Ο κακός μας ο καιρός



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.710
Reaction score
83.405
Κλειστά τα σχολεία αύριο. Ωραία ως εδώ. Αλλά τηλεκπαίδευση με τίποτα. Είναι η δικαιολογία για να λένε ότι "κάνουν μάθημα". Καθηγητές και μαθητές. Ήδη ετοιμάζω βόλτα με τον μικρό.

 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Συνδεονται και τα ev στο power bank?
:biggrin:

Όχι αλλά συνδέονται τα power banks στο υβρίδιο. :tongue: 12 kWh.



Ήρθε το ρεύμα!

Φουλ καλοριφέρ και όλα τα A/Cs, φουλ όλα στη φόρτιση, φουλ τον θερμοσίφωνα γιατί πριν μας πάγωσε η σούφρα. :o
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Μια σομπα με ξύλα δεν είναι κακό να υπαρχει σε κάθε σπίτι όπου έχουμε διακοπές ρεύματος με κακοκαιριες. Πετάς και 2 φέτες ψωμάκι μέσα με λίγο κασερακι από πάνω και τρως πεντανοστιμη καψαλα, δίπλα στη ζεστουλα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.710
Reaction score
83.405
Μια σομπα με ξύλα δεν είναι κακό να υπαρχει σε κάθε σπίτι όπου έχουμε διακοπές ρεύματος με κακοκαιριες. Πετάς και 2 φέτες ψωμάκι μέσα με λίγο κασερακι από πάνω και τρως πεντανοστιμη καψαλα, δίπλα στη ζεστουλα.

Ωραία όλα αυτά. Πόση ώρα θα τρως τις φετούλες; 5 λεπτά; 10;

Μετά τι θα κάνεις; 8-)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Είχα γεννήτρια ντήζελ τριφασικιά αλλά την αντάλλαξα πριν λίγους μήνες με service της βάρκας, που δεν έχω κάνει ακόμη. :tongue: Δεν την είχα δουλέψει ποτέ αφού εδώ το ρεύμα δεν κόβεται και γιατί σιχαίνομαι το ντήζελ.
Η σημερινή διακοπή ήταν σε μεγάλη περιοχή.

Μόλις τελειώσει η κακοκαιρία όμως, θα παναπάρω μια ωραία μονοφασική Honda βενζίνης για κουζίνα και σαλόνι. 2 A/Cs προβόλι και ψυγείο με καλύπτουν για πάντα.
 





Μηνύματα
1.354
Reaction score
4.548
Ωραία όλα αυτά. Πόση ώρα θα τρως τις φετούλες; 5 λεπτά; 10;

Μετά τι θα κάνεις; 8-)
Βάζεις το λουκάνικο τυλιγμένο σε αλουμινόχαρτο πάνω στα κάρβουνα . Μέτα την μπριζόλα πάνω στη μασιά και πάει λέγοντας.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Ωραία όλα αυτά. Πόση ώρα θα τρως τις φετούλες; 5 λεπτά; 10;

Μετά τι θα κάνεις; 8-)
Θα βάλω και την μομποτα μέσα. Σε 1 ώρα το αργότερο θα είναι στο τραπέζι σε κοματάκια. Καλή μας όρεξη.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.490
Reaction score
5.640
Ξανακόπηκε... Bill, θα σε σκίσω.
Πέραν της πλάκας σε καταλαβαίνω απόλυτα, προπερσι ήμουν 7 ημέρες χωρίς κι εγώ... Χάλια. Ελπίζω να σου έρθει πίσω για τα καλά εντός ολίγου!
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Πέραν της πλάκας σε καταλαβαίνω απόλυτα, προπερσι ήμουν 7 ημέρες χωρίς κι εγώ... Χάλια. Ελπίζω να σου έρθει πίσω για τα καλά εντός ολίγου!
Αλλά για την τελευταία διακοπή 10-15 σπιτιών ας πούμε οτι ευθύνομαι εγώ. :(

250 δέντρα κόψαμε συνολικά απο την φωτιά μέχρι τα μέσα Δεκεμβρίου. Τα τελευταία 30 κόπηκαν Νοέμβριο-Δεκέμβριο, όλα στο κάτω μέρος του οικοπέδου και όλα πολύ μεγάλα, 8-10 μέτρα, κυπαρίσσια Arizonica.
Κόπηκαν σταδιακά γιατί επιτρέπεται να καούν απο Νοέμβριο (αν βρέξει) μέχρι Απρίλιο και δεν υπάρχει προφανώς τόσος χώρος. Μέσα στις γιορτές κάηκαν τα πάντα.

Τέρμα κάτω δίπλα στις αποθήκες όμως, φοβήθηκαν τ' αγόρια και άφησαν 2 γ@μώδεντρα για μετά τις γιορτές που ξεχάστηκαν. :rolleyes:
Το τελευταίο, μετά απο τόσο νερό, τρομερό αέρα και χιόνι έγειρε στον αποκάτω δρόμο και ξεκουράστηκε στα καλώδια ρεύματος 8 μέτρα μακριά οπότε ήρθαν οι πυρασφάλειες και το καθάρισαν. :redface:

Ήρθε το ρεύμα πριν λίγο.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.579
Μηνύματα
2.864.902
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top