Αλυσίδες

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Mάλλον από αύριο το απόγευμα θα έχουμε χιόνι (από νιφάδες μέχρι ποιός ξέρει τι.......ανάλογα από την δίψα του μετεωρολογού για δημοσιότητα), όποτε όσοι δεν έχετε τις αλυσίδες στο πορτ-μπαγκάζ του αυτοκινήτου, να τις βάλετε (στο πορτ μπαγκάζ εννοώ), γιατί θα γίνουν έλεγχοι και το πρόστιμο είναι 80 ευρώ (αν θυμάμαι καλά).
 
Last edited:




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Για τη νομοθεσία και το πρόστιμο.

 



Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Μιας και δεν εχω αλυσιδες, θα ηθελα να ρωτησω αν μπαινουν μοναχα στον κινητηριο αξονα (εμπρος) ή και πισω; Επισης εχω δει απειρα ειδη αλυσιδων και κουβερτων. Ποια θα προτεινατε;
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Μιας και δεν εχω αλυσιδες, θα ηθελα να ρωτησω αν μπαινουν μοναχα στον κινητηριο αξονα (εμπρος) ή και πισω; Επισης εχω δει απειρα ειδη αλυσιδων και κουβερτων. Ποια θα προτεινατε;
Στον κινητήριο αν πρόκειται για 2 αλλά μπορείς να βάλεις και στους τέσσερις αν θέλεις. Δεν έχει πάντως νόημα για μικρές αποστάσεις σε πόλη.

Τα Autosock έχουν λογική τιμή για σοβαρά καλτσάκια αν και είδα κάτι ωραία σκοινένια Michelin πρόσφατα που δυστυχώς δεν παράγονται στην διάστασή μου.
Αν πρόκειται όμως μόνο για το νόμιμο των ημερών μπορείς να πάρεις φθηνή κινεζιά. :)
 
  • Like
Reactions: MAD

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Α
Αν δεν έχουν το M+ S στο πλαϊνό τους, το έφαγες το προστιμο
Έχουν. Αν και πάντα έχω αλυσίδες μαζί μου τέτοιες μέρες. Δεν ξέρω τι θα βρώ προς το σπίτι καθώς για 3χλμ είμαι μόνο ανηφόρες και στροφές.
 

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Στον κινητήριο αν πρόκειται για 2 αλλά μπορείς να βάλεις και στους τέσσερις αν θέλεις. Δεν έχει πάντως νόημα για μικρές αποστάσεις σε πόλη.

Τα Autosock έχουν λογική τιμή για σοβαρά καλτσάκια αν και είδα κάτι ωραία σκοινένια Michelin πρόσφατα που δυστυχώς δεν παράγονται στην διάστασή μου.
Αν πρόκειται όμως μόνο για το νόμιμο των ημερών μπορείς να πάρεις φθηνή κινεζιά. :)
Για τις μαρκες που μου ειπες, βρηκα τα παρακατω.

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Πάρε τα Autosock.


Αυτά τα Michelin δεν θα τα πάρει κανείς να μας πει*; :tongue:






*να μάθουμε στην πλάτη του (τσέπη του)
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Έχουν. Αν και πάντα έχω αλυσίδες μαζί μου τέτοιες μέρες. Δεν ξέρω τι θα βρώ προς το σπίτι καθώς για 3χλμ είμαι μόνο ανηφόρες και στροφές.
Εγώ έχω επάνω στο αμάξι τα χιονολαστιχα(4τραδα φυσικά) και στο πορτμπαγκάζ... Πάντα και τις αλυσιδες
αλπικό σύμβολο λέμε 3pms αλλιώς
Βρες έναν της αστυνομίας που να ξέρει τι είναι το 3pms και τα ξαναλέμε.:lol:
αλπικό σύμβολο λέμε 3pms αλλιώς
Αν μπορείς Παναγιώτη ανέβασε μία foto με λάστιχο που γράφει αυτό το 3pms να το δούμε που το έχει γιατί δεν το έχω δει. Όχι ότι το έψαξα και πολύ να πω την αλήθεια.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.326
Reaction score
4.407
Εδώ και χρόνια σε όλα τα αυτοκίνητα της οικογένειας μέσα Οκτωβρίου - τέλος Μαρτίου χειμερινά και ησυχάσαμε απο το βάλε - βγάλε / τέντωμα - ξανατέντωμα και σπάσιμο των αλυσίδων.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Πάρε τα Autosock.


Αυτά τα Michelin δεν θα τα πάρει κανείς να μας πει*; :tongue:






*να μάθουμε στην πλάτη του (τσέπη του)
Φοβάμαι ότι δεν πρόκειται να μάθετε σύντομα, θα αποφύγω όσο μπορώ (και μπορώ πάρα πολύ :tongue: ) να τις χρησιμοποιήσω. Τι κι αν πήρα και το σχετικό γαντάκι της michelin για να μην παγώνουν τα δακτυλάκια και να μη λερώνονται τα μανίκια. Αχρείαστες να είναι και αχρείαστες θα μείνουν. :biggrin:

IMG_4396.jpeg
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Μεγάλα γάντια να περνάνε πάνω από τα μανίκια. Μέχρι αγκώνες ακόμα καλύτερα. Έχει κανείς; Έχουμε καμία δοκιμασμένη λύση ή κατάστημα; Μέχρι την Ηλιούπολη, άντε Δάφνη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top