είναι να πάρω τα ηχεία ώστε να γλυκαθεί το μάτι μου τουλάχιστον, να δώ ποσο ασχημα ή καλά μπορεί να ακούγονται με τα τωρινά ενισχυτάκια που έχω και μετά να πάρω τον ενισχυτή.
Ηχεία πάρε αυτά εδώ (450 ευρώ από αγγελία εδώ στο φόρουμ-σχεδόν αχρησιμοποίητα όπως αναφέρεται): Klipsch RF-62 II https://www.avsite.gr/forum/threads/klipsch-rf62ii.192355/
και βλέπεις σιγά σιγά για τα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Όσο και να το σκέφτομαι, ενώ η λογική λέει "ναι, ενεργά studio monitor σιγουρα θα εχουν πιο σωστό ήχο" κάτι με αποτρέπει από την αγορά για το σαλόνι. Νομιζω ότι δεν μπορώ να ξεπεράσω το "μα με αυτά πρέπει να δουλευει ο κόσμος και οχι να παιζουν ωρες για απολαυση ή για χαλάρωση ακομα και ως απλά μουσικό χαλί..".. Οπότε η απορία μου είναι αξίζει να ανεβάζω το budget για τα ηχεία και να κινηθώ προς Elac Debut F6.2 (μου έχει κολλήσει και το θέμα με τα ηχεία δαπεδου) ; Ή να το δουλεψω κι άλλο μεσα μου και να συμβιβαστώ καποια στιγμή με τις προτάσεις προς ενεργά;
Ούτε τα monitor ηχεία τα ακούνε φλατ. Τους εφαρμόζουν ισοστάθμιση. Ένα φλατ ηχείιο το κάνεις ό,τι θέλεις. Ένα μη-φλατ ηχείο, σε παγιδεύει στον δικό του ήχο και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.

Εχω και εγω τις παραξενιες μου και από πάντα μου άρεσαν τα cd και τα βινύλια, δεν ειναι μονο η μουσική σαν ηχος, αλλά και η ύλη, το εικαστικό και τα βιβλιαράκια κλπ κλπ οπότε απο καποια στιγμή και μετά εφαγα την "στράβα" και είπα ότι μουσική πλέον θα αγοραζω σε μορφή βινυλιου (το οποιο ευχομαστε καθε φορα να εχει και download link για flac βεβαια..).
Σας ευχαριστώ παρα πολυ όλους/ες για τις απαντησεις σας, δεν εχω προσπερασει καμια προταση σας χωρίς σκέψη να ξέρετε.
πχ τα sonos και δεν μου αρεσαν εμφανισιακά και μου φάνηκαν λιγο ακριβουτσικα (για κάτι που δεν μου αρεσει εμφανισιακά) και σχεδόν μισώ τα iphone
Για τα tannoy μπορώ να πω ότι καπως εμφανισιακά με τραβηξαν, αλλά βρηκα εναν φιλο που ειχε τα μικρα τα 402 και τα ακουσα και ηταν αυτο το "καθαρο" ηχειο studio που με εκανε να μην χαλαρωνω αλλά να προσπαθω να εντοπισω τα λάθη που ισως υπάρχουν, και κατι με ξενιζε..
Τα Adam και τα Kali διαβασα καλες κριτικες απο δω κι απο κει, και ειναι ενα θεμα το ο,τι χρειαζεται βασεις και αυτο με ξενερωνει λιγο για το σαλονι (για το γραφειο που έλεγα ότι θα πανε αμα δεν μου αρεσει κατι στο σαλονι, τελικα μαλλον πρεπει να παω σε πιο μικρά ηχεια γιατι ειναι 1 με το ζορι η αποσταση ακροασης)
Για το μεγεθος στο σαλονι σκεφτομουν οτι οκ, το "τριγωνο" ακροασης μπορει να μικρυνει, και μπορω να αλλαξω πραγματακια, πχ εχω αρχισει να σχεδιαζω να βαλω βιβλιοθηκες/ραφια οποτε θα λειτουργησουν κι αυτα καπως θετικά πιστευω
Για τα Elac Debut F6.2 ρωτησα γιατι τα βρηκα σε πολυ καλη τιμη οποτε εχω υπολογισει και το ρισκο αυτο με την απωλεια των λεφτων που αναφερθηκε. Απλά ειναι και το ζητημα οτι ειμαι επαρχια (εκτός Αθηνας/θεσνικης) και δεν μπορω να ακουσω ηχεια κλπ
Ωραία όσα λες για τα βιβλία και τους δίσκους, αλλά ένας δίσκος κοστίζει τουλάχιστον 10€,μεταχειρισμένος, σε άγνωστη κατάσταση, απο άγνωστο μηχάνημα αναπαραγωγής, δηλαδή με άγνωστο βαθμό φθοράς ( γιατί, όλα τα βινύλια φθείρονται, όπου κι αν παίξουν, ακόμα και στο καλύτερο μηχάνημα ). Επιπλέον, το βινύλιο δεν έχει τη ποιότητα του ψηφιακού και ας λένε κάποιοι...ρομαντικοί τα δικά τους. Στο κόστος των 100 δίσκων, αγοράζεις τουλάχιστον δύο σαμπς και με άλλους 50, αγοράζεις το minidsp flex και με άλλους 100 δίσκους εφαρμόζεις φροντίδα χώρου αρκετά καλή, ενώ η συνδρομή για ένα χρόνο στο tidal θα σου κοστίσει περίπου όσο 10 δίσκοι βινυλίου ( πάντα μιλώντας για 10€/ ανά δίσκο, ενώ το πιο πιθανό είναι να μπεις στη πρίζα και να αγοράσεις και πιο ακριβούς ).

Ο χώρος σου είναι τετράγωνος. Αυτό σημαίνει ότι ό,τι και να πάρεις, αν δεν βάλεις σαμπς, ΔΕΝ θα ακούσεις μπάσα. Έχω 12τ.μ. χώρο που φιλοξενεί το σύστημά μου και με μετρήσεις έχω δει ότι ακριβώς στις συχνότητες που προκύπτουν απο μαθηματικούς τύπους, έχω τεράστιες πτώσεις στην ένταση ( στα μπάσα ). Αυτό αντιμετωπίζεται ΜΟΝΟ με τη χρήση σαμπς, γιατί τα σαμπς θα μπουν στις θέσεις που ο χώρος επιτρέπει την αναπαραγωγή των χαμηλών, ενώ τα κυρίως ηχεία θα είναι στημένα εκεί που θα σε εξυπηρετεί / πρέπει.

Με απλά λόγια, αν θέλεις να στήσεις ένα σύστημα προσανατολισμένο στην όσο το δυνατόν καλύτερη αναπαραγωγή, θα πας στη λύση των ενεργών με ψηφιακή πηγή. Αν σε ενδιαφέρουν οι συλλογές κλπ, είτε θα πας σε ένα απλό σύστημα που δεν χρειάζεται να χώσεις και πολλά χρήματα ( γιατί, περισσότερα χρήματα θα είναι απλά σπατάλη, αφού δεν θα έχουν αντίκρυσμα ), είτε θα στήσεις πάλι με ενεργά και θα υπολογίσεις το επιπλέον κόστος του βινυλιακού μέρους.
 


apg

Μηνύματα
12
Reaction score
7
Η αλήθεια είναι ότι τα είδα οριζόντια και άσπρα οποτε δεν μου εκατσαν με την πρωτη ματια. Ωραία φαίνονται σε αυτη τη φωτογραφια! Διακρίνω και το beatles το best of το μπλε (απο τα πρωωτα παιδικα ακούσματα σε βινύλιο) και το OK Computer από Radiohead (από τις πρώτες εφηβικές αγορές σε cd- καπου στο βιβλιαρακι εχει και αποκομα απο ελληνικό εισιτηριο πλοιου αν θυμαμαι καλα..)
π.χ.Αυτή η φωτογραφία δείχνει λιγο την στράβα μου. Δεν ξερω εαν τα sonos θα μπορουν να παιξουν σε 10 χρόνια ή εαν το tidal δεν θα εχει κλείσει ή εαν το iphone που θα κυκλοφορει τότε θα μπορεί να στρώσει αυτά τα ηχεία, σίγουρα ομως ακομα και το πιο φτηνο και χαζό πικαπ θα μπορεί να παιξει αυτα τα βινύλια (αρκεί να μην έχουν σπάσει)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.567
Μηνύματα
2.865.756
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top