Featured Γυρίζοντας σελίδα...immersive.



Μηνύματα
827
Reaction score
1.009
Άντε καλορίζικα. Περιμένω εντυπώσεις σύντομα ειδικά όσον αφορά τις στάθμες.
Όλα στον καιρό τους (η αλήθεια είναι ότι δε νομίζω να μου λείψουν οι στάθμες με αυτό που άκουσα μέχρι τώρα). Προς το παρόν έχω ένα buzzing noise στο ένα. Δοκίμασα αλλαγή και ανταλλαγή καλωδίου ρεύματος/σήματος με το άλλο ηχείο αλλά επιμένει (λαμβάνουν ρεύμα από το ίδιο πολύπριζο). Όταν βγάζω βέβαια το καλώδιο σήματος δεν ακούω κανένα buzzing.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.575
Όλα στον καιρό τους (η αλήθεια είναι ότι δε νομίζω να μου λείψουν οι στάθμες με αυτό που άκουσα μέχρι τώρα). Προς το παρόν έχω ένα buzzing noise στο ένα. Δοκίμασα αλλαγή και ανταλλαγή καλωδίου ρεύματος/σήματος με το άλλο ηχείο αλλά επιμένει (λαμβάνουν ρεύμα από το ίδιο πολύπριζο). Όταν βγάζω βέβαια το καλώδιο σήματος δεν ακούω κανένα buzzing.
Αν δεν είναι συνδεδεμένα balanced (XLR)που έτσι δεν πρέπει να κάνει κιχ , παίξε με το input gain .Kάνε και μία αλλαγή στο ground.
(τσαμπεράκια από πίσω)
Για να το κάνει όμως μόνο στο ένα ηχείο ,προφανώς σε αυτό είναι ανεβασμένο το gain και στο άλλο χαμηλά
 

Μηνύματα
827
Reaction score
1.009
Αν δεν είναι συνδεδεμένα balanced (XLR)που έτσι δεν πρέπει να κάνει κιχ , παίξε με το input gain .Kάνε και μία αλλαγή στο ground.
(τσαμπεράκια από πίσω)
Για να το κάνει όμως μόνο στο ένα ηχείο ,προφανώς σε αυτό είναι ανεβασμένο το gain και στο άλλο χαμηλά
Όχι όταν το ίδιο είναι. Προς το παρόν είναι συνδεμένα με RCA και προσαρμογέα XLR. Το διακοπτάκι γείωσης δεν κάνει διαφορά.
Εντάσεις χωρίς να το ζορίσω και χωρίς το sub είναι ικανοποιητικές. Βέβαια δεν έχουν τοποθετηθεί εκεί που πρέπει μιας και περιμένω τις βάσεις μου που έχουν πάει για φρεσκάρισμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.559
Reaction score
126.314
Εντάσεις χωρίς να το ζορίσω και χωρίς το sub είναι ικανοποιητικές
Σκέτο;
Ικανοποιητικές;

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, όχι ρε συ, σκέτο είναι για στάθμες ασανσέρ.

Σκέτο τερματίζει (ανάβουν λαμπάκια) για ψύλλου πήδημα.

Ποιος ψύλλος, εμείς είμεθα γορίλες.
Ο Κινγκ Κονγκ να πηδάει στο σαλόνι μας.

Προς το παρόν είναι συνδεμένα με RCA
Ποιος βομβος τότε;
Άμα έχεις ερσεα αυτά τα ηχεία είναι ..εκτός προδιαγραφών.

Κόβεσαι.

Βάλε XLR, κανονικά όχι μπαμπεσικα, κι αν έχει βόμβο έπεσες σε ελαττωματικό, πάρε λαχείο.

13 τέτοια έχω, όλα dead silent. XLR όμως..
 
Last edited:

Μηνύματα
3.673
Reaction score
5.512
Αν έχει αρκετή τάση εξόδου ο ενισχυτής μια χαρά δουλεύουν τα rca τουλάχιστον για προσωρινή λύση. Ουσιαστικά χάνεις 6 sinad αλλά δεν είναι εύκολα αντιληπτό κάτι τέτοιο. Το πραγματικό πρόβλημα είναι οι βομβοι και τα ground loop. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν καταργούν εντελώς τα rca και να βγαίνουν τα πάντα με xlr πάντως.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Θεωρω πως ενα πολυκαναλο συστημα ειναι εξαιρετικα πιο δυσκολο να ρυθμιστει σε εναν χωρο σε σχεση με ενα δικαναλο και αν ηθελα ενα συστημα για μουσικη και οχι για home cinema μονο σε δικαναλο θα κατεληγα.

Σημ. Μηπως το συστημα που θελετε να φτιαξετε ειναι πολυ ισχυρο για τον χωρο που διαθετετε ?
 


TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.333
1. Αφού στις περισσότερες οικιακές περιπτώσεις δεν υπάρχει ουσιαστικό κέρδος με τα XLR.
2. Οι κανόνες τοποθέτησης ενός πολυκάναλου συστήματος συστήματος είναι πολύ τυποποιημένοι, οπότε δεν είναι δύσκολο το στήσιμο, μάλλον ευκολότερο από του δικάναλου είναι. Αν θες να βάλεις και κανάλια ύψους μπλέκει το θέμα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.559
Reaction score
126.314
Θεωρω πως ενα πολυκαναλο συστημα ειναι εξαιρετικα πιο δυσκολο να ρυθμιστει σε εναν χωρο σε σχεση με ενα δικαναλο και αν ηθελα ενα συστημα για μουσικη και οχι για home cinema μονο σε δικαναλο θα κατεληγα
Όχι.

Τ'αναποδο.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.559
Reaction score
126.314
Η μεχρι τωρα 40+ εμπειρια μου και η σε βαθος αναλυση συστηματων ηχου στον χωρο δεν με αφηνουν να συμφωνησω μαζι σου αλλα δεν ειναι και αναγκη :)
Εμπειρίες σε δικαναλο θα έχεις φορτωθεί πολλές, είναι βέβαιο.

Αλλά σε αξιόλογα στημένο ιμερσιβ, ειλικρινά δε νομίζω να έχεις εμπειρία, απλώς το "φαντάζεσαι".
Νομίζω;
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Εμπειρίες σε δικαναλο θα έχεις φορτωθεί πολλές, είναι βέβαιο.

Αλλά σε αξιόλογα στημένο ιμερσιβ, ειλικρινά δε νομίζω να έχεις εμπειρία, απλώς το "φαντάζεσαι".
Νομίζω;
Το τελευταιο συηστημα που εστησα ηταν ενα 7καναλο B&W της σειρας 8. Απο εκει και περα ουδεν :)
 

Μηνύματα
12.775
Reaction score
14.882
Εμπειρίες σε δικαναλο θα έχεις φορτωθεί πολλές, είναι βέβαιο.

Αλλά σε αξιόλογα στημένο ιμερσιβ, ειλικρινά δε νομίζω να έχεις εμπειρία, απλώς το "φαντάζεσαι".
Νομίζω;
¨Ασε τον άνθρωπο ησυχο ρε. 😀 ιμέρσιβ και νυχτέσιβ. χα χα
Το τελευταιο συηστημα που εστησα ηταν ενα 7καναλο B&W της σειρας 8. Απο εκει και περα ουδεν :)
Ωχ είπες B&W ; xa xa Τώρα να δεις. Πικάπ τι έχεις ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.559
Reaction score
126.314
Το τελευταιο συηστημα που εστησα ηταν ενα 7καναλο B&W της σειρας 8. Απο εκει και περα ουδεν :)
Εντάξει, δικαιολογείσαι.

Δε χρειάζεται να ακούσω κάτι άλλο, είμαστε οκ.

Απλώς δεν έχεις ιδέα πως παίζει ένα σωστά στημένο ιμερσιβ σεταπ.
 


Μηνύματα
4.479
Reaction score
7.767
βρήκα νέα έκδοση απ την τζενελεκ για ιμερσιβ λύσεις, από την neumann δεν βρήκα δυστυχώς κάτι αλλά μια φώτο λέει πολλά.
Βασικα όταν ξεμπερδέψει με το κεντρικό ας πάει ένα σκαλί πιο κατω στην γκάμα ;)
Neumann_Metropolis_P1002054[18].jpg

Screenshot_20230308_184609_com.google.android.apps.docs.jpg
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.871
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top