Ο κακός μας ο καιρός



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Βγήκα μια βόλτα να δω τι γίνεται, δούλεψα καθαριστήρες ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΗΚΩΣΕΙ, τα άναψα και διαπίστωσα οτι θένε καλτσάκια γιατί δεμπάνε πουθενά, επιβεβαίωσα για άλλη μια φορά οτι τα σκλάκια είναι γκάουλες, ξαναμπήκα μέσα και πάω να λιώσω στο τζάκι. Ουφ.

20230206_144748.jpg


20230206_144939.jpg


20230206_144959.jpg


20230206_144948.jpg
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Βαλτε CrossClimate και σταματηστε να μας ζαλιζετε με τις αλυσσιδες :p...............
Ναι, για 5-6 μέρες το χρόνο... :rolleyes: :laugh:
Τα αυτοκίνητα μας χρησιμοποιούνται όπως πρέπει αναλόγως των επιδόσεών τους, και τότε τα CrossClimate κρατάνε για 3000km μετριότητας και χαμένων τακουνιών. :tongue:

2 μονο σκλια μεινανε ξεπαγωμενα ?
Τα τέσσερα κάνουν χαρές, η Λούνα χάθηκε απο προχθές. Ελπίζω να την έχει μαζέψει κάποιος και να κοιμάται μπανιαρισμένη δίπλα σε τζάκι.
Την εναλλακτική δεν θέλω να τη σκέφτομαι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
τα σκλάκια είναι γκάουλες,
Άμα έχουν ένα στεγνό σπιτάκι να παν να κουρνιάσουν όποτε γουστάρουν, δε μασάνε από χιόνια και κρύα γενικώς.

Εδώ σε μας έχει λιακαδάρα, δεν έπεσε ούτε μια νιφαδα ρε γμτο, κι έχω ωραία λάστιχα στα αυτοκίνητα, φουλ χιονολαστιχα στο ένα και 4 εποχών με σήμανση για χιόνι στο άλλο.

Πάντως πήγα Σέλι με το 4 εποχών, όπου είχε πολύ χιόνι φυσικά, και θερμοκρασία έως -5 είδα, και στην σύντομη επαφή με χιόνι δεν έδειξε κανένα πρόβλημα.
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Άμα έχουν ένα στεγνό σπιτάκι να παν να κουρνιάσουν όποτε γουστάρουν, δε μασάνε από χιόνια και κρύα γενικώς.
Και σπιτάκια έχουν μα δεν μπαίνουν ποτέ και μεγάλη στεγνή αποθήκη που κοιμάται μόνο η Μίνα.
Τα άλλα θένε χιόνια.


20230206_153800.jpg


Βγήκε το Ντολμαδάκι βόλτα με τα τρία που πήγαν μαζί της και η Hela παρακολουθεί απ' την ποδοποίητη φωλίτσα της.

20230206_155719.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
δούλεψα καθαριστήρες ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΗΚΩΣΕΙ,
Έχω βαρεθεί να βλέπω παντού σηκωμένους καθαριστήρες. Κι αν ρωτήσεις δεν ξέρουν να σου απαντήσουν γιατί το κάνουν. Βλέπουν τους δίπλα και εντυπωσιάζονται για κάποιον λόγο οπότε τους μιμούνται.

Στην πρωινή βόλτα αντίκρυσα το παρακάτω θέαμα. Σηκωμένοι υαλοκαθαριστήρες μπρος-πίσω και όλοι διαλυμένοι με τα λάστιχα να κρέμονται. Τι ήθελε να προφυλάξει ο έρημος;


IMG20230206112658.jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Έχω βαρεθεί να βλέπω παντού σηκωμένους καθαριστήρες.
Στα BMWδάκια και αρκετά σύγχρονα αυτοκίνητα οι καθαριστήρες δεν σηκώνονται γιατί είναι χωμένοι κάτω απ' το καπώ.
Πρέπει να κρατήσεις πατημένο τον μοχλό τους και μετά απο τρεις γυροβολιές παρκάρουν επάνω για να τους αλλάξεις ή αν βρίσκεσαι στον βόρειο Καναδά ή τη βόρεια Σιβηρία, να τους σηκώσεις ίσως. :p
Με βολεύει τρομερά όταν το πλένω.
 


Μηνύματα
239
Reaction score
260
έχω την εντύπωση ότι σε κάποια aygo πέρσι με το χιόνι έσπασαν, δεν ξέρω αν έτυχε ή από κάποια άλλη κακή χρήση.
 


Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
έχω την εντύπωση ότι σε κάποια aygo πέρσι με το χιόνι έσπασαν, δεν ξέρω αν έτυχε ή από κάποια άλλη κακή χρήση.
καπου καποιος καποτε ειπε...
αυτο ειναι που λεμε έγκυρες πηγες
:gamer:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.211
Με χιόνι σκέτο δεν θα πάθουν κάτι αν όμως γίνει πάγος κολλάνε πάνω στο τζάμι. Αν δεν θες να κινηθείς πάλι δεν τρέχει τίποτα. Αν όμως πας με τη ξύστρα σου σαν καλός νοικοκύρης και διώξεις τον πάγο γιατί θες να φύγεις δεν θα έχεις καθαριστήρες μέχρι να ξεκολλήσουν μόνοι τους, αν τους ξεκολλήσεις μόνος σου πήρες τα λάστιχα στο χέρι. Με μια μικρή επιφύλαξη για λάστιχα σιλικόνης, ίσως εκεί να είναι καλύτερα τα πράγματα.
Κάποια αυτοκίνητα είχαν αντιστάσεις στο παρμπριζ για την αποπαγοποίηση. Ισως να βάζουν όλοι αναλόγως την αγορά που απευθύνονται. Στην Ελληνική αγορά μόνο σε subaru forester είχα δει κάποτε. Οι υπόλοιποι παλεύουμε με το ζεστό αέρα στο max.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Αν πρέπει να φύγεις καθαριστήρες πάνω. Αν όχι μην ασχοληθείς καθόλου.

.

To Νissan Ariya έχει αντιστάσεις στο παρμπρίζ.
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Για τον πάγο που κολλά τους καθαριστήρες και χρειάζεται και χρονοβόρο ξύσιμο απο το τζάμι, η πιο εύκολη και φθηνή λύση είναι το άπλωμα μιας εφημερίδας (ή κάποιο αντίστοιχο χαρτί) πάνω στο παρμπρίζ.

Παγώνει η εφημερίδα και μετά ξεκολλά ολόκληρη, χωρίς να χρειάζεται να ξύσεις πάγο.
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.428
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top